Połącz się z nami

News USA

Sprawdza się czarny scenariusz. Podwyżki polis zdrowotnych w ramach Obamacare pobiją rekord

Opublikowano

dnia

Ubezpieczyciele podnieśli przyszłoroczne stawki planów zdrowotnych sprzedawanych w ramach Obamacare średnio o 25 procent. Rząd podał wczoraj cennik wskazujący na ogromne podwyżki usług w porównaniu do tegorocznych stawek. Stało się to co przewidywali eksperci.

Relacja Sławka Sobczaka

Affordable Care Act nie ogarnia wydatków na leczenie chorych, którzy doń masowo przystąpili, co powoduje ucieczkę kolejnych firm ubezpieczeniowych. Urzędnicy stwierdzili, że w związku z podwyżkami ośmiu na 10 Amerykanów kwalifikować się będzie do dopłat ACA. Więcej rezydentów USA ma też przez rosnące ceny ubezpieczeń większe szanse na uzyskanie ulg podatkowych. Rząd uspokaja, że 60 proc. mieszkańców Illinois korzystających z Obamacare po ulgach podatkowych nie zapłaci za ubezpieczenie więcej niż 100 dolarów miesięcznie. W Illinois w tym roku do Obamacare przystąpiło ponad 300 tys. osób.

Planowane tegoroczne podwyżki polis w naszym stanie będą rekordowe: od 44 do 55 procent. Czteroosobowa rodzina zapłaci w Illinois średnio 1,078 dolarów miesięcznie za drugi najatańszy plan zwany srebrnym nie licząc ulgi podatkowej.  Liczba planów oferowanych na giełdzie zmalała drastycznie. W powiecie Cook klienci indywidualni mają teraz do wyboru 38 planów z 71 oferowanych dotychczas. Administracja Obamy ocenia, że do końca stycznia 2017 r. z usług ustawy zdrowotnej prezydenta skorzysta 11,4 mln Amerykanów – milion więcej niż dziś.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flikr.com/Investment Zen

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne