Połącz się z nami

News Chicago

21-letnia Julia Szumny Królową Parady 3 Maja w Chicago. Dziewczyny zaskoczyły urodą, wiedzą, wdziękiem i elegancją

Opublikowano

dnia

Julia Szumny, Katarzyna Kolanko i Alicja Kwiatkowska zostały laureatkami trzech pierwszych miejsc w konkursie na Królową Parady 3 Maja. Nell’a Piątek-Sidorowicz została ulubienicą publiczności, a Nicole Zawiliński zyskała największe uznanie wśród fotoreporterów.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W konkursie wystąpiły również: Katarzyna Wszeborowska, Patrycja Mróz, Emilia Topór i Jacqueline Jasiński. Dziewczęta wystąpiły w sukienkach ślubnych oraz wieczorowych. Jurorzy oceniali także prezentację swojej osoby przez poszczególne uczestniczki, pokaz talentu oraz odpowiedzi na jedno pytanie dotyczące polskiej kultury, zwyczajów i obrzędów, a także jedno wspólne pytanie dla wszystkich uczestniczek dotyczące wizji pełnienia obowiązków królowej.

Jurorzy zgodnie podkreślali niezwykle wysoki poziom znajomości języka polskiego u kandydatek, urodę i wdzięk. Praktycznie wszystkie dziewczęta zasłużyły na miano królowej, ale że korona jest tylko jedna, więc trzeba było dokonać wyboru, który w tym roku był bardzo trudny.

REKLAMA REKLAMA

Kim jest Królowa Parady 3 Maja

Julia Szumny ma 21 lat i jest studentką University of Illinois at Urbana-Champaign. Studiuje na kierunku komunikacja, reklama oraz budowanie dobrego wizerunku – Public Relations.

Po zakończeniu nauki chce pracować jako Corporate Social Responsibility Manager. Jako wolontariuszka pracuje społecznie na rzecz zbiórki funduszy dla osób potrzebujących. Uwielbia gotować i piec. O koronie marzyła już od dzieciństwa.

„Pamiętam jak miałam pięć lat i pierwszy raz zobaczyłam Królową Parady i od tego momentu była ona dla mnie wzorem. Chciałam być taką piękną i koronę mieć, ale jak byłam już starsza, to dowiedzialam się, że bycie królową to więcej niż tylko posiadanie tej korony. Trzeba być dobrym wzorem, należy promować Polonię i być przykładem dla wszystkich. Bardzo się cieszę”.
   

Jest najlepszym przykładem osoby, która z uporem dąży do celu. Tak było w przypadku starania o udział w grupie cheerleaderek. Po dwóch latach niepowodzeń, za trzecim razem została przyjęta do grupy, z którą zdobyła piąte miejsce w Illinois oraz w Stanach Zjednoczonych.

’W szóstej klasie chciałam zostać cheerleaderką i zgłosiłam się na wybory drużyny szkolnej, ale nie przyjęli mnie. Za rok i za dwa lata ponownie próbowałam i za każdym razem słyszalem, że mnie nie chcą. I za każdym razem kiedy słyszalam słowo „nie”, zaczęłam ciężko pracować. To była moja motywacja i opłaciło się. Przez sześć lat zawodowo trenowałam cheerleading i wspólnie z drużyną zajęliśmy piąte miejsce w zawodach w stanie Illinois oraz byliśmy piątą drużyną w całych  Stanach Zjednoczonych”.

Wzruszona i niezwykle szczęśliwa z kolejnego sukcesu córki była mama Monika.

„W ogóle się nie spodziewałam takiego werdyktu i zakończenia. Bardzo się cieszę z Julii, bo na ten sukces ciężko pracowała.”

Nagrody

Laureatka pierwszego miejsca Julia Szumny otrzymała stypendium w kwocie 2 tysięcy dolarów ufundowane przez właścicieli delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”. Stypendium w kwocie 1500 dolarów dla Katarzyna Kolanko ufundowała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, a Alicja Kwiatkowska stypendium w kwocie 1000 dolarów odebrała z rąk Alicji Jonik, właścicielki kliniki dentystycznej „Dentpol”. Miss publiczności Klub Myśliwski „Ostoja” nagrodził stypendium w kwocie 500 dolarów. Miss Foto otrzymała taką samą nagrodę od właścicieli sali bankietowej Lone Tree Manor, gdzie odbywały się wybory. Wszystkie uczestniczki obdarowane zostały kwiatami oraz upominkami jubilerskimi oraz prezentami od PACBY i pozostałych sponsorów.
[youtube id=”7-XYWhvJnCA” width=”620″ height=”360″]

Przewodnicząca jury Łucja Mirowska Kopeć była zachwycona poziomem konkursu

„Jesteśmy bardzo wzruszeni poziomem. Jesteśmy wzruszeni znajomością języka polskiego, jakie zaprezentowały dziewczyny. Prawie wszystkie są urodzone tutaj w Stanach Zjednoczonych. Ich znajomość języka polskiego była nadzwyczajna, dlatego wielki ukłon w kierunku rodziców, ich rodzin, ale także dla szkół polonijnych, które tak wspaniale kształcą młode pokolenie. Dziękujemy im za to i muszę powiedzieć, że to jeden z trudniejszych wyborów Królowej Parady.”

Nad przygotowaniem konkursu czuwała koordynatorka całości Ewa Rumiński, która nie kryła uznania dla uczestniczek i wielkiej satysfakcji z możliwości zorganizowania wyborów.

„Przewspaniałe wydarzenie, po prostu fantastyczne. Dziewczyny  przewspaniałe. Reprezentują naszą Polonię na wysokim poziomie. Do tego wspaniała zabawa. Mamy Królową Parady 3 Maja roku 2017 to Julia Szumny. Wielkie gratulacje i widzimy się na paradzie 6 maja, a za rok zapraszam wszystkich na kolejne wybory.”    

W programie artystycznym konkursu obok wokalistki Karoliny Baran wystąpił harcerski zespół „Lechici” oraz zespół tańca ludowego „Wawel” Krystyny Sanakiewicz, która zadbała o choreografię konkursu.

Imprezę prowadzili Marzena Zygmunt i Andrzej Krukowski.  Konkurs rozpoczął cykl imprez bezpośrednio związanych z obchodami 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przed Komitetem Organizacyjnym jest jeszcze wybór Marszałka Parady i hasła.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Nauczycielka z Batavia High School nominowana do tytułu Nauczyciela Roku 2023 Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Nauczycielka z Batavia High School jest jednym z 13 nominowanych do tytułu Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois. Tytuł jest najwyższym odznaczeniem stanowym dla nauczycieli szkolnych. Amber Jirsa, ucząca języka angielskiego, została regionalnym nauczycielem roku w regionie North Suburbs.

Illinois State Board of Education ISBE wręczy nagrodę Nauczyciela Roku i uhonoruje wszystkich nominowanych na bankiecie 29 kwietnia.

Rada corocznie wybiera Regionalnych Nauczycieli Roku oraz Dwujęzycznych, Specjalnych i Wczesnoszkolnych Nauczycieli Roku. Osoby z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem w nauczaniu kwalifikują się do finału Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois, podano w komunikacie.

Komitet składający się z administratorów, nauczycieli, personelu usług edukacyjnych, personelu pomocniczego uczniów i byłych Nauczycieli Roku stanu Illinois wybrał tegorocznych laureatów.

REKLAMA REKLAMA

Kurator edukacji stanu Illinois wybierze spośród finalistów Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois jeszcze tej wiosny. Będzie reprezentował Illinois w Krajowym Programie Nauczyciela Roku Rady Naczelnych Oficerów Szkół Stanowych, podano w komunikacie.

 

Źródło: shaw local
Foto: Batavia Public School District 101
Czytaj dalej

News Chicago

Okay Cannabis, czyli marihuana i alkohol pod jednym dachem w Wheeling. Dzisiaj wielkie otwarcie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwszy sklep w Illinois, który łączy sprzedaż marihuany i alkoholu, został otwarty w środę w Wheeling, a jego właściciele mają nadzieję, że będzie to miejsce dla klientów do spędzania czasu i wspólnego relaksu. Okay Cannabis prowadzi licencjonowaną sprzedaż konopi pod jednym dachem z West Town Bakery. Wielkie otwarcie już dziś!

W nowo otartym lokalu Okay Cannabis można kupić marihuanę i usiąść w kawiarni serwującej piwo, wino i inne alkohole, a także pieczywo i inne produkty spożywcze.

Współwłaścicielem lokalu jest Charles Mayfield, tymczasowy dyrektor operacyjnym Chicago Public Schools, a także m. in. były radny 47 Okręgu Ameya Pawar. Nawiązali oni współpracę z West Town Bakery, aby prowadzić kawiarnię i przestrzeń eventową, którą można wynająć na przyjęcia urodzinowe lub inne okazje.

Ogromna przestrzeń o powierzchni 12 000 stóp kwadratowych, w miejscu dawnego Twin Peaks w rzędzie restauracji Wheeling na Milwaukee Avenue, jest znacznie większa niż inne sklepy z marihuaną.

REKLAMA REKLAMA

Kawiarnia z barem jest oddzielona od obszaru sprzedaży konopi. Właściciele mają nadzieję, że pewnego dnia dodadzą jednak obszar konsumpcji konopi indyjskich.

Sklep miał wstępne otwarcie w środę, gdy pracownicy wciąż malowali i wykańczali wnętrze. Wielkie otwarcie zaplanowano na piątek, 3 lutego.

The Fifty/50 Restaurant Group, założona przez Scotta Weinera i Grega Mohra, prowadzi piekarnię, a wraz ze swoimi partnerami społecznymi planuje otworzyć w nadchodzących miesiącach dwie kolejne lokalizacje Okay Cannabis, w West Town i Evanston. West Town Bakery ma już cztery lokalizacje w Chicago.

Goście muszą okazać dowód, że mają 21 lat, aby wejść do lokalu, ale dzieci z rodzicami lub opiekunami mogą przebywać w kawiarni.

Po dwuletnim opóźnieniu w udzielaniu licencji sklepom z marihuaną, stan przyznał 192 licencje w 2022 r. Jednak bardzo niewielu właścicieli było w stanie otworzyć swoje lokale z powodu braku finansowania oraz opóźnień w zagospodarowaniu przestrzennym i budowie.

Do tej pory otwarto tylko sześć sklepów, w tym trzy w centrum Chicago, a także Okay, Altius w Round Lake Beach i Ivy Hall w Crystal Lake.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: The Fifty/50 Restaurant Group, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Więcej strasznych szczegółów w sprawie śmierci Reginy Michalski znalezionej w zamrażarce

Opublikowano

dnia

Autor:

96-letnia Regina Michalski najwyraźniej zmarła dwa lata przed znalezieniem jej zwłok w garażowej zamrażarce. Jej córkę Evę Michalski, używającej także nazwiska Eva Bratcher, oskarżono o ukrywanie śmierci matki. Zarzutów może pojawić się więcej w trakcie prowadzonego śledztwa. Nie ma jeszcze wyników sekcji zwłok polskiej imigrantki.

Chociaż prokuratorzy nie podali powodu, dla którego jej córka ukrywał śmierć matki, zauważyli, że dowód osobisty znaleziony w domu zawierał zdjęcie Evy Bratcher, ale imię jej matki.

Ponad dwie dekady temu, gdy matka Sabriny Watson miała trafić do więzienia, wydała swojej 14-letniej wówczas córce niepokojący rozkaz: jeśli babcia umrze, pochowaj ją pod innym nazwiskiem, poleciła Eva Michalski/Bratcher.

Gdy ta zapytała dlaczego, usłyszała: „Cóż, jeśli ją pochowasz, idiotko, pod nazwiskiem Regina Michalski, nie dostanę już jej czeków, a te czeki są mi potrzebne” – wspomina Watson.

REKLAMA REKLAMA

Na początku tego tygodnia śledczy odkryli ciało Reginy Michalski w zamrażarce przechowywanej w garażu dwumieszkaniowego domu, w którym mieszkała ona i jej córka Eva Michalski/Bratcher w Portage Park.

Oprócz fałszywego dowodu tożsamości śledczy znaleźli w domu dokument, który wyglądał, jakby był podpisany przez Reginę Michalski – ale datowany po jej rzekomej śmierci, którą Bratcher odnotowała w kalendarzu jako godzinę 2:00PM 4 marca 2021 r.

Pokwitowanie znalezione w domu wykazało, że córka Reginy Michalski kupiła zamrażarkę od Abt tydzień po rzekomej śmierci jej matki, poinformowali prokuratorzy.

Przyczyna śmierci polskiej imigrantki nie została jeszcze ustalona, biuro medycyny sądowej może potrzebować czasu do końca tygodnia, aby całkowicie rozmrozić ciało do sekcji zwłok.

Policja bada, czy Eva Bratcher faktycznie pobierała czeki z ubezpieczenia społecznego jej matki lub inne świadczenia po jej śmierci. Na razie aresztowana kobieta usłyszała zarzuty zatajenia śmierci matki i posiadania fałszywego dowodu osobistego.

Podczas czwartkowej rozprawy sędzia David Kelly nazwał zarzuty „bardzo niepokojącymi” i powiedział, że będzie musiała wpłacić kaucję w wysokości 20 000 USD, aby została zwolniona z monitoringu elektronicznego.

Po zwolnieniu z aresztu będzie mogła wrócić do swojego domu, ale sędzia ostrzegł ją przed „bezprawnym kontaktem” z innymi lokatorami budynku, którzy są potencjalnymi świadkami.

Ciało Reginy Michalski zostało odkryte po tym, jak mieszkająca w Kentucky wnuczka kobiety, 38-letnia Sabrina Watson zadzwoniła na policję i poprosiła o sprawdzenie stanu zdrowia.

Sabrina Watson (z lewej) z babcią Reginą Michalski

Watson powiedziała, że przez lata przeglądała nekrologi, szukając imienia swojej babci. Michalski nie była w dobrym zdrowiu, kiedy wnuczka widziała ją po raz ostatni. Jej matka zablokowała jej numer i za każdym razem, gdy odwiedzała Chicago, nikt nie odpowiadał.

Odseparowana od lat Watson w pewnym momencie zrobiła drastyczny krok, aby ostrzec ludzi przed kontaktami ze swoją matką: stworzyła stronę na Facebooku zatytułowaną „Trzymaj Evę Michalski/Bratcher w więzieniu”.

„Ta strona ma na celu ostrzeżenie KAŻDEGO, kto zna Evę Michalski (alias Eva Bratcher, alias Ewa Michalska i prawdopodobnie inne pseudonimy), że jest NIEBEZPIECZNYM PRZESTĘPCĄ!” mówi strona.

Bratcher ma wrócić do sądu 21 lutego.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, rodzina Michalski
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu