Połącz się z nami

News Chicago

Rozdanie nagród w konkursie o Tadeuszu Kościuszce. „Józefinki” Rady Nauczycieli Polonijnych w Chicago

Opublikowano

dnia

20 uczniów szkół średnich i podstawowych zostało wyróżnionych przez Radę Nauczycieli Polonijnych za udział w konkursie na esej o Tadeuszu Kościuszce oraz za osiągnięcia artystyczne. Uroczystość wręczenia nagród była punktem kulminacyjnym tegorocznych „Józefinek” zorganizowanych przez radę w sali bankietowej Lone Tree Manor.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Stało się tradycją w ostatnich latach, że na św. Józefa przyznajemy nagrody za wypracowanie dla uczniów szkół licealnych i podstawowych z klas siódmych i ósmych oraz utalentowanej młodzieży, która albo gra, albo maluje lub wykonuje inne kreatywne zajęcia. W tym roku tematem był Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch narodów. Młodzież miała ocenić jego zasługi w walce o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych” – powiedziała prezes RNP prof. Lidia Filus.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Na konkurs napłynęło 35 prac. W kategorii liceów jury przyznało po dwie pierwsze, drugie i trzecie nagrody. Zdobyli je: Victoria Trojanowska ze szkoły im. Św. Trójcy, Kamil Jawor ze szkoły im. Św. Błażeja, Stanisław Eźlakowski, uczeń szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Brajan Henzel ze szkoły im. Kazimierza Pułaskiego oraz Łukasz Szewczyk ze szkoły im. Juliusza Słowackiego i Tomasz Maślanka ze szkoły im. Św. Błażeja. Laureatami wyróżnień w języku polskim i angielskim zostali: Klaudia Cieślikowska, Paulina Czachor, Paweł Lacek i John Mikos. Pierwszą nagrodę za wypracowanie w języku polskim wśród uczniów szkół podstawowych zdobyła Nicole Jabłoński ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. W grupie angielskiej najwyżej ocenione zostały prace: Adama Cicierskiego ze szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej, Daniela Plewy ze szkoły im. Czesława Miłosza i Moniki Pyki ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Wyróżnienia odebrali Michael Orszulak i Laurain Matson. Nagrodami za zdolności artystyczne  wyróżnieni zostali: Mateusz Gromek, Nicole Kwaśny, Anna Ciecierski i Sebastian Szymański. Obok nagród rzeczowych laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w kwotach 300, 200 i 100 dolarów.

„Młodzież wykazała się bardzo dużym zasobem wiedzy. Prace były piękne, tylko gratulować. Niestety nie mogliśmy wszystkich nagrodzić, ale obok laureatów trzech pierwszych miejsc również pozostali uczestnicy otrzymali prezenty” – podsumowała konkurs jego organizatorka Ewa Jabłońska ze szkoły Kazimierza Pułaskiego.

Victoria Trojanowska w swojej pracy konkursowej, za którą otrzymała pierwszą nagrodę wśród licealistów starała się w sposób kompleksowy pokazać zasługi generała. „Ja chciałam pokazać, że Tadeusz Kościuszki jest nie tylko bohaterem Polski i Ameryki, ale także odegrał dużą rolę w Rosji skąd wykupił 25 tysięcy Polaków z więzienia” – powiedziała laureatka.

Kolejną akcję konkursową, tym razem dla studentów polonijnych z chicagowskich uczelni Rada Nauczycieli Polonijnych przygotowuje z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. W części artystycznej ceremonii wręczenia nagród wystąpił stypendysta Rady, klarnecista i pianista Konrad Pawełek z koleżanką.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

4 restauracje z okolic Chicago najbardziej romantycznymi w USA wg nowego rankingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaplanowałeś już idealne Walentynki ze swoją ukochaną? Jeśli szukasz bardzo wyjątkowego klimatu w ten dzień, odwiedź jedną z czterech restauracji z okolic Chicago. Znalazły się one na liście 100 najbardziej romantycznych restauracji w Ameryce, stworzonej przez platformę OpenTable.

Obszerna lista, sporządzona przez platformę rezerwacyjną, opiera się na ponad 13 milionach recenzji, zgodnie z komunikatem prasowym OpenTable.

Z okolic Chicago na liście znalazły się następujące lokale: 3 Arts Club Cafe w RH Chicago w Gold Coast, Andy’s Jazz Club w River North, Mon Ami Gabi w Lincoln Park i Meson Sabika w Naperville.

Już najwyższy czas aby rezerwować stolik na Walentynki, zanim ich zabraknie. OpenTable podaje, że w 2022 r., 54% rezerwacji walentynkowych zostało zamówionych do 7 lutego.

REKLAMA REKLAMA

Aby posiłek walentynkowy był nieco mniej gorączkowy, OpenTable sugeruje, by świętować uroczystość w weekend i rezerwować stolik przed 6:00PM lub po godzinie 8:00PM, poza godzinami szczytu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Inside Creative House
Czytaj dalej

News Chicago

Policyjna akcja aresztowania mężczyzny w West Garfield Park wymagała pomocy SWAT

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja wezwała oddział SWAT do domu w West Garfield Park po tym, jak grupa mężczyzn próbowała uwolnić innego zatrzymanego mężczyznę w poniedziałek wieczorem. Uzbrojeni napastnicy strzelali do funkcjonariuszy.

Według władz incydent miał miejsce przy 4400 West West End Avenue około godziny 9:41 wieczorem w poniedziałek. Policja twierdzi, że chciała wziąć do aresztu uzbrojoną osobę, gdy grupa osób próbowała pomóc uwolnić mężczyznę.

Funkcjonariusze porazili paralizatorem jedną z interweniujących osób, podała policja.

Osoba aresztowana i osoba, która została porażona, zabarykadowały się w domu i chwilę później oddały strzały do funkcjonariuszy. Wezwano zespół SWAT. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani, a broń zabezpieczona – poinformowały władze.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Ajax9
Czytaj dalej

News Chicago

Ogromny pożar w Chicago Heights. Spłonął magazyn mebli i tkanin

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka jednostek straży pożarnej odpowiedziało w poniedziałek na alarm pożarowy w magazynie Morgan Li, przy 1101 Washington Ave., w Chicago Heights, krótko po 6 rano, poinformował rzecznik miasta David Ormsby. Magazyn, w którym sprzedaje się meble i tkaniny był całkowicie objęty płomieniami.

Wielkie ciemne kłęby dymu unosiły się w poniedziałek do południa nad Chicago Heights. Wszystkim pracownikom udało się wydostać z ogromnego pożaru, nikt nie został ranny.

Morgan Li to firma rodzinna, która ma cztery inne zakłady produkcyjne. Niedawno sfinalizowała zakup zakładu produkcyjnego o powierzchni 230 000 stóp kwadratowych, który obejmuje 13 akrów powierzchni.

„Uważamy wszystkich naszych pracowników za naszą rodzinę; zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować to, co zostało utracone i nadal wspierać naszych ludzi i całą społeczność Chicago Heights” – przekazała firma w opublikowanym poście.

REKLAMA REKLAMA

Przyczyna pożaru nie była od razu znana. Przedstawiciele firmy współpracują z władzami w prowadzonym  dochodzeniu, zgodnie z wydanym oświadczeniem. Komendant Straży Pożarnej stanu Illinois rozpoczął dochodzenie w poniedziałek po południu.

Funkcjonariusze policji zablokowali ulice East 12th i East 11th w pobliżu Washington Avenue, podczas akcji gaśniczej strażaków.

Pożar został ugaszony w południe, ale ekipy pozostały na miejscu, aby dogasić gorące punkty i sprawdzić cały budynek. Nie zgłoszono żadnych obrażeń, a ogień nie rozprzestrzenił się na okoliczne konstrukcje – przekazała straż pożarna.

Ekipy ComEd i Nicor Gas przybyły na miejsce zdarzenia ale nie znalazły problemu z żadnymi przewodami elektrycznymi ani gazowymi.

Chicago Heights i jego okolice wciąż borykają się z problemami ekonomicznymi, katastrofa spowoduje utratę miejsc pracy przez mieszkańców.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu