Połącz się z nami

Ciekawostki

Zobacz Arkę Noego w Kentucky. Jezuita Jerzy Karpiński opowiada o swoich wrażanieniach z podróży

Opublikowano

dnia

W stanie Kentucky została otwarta Arka Noego. Mierzący ponad 140 metrów długości i nieco ponad 20 metrów wysokości jest największą konstrukcją na świecie zbudowaną z drewna. To również największy obiekt związany z religią chrześcijańską. Jest ona wiernym odzwierciedleniem opisanej w Biblii Arki Noego. Tysiące pielgrzymów przybywa do Williamstown w Kentucky aby zobaczyć to dzieło.

Galeria zdjęć

Gościem w naszym studio był o. Jerzy Karpiński, który uczestniczył w pielgrzymce do Arki Noego. Jak sam stwierdził, obiekt robi niesamowite wrażenie. Jest wykonany według wskazówek przekazanych Noemu przez Boga.

„Szczególnie robi ogromne wrażenie jak ktoś zna Biblię albo przynajmniej trochę pamiętamy z dziecinnych lat z katechizmu. Wielka ogromna konstrukcja dokładnie takich rozmiarów jakie są podane w Biblii”

Arka miała uratować ludzkość przed falą powodzi zesłaną przez Boga. Miały w tym pomóc systemy oświetlenia i nawadniania. Odzwierciedla to wnętrze konstrukcji, która w całości zbudowana jest z drewna. Dzięki temu unosi się tam przepiękny zapach.

„W dwóch, trzech miejscach u góry pozostawione jest otwór, przez który woda z deszczów mogła wpadać i być rozprowadzona dla wszystkich zwierząt.Również system wentylacyjny i oświetleniowy. To wszystko w drzewie co stwarza przepiękny zapach”

Otwarcie Arki Noego
[youtube id=”XLE5QkKO44Y” width=”620″ height=”360″]

W środku obiektu jest wystawa pokazująca Noego i jego rodzinę- żonę i trzech synów. Arka Noego zachwyca rozmiarami postaci, które sprawiają wrażenie bardzo realnych.

„W środku są dokładne repliki, w naturalnych rozmiarach zgodne z tym co powiedziane jest w Biblii. Noe wziął wszystko ze sobą i to jest przedstawione w pomieszczeniach. Żył ze swymi trzema synami i żoną. Zauważyłem, że jak widnieje gdzieś Noe to zaraz obok żona stoi, jak stoi jeden z synów to zaraz obok stoi żona. A więc wszystko jest pięknie przedstawione”.

W Arce są również repliki zwierząt żyjących ówcześnie w naturalnych rozmiarach. Można zauważyć podział zwierząt dokonany przez Noego.

„Pan Bóg kazał zabrać zwierzęta czyste i nie czyste. Zastanawialiśmy się dlaczego Bóg rozdzielił zwierzęta. Są to racje zdrowotne, zwierzęta nieczyste to te, które żywią się padliną, wówczas jedzono mięso pieczone na ogniu i surowe, a więc ktoś kto by zjadł zwierze w którym jest padlina, mogłoby mu to zaszkodzić. Noe wziął wszystkie zwierzęta co oznacza, że na tej Ziemi jest miejsce dla każdego. Dla tych zwierząt, które są niebezpieczne i dla tych, które są pożyteczne”

Na dzień dzisiejszy udostępnione są trzy piętra. Do Arki Noego w Kentucky przybywa ogromna ilość pielgrzymów i turystów. Projekt kosztował 100 milionów dolarów, a jego ukończenie trwało 6 lat.

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: informacja własna
Foto: Rafał Muskała, o. Jerzy Karpiński

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne