Połącz się z nami

Kościół

Nieszpory w Watykanie. Papież Franciszek na zakończenie 2016 roku

Opublikowano

dnia

Ojciec Święty przewodniczył w Bazylice św. Piotra uroczystym nieszporom na zakończenie roku 2016. Franciszek powiedział, że „w Chrystusie Bóg nie przebrał się za człowieka, stał się człowiekiem”. Podkreślił, że Jezus Chrystus przyjmując na siebie ludzki los, pokazał nam całkowicie nowy typ myślenia.

„Żłóbek zaprasza, byśmy sobie przyswoili tę Bożą logikę. Nie jest ona skoncentrowana na przywileju, ustępstwach, protekcjach. Chodzi o logikę spotkania i bliskości. Stajenka zachęca nas do porzucenia logiki czynienia wyjątków dla jednych oraz alienacji drugich. Bóg przychodzi osobiście, aby zerwać łańcuch przywileju, który zawsze rodzi wykluczenie, aby zainaugurować czułość współczucia, prowadzącą do akceptacji i sprawiającą, że w każdej osobie jaśnieje godność, dla jakiej została ona stworzona. Dzieciątko w pieluszkach pokazuje nam moc Boga, który stanowi wyzwanie jako dar, ofiara, zaczyn i szansa, by tworzyć kulturę spotkania”.

[youtube id=”9JQELN6eatQ” width=”620″ height=”360″]

Franciszek wskazał na szczególne wykluczenie, jakie przychodzi na myśl, gdy patrzy się na twarze Świętej Rodziny. Oblicza młodych rodziców, Maryi i Józefa, wskazują bowiem na trudności wielu żyjących obecnie podobnych im osób.

„Stworzyliśmy kulturę, która z jednej strony ubóstwia młodość, starając się uczynić ją wieczną. Ale paradoksalnie skazaliśmy naszych młodych na brak jakiejkolwiek przestrzeni prawdziwej integracji, ponieważ powoli usunęliśmy ich na margines życia publicznego, zmuszając do emigracji lub żebrania o zawody, które nie istnieją lub nie pozwalają zaplanować przyszłości. Daliśmy pierwszeństwo spekulacji a nie pracy godnej i autentycznej, pozwalającej im być czynnymi protagonistami w życiu naszego społeczeństwa. Mamy wobec nich oczekiwania oraz wymagamy, aby stanowili zaczyn przyszłości, ale ich dyskryminujemy i «skazujemy» na pukanie do drzwi, które przeważnie pozostają zamknięte”.

O. Paweł Kosiński
redakcja@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Paul Haring

News USA

Nowojorski sąd chroni fotografkę: Nie musi tworzyć treści sprzecznych z wiarą

Opublikowano

dnia

Autor:

Emily carpenter fotografka z nowego jorku

Sąd federalny w Nowym Jorku tymczasowo wstrzymał egzekwowanie przepisów stanowych wobec fotografki, która twierdzi, że prawo narusza jej wolność słowa i wyznania, zmuszając ją do promowania poglądów sprzecznych z jej chrześcijańskimi przekonaniami. O decyzji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W czwartek sędzia okręgowy USA Frank Geraci wydał decyzję chroniącą Emilee Carpenter, właścicielkę firmy Emilee Carpenter Photography, przed przymusowym świadczeniem usług fotograficznych, które  zmuszają ją do przekazu, z którym się nie zgadza, jak np. promowanie ślubów osób tej samej płci czy związków poliamorycznych.

Sędzia uznał, że nowojorskie przepisy gwarantujące równy dostęp do towarów i usług publicznych nie mogą być wykorzystywane do narzucania działalności artystycznej sprzecznej z sumieniem usługodawcy. Podkreślił, że działalność Carpenter ma charakter „ekspresyjny” i jest chroniona przez Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA.

„Carpenter oferuje spersonalizowaną usługę fotograficzną, opartą na jej artystycznym i moralnym osądzie” — napisał sędzia Geraci. — „Jej usługi to działalność twórcza, będąca wyrazem jej osobistych przekonań”.

Decyzja sądu ma charakter tymczasowy i dotyczy wyłącznie Emilee Carpenter — obowiązuje do czasu rozstrzygnięcia toczącego się postępowania sądowego.

Sprawa nawiązuje do precedensu ustanowionego przez Sąd Najwyższy USA w 2023 r. w głośnej sprawie 303 Creative LLC v. Elenis, w której stwierdzono, że władze Kolorado nie mogą zmuszać projektantki stron internetowych do tworzenia treści promujących małżeństwa osób tej samej płci, jeśli jest to sprzeczne z jej przekonaniami religijnymi.

Sędzia Geraci przyznał, że uchylił swoje wcześniejsze orzeczenie z 2021 r. właśnie w świetle tego precedensu. Jak zaznaczył, Sąd Najwyższy „jasno określił, że prawo nie może być używane do zmuszania obywateli do wypowiadania się wbrew własnej woli w ramach działalności ekspresyjnej”.

Emilee Carpenter wciąż oczekuje ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, ale czwartkowa decyzja sądu jest dla niej znaczącym krokiem w kierunku ochrony wolności wyznania i ekspresji artystycznej.

Źródło: cna
Foto: Emilee Carpenter Photography
Czytaj dalej

Kościół

Leon XIV od dziś na watykańskich znaczkach pocztowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Watykańska Służba Poczty i Filatelistyki ogłosiła emisję pierwszej serii znaczków poświęconej Papieżowi Leonowi XIV. Dziś znaczki wchodzą do obiegu, wraz z innymi planowanymi emisjami na rok 2025, m.in. z okazji 1700-lecia Soboru Nicejskiego.

Nowy pontyfikat, nowa seria filatelistyczna

Rozpoczęcie pontyfikatu Leona XIV uwieczniono w ramach emisję czterech znaczków pocztowych. Wiążą się one z aktualnymi wartościami znaczków obowiązującymi w Watykanie – 1,25, 1,30, 2,45 i 3,20 euro. Każdy ze znaczków ukazuje kluczowe chwile początku posługi nowego Papieża.

Znaczek o nominale 1,25 euro przedstawia Leona XIV pozdrawiającego wiernych z loggii Bazyliki św. Piotra zaraz po ogłoszeniu wyboru. Znaczek 2,45 euro ukazuje pierwsze błogosławieństwo „Urbi et Orbi”, natomiast dwa pozostałe (1,30 i 3,20 euro) – momenty z Mszy Pro Ecclesia odprawionej w Kaplicy Sykstyńskiej 9 maja.

Gratka dla filatelistów

Wydaniu serii towarzyszyć będzie specjalny stempel okolicznościowy (annullo speciale) z wizerunkiem papieża Leona XIV podczas pozdrowień po modlitwie Regina Caeli z 11 maja. Dziś i jutro (27 i 28 maja) w urzędzie pocztowym przy Placu św. Piotra obecny będzie pracownik odpowiedzialny za nakładanie stempli na prośbę kolekcjonerów. Po tych dniach, aż do 5 lipca 2025 r., możliwe będzie złożenie wniosków o stemplowanie także drogą pocztową.

Wydania rocznicowe i nowe serie tematyczne

Równolegle Watykan publikuje także inne planowane na 2025 rok emisje, w tym znaczki z okazji 1700-lecia Soboru Nicejskiego, 500-lecia urodzin kompozytora Giovanniego Pierluigiego da Palestriny oraz 50. rocznicy kanonizacji św. Siostry Wincencji Marii.

To także seria upamiętniająca „Świadków Nadziei” z wizerunkiem św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego oraz emisja z cyklu poświęconego narodowym odkryciom archeologicznym.

znaczki z papieżem leonemXIV

Dostępność w internecie

Poczta Watykańska przypomina, że wszystkie nowe emisje będą dostępne w sprzedaży detalicznej oraz przez sklep internetowy filatelistyczno-numizmatyczny na stronie www.cfn.va. Witryna zostanie ponownie uruchomiona w lipcu. Nakład znaczków zostanie dostosowany do przewidywanego zainteresowania kolekcjonerów.

Karol Darmoros

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Delaware legalizuje wspomagane samobójstwo dla śmiertelnie chorych

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator stanu Delaware, Matt Meyer, podpisał w zeszłym tygodniu ustawę zezwalającą na wspomagane przez lekarza samobójstwo dla dorosłych pacjentów w terminalnym stadium choroby, którym lekarze prognozują nie więcej niż sześć miesięcy życia. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

Tym samym Delaware dołącza do dziesięciu innych stanów oraz Dystryktu Kolumbii, które zalegalizowały tego typu praktykę. Podobne przepisy funkcjonują już w Kalifornii, Kolorado, Hawajach, Maine, Montanie, New Jersey, Nowym Meksyku, Oregonie, Vermont i Waszyngtonie.

“Ta ustawa dotyczy współczucia, godności i szacunku. Daje osobom w niewyobrażalnym cierpieniu możliwość odejścia w pokoju, w otoczeniu bliskich. Z dumą podpisuję ustawę H.B. 140” – powiedział Gubernator Meyer.

Dziesięć lat walki

Ustawa po raz pierwszy została wprowadzona pod obrady w 2015 roku. Po dekadzie debat i nacisków ze strony zwolenników, przeszła przez legislaturę niewielką większością głosów: 21–16 w Izbie Reprezentantów i 11–8 w Senacie (przy dwóch nieobecnościach).

W głosowaniu w Senacie ustawę poparło jedenastu Demokratów. Przeciwko niej opowiedziała się dwupartyjna koalicja pięciu Republikanów oraz trzech Demokratów. Żaden Republikanin nie poparł projektu.

W 2023 roku poprzedni gubernator, John Carney, zawetował ustawę, podkreślając swój moralny sprzeciw wobec legalizacji samobójstwa wspomaganego. W oświadczeniu powołał się na stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, które uznaje takie działania za „fundamentalnie niezgodne z rolą lekarza jako uzdrowiciela” oraz za potencjalne „poważne ryzyko społeczne”.

Sprzeciw Kościoła i organizacji pro-life

Ustawa spotkała się z krytyką środowisk religijnych i obrońców życia. Biskup Wilmington, William Koenig, apelował do mieszkańców Delaware o sprzeciw, podkreślając, że istnieje „ogromna różnica między śmiercią naturalną a działaniami, które ją przyspieszają”.

W zeszłym roku bp Koenig, wraz z arcybiskupami Baltimore i Waszyngtonu, wydał list pasterski zatytułowany „Lepsza droga naprzód”. Hierarchowie pisali w nim:

„Całe ludzkie życie jest stworzone na obraz Boga i jako takie jest święte. Wzywamy ludzi dobrej woli, by odrzucili samobójstwo jako opcję końca życia i opowiedzieli się za opieką, która niesie prawdziwe współczucie i godność”.

Podobne stanowisko wyraził papież Franciszek, który nazwał eutanazję „porażką miłości”, przypominając, że „współczucie nie oznacza zakończenia życia, lecz towarzyszenie cierpiącym w ich drodze”.

Głos przeciwników: troska, nie śmierć

Carol Tobias, prezes organizacji National Right to Life, stwierdziła, że dyskusje o końcu życia powinny skupiać się na opiece paliatywnej, hospicyjnej i wsparciu psychologicznym. “Samobójstwo wspomagane przesuwa nacisk z afirmacji życia na jego przedwczesne zakończenie i osłabia zaufanie do systemu opieki zdrowotnej” – ostrzegła.

eutanazja szpital

Podobnie wypowiedziało się Narodowe Katolickie Centrum Bioetyki, które podkreśliło, że umierający pacjenci powinni otrzymać kompleksową opiekę, również duchową. Instytucja zaznaczyła, że katolickie placówki medyczne nie mogą uczestniczyć w żadnej formie eutanazji.

Delaware Catholic Advocacy Network ostrzegała, że ustawa może stanowić zagrożenie dla osób starszych, niepełnosprawnych i cierpiących psychicznie. Mimo uchwalenia nowego prawa, organizacja wzywa do modlitwy za chorych oraz dalszego dialogu z ustawodawcami.

Zródło: cna
Foto: YouTube, istock/ EvgeniyShkolenko/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu