Połącz się z nami

Zdrowie

Co czwarty Amerykanin, który umiera na raka, palił papierosy. Przerażające dane

Opublikowano

dnia

Aż jedna czwarta zgonów wywołanych chorobą nowotworową to skutek palenia papierosów, ogłosiła organizacja American Cancer Society.

Relacja Emilii Sadaj

Najwyższy wskaźnik odnotowano w Arkansas, gdzie prawie połowa pacjentów z nowotworem umiera z powodu uzależnienia od tytoniu.

W całym kraju pali 40 milionów dorosłych. Najgorzej jest w południowych stanach, gdzie podatek od papierosów jest stosunkowo niski, a wskaźnik ubóstwa wysoki.

Najmniej zgonów na skutek chorób nowotworowych wywołanych paleniem tytoniu odnotowano w północnych i zachodnich rejonach kraju.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: nbc5chicago.com
Foto: Flickr.com/  DucDigital

News Chicago

Dziennikarze z Chicago i Nowego Jorku sprawdzili czy warto poleciec do Polski do sanatorium

Opublikowano

dnia

Wyjazdy do Polski na leczenie nie są nowością wśród Polonii Amerykańskiej. Do tej pory jednak, wszystkie działania z tym związane robione są przeważnie na własną rękę przez zainteresowane osoby. Polacy z USA sami szukają miejsc, gdzie mogliby pojechać, aby podreperować swoje zdrowie, upiększyć swoje ciało lub po prostu odpocząć. Patrząc na rozwój oferty dla pacjentów z zagranicy okazuje się, że w Polsce można załatwić praktycznie wszystkie potrzeby zdrowotne od prostych zabiegów po skomplikowane operacje.

Rozwój prywatnych placówek medycznych nie został również pominięty przez stronę polską. Polski rząd coraz bardziej promuje turystykę medyczną  wierząc, że może ona się stać silną gałęzią krajowej gospodarki.

Na wiosnę tego roku odbyła się kolejna misja dziennikarzy polonijnych z Chicago i Nowego Jorku mająca na celu promocje turystyki prozdrowotnej wśród Polonusów mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Pozytywne emocje i miłe wrażenia tak zakończyła się 2 misja dziennikarzy polonijnych, a relację z tej podróży i odwiedzanych placówek możecie Państwo posłuchać w rozmowie Sławka Budzika z Tomaszem Popławskim z firmy Ingressus – uczestnika ostatniej misji.

Misja została zorganizowana przez Polską Organizację Turystyczną na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przedstawiciele mediów mieli okazję przekonać się na własne oczy i doświadczyć możliwości jakie oferują polskie sanatoria i placówki medyczne z okolic województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego. Na koniec misji była okazja spotkać się i wymienić spostrzeżeniami z wiceminister Anną Krupką oraz Prezesem POT Robertem Andrzejczykiem.

Faktycznie, polskie sanatoria budzą zainteresowanie Polonii. Dziennikarze odwiedzili placówki w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju oraz Busku Zdroju.

Ośrodki te w ciągu ostatnich lat zyskały nowe oblicze i zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Uzdrowiska polskie są unikalne, a kuracje uzdrowiskowe bardzo różnorodne. Począwszy od kuracji charakterystycznymi dla regionu Iwonicza i Rymanowa Zdroju wodami leczniczymi wykorzystywane w zabiegach leczniczych, kuracjach pitnych do produkcji soli leczniczej czy kosmetyków.

Natomiast Busko Zdrój ze słynnym już na całym świecie sanatorium Marconi, oferuje mnóstwo opcji zabiegowo – leczniczych ze słynnymi kąpielami siarczkowymi. Uzdrowiska polskie zajmują się leczeniem w takich dziedzinach medycyny jak choroby górnych dróg oddechowych, kardiologia, reumatologia, dermatologia i ortopedia. Uzdrowisko w Rymanowie Zdroju dodatkowo specjalizuje się w pomocy dzieciom.

W każdym z tych ośrodków można skorzystać z komercyjnej oferty w budynkach sanatoryjnych bądź z oferty hoteli uzdrowiskowych, które mają status uzdrowisk. Często, przez to, że są to zupełnie nowe placówki, finansowane przez prywatnych przedsiębiorców mogą zaoferować znacznie więcej niż klasyczne sanatoria. Np. w hotelu Bristol Art & Spa jest basen oczyszczany Nano srebrem, a w hotelu specjalnie jonizowane powietrze i najnowocześniejszy sprzęt do zabiegów rehabilitacyjnych.

Misja zatrzymała się na jeden dzień w Rzeszowie, aby sprawdzić możliwości leczenia kompleksowego dzięki 3 podmiotom: Szpitalu Św. Rodziny, Centrum Medycznemu Medyk oraz Instytutowi Piękna IP Cliniq. Idealne rozwiązanie dla każdego. Pełna gama zabiegów od pełnej diagnostyki, medycyny rodzinnej i specjalistycznej, przez wszystkie możliwości upiększania organizmu do operacji wymiany biodra czy zabiegów kręgosłupa w nowoczesnym szpitalu. Oczywiście wszystko na najnowocześniejszym sprzęcie z doświadczonym personelem, który w razie potrzeby również porozumiewa się w języku angielskim.

Pozytywne emocje i miłe wrażenia tak zakończyła się 2 misja dziennikarzy polonijnych, a relację z tej podróży i odwiedzanych placówek możecie Państwo posłuchać w rozmowie Sławka Budzika z Tomaszem Popławskim z firmy Ingressus – uczestnika ostatniej misji.

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

To dopiero maj, ale już uwaga na komary. Tak źle nie było od 14 lat lat. Departament Zdrowia w Illinois bije na alarm

Opublikowano

dnia

Jak informuje Centrum Prewencji Chorób w Illinois, w tym roku mieszkańcy powinni szczególnie uważać na ukąszenia komarów. Od 2004 roku liczba zarażonych w Stanach Zjednoczonych w wyniku ukąszeń wzrosła trzykrotnie. Lekarze ostrzegają, że choroby mogą wywołać nawet śmierć.

Według badań Illinois jest w czołówce stanów w których wzrosła liczba zachorowań w wyniku ukąszeń. W ciągu ostatnich dziesięciu lat do lekarzy zgłosiło się ponad połowa więcej osób. Ostrzeżenie dotyczy także coraz większej aktywności kleszczy i pcheł.

Departament Zdrowia w Illinois ostrzega, że najczęstszą chorobą przenoszoną przez komary jest Wirus Zachodniego Nilu, który może spowodować paraliż lub nawet śmierć. Dodatkowo ukąszenia mogą wywołać nudności oraz gorączkę.

W nadchodzącym sezonie letnim zaleca się używanie środków przeciw komarom, który zawiera Dietylo-Toluamid – preparat odstrasza owady bez ich zabijania.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicago.cbslocal.com
Foto: pixabay.com

Czytaj dalej

News USA

Wybierasz się do Michigan i Kentucky? Koniecznie zaszczep się przeciwko żółtaczce pokarmowej

Opublikowano

dnia

Przedstawiciele służby zdrowia biją na alarm. Osoby, które wybierają się w podróż do Kentucky lub Michigan, powinni zaszczepić się przeciwko żółtaczce pokarmowej. W obu stanach zaobserwowano wybuch epidemii. W Michigan zmarło już 25 osób.

Relacja Emilii Sadaj

Przedstawiciele służby zdrowia biją na alarm. Osoby, które wybierają się w podróż do Kentucky lub Michigan, powinni zaszczepić się przeciwko żółtaczce pokarmowej.

W obu stanach w ciągu ostatnich miesięcy zaobserwowano wzmożony wzrost zachorowań. W Kentucky odnotowano 300 przypadków, głównie w mieście Luisville. Jeszcze gorzej jest w Michigan, gdzie do tej pory zachorowało już 800 osób, z czego 25 zmarło.

Epidemia zaczyna rozprzestrzeniać się również w Indianie, która zwykle obserwuje 20 przypadków zachorowań na żółtaczkę pokarmową rocznie. Tymczasem od stycznia odnotowano 77 zarażeń.

Żółtaczka pokarmowa czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A to choroba brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi po spożyciu zainfekowanej żywności lub wody. Do zauważalnych objawów należy żółknięcie skóry i gałek ocznych.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: nbc5chicago.com
Foto: pixabay.com

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne