Połącz się z nami

News Chicago

Królowa może być tylko jedna. Polki z Chicago prezentują się przed wyborem Królowej Parady 3 Maja

Opublikowano

dnia

12 marca w salach bankietowych Long Tree Manor w Chicago odbędzie się dziewiętnasta gala wyboru królowej parady 3 maja. W tym roku zgłosiło się dziewięć dziewczyn, które powalczą o nagrody warte tysiące dolarów. Cztery z kandydatek pojawiły się w studio Radia Deon, aby powiedzieć więcej o sobie.

Nicole Zawaliński ma 20 lat i studiuje na DePaul University w Chicago. Jak sama mówi atmosfera wśród kandydatek jest dobra, mimo presji dziewczyny starają się wzajemnie siebie wspierać

“Z każdą dziewczyną się przyjaźnimy. Umawiamy sNicole Zawilinskiię kiedy pójdziemy na obiad. Trochę jest stresu, ale próbujemy do tego podchodzić na luzie”.

Wiele z dziewczyn ma bardzo ambitne plany na przyszłość. Alicja Kwiatkowska ma 19 lat i zamierza poświęcić się ekonomii lub stosunkowym międzynarodowym

Alicja KwiatkowskaChciałabym studiować, aby być dyplomatą lub ambasadorem. Dużo interesuje się prawem, polityką i ekonomią”.

Dziewczyny działają także w polonijnym środowisku. Kasia Wszeborowska bierze czynny udział w działalności Polskiego Klubu w Dominican University

Kasia Wszeborowska“Biorę duży udział w moim polskim klubie w szkole. Byłam organizatorką różnych spotkań z młodzieżą polonijną. Współpracujemy także z organizacją You Can Be My Angel. To jest dla mnie bardzo ważne, aby pomagać innym ludziom”.

Z kolei Kasia Kolanko stawia na języki. Uczy się nie tylko języka polskiego, ale także hiszpańskiego

“Lubię uczyć się języków. Bardzo mi się podoba język hiszpański i oczywiście język polski. Lubię podróżować. Kasia KolankoDwa lata temu byłam ze szkołą w Peru. Odwiedziliśmy Machu Pichu oraz inne miejsca.Jak będę starsza, chciałabym zostać lekarzem, więc interesuje się medycyną. 

Przewodnicząca Wyborów Królowej Parady Ewa Rumiński przypomina, że dziewczyny walczą o wielkie nagrody.

“Wygrane w tym konkursie to są stypendia na uczelnie. Ewa RumińskiPierwsza nagroda dla królowej to dwa tysiące dolarów ufundowane przez Montrose Deli and Montrose Deli Food Market. Druga nagroda czyli tysiąc pięćset dolarów dla damy dworu zostało ufundowane przez Polish Slavic Federal Credit Union. Miss Photo otrzymuje 500 dolarów. Sponsorem nagrody są właściciele sal bankietowych Long Tree Manor – Tomasz i Anna Wojdyła. Miss Publiczności także otrzyma 500 dolarów ufundowane przez polsko-amerykańskie klub łowiecki Ostoja”.

Uroczysta gala odbędzie się 12 marca o godzinie 2 po południu w sali bankietowej Long Tree Manor.

Long Tree Manor
7730 W. MIlwaukee Ave, Niles, IL 60714IMG_5046-2

Dodatkowe informacje i rezerwacja biletów kontakt z Przewodnicząca Wyborów Królowej Parady Ewą Rumiński – 773-742-1477 lub mail: 3maj@usa.com

Organizatorem jest Komitet Parady 3 maja działajacy przy Związku Klubów Polskich

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, MarekArtPhotography

News Chicago

Wstrzymano zwolnienie ponad 400 osób zatrzymanych przez ICE w rejonie Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Sąd Apelacyjny Siódmego Okręgu tymczasowo wstrzymał wykonanie decyzji o zwolnieniu ponad 400 osób zatrzymanych przez ICE. Aresztowani mieli zostać wypuszczeni w piątek na podstawie wcześniejszego nakazu sądu federalnego.

Sędzia federalny Jeffrey Cummings nakazał zwolnienie 442 osób zatrzymanych przez agencję ICE między czerwcem a 7 października 2025 roku, chyba że zostały one zakwalifikowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego, mają historię kryminalną lub mają wydany wcześniejszy nakaz deportacji.

Decyzja ma zostać zrealizowana do piątku, w formie zwolnień za kaucją wynoszącą 1 500 dolarów.

Nakaz zwolnienia zapadł w ramach trwającego postępowania sądowego, prowadzonego przez organizacje praw człowieka, które zarzuciły agentom ICE naruszenie porozumienia dotyczącego zatrzymań imigracyjnych bez nakazu sądowego.

Federalny Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) opublikował wcześniej listę 610 osób znajdujących się wciąż w detencji po zatrzymaniach w rejonie Chicago.

Sędzia federalny Jeffrey Cummings wskazał, iż zatrzymani mieli zostać objęci kaucją w wysokości 1 500 dolarów, ponieważ ich zatrzymanie mogło naruszać decyzję sądową z 2022 roku, która ściśle ogranicza możliwość dokonywania aresztowań bez nakazu sądowego w sprawach imigracyjnych.

Decyzja dotyczyła zatrzymań 442 osób, spośród ok. 3 300 obywateli zatrzymanych w regionie Chicago przez ICE i Straż Graniczną w okresie od 12 czerwca do 7 października 2025 roku.

Działania sądu apelacyjnego

Pomimo wcześniejszego odrzucenia przez sędziego Cummingsa wniosku o wstrzymanie decyzji, sąd apelacyjny zdecydował w czwartek o jej tymczasowym zawieszeniu. Argumenty stron zostaną rozpoznane 2 grudnia.

Co dalej?

Decyzja sądu apelacyjnego wprowadza czasowy impas i znacząco opóźnia ewentualne zwolnienia. Do momentu rozpoznania sprawy:

  • 442 osoby pozostaną w ośrodkach detencyjnych,
  • kwestia legalności zatrzymań będzie analizowana pod kątem zgodności z postanowieniami porozumienia z 2022 roku,
  • niewykluczone są dalsze działania prawne ze strony organizacji reprezentujących zatrzymanych.

Ostateczne rozstrzygnięcie spodziewane jest po grudniowym posiedzeniu sądu.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Budżet Powiatu Cook na 2026 rok został jednogłośnie zatwierdzony

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Powiatu Cook przyjęła plan wydatków na 2026 rok o wartości 10,1 miliarda dolarów. Dokument został zaakceptowany jednogłośnie i, co istotne, nie przewiduje podwyżek podatków ani wprowadzania nowych opłat. Decyzja zapadła mimo trudnej sytuacji wynikającej z zapowiadanych przez administrację Prezydenta Donalda Trumpa cięć w finansowaniu federalnym.

Priorytety budżetowe

Prezes Powiatu Toni Preckwinkle określiła budżet jako odpowiedź na niestabilność i redukcje na szczeblu federalnym. Zaznaczyła, że samorząd koncentruje się na utrzymaniu kluczowych programów wsparcia społecznego, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz działań na rzecz rozwoju lokalnej gospodarki.

W ramach porozumienia wykorzystano 20 milionów dolarów z nadwyżki podatkowej miasta Chicago. Środki te zostaną przeznaczone na działania wspierające osoby doświadczające bezdomności, wsparcie wynajmu mieszkań oraz zwiększenie dostępu do pomocy żywnościowej.

Wzmocnienie obszarów prawnych i imigracyjnych

W związku ze wzmożoną aktywnością federalnych służb imigracyjnych na terenie Chicago, jednostka imigracyjna Biura Publicznego Obrońcy Powiatu Cook prowadzona przez Sharone’a Mitchella otrzyma siedem nowych etatów. Z kolei w biurze prokurator Eileen O’Neill Burke utworzonych zostanie dwanaście dodatkowych stanowisk, aby usprawnić obsługę spraw wymagających interwencji.

Zagrożenia finansowe

Toni Preckwinkle ostrzegła jednak, że mimo stabilnej sytuacji finansowej powiatu obecnie, największe wyzwania są dopiero przed nim. Najbardziej zagrożona jest kondycja systemu Cook County Health. Jego finansowanie w dużym stopniu opiera się na środkach federalnych w ramach Medicaid, które – zgodnie z zapowiedziami – zostaną znacząco ograniczone.

Skutki finansowe będą odczuwalne szczególnie od 2027 roku. W celu ograniczenia przyszłych strat zaplanowano odłożenie 65 milionów dolarów jako zabezpieczenie na utrzymanie najważniejszych usług publicznych.

Rada Powiatu Cook

Pokrycie deficytu

Na zamknięcie deficytu w funduszu ogólnym wykorzystano 383,9 miliona dolarów z tzw. nieprzypisanego funduszu powiatu. Na koniec 2024 roku wolne środki wynosiły 958,4 miliona dolarów, a po ich częściowym wykorzystaniu powiat nadal dysponuje rezerwą w wysokości 575,2 miliona dolarów, co oceniono jako poziom bezpieczny.

Kontekst polityczny

Preckwinkle, mająca 78 lat, ubiega się o reelekcję na piątą kadencję. W nadchodzących prawyborach Partii Demokratycznej, zaplanowanych na marzec, zmierzy się z Radnym miejskim Chicago Brendanem Reillym.

Budżet na 2026 rok ma z jednej strony utrzymać stabilność i fundamenty lokalnego wsparcia społecznego, z drugiej zaś przygotować powiat na nieuniknione konsekwencje wycofywania federalnego wsparcia finansowego. Choć proces uchwalenia przebiegł spokojnie, przedstawiciele władz nie ukrywają, że najtrudniejsze decyzje dopiero nadejdą.

Źródło: wttw
Foto: Toni Preckwinkle fb
Czytaj dalej

News Chicago

Johna Minarcika z Zion usunięto z listy wyborczej z powodu antysemickich treści

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek stanowa komisja wyborcza Illinois podjęła decyzję o wykluczeniu mieszkańca Zion, Johna Minarcika, z udziału w prawyborach Partii Demokratycznej w 10. Okręgu. Minarcik nie uzyskał wymaganej liczby podpisów poparcia, a dodatkowo ujawniono liczne skrajnie antysemickie treści publikowane przez niego w mediach społecznościowych.

Komisja ustaliła, że na zgłoszeniu Johna Minarcika widnieją zaledwie trzy podpisy, podczas gdy minimalny wymóg w tym okręgu wynosił blisko 1 000. Zastrzeżenia wobec zgłoszenia złożyła oficjalnie kandydatka demokratyczna z Mundelein, Morgan Coghill.

Po decyzji komisji w prawyborach Partii Demokratycznej pozostają jedynie Morgan Coghill oraz obecny Kongresman Brad Schneider z Highland Park. Kandydatem Republikanów jest Carl Lambrecht, również z Highland Park.

Antysemickie publikacje

Profil Johna Minarcika na Facebooku zawiera liczne ataki słowne na społeczność żydowską, w tym skandaliczne wezwania do jej „unicestwienia”. Publikował również treści antyizraelskie oraz grafiki i pełne nienawiści memy.

Dystrykt, w którym kandydował Minarcik, obejmuje części powiatów Cook, Lake i McHenry, i charakteryzuje się znaczną obecnością społeczności żydowskiej.

Reakcje

Morgan Coghill wyraziła ulgę, że udało się zablokować jego kandydaturę:

„Byliśmy oburzeni, widząc, jakie treści ten człowiek publikuje oraz jak znikome było jego realne poparcie. Nasz dystrykt zasługuje na poważne przywództwo, a nie na osobę wykorzystującą wybory jako scenę do szerzenia rasizmu” – przekazała za pośrednictwem rzecznika.

Źródło: dailyherald
Foto: John Minarcik fb

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu