Połącz się z nami

News Chicago

Emerytury w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Andrzej Sałata odpowiada na nurtujące pytania słuchaczy

Opublikowano

dnia

Temat emerytur w Stanach Zjednoczonych jest zawsze aktualny. Niestety mamy wiele problemów w jaki sposób możemy otrzymać pieniądze i w jakiej wysokości. Na te i inne pytania na antenie Radia Deon odpowiadał Andrzeja Sałata.

Podczas kolejnej wizyty pracownika Social Security w Chicago tłumaczył słuchaczom ile trzeba przepracować, aby otrzymać należne pieniądze.

Jeden z słuchaczy zapytał, czy jest konieczne przepracowanie 40 kwartałów, aby otrzymać emeryturę. Andrzej Sałata odpowiedział, że wypłacanie świadczeń jest zależne od wieku. Jeśli osoba nie może pracować do 62 lat, również otrzyma świadczenia. Są one obliczane za lata pracy od wieku 21 lat.

„Jeżeli ktoś już nie może pracować, dlatego, że miał wypadek, lub jego zdrowia nie pozwala na kontynuowanie pracy, to nie trzeba mieć przepracowanych czterdziestu kwartałów. Zależy od wieku danej osoby. My liczymy od wieku 21 lat, do obecnego wieku. Jeżeli na przykład ktoś ma 51 lat to, liczy się mu 30 przepracowanych kwartałów. 40 kwartałów potrzebne jest w przypadku emerytury, albo w momencie, jeżeli ktoś ma skończone 62 lata”.

Trzeba więcej pracować

W obecnym roku minimalną stawką jak musimy zarobić w jednym kwartale to $1260. W wymiarze czterech kwartałów to suma $5040. W 2017 roku stawka za jeden kwartał wzrośnie do $1300. Zwiększy to również całkowitą sumę do $5200. Oznacza to dla nas konieczność zwiększenia zarobków, aby otrzymać świadczenia.

„W tym roku było to 1260 dolarów za jeden kredyt więc cztery kredyty dają w sumie 5040 dolarów. W następnym roku będzie 1300 dolarów za jeden kredyt, co oznacza, że osoba musi zarobić 5200 dolarów, żeby mieć przyznane przepracowane cztery kwartały. W następnym roku trzeba więc pamiętać, że stawka za kredyt będzie wyższa, trzeba więc więcej zarobić”.

Wnioski na uzyskanie świadczeń można otrzymać w Stanach Zjednoczonych. Warunkiem starania się o świadczenia w Polsce jest wypracowanie odpowiedniej ilości lat. Jak informuje Andrzej Sałata formalności takich można dokonać w biurach Social Security lub w polskim konsulacie.

„Jeżeli osoba ma przepracowane lata w Polsce, to może zawsze otrzymać ten wniosek na polską emeryturę z ZUSu w naszym biurze Social Security. My możemy wydrukować stosowne dokumenty, należy jednak podać adres na który ma to zostać wysłane. Mogą się państwo także zgłosić do polskiego konsulatu tutaj w Chicago i oni mogą powiedzieć, w jakie miejsce należy wysłać dokumenty”.

Andrzej Sałata jest gościem na antenie Radia Deon w każdy pierwszy piątek miesiąca. Kolejna ostatnia już w tym roku wizyta będzie mieć miejsce w piątek 2 grudnia po godzinie 9:30 rano.

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu