Połącz się z nami

News Chicago

Rozdanie nagród w konkursie o Tadeuszu Kościuszce. „Józefinki” Rady Nauczycieli Polonijnych w Chicago

Opublikowano

dnia

20 uczniów szkół średnich i podstawowych zostało wyróżnionych przez Radę Nauczycieli Polonijnych za udział w konkursie na esej o Tadeuszu Kościuszce oraz za osiągnięcia artystyczne. Uroczystość wręczenia nagród była punktem kulminacyjnym tegorocznych „Józefinek” zorganizowanych przez radę w sali bankietowej Lone Tree Manor.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Stało się tradycją w ostatnich latach, że na św. Józefa przyznajemy nagrody za wypracowanie dla uczniów szkół licealnych i podstawowych z klas siódmych i ósmych oraz utalentowanej młodzieży, która albo gra, albo maluje lub wykonuje inne kreatywne zajęcia. W tym roku tematem był Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch narodów. Młodzież miała ocenić jego zasługi w walce o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych” – powiedziała prezes RNP prof. Lidia Filus.

Galeria zdjęć

Na konkurs napłynęło 35 prac. W kategorii liceów jury przyznało po dwie pierwsze, drugie i trzecie nagrody. Zdobyli je: Victoria Trojanowska ze szkoły im. Św. Trójcy, Kamil Jawor ze szkoły im. Św. Błażeja, Stanisław Eźlakowski, uczeń szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Brajan Henzel ze szkoły im. Kazimierza Pułaskiego oraz Łukasz Szewczyk ze szkoły im. Juliusza Słowackiego i Tomasz Maślanka ze szkoły im. Św. Błażeja. Laureatami wyróżnień w języku polskim i angielskim zostali: Klaudia Cieślikowska, Paulina Czachor, Paweł Lacek i John Mikos. Pierwszą nagrodę za wypracowanie w języku polskim wśród uczniów szkół podstawowych zdobyła Nicole Jabłoński ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. W grupie angielskiej najwyżej ocenione zostały prace: Adama Cicierskiego ze szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej, Daniela Plewy ze szkoły im. Czesława Miłosza i Moniki Pyki ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Wyróżnienia odebrali Michael Orszulak i Laurain Matson. Nagrodami za zdolności artystyczne  wyróżnieni zostali: Mateusz Gromek, Nicole Kwaśny, Anna Ciecierski i Sebastian Szymański. Obok nagród rzeczowych laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w kwotach 300, 200 i 100 dolarów.

„Młodzież wykazała się bardzo dużym zasobem wiedzy. Prace były piękne, tylko gratulować. Niestety nie mogliśmy wszystkich nagrodzić, ale obok laureatów trzech pierwszych miejsc również pozostali uczestnicy otrzymali prezenty” – podsumowała konkurs jego organizatorka Ewa Jabłońska ze szkoły Kazimierza Pułaskiego.

Victoria Trojanowska w swojej pracy konkursowej, za którą otrzymała pierwszą nagrodę wśród licealistów starała się w sposób kompleksowy pokazać zasługi generała. „Ja chciałam pokazać, że Tadeusz Kościuszki jest nie tylko bohaterem Polski i Ameryki, ale także odegrał dużą rolę w Rosji skąd wykupił 25 tysięcy Polaków z więzienia” – powiedziała laureatka.

Kolejną akcję konkursową, tym razem dla studentów polonijnych z chicagowskich uczelni Rada Nauczycieli Polonijnych przygotowuje z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. W części artystycznej ceremonii wręczenia nagród wystąpił stypendysta Rady, klarnecista i pianista Konrad Pawełek z koleżanką.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne