Połącz się z nami

Zdrowie

Amerykańscy naukowcy tworzą bazę DNA osób cierpiących na autyzm. Setki milionów dolarów na badania

Opublikowano

dnia

Projekt zakłada zgromadzenie próbek DNA od 50 tysięcy autystycznych osób.

Relacja Emilii Sadaj

Autorzy przedsięwzięcia wierzą, że tak olbrzymia baza danych pozwoli zrozumieć tajemniczą naturę zaburzenia. autism-word-cloud-e1473866760736-1024x767Projekt nosi nazwę SPARK i jest częścią działań organizacji Simons Foundation z Nowego Jorku, której w ciągu niespełna dziesięciu lat udało się uzbierać 200 milionów dolarów na badania nad autyzmem.

Rodziny zainteresowane udziałem w projekcie po rejestracji przez internet (www.sparkforautism.org) otrzymają zestaw do pobrania próbki DNA, który mogą wysłać pocztą.

REKLAMA REKLAMA

W Stanach Zjednoczonych zaburzenia natury autystycznej dotykają jedną na 68 osób.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/ hepingting

News USA

Wiosną pożegnamy COVID-19. Stan wyjątkowy w USA zakończy się 11 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

11 maja Biały Dom planuje zakończyć stan wyjątkowy związany z COVID-19. Deklaracje dotyczące pandemii były wielokrotnie przedłużane, od czasu pierwszego uchwalenia zagrożenia zdrowia publicznego przez administrację Trumpa w 2020 r. Republikanie w Kongresie Stanów Zjednoczonych chcieli natychmiastowego zakończenia stanu wyjątkowego.

Prezydent Joe Biden poinformował w poniedziałek Kongres, że 11 maja zakończy stan wyjątkowy związany z COVID-19, ponieważ większość świata wróciła do normalności prawie trzy lata po pierwszym ogłoszeniu pandemii.

Posunięcie zmieni federalną reakcję na koronawirusa, który będzie od tej pory traktowany jako endemiczne zagrożenie dla zdrowia publicznego, którym można zarządzać za pośrednictwem normalnych władz agencji.

Spowoduje także zakończenie bezpośredniego zarządzania federalnego rozwojem szczepionek i leczenia.

REKLAMA REKLAMA

Ogłoszenie Bidena pojawiło się w opozycji do rezolucji przedstawionych w tym tygodniu przez Republikanów Kongresu w celu natychmiastowego zakończenia stanu wyjątkowego.

Republikanie Izby Reprezentantów również przygotowują się do wszczęcia dochodzenia w sprawie reakcji rządu federalnego na COVID-19.

Sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, Alex Azar, po raz pierwszy ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego 31 stycznia 2020 r., a później Trump ogłosił pandemię COVID-19 jako stan wyjątkowy w marcu tego roku.

Sytuacja nadzwyczajna była wielokrotnie przedłużana przez Bidena od czasu objęcia urzędu w styczniu 2021 r.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Stanach Zjednoczonych od 2020 roku na COVID-19 zmarło ponad 1,1 miliona osób, w tym około 3700 w zeszłym tygodniu.

Kongres już ograniczył zasięg zagrożenia zdrowia publicznego, który miał najbardziej bezpośredni wpływ na Amerykanów. Ustawodawcy od miesięcy odmawiają spełnienia prośby administracji Bidena o dodatkowe miliardy dolarów na rozszerzenie bezpłatnych szczepionek i testów na COVID.

Oczekuje się, że koszty szczepionek przeciwko COVID-19 gwałtownie wzrosną, gdy rząd przestanie je kupować, a firma Pfizer twierdzi, że będzie pobierać nawet 130 USD za dawkę. Tylko 15% Amerykanów otrzymało  zaktualizowaną dawkę oferowaną od zeszłej jesieni.

Zakończą się również bezpłatne domowe testy na obecność COVID-19. A szpitale nie dostaną dopłat za leczenie pacjentów z COVID.

Liczba przypadków zachorowań na koronawirusa w USA spadła po niewielkim wzroście w okresie świąt zimowych i jest znacznie poniżej poziomów obserwowanych w ciągu ostatnich dwóch zim.

W poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że koronawirus pozostaje globalnym zagrożeniem zdrowotnym, choć kluczowy panel doradczy grupy stwierdził, że pandemia zbliża się do „punktu przegięcia”, w którym wyższy poziom odporności może obniżyć liczbę zgonów związanych z wirusami.

Na przykład Chiny odnotowały bezprecedensowy wzrost w grudniu po zniesieniu większości ograniczeń związanych z COVID-19.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Mama z Arlington Heights urodziła bliźnięta pomimo niepłodności spowodowanej leczeniem raka

Opublikowano

dnia

Autor:

W lutym 2020 roku 34-letnia Shelly Battista z Arlington Heights, mama małej córeczki, dostała druzgocącą diagnozę raka piersi i mutacji genu BRCA 1. Kobieta przeszła ratującą życie chemioterapię, która pozbawiła ją płodności. Mimo tego w zeszłym roku urodziła dwie zdrowe dziewczynki.

Ponieważ chemioterapia atakuje szybko dzielące się komórki, poza komórkami nowotworowymi dotyka komórek jajnika, z których ograniczoną liczbą kobiety się rodzą. Jeśli leczona osoba straci komórki jajowe podczas chemioterapii, nie da się ich uzupełnić.

Dlatego przed rozpoczęciem chemioterapii Battista rozpoczęła proces pobierania komórek jajowych.

9 grudnia 2020 roku Battista została uznana za wolną od raka, po przejściu chemioterapii i podwójnej mastektomii. Jednak chemioterapia uszkodziła jej jajniki, powodując stan, w którym przestają działać przed 40 rokiem życia. Mutacja BRCA 1 zwiększyła również szanse kobiety na raka jajnika, więc zdecydowano na usunięcie jajników i jajowodów.

REKLAMA REKLAMA

Battista przyjmowała hormony uzupełniające, które przygotowały jej macicę do ciąży. Po dwóch nieudanych transferach trzecia próba się udała. USG potwierdziło, że Shelly i jej mąż Robert spodziewali się identycznych bliźniaczek.

Nina i Margot urodziły się 9 grudnia 2022 roku, dokładnie dwa lata po dniu, w którym Shelly została uznana za wolną od raka.

Opieka medyczna związana z płodnością u Shelly została pokryta przez jej ubezpieczenie.

Teraz, z dwiema nowonarodzonymi córeczkami i ich trzyletnią siostrą, Shelly i Robert Battista, mają troje dzieci, o których zawsze marzyli.

 

Źródło: nbc
Foto: nbc screenshot
Czytaj dalej

News USA

Nie siedź zbyt długo. Krótkie przerwy na ruch, sprawią cuda dla Twojego zdrowia

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli cały dzień siedzisz przy komputerze, a wieczorem spędzasz jeszcze więcej czasu przed ekranem na kanapie, Twoje zdrowie może poważnie ucierpieć. Wiele dowodów łączy siedzący tryb życia ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, demencji i śmierci z powodu chorób serca. Rozwiązaniem jest krótka ale częsta aktywność fizyczna.

Niezależnie czy ćwiczysz czy nie, jeśli siedzisz przez ponad 12-13 godzin dziennie, jesteś ponad dwukrotnie bardziej narażony na przedwczesną śmierć w porównaniu z osobami, które siedzą najmniej.

Jednak nowe badanie naukowe pokazało, że można zmniejszyć to ryzyko za pomocą uderzająco małej ilości aktywności. Jego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie American College of Sports Medicine, Medicine & Science in Sports & Exercise.

Badacz Keith Diaz z Columbia University Medical Center wraz ze współpracownikami postanowili dowiedzieć się, jaka jest najmniejsza aktywność fizyczna, jaką człowiek musi wykonywać, aby zrównoważyć ryzyko zdrowotne związane z siedzeniem.

REKLAMA REKLAMA

Zrekrutowali ochotników, którzy przychodzili do ich laboratorium i naśladowali typowy dzień pracy. Zostali oni podłączeni do ciągłych monitorów poziomu glukozy we krwi, a także mierzono im ciśnienie. Następnie uczestnicy robili przerwy na spacery o różnej długości i częstotliwości.

Naukowcy odkryli, że pięciominutowy spacer co pół godziny był w stanie zrekompensować wiele szkód związanych z siedzeniem.

Uczestnicy szli na bieżni w spokojnym tempie – około 1,9 mil na godzinę, a badacze byli pod wrażeniem tego, jak wielkie były efekty.

Skoki cukru we krwi po posiłku zmniejszyły się o prawie 60%.

Taka redukcja do tej pory była obserwowana tylko po lekach. Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, ale nowością jest to, jak korzystne mogą być częste, krótkie okresy ruchu.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC więcej niż jedna trzecia dorosłych w USA ma stan przedcukrzycowy, a prawie połowa dorosłych ma wysokie ciśnienie krwi. Oba stany zwiększają ryzyko chorób serca, które są główną przyczyną zgonów w USA.

Zaleca się, aby dorośli poświęcali 150 minut w tygodniu na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności.

CDC podaje, że możesz podzielić ten czas na mniejsze części, na przykład 30 minut dziennie, pięć razy w tygodniu.

A by zwiększyć intensywność wysiłku w trakcie chodzenia można zwiększyć jego tempo, dodać pokonaniu kilku schodów, czy wymachy ramion. Kolejna wskazówka: włącz muzykę, ponieważ rytm może skłonić Cię do przyspieszenia tempa.

Wcześniejsze badania Loretty DiPietro, profesorki na Milken Institute School of Public Health, również wykazały, że spacery po posiłkach pomagają poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.

Wyjaśnia ona dobrze poznany mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia prowadzą do tych korzyści: Kiedy ćwiczymy, nasze mięśnie potrzebują glukozy – cukru – jako źródła paliwa. Aktywność fizyczna pomaga usunąć glukozę z krwioobiegu do mięśni, gdzie może być przechowywana i wykorzystywana. A to pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

W czasach, gdy pracodawcy szukają sposobów na zatrzymanie pracowników, DiPietro mówi, że zachęcanie do ruchu w ciągu dnia pracy przynosi wyraźne korzyści.

„Ludzkie ciało nie zostało zaprojektowane do siedzenia przez osiem godzin” – mówi DiPietro. „To, co pracodawcy mogą zrobić, to zapewnić ludziom opcje”, mówi, takie jak zachęcanie do spacerów i promowanie większej elastyczności pracy, która stała się bardziej powszechna od czasu pandemii.

Pracodawcy powinni mieć świadomość, że krótkie, częste przerwy mają jeszcze jedną zaletę: polepszały nastrój pracowników, którzy dzięki nim czuli się mniej zmęczeni.

Tak więc ruch się w ciągu dnia pracy nie jest stratą czasu  – może uczynić nas lepszymi i zdrowszymi pracownikami.

 

Źródło: npr
Foto: istock/Wavebreakmedia/ Ibrakovic/SeventyFour/ Drazen Zigic/AndreyPopov AndreyPopov
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu