Połącz się z nami

Ciekawostki

Golec uOrkiestra w Chicago. Polsko Słowiańska Unia Kredytowa świętuje 40 lat istnienia

Opublikowano

dnia

W Chicago koncertowali bracia Golec, którzy przylecieli do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Ich występy były kulminacyjnym punktem obchodów 40-lecia istnienia Unii.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Sobotni koncert Golec uOrkiestra przyciągnął do Pickwick Theatre w Park Ridge tłumy Polaków. Impreza zorganizowana została wyłącznie dla członków unii. Bezpłatne wejściówki dystrybuowały wszystkie oddziały.

Galeria zdjęć

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa zorganizowała dla swoich członków w sumie sześć koncertów. Bracia Golec wystąpili również w Nowym Jorku i New Jersey. Jeszcze przed weekendowymi występami w Illinois słynni muzycy spotkali się z Polonią w Odziale P-SUK w Norridge, gdzie opowiadali o historii zespołu, pozowali do zdjęć oraz przez 2 i pół godziny rozdawali autografy.

Podczas spotkania Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy Unii dziękował członkom za zaufanie i opowiadał o sukcesach prężnie rozwijającej się od 40 lat firmy.

”Zbliżamy się do miliarda ośmiuset milionów dolarów aktywów. Mamy ponad 88 tysięcy członków. W tym roku zwłaszcza przyrost liczby członków był niesamowity – trzy tysiące. To nas bardzo cieszy. Fakt, że przychodzą nowi klienci to oznaka sukcesu również na przyszłość”– opowiadał Bogdan Chmielewski.

Dyrektor wykonawczy podkreślił, iż w ostanich sześciu latach Unia swój prężny rozwój zawdzięcza w dużej mierze Polonii z Chicago i przedmieść. “Tempo wzrostu naszej unii w Chicago jest o wiele większe niż w Nowym Jorku czy New Jersey”.

Początki Unii sięgają 1976 roku, gdy grupa ludzi z Nowego Jorku skupiona wokół księdza Longina Tołczyka postanowiła powołać do życia instytucję z myślą o Polakach, którzy zaraz po przybyciu do USA nie mogli liczyć na pomoc tradycyjnych banków. Obecnie PSFCU posiada 16 oddziałów. Na terenie Illinois działa od 2010 roku w czterech dogodnych lokalizacjach, w Norridge, Mt. Prospect, Bridgeview i Schaumburgu.

Z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przygotowała dla klientów cztery promocyjne programy. Oferta obejmuje kartę kredytową nie obciążaną opłatami odsetkowymi za transfer zadłużenia przez pierwszych 18 miesięcy, kredyt na samochód z oprocentowaniem już od 1,890%., linię kredytową pod zastaw domu z oprocentowaniem 1,99% przez pierwszych 12 miesięcy oraz $350 upustu na wniosek hipoteczny.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: Inf.własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne