Połącz się z nami

News Chicago

Sąd skarcił miasto Chicago. Emanuel musi zwrócić pieniądze za wystawiane mandaty z kamer

Opublikowano

dnia

Władze Chicago mają nowy problem. Kathleen Kennedy z sądu powiatu Cook ropatrzyła zbiorowy proces wytoczony administracji Rahma Emanuela i wydała werdykt przyznający rację ukaranym mandatami za przekroczenie prędkości czy przejechanie czerwonego światła.

 Relacja Sławka Sobczaka

Władze Chicago nie informowały kierowców o karach naliczanych po niezapłaceniu mandatu w ciągu 21 dni. Nie było też mowy o potrzebie spłaty w drugim ostrzeżeniu co zakładają przepisy. Ratusz zapłaci za złamanie stanowego prawa ogromne kwoty, decyzja sędzi Kennedy dotyczy 1,5 miliona zmotoryzowanych ukaranych mandatami z kamer na skrzyżowaniach. Od roku działanie kamer w Chicago jest ograniczone.

Wczorajszy wyrok to ostatni cios w w lukratywny dla niektórych program kontroli ulic za pomocą automatycznych kamer, rozpoczęty 15 lat temu. Największy w kraju, z 384 urządzeniami na skrzyżowaniach miał przynosić ponad $600 mln rocznie. Działały fatalnie, bezpieczeństwa nie poprawiły, a nawet zwiększyły o 22 proc. liczbę kolizji. Za to $2 mln łapówek miał wręczyć prezes firmy produkującej sprzęt, Redflex Traffic Systems Inc. urzędnikom miejskim. Wyrok w tej sprawie zapadnie w tym miesiącu.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flikr.com/Ted Eytan

News USA

Illinois i 19 innych stanów pozwało rząd za przekazanie danych z Medicaid do DHS

Opublikowano

dnia

Autor:

pozew

Kalifornijski Prokurator Generalny Rob Bonta ogłosił we wtorek, że wraz z prokuratorami generalnymi z 19 innych stanów wniósł pozew przeciwko rządowi federalnemu, oskarżając go o rażące naruszenie przepisów dotyczących prywatności. Chodzi o przekazanie milionów poufnych danych zdrowotnych osób zapisanych do Medicaid – w tym imigrantów – urzędnikom Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), którzy zajmują się deportacjami.

Dane zdrowotne w rękach agentów deportacyjnych

Doradcy w Departamencie Zdrowia, którym przewodził Robert F. Kennedy Jr., zdecydowali się udostępnić DHS dane obejmujące m.in. nazwiska, adresy, numery ubezpieczenia społecznego, status imigracyjny oraz historię świadczeń zdrowotnych beneficjentów Medicaid z Kalifornii, Illinois, stanu Waszyngton i Dystryktu Kolumbii.

Wszystkie te jurysdykcje umożliwiają cudzoziemcom korzystanie z Medicaid finansowanego wyłącznie ze środków stanowych.

Zdaniem ekspertów, takie informacje mogą znacząco pomóc władzom federalnym w lokalizowaniu i deportowaniu imigrantów. W ocenie prokuratora Bonty, to działanie narusza fundamentalne zasady federalnej ochrony prywatności.

„Dane osobowe dotyczące opieki zdrowotnej są poufne i mogą być udostępniane tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach” – powiedział Rob Bonta podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Prokurator Generalny Kalifornii zaznaczył także, że obowiązujące prawo, w tym ustawa HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), jednoznacznie chroni prywatność danych zdrowotnych i ogranicza możliwość ich udostępniania bez zgody pacjenta.

CMS chciało odmówić – Trump kazał przesłać dane

Z wewnętrznych notatek i e-maili wynika, że urzędnicy Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) próbowali sprzeciwić się prośbie DHS. W notatce z 6 czerwca, podpisanej przez zastępczynię dyrektora programu Medicaid Sarę Vitolo, urząd ostrzegł, że udostępnienie danych może naruszyć m.in. ustawę o prywatności z 1974 r. oraz ustawę o ubezpieczeniach społecznych.

Jednak cztery dni później, 10 czerwca, polityczni nominaci Prezydenta Trumpa w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) wydali polecenie natychmiastowego przekazania danych DHS, określając godzinę do której należy to zrobić.

Robert F. Kennedy Jr.

Rząd: działaliśmy zgodnie z prawem

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej HHS, Andrew Nixon, stwierdził w oświadczeniu, że działania agencji były zgodne z prawem.

„HHS działało całkowicie w ramach swoich uprawnień prawnych – i w pełnej zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami – aby zapewnić, że świadczenia Medicaid są zarezerwowane dla osób, które są prawnie uprawnione do ich otrzymywania” – zapewniał Nixon.

Podkreślił również, że administracja Donalda Trumpa podjęła kroki mające na celu „agresywne przeciwdziałanie” wykorzystywaniu federalnych funduszy Medicaid przez osoby bez odpowiedniego statusu imigracyjnego.

WIZYTA U LEKARZA

Pozew złożony przez Kalifornię i 19 innych stanów ma na celu nie tylko pociągnięcie byłych urzędników federalnych do odpowiedzialności, ale także stworzenie precedensu, który jasno wyznaczy granice między polityką imigracyjną a prawem do prywatności w ochronie zdrowia.

Źródło: nbc
Foto: DHHS, istock/megaflopp/
Czytaj dalej

News Chicago

Zmiany w ruchu na Kennedy Expressway: Od 7 lipca zwężenia i kolejne zamknięcia zjazdów

Opublikowano

dnia

Autor:

kennedy-expressway

Kierowcy poruszający się Kennedy Expressway (I-90/I-94) muszą przygotować się na nowe utrudnienia. Departament Transportu Illinois (IDOT) zapowiedział znaczące zmiany w organizacji ruchu, które rozpoczną się w niedzielę, 7 lipca i potrwają przez kolejne tygodnie.

Zwężenia do jednego pasa w nocy

W dniach 7 i 8 lipca wyjazdowa nitka Kennedy Expressway zostanie zredukowana do jednego pasa ruchu na odcinku od Washington Boulevard do Addison Street. Prace rozpoczną się o godzinie 10:00PM, a pasy ekspresowe zostaną zamknięte o północy. Ruch ma zostać przywrócony do godziny 5:00 rano następnego dnia.

Zamknięcia zjazdów – lista lokalizacji i daty otwarcia

Departament Transportu Illinois IDOT poinformował, że w związku z kontynuacją projektu renowacji, kilka zjazdów na wyjazdowej jezdni Kennedy Expressway zostanie całkowicie zamkniętych. Są to:

  • Augusta Boulevard / Milwaukee Avenue – ponowne otwarcie przewidziane na połowę października
  • North Avenue (Illinois 64) – planowane otwarcie na początku września
  • Armitage Avenue – otwarcie również na początku września
  • Fullerton Avenue – przewidywane otwarcie w połowie sierpnia
  • Kimball Avenue – ponowne otwarcie w połowie sierpnia

Dodatkowo, utrzymane zostaną wcześniej zamknięte rampy:

  • Keeler Avenue do wyjazdowej Kennedy – otwarcie na początku września
  • Zjazd z Kennedy do Kostner Avenue – otwarcie na początku września

Część większego projektu modernizacji

Utrudnienia są częścią trwającej od 2023 roku, wartej 169 milionów dolarów modernizacji Kennedy Expressway. W ramach inwestycji ekipy drogowe przeprowadziły już:

  • modernizację pasów ekspresowych,
  • naprawę pasów wjazdowych,
  • remont 19 mostów,
  • łatanie nawierzchni,
  • wymianę oznakowania drogowego.

Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę płynności ruchu na jednej z najbardziej obciążonych arterii komunikacyjnych w Chicago.

Uwaga dla kierowców: IDOT zaleca omijanie remontowanego odcinka, korzystanie z alternatywnych tras oraz śledzenie komunikatów drogowych w czasie rzeczywistym.

Źródło: abc7
Foto: IDOT
Czytaj dalej

News Chicago

Stresujące chwile na pokładzie lotu do Chicago. Samolot zawrócił z powodu dymu

Opublikowano

dnia

Autor:

gojet awaryjne lądowanie st.louis

Poranek 1 lipca przyniósł dramatyczne chwile dla pasażerów lotu GoJet Airlines 4423 z St. Louis do Chicago. Krótko po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o dymie w jednej z toalet, co zmusiło ich do zawrócenia i awaryjnego lądowania na lotnisku w St. Louis. Choć nikomu nic się nie stało dla wielu podróżnych był to moment prawdziwego strachu o życie.

Ostrzeżenie o dymie i pilna decyzja załogi

GoJet Airlines, obsługujące ten rejs w ramach partnerstwa z United Airlines, poinformowały, że załoga samolotu typu CRJ-700 zgłosiła sygnał alarmowy związany z obecnością dymu w toaletach. Jak poinformowano, komunikat pojawił się krótko po starcie z lotniska Lambert w St. Louis.

W oficjalnym oświadczeniu linie potwierdziły, że maszyna wylądowała bezpiecznie, a wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie zostały ewakuowane i przetransportowane z powrotem do terminala.

Samolot wystartował ponownie kilka godzin później

Po sprawdzeniu maszyny i potwierdzeniu, że nie ma zagrożenia, linie GoJet podstawili nowy samolot, którym reszta pasażerów udała się do Chicago.

Stanowisko FAA: trwa dochodzenie

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) potwierdziła, że samolot bezpiecznie powrócił na lotnisko około godziny 6:40 rano. Agencja zapowiedziała wszczęcie dochodzenia, które ma wyjaśnić przyczynę alarmu.

Szczęśliwe zakończenie – ale trauma pozostaje

Choć incydent zakończył się szczęśliwie, wielu pasażerów jeszcze długo będzie wspominać tamten poranek. Sytuacje, w których pojawia się realne zagrożenie podczas lotu, zawsze budzą ogromne emocje i przypominają, jak wiele zależy od refleksu i profesjonalizmu załogi. Tym razem, na szczęście, wszystko skończyło się dobrze.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu