News USA
Stan klęski żywiołowej na południu Wisconsin. Tysiące mieszkańców walczy z powodzią

Wezbrane rzeki w Iowa i Wisconsin zagrażają dziesiątkom tysięcy mieszkańców. Zagrożenie powodzią jest ogromne, gubernatorzy: Terry Branstad z Iowa i Scott Walker z Wisconsin ogłosili stan klęski żywiołowej już w 13 powiatach. Najgorsza sytuacja panuje w Cedar Rapids we wschodniej Iowa, gdzie z domów i biznesów ewakuowano już ponad 10 tys. osób.
Relacja Sławka Sobczaka
Dziś o 7:00 rano poziom wody w Cedar River przekroczył 23 stopy, przełomowe mają być następne godziny. Wschodnią część Iowa i południowe Wisconsin nawiedzają intensywne opady, w niektórych regionach w kilka dni spadło nawet 10 cali deszczu. Autostrada nr 80 jest jeszcze otwarta, na miejscu działa już ponad 400 żołnierzy Gwardii Narodowej i setki wolontariuszy. W Iowa przygotowano ok. 200 tys. worków z piaskiem, uruchomiono 27 pomp wodnych, umocniono wały przeciwpowodziowe.
Mieszkańców Cedar Rapids przygotowano na zabranie dokumentów, leków i rzeczy osobistych niezbędnych w razie ewakuacji. Zagrożone są najbardziej miasta: Waterloo i Charles City. Żywioł spowodował już śmierć dwóch mężczyzn w powiecie Vernon w Wisconsin. Pierwszy zginął w lawinie błotnej, drugi utonął próbując przejechać przez zalaną wodą drogę.
Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com
Foto: CNS photo/West Virginia Department of Transportation handout via Reuters
News USA
Joe Biden ma agresywną postać raka prostaty z przerzutami do kości

Biuro byłego prezydenta Joe Bidena poinformowało w niedzielę, że u 82-letniego polityka zdiagnozowano zaawansowanego raka prostaty, który zdążył już rozprzestrzenić się do kości. Diagnoza została postawiona po badaniach przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu w związku z objawami ze strony układu moczowego i wykryciem guzka prostaty.
O wykryciu guzka informowaliśmy 15 maja. „Choć mamy do czynienia z bardziej agresywną postacią choroby, nowotwór wykazuje wrażliwość na leczenie hormonalne, co daje nadzieję na skuteczną terapię” — przekazano w oficjalnym oświadczeniu biura Bidena. Obecnie były prezydent oraz jego rodzina konsultują możliwe opcje leczenia z zespołem lekarzy.
Zaawansowane stadium choroby
W przypadku raka prostaty stopień zaawansowania ocenia się m.in. za pomocą skali Gleasona, która mierzy, jak bardzo komórki nowotworowe różnią się od zdrowych. Joe Biden uzyskał wynik 9 na 10, co wskazuje na jedną z najbardziej złośliwych form nowotworu prostaty.
Przerzuty do kości, jakie wykryto u byłego prezydenta, znacząco komplikują leczenie. W zaawansowanym stadium choroby skuteczność terapii często zależy od tego, czy rak zareaguje na leki hormonalne — a w tym przypadku taką podatność stwierdzono.
Wcześniejsze problemy zdrowotne Bidena
Kwestie zdrowotne Joe Bidena były przedmiotem publicznych dyskusji jeszcze za jego prezydentury, szczególnie w kontekście jego wieku i formy fizycznej. Po nieudanym występie w debacie wyborczej w czerwcu 2024 roku, Biden ogłosił rezygnację z ubiegania się o drugą kadencję. Jego miejsce w wyścigu o prezydenturę zajęła wiceprezydent Kamala Harris, która ostatecznie przegrała z Donaldem Trumpem.
Doniesienia medialne, w tym z książki “Original Sin” autorstwa Jake’a Tappera i Alexa Thompsona, sugerują, że najbliższe otoczenie Joe Bidena miało ukrywać przed opinią publiczną skalę jego pogarszającego się stanu zdrowia w ostatnich miesiącach kadencji.
Książka „Original Sin: President Biden’s Decline, Its Cover-Up, and His Disastrous Choice to Run Again” ma zostać wydana 20 maja.
Biden już wcześniej zmagał się z problemami onkologicznymi. W 2023 roku usunięto mu zmianę skórną z klatki piersiowej — okazała się być rakiem podstawnokomórkowym, jedną z najczęstszych postaci raka skóry. Z kolei w 2021 roku przeszedł zabieg usunięcia łagodnego, choć potencjalnie przednowotworowego polipa z jelita grubego.
Walka z rakiem jako misja polityczna
Mimo osobistych zmagań z chorobą, Joe Biden uczynił walkę z nowotworami jednym z filarów swojej polityki zdrowotnej. W 2022 roku ogłosił projekt o nazwie „Cancer Moonshot”, którego celem jest zmniejszenie o połowę śmiertelności z powodu raka w ciągu najbliższych 25 lat.
Inicjatywa ta była również wyrazem osobistego zaangażowania Bidena, który stracił swojego syna, Beau Bidena, w wyniku raka mózgu w 2015 roku.
„To może być amerykański moment – moment, w którym pokażemy sobie i światu, że potrafimy robić naprawdę wielkie rzeczy” — mówił Biden podczas inauguracji programu.
Źródło: AP
Foto: YouTube, Joe Biden fb
News USA
Sąd Najwyższy Karoliny Południowej podtrzymał zakaz aborcji po szóstym tygodniu ciąży

Sąd Najwyższy Karoliny Południowej jednogłośnie orzekł w środę (stosunkiem głosów 5:0), że stanowe prawo znane jako „Ustawa o ochronie bicia serca płodu przed aborcją” pozostaje w mocy. Oznacza to, że zakaz aborcji po wykryciu tzw. „aktywności serca” — zwykle około szóstego tygodnia ciąży — nadal obowiązuje.
Decyzja sądu była odpowiedzią na pozew wniesiony przez organizację Planned Parenthood, która zakwestionowała konstytucyjność ustawy z 2023 roku, twierdząc m.in., że jej zapis opiera się na nieprecyzyjnych i wprowadzających w błąd określeniach medycznych.
Niejasne pojęcia medyczne, jasna intencja prawodawców
W opinii sądu podkreślono, że wiele terminów używanych w ustawie — takich jak „aktywność serca”, „skurcze rytmiczne” czy „pęcherz ciążowy” — nie ma jednoznacznych, naukowych definicji. Mimo to, sędziowie orzekli, że interpretacja prawa musi wynikać z jego legislacyjnej intencji.
“Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy prawa jednoznacznie postrzegają je jako zakaz aborcji po około sześciu tygodniach ciąży” – napisał w uzasadnieniu sędzia John Few. “Nie znaleźliśmy żadnej wypowiedzi, która wskazywałaby, że ustawodawcy rozumieli je inaczej.”
Sąd powołał się na ponad 60 odrębnych przypadków z sesji legislacyjnej 2023 roku, podczas których politycy publicznie określali prawo jako „sześciotygodniowy zakaz”.
Spór o definicję „bicia serca”
Planned Parenthood argumentowało, że to, co ustawa określa jako „bicie serca płodu”, nie może być uznane za rzeczywiste bicie serca, ponieważ cztery komory serca nie są jeszcze w tym momencie uformowane. Organizacja podkreślała również, że wprowadzenie zakazu na tak wczesnym etapie ciąży ogranicza dostęp do aborcji zanim wiele osób w ogóle dowie się, że są w ciąży.
Mimo przegranej w sądzie, Planned Parenthood zapowiedziało dalsze działania prawne.
Poparcie ze strony władz stanowych i środowisk pro-life
Z orzeczenia zadowolenia nie krył Gubernator Karoliny Południowej, Henry McMaster, który nazwał je „kolejnym wyraźnym i zdecydowanym zwycięstwem na rzecz ochrony życia”.
Podobne stanowisko zajęły organizacje pro-life. – Planned Parenthood próbuje przedefiniować naukę, by realizować swój interes w promowaniu aborcji – skomentowała Caitlin Connors, dyrektorka polityczna organizacji Susan B. Anthony Pro-Life America.
Decyzja Sądu Najwyższego Karoliny Południowej oznacza, że stan utrzyma jeden z najostrzejszych zakazów aborcji w USA.
Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/SeanPavonePhoto/nd3000/
News USA
Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.
Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).
W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.
Spór polityczny wokół nominacji
Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.
Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:
„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.
Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.
Konsekwencje opóźnienia
Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.
Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.
Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria