Połącz się z nami

Kościół

Jolanta Pawlikowska i Leszek Nowobilski. Zwyczajni niezwyczajni bohaterowie Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

Opublikowano

dnia

Po piętnastu latach funkcjonowania Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago, siedem lat przed upływem terminu, udało się w całości spłacić potrzebną na stworzenie miejsca pożyczkę. Do tego sukcesu przyczyniło się wielu ludzi.

Jolanta Pawlikowska i Leszek Nowobilski od piętnastu lat swą pracą wspomagają JOM. Od 2001 roku, więc od samego początku, kontrolują finansowy proces ośrodka. Oboje potwierdzają, że miejsce to jest dla nich ostoją polskości

„Centrum jezuickie daje możliwość przybyłym do Chicago Polakom uczestniczenia we mszy w języku polski. Nie tylko w niedzielę, ale i codziennie”- mówi Jolanta Pawlikowska. „Ja osobiście , gdy jestem na mszy u jezuitów, czuję się jak w Polsce. To jest bardzo piękne miejsce w Chicago. To, że mogłem się tu zadomowić, jest dla mnie bardzo ważne. Przybliża mi to ojczyznę”.

Zadaniem Jolanty Pawlikowskiej i Leszka Nowobilskiego jest głównie ewidencja wpłat oraz wysyłanie darczyńcom potwierdzeń. Według nich bardzo ważne jest dołączenie podziękowania, bo to daje poczucie tworzenia wspólnoty

„Datki, które ludzie ofiarują na rzecz ośrodka my księgujemy i wysyłamy listy z podziękowaniem. Uważam, że jeśli ludzie dają datki i jest na to jakaś odezwa, czują się  częścią dzieła. Miło jest usłyszeć, że wspomaga się wielkie dzieło, jakim jest jezuickie centrum”.

Czujemy się częścią dzieła

Leszek Nowobilski  podkreśla, że do jego zadań należy nie tylko kontrolowanie spłat pożyczki, ale także nadzorowanie całego bieżącego procesu finansowego ośrodka jezuickiego. Jak twierdzi, zajęcie to daje mu radośc z faktu, że mógł stać się częścią całego dzieła

„Dodam jeszcze, że nie tylko spłacanie długu mieliśmy na głowie, ale wszystkie bieżące rachunki także. Kontrolować trzeba wszystkie wydatki związane z domem. Nie jest to jednak dla nas ciężka praca. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tego wszystkiego”.

Jolanta Pawlikowska i Leszek Nowobilski zapraszają wszystkich chętnych do Jezuickiego Ośrodka Milenijnego 29 stycznia o godzinie 1.00 po południu. To właśnie tu zostanie pod przewodnictwem biskupa Tomasza Paprockiego odprawiona msza święta dziękczynna. Bezpośrednio po niej odbędzie się bankiet dla wszystkich osób, które przyczyniły się do rozwoju ośrodka. Bankiet odbędzie się w salach Lone Tree Manor. Bilety są do nabycia w biurze Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Tel: 773-777-7000 (Biuro czynne w tygodniu od godziny 3:30 po południu)

Sale Bankietowe Lone Tree Manor
7730 N. Milwaukee Ave
Niles, IL 60614

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/Jezuici Chicago

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Ks. Marek Smółka został tymczasowym wikariuszem w miejsce odchodzącego bp Andrzeja Wypycha

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupów Josepha N. Perry’ego i biskupa Andrzeja P. Wypycha. Bp Perry ma 75 lat i jest to wiek, w którym prawo kanoniczne wymaga od biskupów złożenia rezygnacji papieżowi. 68-letni Bp Wypych złożył rezygnację ze względów zdrowotnych.

Kardynał Blase J. Cupich, arcybiskup Chicago, podziękował odchodzącym biskupom za wieloletnią posługę. Biskup Perry będzie nadal pełnił kluczową rolę postulatora diecezjalnego w sprawie kanonizacyjnej Czcigodnego Augusta Toltona.

Kardynał Cupich ogłosił, że biskup Kevin M. Birmingham, były wikariusz biskupi wikariatu IV, zastąpi bp Perry’ego na stanowisku wikariusza biskupiego wikariatu VI. Ponadto kardynał mianował dwóch księży, ks. Marka Smółkę i ks. Williama Corcorana jako tymczasowych wikariuszy wikariatów IV i V.

Ks. Marek Smółka, pochodzący z Polski, był proboszczem w Katedrze Najświętszego Imienia w Chicago. Obecnie jest proboszczem w parafii św. Franciszka Borgii, dziekanem Dekanatu IV-D i koordynatorem Rady Duszpasterstwa RP.

Ks. William Corcoran, pochodzący z Evergreen Park, był proboszczem w parafii Najświętszego Serca w Palos Hills, w parafii św. Jana Fishera w Chicago i św. Linusa w Oak Lawn, a obecnie jest proboszczem parafii św. Elżbiety Seton w Orland Hills i dziekanem Dekanatu V-E.

Był członkiem wydziału w Quigley Preparatory Seminary South Niles College i Arcbishop Quigley Preparatory Seminary.

 

Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Pomagajmy ciężarnym w trudnej sytuacji życiowej. Apel biskupów amerykańskich

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskupi katoliccy w Stanach Zjednoczonych wzywają wiernych do przyjęcia „radykalnej solidarności” z matkami, które w stają w obliczu trudnej lub stanowiącej wyzwanie ciąży.  Kościół w Stanach Zjednoczonych obchodzi październik jako „Miesiąc szacunku dla życia” od 1973 r.

Biskup Arlington Michael Burbidge, przewodniczący Komitetu ds. Działalności Obrony Życia Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), powtórzył wezwanie św. Jana Pawła II do „radykalnej solidarności” z przyszłymi matkami, co oznacza, zdaniem biskupa, „stawianie ich potrzeb ponad naszymi własnymi”.

„Ten nowy sposób myślenia wymaga, abyśmy towarzyszyli bezbronnym matkom w głębokiej przyjaźni, współczuciu i wsparciu zarówno dla nich, jak i ich nienarodzonych dzieci” – napisał bp Burbidge w oświadczeniu skierowanym do katolików z okazji 50. rocznicy Miesiąca Szacunku dla Życia.

„Oznacza to stawienie czoła podstawowym wyzwaniom, które sprawiają, że przyszła matka wierzy, że nie jest w stanie powitać dziecka, które powierzył jej Bóg” – kontynuował bp Burbidge. „Obejmuje to zbiorowe wysiłki w naszych diecezjach, parafiach, szkołach i społecznościach lokalnych; zaangażowanie na placu publicznym; oraz prowadzenie polityki, która pomaga wspierać zarówno kobiety, jak i ich nienarodzone dzieci.”

„Tym bardziej wymaga to naszego indywidualnego, osobistego zaangażowania w pomaganie matkom w naszych społecznościach w zapewnieniu materialnego, emocjonalnego i duchowego wsparcia w przyjęciu daru życia”.

„Radykalna solidarność” – stwierdził biskup – „oznacza wyjście poza status quo i wyjście ze strefy komfortu”.

W oświadczeniu cytuje się adhortację apostolską papieża Franciszka Evangelii gaudium, która stwierdza, że solidarność „zakłada stworzenie nowego sposobu myślenia” i nie odnosi się po prostu do „kilku sporadycznych aktów hojności”.

Bp Burbidge dodał, że chociaż „zakończenie zalegalizowanej aborcji pozostaje naszym głównym priorytetem”, to nie wystarczy. Podkreślił raczej, że „najszybszym sposobem uratowania dzieci i matek przed aborcją jest dokładne otoczenie matek w potrzebie życiodajnym wsparciem i osobistym towarzyszeniem”.

W oświadczeniu zachęca się katolików, aby zadali sobie pytanie, czy wiedzą o wysiłkach podejmowanych na ich terenie, aby pomóc kobietom w ciąży lub wychowującym dzieci w trudnych sytuacjach, jakie są ich dary i talenty oraz w jaki sposób mogą dostosować swój harmonogram lub budżet, aby pomóc potrzebującym matkom i ich dzieciom.

Odwołuje się do inicjatyw parafialnych „Walking with moms in needs”, które pomagają parafiom stać się miejscami przyjaznymi dla matek borykających się z trudnościami, jako możliwą opcję zaangażowania.

„W październiku tego roku zachęcam wszystkich katolików, aby pomyśleli o budowaniu kultury życia w kategoriach radykalnej solidarności” – powiedział bp Burbidge. „Jesteśmy Kościołem. Nasze modlitwy, świadectwo, ofiary, wsparcie i dobre uczynki są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Jesteśmy rękami i nogami Chrystusa w dzisiejszym świecie i każdy z nas ma osobisty obowiązek troszczyć się o siebie nawzajem”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Ridofranz/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu