Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

“Jeśli człowiek żyje wiarą, Pan Bóg mu na pewno pomoże”. Sędzia Rafał Frąckiewicz o procesie duchowego uleczenia

Opublikowano

dnia

W trakcie ceremonii zawarcia zwiazku małżeńskiego w kościele narzeczeni przyjmują jeden z istotnych jego założeń – nierozerwalność. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie każde małżeństwo zawarte według formy prawa kanonicznego powoduje zaistnienie węzła małżeńskiego. Co wtedy?

Gościem w studio Radia Deon był doktor Rafał Frąckiewicz z Sądu Biskupiego w Chicago. Na antenie wyjaśniał zagadnienia skupione wokół tematu stwierdzenia nieważności małżeńswa. Sędzia przypominał, że w zeszłym roku weszła w życie nowa procedura wprowadzona przez papieża Franciszka. Zmodyfikowała ona tzw. kompetencję

„Kiedyś było tak, że nie można było przeprowadzić procesu w sądzie w Chicago. Nawet osoby mieszkające tutaj, musiały proces odbywać w Polsce. Teraz jest tak, że nie pytamy Polski o tzw.< kompetencję>, nawet jeśli druga strona mieszka w Polsce, świadkowie mieszkają w Polsce i małżeństwo zawarte było w Polsce. Jeśli jedna ze stron mieszka na terenie diecezji chicagowskiej, możemy ten proces rozpocząć tu. Wcześniej to było niemożliwe”.

Sędzia Rafał Frąckiewicz podkreśla, że proces stwierdzający nieważność małżeństwa nie jest łatwy. Często więc ludzie rezygnują z niego, nie chcą wracać do przeszłości. Według niego jednak warto go podjąć, bo jest to jedyna droga do duchowego spokoju i zbawienia człowieka

„Często jest tak, że ludzie uważają, że wszystko to jest już za nimi i Kościół niepotrzebnie się do tego miesza. Nie chcą wracać do tego, co było, nie chcą o tym myśleć ani o tym mówić. W pewnym sensie jest to jednak proces sumienia. Nie jest to sprawa tzw. papierka, który pomógłby zawrzeć kolejne małżeństwo w Kościele. Sądzę, że jest to sprawa o wiele głębsza”.

Na antenie sędzia Rafał Frąckiewicz przekonuje, że proces w sądzie kościelnym prowadzi do uleczenia. Dlatego podejmując decyzję o jego rozpoczęciu, trzeba chcieć to zrobić przede wszystkim dla siebie

„Trzeba wejść w siebie głęboko, przetrawić to wszystko i przemyśleć. Trzeba to przejść dla siebie. Nie chodzi o katowanie się, ale o zastanowienie się nad tym, jak jest prawda. Słowa< Prawda was wyzwoli> nie są frazesem. Jeżeli poznam prawdę, zrozumiem swoje błędy. A te trzeba naprawić”.

Sędzia zaznacza, że pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jeszcze przed decyzją o wszczęciu postępowania, to pomodlić się. Dopiero wtedy możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy  w naszym sumieniu faktycznie powinniśmy to robić

„Absolutnie pierwszą rzeczą, która trzeba zrobić to pomodlić się i rozeznać, czy powinienem, powinnam to zaczynać. Jeśli tak, to Duch Święty poprowadzi. Jeśli człowiek żyje wiarą, to Pan Bóg mu na pewno pomoże”.

Dziś wiele osób żyje w związkach niesakramentalnych. Mimo iż Kościół nikogo nie odrzuca to jednak nie pochwala takich sytuacji. Sędzia Rafał Frąckiewicz zawsze podkreśla, że prawidłowo zawarty przed Bogiem związek mężczyzny i kobiety jest nierozerwalny, na całe życie.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Adwent

Ty także możesz być … Aniołem albo Mikołajem. Katarzyna Romanowska zaprasza na charytatywne wydarzenie

Opublikowano

dnia

Autor:

Fundacja YCBMA czyli You Can Be My Angel co roku organizuje charytatywną imprezę mikołajkową. Gościem Radia Deon Chicago była prezes fundacji, Katarzyna Romanowska, która zaprasza całe rodziny na dzień pełen atrakcji ze Św Mikołajem w niedzielę, 5 grudnia, w Paradise Elegant Banquets, Bridgeview.

Po zeszłorocznej przerwie, spowodowanej pandemią, fundacja powraca ze wspaniałym, rodzinnym wydarzeniem. Prezes Katarzyna Romanowska tym razem jest pewna, że Św.Mikołaj przybędzie.


W programie imprezy jak zawsze mnóstwo atrakcji; występy taneczne, kolędowanie, możliwość robienia zdjęć ze Św. Mikołajem.

Poza tym poczęstunek, loteria i świąteczny kiermasz. Kasia Romanowska gorąco namawia żeby nie kupować wcześniej świątecznych prezentów i kartek. Zwłaszcza że dochód z wydarzenia jest jak zawsze przeznaczony na ważny cel, leczenie Huberta walczącego z chorobą nowotworową.

Honorowy patronat nad Mikołajkami objął Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago.  A impreza odbędzie się w Paradise Elegant Banquets, 9220,Harlem Ave, Bridgeview.

Fundacja You Can Be My Angele organizuje tą impreze od początku swojej działalności w Stanach Zjednoczonych.

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porucznik Wyszyński w Chicago. Producent filmu Maciej Syka zaskakuje historią późniejszego Prymasa Polski

Opublikowano

dnia

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie. Wojenna biografia przyszłego Prymasa Polski już niebawem w Pickwick Theatre w Chicago. Producent Maciej Syka na antenie Radia Deon24 zaprasza na amerykańską premierę polskiego filmu.

Historia bł. Stefana Wyszyńskiego została obejrzana w ciągu miesiąca przez ponad 130 tys. widzów w Polsce. Film wyreżyserował Tadeusz Styka, a wystąpili w nim Ksawery Szlenkier, w roli porucznika Wyszyńskiego, Małgorzata Kożuchowska w roli niewidomej łączniczki powstania Marii Różyczewskiej, a także Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Adam Fidusiewicz.

Jak mówi na antenie Radia Deon Chicago 1080AM producent filmu, Maciej Styka opiekę artystyczną nad filmem objął sam Krzysztof Zanussi. Muzykę stworzył Atanas Valkow.

Film opowiada wojenną, nieznaną do tej pory, historię Stefana Wyszyńskiego jako młodego żołnierza.  Przedstawia wydarzenia, które w dużym stopniu ukształtowały go jako człowieka, zanim został Prymasem Tysiąclecia.

Wybory, których wtedy musiał dokonać, na pewno wpłynęły na jego późniejszą siłę i hart ducha. „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?” to pytanie, na które Ksiądz Wyszyński, młody kapelan, musiał szukać odpowiedzi w trudnych doświadczeniach wojny.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1944, kiedy przyszły kardynał pomaga w szpitalu polowym w podwarszawskich Laskach. Podejmuje się przeprowadzenia niebezpiecznych zadań związanych z przemytem broni oraz lekarstw dla warszawskich powstańców.

Film powstawał przez dwa lata w oryginalnym, istniejącym budynku szpitala polowego w Laskach. W scenografii użyto wielu autentycznych przedmiotów z  lat drugiej wojny światowej. W jego realizację zaangażowała się młodzież i wojsko powiedział na naszej antenie Maciej Styka.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to też oficjalny film beatyfikacyjny ks. kardynała Wyszyńskiego. Można go zobaczyć w dniach 10, 11, 12 w Pickwick Theatre, gdzie odbędą się również spotkania z jego twórcami.

W sprawie biletów grupowych powyżej 30 sztuk prosimy o tel. 773 340 3135 lub wysłać wiadomość tekstową. Bilety dostępne są w polonijnych i amerykańskich parafiach oraz na stronie www.bilety.com

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Nie stać cię na wynajęcie adwokata? Marek Dobrzycki zaprasza do skorzystania z darmowych porad prawnych

Opublikowano

dnia

Działająca od blisko 30 lat poradnia prawna Amicus Poloniae przeznaczona jest głównie dla osób, które nie mają możliwości finansowych, żeby zatrudnić prawnika, a znajdują się w sytuacji, w której potrzebują pomocy prawnej. Adwokaci pomagają Polonii w sprawach rodzinnych, imigracyjnych oraz spadkowych. Jak podkreśla Marek Dobrzycki, Amicus Poloniae jest organizacją, która pomaga za darmo, trzeba się jednak kwalifikować

Marek Dobrzycki zaznacza, że na spotkaniu pomocą służą profesjonaliści, osoby, które znają się na tym, co robią. Dyrektor poradni Amicus Poloniae podkreśla, że prawnicy wolontariusze specjalizują się w różnych kierunkach prawa

 

Kontakt z adwokatami możliwy jest pod numerem telefonu 773 – 286- 2325

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, pixabay.com

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne