Połącz się z nami

audycje

Szkoła Kopernika zwycięża w chicagowskim Międzyszkolnym Konkursie „1050-lecie Chrztu Polski”

Opublikowano

dnia

Drużyna ze szkoły im. św. Faustyny Kowalskiej, aby stanąć na drugim miejscu podium musiała stoczyć dwustopniową dogrywkę z ekipą szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Szczęśliwa i smutna zarazem była Paulina Sawicka ze srebrnej ekipy. „Cieszę się, że zdobyliśmy drugie miejsce, chociaż trochę mi smutno, że nie zdobyliśmy pierwszej lokaty. Trochę się nie spodziewałam kilku z tych zadań, które były, jak chociażby z nawlekaniem koralików” – powiedziała Paulina.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Zwyciężyć w tej rywalizacji nie było łatwo, gdyż trzeba było wykazać się rewelacyjną wiedzą z wielu dziedzin. W pierwszej części konkursu zorganizowanego przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce poszczególne drużyny odpowiadały na pytania z historii, geografii, literatury, sztuki, znajomości obrzędów, zwyczajów i ważnych postaci. Pytania były o różnym stopniu trudności w skali od jeden do pięciu. „Następnie będą musieli zmierzyć się z liczebnikami, czyli z tym, z czym nasza młodzież ma największe kłopoty, jak zapisać poprawnie określone daty.

Galeria zdjęć

Później „Koło historii” i też na zasadzie skojarzeń dopasować coś do jakiegoś wydarzenia. Kolejna konkurencja do dekalog wartości. Chcielibyśmy przekazać to, co przekazujemy w polskich szkołach, żeby młodzież przez ten konkurs uświadomiła sobie, że to ważne. Pojawią się takie słowa jak rodzina, Ojczyzna, naród, tożsamość, patriotyzm i polskość.

„Młodzież będzie musiała wyszukać to w diagramie. Na koniec mamy najwspanialszą zabawę, czyli układanie korali w barwach narodowych” – powiedziała inicjatorka konkursu w Chicago, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Helena Sołtys.

Wiedzą polonijnych uczniów zaskoczona była Małgorzata Tomczak, przedstawicielka starosty gnieźnieńskiego, która wyszła do różnych środowisk polonijnych na świecie z pomysłem upamiętnienia w ten sposób historycznej daty. „Bardzo, bardzo duża wiedza tych uczniów. I to, co cały czas podkreślam, że ta, duża wiedzą jest zasługą polonijnych nauczycieli” – powiedziała pani Małgorzata.

W czasie gali odbyło się otwarcie wystawy „Chrzest 996” przygotowanej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „O hymnie polskim”. Gościem honorowym konkursu był dyrektor gnieźnieńskiego muzeum dr Michał Bogacki. Galę rozdania nagród poprzedził spektakl teatralny o chrzcie i zaślubinach Mieszka I.

Przygotowany został przez młodzież ze szkoły im. M. Kopernika, w której konkurs się odbył. Najlepszym podsumowaniem zorganizowanego wręcz po mistrzowsku przez Helenę Sołtys wraz z koleżankami z ZNP i dyrekcją oraz zarządem szkoły Mikołaja Kopernika konkursu była ocena imprezy przewodniczącej komisji konkursowej dr Jolanty Tatary, która tymi słowami podsumowała uczniowskie zmagania:

”Profesjonalizm przygotowania, wspaniała, pełna wiedzy młodzież i przede wszystkim doskonała atmosfera”. Wśród licznego grona sponsorów obecne były firmy: Western Southern Life, „Wisdom” Małgorzaty Pawlusiewicz, Instytut Pamięci Narodowej oraz Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. W zwycięskiej ekipie ze szkoły im. M. Kopernika wystąpiły: Nicole Kazanecka, Agata Sołtys – kapitan i Nicole Kasperek.

Nagrody rzeczowe wraz z dyplomami i odlanymi w metalu ryngrafami orła otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu wiedzy i konkursu plastycznego, który był przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych. Gratulacje dla organizatorów imprezy nadesłali przedstawiciele władz Gniezna, Senatu RP i Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu