Połącz się z nami

Zdrowie

Co czwarty Amerykanin, który umiera na raka, palił papierosy. Przerażające dane

Opublikowano

dnia

Aż jedna czwarta zgonów wywołanych chorobą nowotworową to skutek palenia papierosów, ogłosiła organizacja American Cancer Society.

Relacja Emilii Sadaj

Najwyższy wskaźnik odnotowano w Arkansas, gdzie prawie połowa pacjentów z nowotworem umiera z powodu uzależnienia od tytoniu.

W całym kraju pali 40 milionów dorosłych. Najgorzej jest w południowych stanach, gdzie podatek od papierosów jest stosunkowo niski, a wskaźnik ubóstwa wysoki.

Najmniej zgonów na skutek chorób nowotworowych wywołanych paleniem tytoniu odnotowano w północnych i zachodnich rejonach kraju.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: nbc5chicago.com
Foto: Flickr.com/  DucDigital

News Chicago

Uwaga Chicago: meningokoki atakują. Ważne jest zaszczepienie

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy zdrowia publicznego w Chicago ostrzegają przed wzrostem liczby przypadków potencjalnie śmiertelnej choroby wywoływanej przez meningokoki. To rzadka, ale poważna infekcja bakteryjna, która może zaatakować m.in. opony mózgowe, rdzeń kręgowy i układ krążenia. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest jedną z jej postaci.

Departament Zdrowia Publicznego w Chicago CDPH zidentyfikował dotychczas 8 przypadków zakażenia meningokokami w 2024 r. i 7 przypadków w 2023 r., w porównaniu z 1-3 przypadkami rocznie w latach 2017–2022.

W ostrzeżeniu zdrowotnym opublikowanym w Internecie CDPH podał, że wśród 15 przypadków zachorowań w Chicago w latach 2023–2024 znalazło się 9 osób w wieku od 30 do 60 lat oraz 8 osób rasy czarnej, niebędących Latynosami.

Ostrzeżenie dla mieszkańców Chicago pojawia się niecałe dwa miesiące po ostrzeżeniu Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC o ogólnokrajowym wzroście liczby przypadków zakażeń meningokokami.

Komisarz CDPH Olusimbo „Simbo” Ige zapewniła o czujnym monitoringu zachorowań w mieście.

„Chociaż przypadki są nadal bardzo rzadkie, chcemy, aby ludzie byli świadomi, ponieważ skutki mogą być bardzo poważne. Podobnie jak w przypadku innych chorób, takich jak COVID-19 i odra, przestrzeganie zalecanych szczepionek stanowi najlepszą ochronę przed chorobą meningokokową”, powiedziała Ige.

W Illinois wymagane jest szczepienie przeciwko meningokokom. Pierwszą dawkę podaje się w wieku 11–12 lat, a dawkę przypominającą w wieku 16 lat. Departament Zdrowia Publicznego w Chicago nalega, aby rodzice i opiekunowie dopilnowali, aby szczepionka została podana zgodnie z harmonogramem.

CPDH zachęca również wszystkich, aby zapoznali się z możliwymi objawami zakażenia menigokokami, które różnią się w zależności od rodzaju infekcji. Według Departament Zdrowia objawy obejmują:

  • Chociaż objawy choroby meningokokowej mogą początkowo przypominać grypę, stan chorego szybko się pogarsza, a choroba może w ciągu kilku godzin stać się zagrożeniem dla życia.
  • Objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych mogą obejmować gorączkę, ból głowy, sztywność karku, nudności, wymioty, światłowstręt (wrażliwość na światło) lub zmieniony stan psychiczny.
  • Objawy meningokokowego zakażenia krwi mogą obejmować gorączkę i dreszcze, zmęczenie, wymioty, zimne dłonie i stopy, silne bóle, przyspieszony oddech, biegunkę lub, w późniejszych stadiach, ciemnofioletową wysypkę.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Marcelo Ricardo Daros/
Czytaj dalej

News Chicago

Dziewczynka z Joliet przeżyła pomimo skrajnego wcześniactwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziewczynka, która po urodzeniu się przedwcześnie w listopadzie ważyła nieco ponad funt, pokonała wszelkie przeciwności losu i wróciła do domu z rodzicami. Pierwsze sześć miesięcy życia spędziła w szpitalu na południowych przedmieściach Chicago.

Nyla Brooke Haywood miała swoje przyjęcie pożegnalne w poniedziałek w szpitalu Silver Cross w New Lenox. Wzięła w nim udział rodzina, przyjaciele i personel szpitala. Następnie 6-miesięczne dziewczynka została zabrane do domu przez swoich rodziców, NaKeyę i Cory’ego Haywood z Joliet, których jest pierwszym dzieckiem.

Nyla urodziła się 17 listopada, w 22 tygodniu ciąży, po tym, jak u jej matki, NaKeyi, zdiagnozowano stan przedrzucawkowy – niebezpieczne nadciśnienie. Ważyła 1 funt i 1 uncję i miała 11 cali długości, co czyniło ją tak zwaną „mikrowcześniakiem”.

Ale dziewczynka opuściła szpital ważąc zdrowe 10 funtów i mierząc 21 cali, po 6 miesiącach leczenia i opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Po urodzeniu, płuca Nyli były maleńkie i słabo rozwinięte, ale zespół składający się aż z 15 osób skupiał się na maleńkim noworodku w pierwszych minutach i dniach jego życia. Dziewczynka ma resztki blizn na płucach i została odesłana do domu z tlenem.

Nyla będzie wymagała regularnych badań kontrolnych, aby obserwować wszelkie przyszłe komplikacje, które czasami pojawiają się w przypadku mikrowcześniaków.

Coraz większa liczba skrajnie małych wcześniaków jest poddawana leczeniu ratującemu życie i przeżywa. W kluczowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the American Medical Association w 2022 r. objęto prawie 11 000 takich porodów.

Okazało się, że 30% dzieci urodzonych w 22. tygodniu, 56% w 23. tygodniu i 71% w 24. tygodniu życia żyło przynajmniej do czasu, gdy osiągnęło stan zdrowia na tyle, że można było je odesłać do domu.

O mikrowcześniaku z Teksasu, który także przeżył, pisaliśmy 23 lutego 2023r.

Źródło: AP
Foto: NaKeya Haywood
Czytaj dalej

News Chicago

Zespół Northwestern Medicine przeprowadził udany podwójny przeszczep płuc

Opublikowano

dnia

Autor:

Kapitan policji, Arthur Gillespie, był pierwszym pacjentem Northwestern Medicine, u którego wykonano podwójny przeszczep płuc. Jego jedno płuco zostało uszkodzone w wyniku Covid-19, a drugie w wyniku raka.

56-letni Arthur Gillespie odkrył, że ma raka płuc w 2020 r. podczas leczenia ciężkiego przypadku COVID-19. W marcu tego roku był hospitalizowany przez 12 dni z powodu koronawirusa, a gdy lekarze skanowali jego płuca, odkryli raka w pierwszym stadium w prawym płucu.

Policjant nie miał żadnych objawów raka płuc, więc w pewnym sensie, to właśnie dzięki zachorowaniu na COVID,  udało się go wcześnie wykryć.

Po wypisaniu ze szpitala Gillespie rozpoczął chemioterapię, a w listopadzie 2020 roku przeszedł operację usunięcia dwóch trzecich prawego płuca. Kontynuował rehabilitację przez 3 lata, ale jego stan był coraz gorszy i codziennie potrzebował dodatkowego leczenia tlenem.

We wrześniu 2023 roku Arthur Gillespie zwrócił się do Northwestern Medicine, a w styczniu 2024 roku przeszedł podwójny przeszczep płuc.

Mimo że wyglądał na silnego fizycznie, ledwo był w stanie mówić lub zrobić kilka kroków bez zadyszki. Wzrosło również ciśnienie w płucach do tego stopnia, że powodowała niewydolność serca i jedyną szansą dla niego był podwójny przeszczep płuc, według dr Ankita Bharata, ordynatora oddziału torakochirurgii i dyrektora Canning Thoracic Institute w Northwestern, który przeprowadził operację transplantacji.

Teraz Gillespie z każdym dniem staje się coraz silniejszy, ale nie jest pewien, czy i kiedy będzie mógł wrócić do pracy. Wyraził nadzieję, że jego historia poruszy funkcjonariuszy i przypomni im, aby priorytetowo traktowali swoje zdrowie.

 

Źródło: cbs
Foto: Northwestern Medicine
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu