Połącz się z nami

News USA

Ile amerykańscy rodzice wydają na utrzymanie dzieci? Sprawdź szokujące wyniki raportu

Opublikowano

dnia

Departament Rolnictwa opublikował raport dotyczący kosztów utrzymania dziecka w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że od momentu narodzin pociechy do dnia, w którym ukończy 17 lat, rodzice wydadzą na swoją latorośl blisko ćwierć miliona dolarów.

 Relacja Emilii Sadaj

Roczna suma wydatków na dziecko dla przeciętnie zarabiającej rodziny sięga 14 tysięcy dolarów. Koszty rosną wraz z liczbą mieszkańców. Na terenach miejskich życie jest droższe.

Blisko 30 procent wydatków na dziecko to koszty mieszkania z dodatkową sypialnią oraz w lepszej, bardziej bezpiecznej dzielnicy z dobrymi szkołami.

Z raportu wynika również, iż rodziny wielodzietne mają lepiej. Wtedy koszt utrzymania jednego dziecka jest mniejszy o 24 procent.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/ Patrick Nygren

News USA

Sąd Najwyższy przychyla się do wniosku Trumpa: Status ochronny TPS dla Wenezuelczyków zagrożony

Opublikowano

dnia

Autor:

tren de aragua wenezuela deportacje

W poniedziałek Sąd Najwyższy USA przychylił się do wniosku administracji Prezydenta Donalda Trumpa o uchylenie sądowego zakazu cofnięcia tymczasowego statusu ochronnego (TPS) dla obywateli Wenezueli. Decyzja ta dotyczy ponad 300 000 Wenezuelczyków przebywających w Stanach Zjednoczonych na podstawie tego programu.

Wydane w krótkim zarządzeniu postanowienie oznacza, że administracja może kontynuować działania zmierzające do zakończenia ochrony prawnej obywateli Wenezueli, choć Sąd pozostawił możliwość dalszego kwestionowania decyzji Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kristi Noem w sądach niższej instancji. Sędzina Ketanji Brown Jackson była jedyną, która głosowała przeciwko decyzji.

TPS – ochrona dla tych, którzy nie mogą wrócić do domu

Tymczasowy Status Ochronny (TPS) to program stworzony przez Kongres w 1990 roku, który pozwala Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego na przyznawanie czasowej ochrony przed deportacją cudzoziemcom z krajów objętych wojną, katastrofami naturalnymi lub poważnym kryzysem humanitarnym.

W przypadku Wenezueli, TPS został przyznany w marcu 2021 roku przez ówczesnego sekretarza Alejandro Mayorkasa, z powodu „poważnego kryzysu humanitarnego”, w tym niestabilności politycznej, braków żywności i leków oraz pogłębiającego się ubóstwa w tym kraju.

Program był odnawiany co 18 miesięcy, a jego ostatnie przedłużenie miało obowiązywać do 2026 roku. Jednak Sekretarz Noem anulowała to przedłużenie wkrótce po objęciu urzędu, wskazując, że zakończy się ono 7 kwietnia 2025 roku. Nadal obowiązuje jednak osobna wersja programu z 2021 roku, ważna do września tego samego roku.

Sąd federalny blokuje cofnięcie – Trump apeluje

31 marca sędzia okręgowy Edward Chen z Kalifornii zablokował decyzję administracji Noem, argumentując, że przepisy cytowane przez rząd nie dają podstaw do jednostronnego anulowania przedłużenia TPS. W opinii podkreślił, że w 35-letniej historii programu żadne przedłużenie TPS nie zostało wcześniej odwołane.

Deportacja członków wenezuelskiego gangu Tren de Aragua

Administracja Trumpa natychmiast złożyła odwołanie i poprosiła Sąd Najwyższy o zniesienie blokady. W piśmie z 1 maja, Prokurator Generalny D. John Sauer argumentował, że sędzia Chen przekroczył swoje uprawnienia, naruszając konstytucyjne prerogatywy władzy wykonawczej w zakresie polityki imigracyjnej.

Sauer stwierdził, że sąd niższej instancji „zablokował decyzje polityczne władzy wykonawczej i bezprawnie przedłużył tymczasowy status ochronny, który z założenia miał być ograniczony czasowo.”

Deportacja członków wenezuelskiego gangu Tren de Aragua

Sąd Najwyższy: droga wolna, ale bez zamknięcia sprawy

Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął sprawy ostatecznie, ale umożliwił administracji kontynuowanie działań, dopóki trwają dalsze procesy w sądach niższej instancji. Pozew przeciwko rządowi złożyła organizacja National Temporary Protected Status Alliance.

Szerszy kontekst polityczny

Decyzja z 19 maja zapadła zaledwie kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy w innym orzeczeniu zablokował rządowi możliwość deportacji podejrzanych członków wenezuelskiego gangu na podstawie Alien Enemies Act – rzadko stosowanego prawa z 1798 roku. 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Press Secretary Of The Presidency Of El Salvador, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Majowe opóźnienia w wypłatach Social Security. Co muszą wiedzieć beneficjenci

Opublikowano

dnia

Autor:

senior social security rachunek

W maju odbiorcy świadczeń Social Security mogą zauważyć, że ich wypłaty trafiają na konta nieco później niż zwykle. Powodem jest nietypowy układ dat w kalendarzu, który obowiązuje w programie wypłat rent i emerytur.

Jak działa harmonogram wypłat Social Security?

Administracja Social Security (SSA) wypłaca świadczenia w zależności od daty urodzenia beneficjenta:

  • Osoby urodzone od 1. do 10. dnia miesiąca otrzymują płatności w drugą środę miesiąca.
  • Osoby urodzone od 11. do 20. dniaw trzecią środę miesiąca.
  • Osoby urodzone po 20. dniuw czwartą środę miesiąca.

W tym roku druga środa maja przypadła wyjątkowo późno – 14 maja, co oznacza, że pierwsza runda wypłat również została przesunięta na maksymalnie późną możliwą datę w 2025 roku. To opóźnienie może być odczuwalne dla niektórych beneficjentów, którzy przyzwyczajeni są do wcześniejszych terminów.

Podobne sytuacje wystąpiły lub wystąpią jeszcze m.in. 12 lutego, 13 sierpnia i 12 listopada – również z powodu korzystnego lub niekorzystnego układu dni tygodnia w danym miesiącu.

Inne zasady dla wcześniejszych i podwójnych świadczeń

Niektórzy odbiorcy otrzymują świadczenia według innych reguł:

  • Osoby, które rozpoczęły pobieranie świadczeń przed majem 1997 roku, otrzymują swoje przelewy 3. dnia każdego miesiąca.

  • Osoby otrzymujące zarówno Social Security, jak i Supplemental Security Income (SSI), mają ustalony harmonogram:

    • SSI – 1. dnia miesiąca

    • Social Security – 3. dnia miesiąca

W maju odbiorcy SSI otrzymają dwie wypłaty: jedną 1 maja (za maj) oraz kolejną 30 maja (za czerwiec). Wynika to z faktu, że 1 czerwca przypada w weekend, a SSA nie dokonuje wypłat w soboty ani niedziele.

social security

Co zrobić w przypadku opóźnienia płatności?

Administracja Social Security zachęca, by w przypadku opóźnienia płatności:

  1. Najpierw skontaktować się z bankiem lub instytucją finansową, aby upewnić się, że środki nie zostały już zaksięgowane.
  2. Jeśli minęły ponad trzy dni robocze od planowanej daty wypłaty, a pieniądze nadal nie dotarły, należy skontaktować się bezpośrednio z SSA, aby zgłosić brakującą płatność.

Agencja zapewni wtedy pomoc w rozwiązaniu problemu i – jeśli to konieczne – zleci zastępczą płatność.

social security wypłata świadczenia

Elektroniczne płatności to standard

Obecnie około 99% beneficjentów otrzymuje swoje świadczenia drogą elektroniczną. To najbezpieczniejszy i najszybszy sposób otrzymywania środków, a także najłatwiejszy do monitorowania i odzyskania w przypadku problemów z przekazem.

Dla pewności możesz sprawdzić aktualne daty wypłat na stronie: www.ssa.gov.

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ Richard Stephen/Zinkevych/
Czytaj dalej

News USA

Samolot Lufthansy z Frankfurtu do Sewilli leciał bez nadzoru przez 10 minut

Opublikowano

dnia

Autor:

samolot lufthansa lot

Niemieckie media ujawniły niepokojący incydent, do którego doszło 17 lutego 2024 roku na pokładzie samolotu Lufthansy lecącego z Frankfurtu do Sewilli. Drugi pilot Airbusa A321 zemdlał w kokpicie, gdy został tam sam, co na około 10 minut pozostawiło maszynę bez aktywnego nadzoru ze strony załogi. Na pokładzie znajdowało się 199 pasażerów i sześciu członków załogi.

Krytyczny moment bez załogi w kokpicie

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję DPA, kapitan samolotu opuścił kokpit, by udać się do toalety. W tym czasie drugi pilot stracił przytomność. Pomimo tej sytuacji autopilot przejął kontrolę nad samolotem i kontynuował lot bez zakłóceń, choć według rejestratora dźwięku w kokpicie słychać było nietypowe odgłosy sugerujące poważne problemy zdrowotne.

Kapitan próbował kilkukrotnie dostać się z powrotem do kokpitu, używając standardowego kodu, który uruchamia dźwiękowy sygnał wewnątrz kabiny pilotów. Brak reakcji ze strony drugiego pilota wywołał niepokój — stewardesa również bezskutecznie próbowała nawiązać kontakt przez pokładowy telefon.

W odpowiedzi na brak kontaktu, kapitan użył kodu alarmowego, który umożliwia automatyczne otwarcie drzwi do kokpitu po krótkim czasie. Jednak tuż przed ich otwarciem, pilot – mimo złego stanu zdrowia – sam zdołał odblokować drzwi od środka.

Awaryjne lądowanie w Madrycie

Kapitan natychmiast podjął decyzję o nieplanowanym lądowaniu w Madrycie, gdzie drugi pilot został przetransportowany do szpitala. Na szczęście lot zakończył się bez dalszych incydentów, a pasażerowie nie byli świadomi pełnej skali zagrożenia, które miało miejsce na pokładzie.

Stanowisko Lufthansy

Przedstawiciele Lufthansy potwierdzili agencji DPA, że są świadomi raportu z dochodzenia i że wewnętrzny dział bezpieczeństwa linii lotniczych przeprowadził własną analizę incydentu. Szczegóły ani wyniki śledztwa nie zostały jednak publicznie ujawnione.

Źródło: fox32
Foto: istock/viper-zero/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu