Połącz się z nami

News Chicago

Jutro w Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia. Dzień ważny dla prawie 280 mln Amerykanów

Opublikowano

dnia

Dla Amerykanów to najważniejsze święto w roku. Święto Dziękczynienia. Tego dnia rodziny w całych Stanach Zjednoczonych spotykają się przy wspólnym stole, aby zjeść Indyka z ziemniakami i żurawiną. Ten dzień wielu kojarzy się również z paradami, meczami futbolu amerykańskiego oraz z zakupami.

Wszystko zaczęło się w 1621 roku, kiedy pierwsi członkowie kolonii w Plymouth w stanie Massachussets podziękowali za obfite żniwa. Uczcili to świętem wraz z Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli im przetrwać pierwszy rok na nowej ziemi.

Relacja Rafała Muskały

Dzień Dziękczynienia stał się świętem narodowym dopiero prawie 150 lat później, wtedy bowiem, w 1863 roku ogłosił je prezydent Abraham Lincoln.
[youtube id=”6vMfADnTn3s” width=”620″ height=”360″]

Dzisiaj Święto Dziękczynienia to wielka uczta na której spożywa się Indyka. Jak podają statystyki każdego roku Amerykanie konsumują około 50 milionów tych ptaków. Po obiedzie rodziny siadają wspólnie przed telewizorem, aby od prawie 100 lat oglądać mecze futbolu amerykańskiego. Wielu zaraz potem ubiera się w ciepłe kurtki, aby przez noc czekać w kolejkach i zrobić świąteczne zakupy.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, cnn.com, nbcnews.com
Foto: Flickr.com/ Satya Murthy

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne