Połącz się z nami

News Chicago

Polonijni harcerze przygotowują się do zlotu. Świąteczny kiermasz w Domu Harcerza

Opublikowano

dnia

Występ harcerskich zespołów Wichry i Lechici oraz konkurs piosenek harcerskich to najważniejsze punkty programu artystycznego dorocznego przedświątecznego kiermaszu wiosennego zorganizowanego przez Koło Przyjaciół Harcerza w siedzibie własnej przy 6434 W. Belmont w Wietrznym Mieście.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Kiermasz jest wspaniała okazją do dobrej zabawy, zakupów świątecznych prezentów, degustacji smacznych potraw polskiej kuchni i gromadzenia w ten sposób środków na harcerską działalność.

Druhna Aleksandra Żorniak z koleżankami prowadziły gry oraz sprzedaż własnoręcznie zrobionych akcesoriów świątecznych i zabawek. Na stoliku mamy palemki robione przez nasze druhny podczas zbiórek. Są breloczki do założenia na torebki lub plecaki. Jest gra dla dzieci, w której mogą dowiedzieć się wielu informacji oraz skuwki, które zakłada się na chusty.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Harcerki z drużyny Wędrowniczek robiły niekonwencjonalne bransoletki. „Przygotowujemy bransoletki pisane alfabetem Morsa. Możemy na nich napisać wszystko za pomocą kropek i kresek. Krótkie słowa np.: czuwaj lub ZHP” – powiedziała druhna Magdalena Eźlakowska.

Doroczny kiermasz jest okazją do gromadzenia funduszy na harcerską działalność. „To jest nas doroczny kiermasz organizowany od wielu lat, podczas którego zbieramy fundusze na pomoc harcerzom w wyjazdach, szkoleniach jak również na utrzymanie ośrodka w Wisconsin” – powiedziała Teresa Wilczek, prezes Koła Przyjaciół Harcerza.

Najważniejszą tegoroczna imprezą harcerską w Ameryce będzie IX Światowy Zlot młodzieży harcerskiej, który pod koniec sierpnia odbędzie się w Kanadzie. Ze Stanów Zjednoczonych uczestniczyć będzie około 500 harcerek i harcerzy. To druga pod względem liczebności po kanadyjskiej grupa uczestników zlotu. Z Chicago młodzież wyjedzie trzema autokarami. „To jest wielkie wyzwanie, żeby przygotować młodzież i cała wyprawę do bezbolesnego przekroczenia granicy” – powiedziała Beata Pawlikowska, Komendantka Chorągwi harcerek w Stanach Zjednoczonych.

Swój znaczący udział w zyskach kiermaszu miała kuchnia harcerska. Serwowane były gołąbki, krupnik, naleśniki, ciasta i wiele innych specjałów przyniesionych przez darczyńców lub zrobionych własnoręcznie przez wolontariuszy.

Wśród wielu gier, zabaw i innych atrakcji była loteria fantowa. Aby wziąć udział w zabawie wystarczyło kupić los za dolara. W niedzielę harcerską stanicę licznie odwiedzili zaprzyjaźnieni z harcerzami weterani, którzy w przeszłości najczęściej byli związani z harcerstwem i przyszli zjeść smaczny obiad, aby w ten sposób przyczynić się do zbiórki funduszy. Dla byłej harcmistrzyni Elżbiety Ciężkowskiej harcerstwo to wielka jedna rodzina, do której bardzo chętnie się wraca. Była szefowa chicagowskiego Obwodu ZHP apelowała do rodziców o zapisywanie dzieci i młodzieży do harcerstwa. „To praktycznie nic nie kosztuje, a daje wiele korzyści” – argumentowała druhna.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Fuzja przedsiębiorstw kolejowych o wartości 31 mld dolarów znacznie zwiększy ruch kolejowy w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontrowersyjna fuzja Canadian Pacific Railway i Kansas City Southern o wartości 31 miliardów dolarów niepokoi ustawodawców w Illinois. Senator stanu Dick Durbin był we wtorek w Schaumburgu, wypowiadając się na temat propozycji.

Połączenie przewoźników może dodać do 14 pociągów towarowych dziennie do linii Metra Milwaukee, która biegnie z Elgin do Bensenville.

Planowana umowa jest w trakcie przeglądu przez amerykańską Surface Transportation Board.

Przeciwnicy wyrazili obawy dotyczące zanieczyszczenia hałasem i wpływem na środowisko.

Mówią też, że bardzo długie pociągi będą blokować ruch i blokować przejazdy.

REKLAMA REKLAMA

Durbin powiedział, że istnieją obawy, w jaki sposób kursowanie tak wielu nowych pociągów zwiększy ruch kolejowy i jak wpłynie na różne dzielnice. Choć nie jest przeciwny fuzji, uważa, że należy przeprowadzić więcej badań jej wpływu.

„Chcemy zobaczyć oświadczenie, które naprawdę dociera do obszaru Chicagoland i mierzy wpływ na życie w tym obszarze. I tak naprawdę nie mówimy, że nie można przeprowadzić tej fuzji.”– powiedział Durbin.

„​​Możliwe, że budowa niektórych obiektów kolejowych na zachód od obszar metropolitalny rozwiąże problemy. Jesteśmy gotowi do współpracy z Canadian Pacyfic i innymi liniami kolejowymi, aby to zrobić”.

Jeśli fuzja się uda, linia kolejowa bezpośrednio połączy Kanadę z Meksykiem.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Nie chciałem umrzeć. Chciałem pobiec w maratonie. Biegacz pochodzący z Chicago pokonał raka i startuje w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

U Angelo Ciardella, pochodzącego z Chicago mieszkańca Orlando, zdiagnozowano raka głowy i szyi/krtani stopnia czwartego. Mężczyzna przeszedł osiem rund chemii i 35 cykli naświetlania. A w tą niedzielę pobiegnie w chicagowskim maratonie.

Każdy, kto chce pokonać morderczą trasę 26,2 mil, musi być twardy i dobrze wysportowany, ale Angelo Ciardella uważa, że ​​jego kluczem do sukcesu jest to, że jest taki uparty.

„Podczas leczenia myślałem, że po pierwsze nie umrę. Jestem zbyt uparty” – powiedział Angelo Ciardella.

Mężczyzna zaczął biegać ponownie rok temu, po zakończeniu leczenia. Powiedział swoim onkologom, że ma niezły cel:

Zamierzał wrócić do miasta, w którym się urodził i pobiec w Bank of America Chicago Marathon.

„Aby pokazać, że mogę pokonać raka, a także pokazać ludziom, że diagnoza raka czwartego stopnia nie jest wyrokiem śmierci” – powiedział Ciardella.

REKLAMA REKLAMA

Jego onkolog twierdzi, że podczas wyczerpującego leczenia w szczytowym momencie pandemii taka postawa była kluczowa.

„Wchodzisz z dobrym nastawieniem. I nadzieją i determinacją. Naprawdę lepiej radzisz sobie z leczeniem i znacznie lepiej z wyzdrowieniem” – mówi dr Michael Herman.

Biegnąc, Ciardella będzie myślał o swojej rodzinie i przyjaciołach, którzy pomogli mu przetrwać.

Ale robi to dla wszystkich pacjentów z rakiem.

„W tym czasie mogą być w swoich najciemniejszych chwilach, ale zaledwie rok lub dwa później mogą biegać lub chodzić i cieszyć się życiem tak, jak kiedyś” – powiedział dr Herman.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu