Połącz się z nami

Ciekawostki

Grażyna Auguścik i Andrzej Jagodziński zapraszają na festiwal Chopina – pierwszego polskiego jazzmana

Opublikowano

dnia

Znana polonijna jazzmanka Grażyna Auguścik po raz pierwszy w Chicago organizuje festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. 11 koncertów przybliży nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazuje jego utwory w nowym świetle. W Muzeum Polskim swój recital zagra Andrzej Jagodziński.

Na antenie Radia Deon o twórczości kompozytora w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego opowiadała sama Grażyna Auguścik. Artystka podkreśla wielki kunszt polskiego pianisty

„Dla mnie jest absolutnie najważniejszym interpretatorem muzyki Chopina poza klasyką. Jazzowych wykonań nie ma aż tak wiele. Dobrych wykonań jest bardzo niewiele”.

16825863_10211404159755316_8708556512140488874_o

Grażyna Auguścik dodaje także, że Chopin znany był ze swoich improwizacji. Nazywa go „pierwszym jazzmanem”

„Improwizował przez długie wieczory, przez wiele lat. Te wariacje, które każdego wieczoru grał inaczej (co jest domeną jazzu). Niektóre z nich zapisał. Powstały z tego dzieła określone i poza nimi muzycy klasyczni się nie wychylają. Jazzmani mają jednak wolną rękę”.

17016093_10211402750800093_140212493176411517_o

To nie pierwszy występ Andrzeja Jagodzińskiego na chicagowskiej scenie. Pianista wystąpił w parku Granta w 1996 roku, oraz z Grażyną Auguścik w 2010 roku. Fani z pewnością będą mogli liczyć na utworzy z tych wielkich koncertów

„Ilość utworów przeze mnie zaaranżowanych jest ograniczona. Na koncertach pewne rzeczy się powtarzają. Będą również powtórki z 2010 roku z Grant Parku”.

We wtorek 28 lutego w Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się dziesiąty koncert w ramach pierwszego festiwalu „Chopin in the City”. Ze swoim recitalem wystąpi Andrzej Jagodziński.

Publiczność będzie mogła zobaczyć także film „In search of Chopin” wyreżyserowany przez Phila Grabskiego. Wieczór poprowadzi znany krytyk filmowy Zbigniew Banaś. Początek o godzinie 6:30 wieczorem

Muzeum Polskie w Ameryce
984 N. Milwaukee Ave

W środę 1 marca na Loyola University w Chicago odbędzie się finał festiwalu. Na scenie oprócz Grażyny Auguścik wystąpią także Gabriel Datcu, Jim IMG_0408Gailoreto, Ani Gogova, Andrzej Jagodziński, Ian Maksin, Ronny Malley, Quo Vadis Clarinets, Matt Ulery oraz Youg Wei.

Loyola University Polish Studies, Piper Hall
1032 W. Sheridan Rd.

Oficjalni sponsorzy: Konsulat Generalny RP w Chicago, Izabela Roman Family Foundation, Alicja Jonik – Gabinet Stomatologiczny „Dentpol”, Paweł Strożyński – Amadeus Restaurant & Cafe

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/ Sounds and Notes

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne