Połącz się z nami

News Chicago

Stare rurociągi wodne zagrożeniem dla całego Chicago. Czy mieszkańcy mogą się zatruć ołowiem

Opublikowano

dnia

Wiele miast amerykańskich m.in. Milwaukee, Philadephia, Pittsburgh i Denver w swoich planach inwestycyjnych przeznacza znaczną część funduszy na wymianę rur ołowianych w miejskich wodociągach. Miasta przeznaczają pomoc finansową dla mieszkańców, którzy widzą konieczność wymiany takich rur w swoich domach. W Chicago nadal się tego nie robi.

W ciągu ostatnich sześciu lat burmistrz miasta Chiacgo Rahm Emanuel otrzymał pożyczkę od rządu federalnego w wysokości $412 milionów na inwestycje w miejskie rurociągi wodne, niestety żadne środki finansowe nie przeznaczono na wymianę rur z ołowiu, a tylko na wymianę i naprawę starych rur. Przedstawiciele Agencji Ochrony Środowiska tłumaczą takie procedury obawą przed naruszaniem rur z ołowiu i niebezpieczeństwem ewentualnego przeniknięcia ołowiu do wód gruntowych.

Instalacje rur z ołowiu w miejskich rurociągach zaprzestano w roku 1986 po zakazie wydanym przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ Mitch Barrie

News Chicago

Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, 4 grudnia, w hotelu Hyatt Regency McCormick Place, odbyło się uroczyste rozdanie najważniejszych nagród i wyróżnień w stanie Illinois dla funkcjonariuszy organów ścigania, straży pożarnej, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa wewnętrznego. Wśród 59 nagrodzonych osób była Joanna Tys, polska policjantka, która w czerwcu uratowała życie młodej kobiecie tonącej w Jeziorze Michigan.

Uroczystość, zorganizowana przez stowarzyszenie Illinois Security Professionals Association (ISPA), miała na celu uhonorowanie najlepszych funkcjonariuszy, którzy wykazali się niezwykłą postawą i heroizmem, stawiając wykonanie powierzonych im obowiązków ponad wszystko.

Wybrani funkcjonariusze zostali wyróżnieni w różnych kategoriach. W sumie odznaczono 59 osób. Joanna Tys, polska policjantka, o której bohaterskim czynie pisaliśmy 30 czerwca, została nagrodzona w kategorii Law Enforcement Life Saving.

Jej odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie uratowały młodą kobietę. Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano.

Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. Młodą kobietę, która spacerowała wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan, obserwowała od pewnego czasu. 26-latka przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę swoim zachowaniem. Kiedy kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć.

Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joannę Tys.

Później, z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.

13 lipca Joanna Tys została uhonorowana tytułem Police Officer of the Month. Nagroda ta jest zatwierdzana przez szefa biura wręczana w formie wstęgi i certyfikatu.

Tytuł Policjant Miesiąca nadawany jest zaprzysiężonemu członkowi zespołu, którego wykonywanie obowiązków służbowych w danym miesiącu odznaczało się na tyle wyjątkowym kunsztem zawodowym, że zasługuje na uznanie całego Wydziału.

Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.

Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.

Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.

Matka Joanny, Małgorzata Tys, pracuje jako koordynatorka polonijnego duszpasterstwa Imigranci Imigrantom działającego przy Archidiecezji Chicagowskiej, jest również dyrektorką w Polskiej Katolickiej Szkole im. św. Błażeja w Summit na południowych przedmieściach Chicago.

Źródło: informacja własna
Foto: Joanna Tys, Radio Deon
Czytaj dalej

News Chicago

W Brighton Park przerwano budowę obozu dla imigrantów. Sprawę skażenia bada IEPA

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja gubernatora J.B. Pritzkera tymczasowo wstrzymała budowę kontrowersyjnej bazy dla migrantów w Brighton Park zaledwie kilka dni po tym, jak raport z oceny środowiska ujawnił, że poziom rtęci i innych substancji zanieczyszczających w glebie przekracza limity środowiskowe.

Rzeczniczka Pritzkera, Jordan Abudayyeh, poinformowała, że przerwa w budowie wynika z działań Agencji Ochrony Środowiska stanu Illinois IEPA, która ma dodatkowe pytania dotyczące liczby próbek pobranych na miejscu oraz sposobu usunięcia i utylizacji skażonej gleby.

Oczekuje się, że rozmowy między urzędnikami ze stanem i miastem odbędą się w następny poniedziałek. Stan, przeznaczył na budowę schronu 65 milionów dolarów

Lokalizacja obozu bazowego – w pobliżu skrzyżowania 38th Street i Kalifornii – ma pomieścić do 2000 migrantów. Miasto chce, aby wraz z nadejściem zimy przeniesiono ich z lotnisk i komisariatów policji w Chicago.

O 800-stronicowym raporcie sporządzonym przez wykonawcę robót miejskich, firmę Terracon Consultants, pisaliśmy 4 grudnia.

Ujawnił on, że w glebie wykryto duże ilości rtęci, ołowiu, arsenu i innych substancji toksycznych. Z raportu wynika, że do 8 grudnia zaplanowano dodatkowe działania zaradcze.

Zanieczyszczoną glebę usunięto i wyrzucono na składowisko Laraway, a wykonawcy ułożyli na wierzchu sześciocalową warstwę żwiru, aby złagodzić ryzyko zatrucia z gleby.

Podczas poniedziałkowej, niepowiązanej rozprawy sądowej dotyczącej pozwu złożonego przez mieszkańców Brighton Park, którzy sprzeciwiają się użytkowaniu tego terenu, prawnik miasta Chicago stwierdził, że teren jest obecnie „czystszy” niż wtedy, gdy miasto podpisywało umowę o użytkowaniu gruntu i określało jego potencjalne zastosowanie.

Pojawiają się jednak pytania dotyczące tego, jak szybko miasto dowiedziało się o istnieniu zanieczyszczeń.

W samym raporcie wskazano, że wykonawca miejski pojawił się 14 listopada, aby dokładniej zbadać i pobrać więcej próbek w miejscach, w których wykryto rtęć. Wrócił ponownie 21 listopada, aby pobrać próbki powietrza, a dodatkowe próbki pobrano do 1 grudnia.

Burmistrz Chicago Brandon Johnson odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące zanieczyszczeń.

Choć obiecał, że raport dotyczący środowiska zostanie upubliczniony w zeszłym tygodniu, dziennikarze musieli złożyć wnioski o udostępnieniu dokumentu w otwartych aktach, aby móc się z nim zapoznać. Raport ukazał się dopiero po godzinie 8:00PM w piątek.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

W przyszłym roku Peoples Gas wdroży zniżkowe stawki dla osób o niskich dochodach

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy system stawek zniżkowych został zatwierdzony w ramach decyzji, na mocy której organy regulacyjne obniżyły także podwyżkę stawek z 402 do około 301 mln dolarów, o którą wnioskowała Peoples Gas. Zmiana ma pomóc zapobiec częstym wyłączeniom mediów w dzielnicach Chicago o niższych dochodach.

16 listopada Komisja Handlu stanu Illinois ICC obniżyła o około 25% wnioskowaną przez Peoples Gas podwyżkę stawek na przyszły rok. O tej decyzji pisaliśmy 17 listopada.

Jednocześnie ICC nakazała spółce Peoples Gas i innym przedsiębiorstwom użyteczności publicznej wdrożenie systemu wielopoziomowych stawek zniżkowych – drugiego tego rodzaju systemu w kraju – do października 2024 r.

Obiecała przy tym powiększenie puli mieszkańców Chicago kwalifikujących się do pomocy w opłaceniu rachunków za ogrzewanie.

Zatwierdzone stawki Peoples Gas to wciąż rekordowy wzrost – który według szacunków organów nadzoru konsumenckiego wyniesie 6 dolarów w stosunku do średniego miesięcznego rachunku gospodarstwa domowego. Ale zmienione stawki zniżkowe zapewnią znacznie większą pomoc osobom, które jej najbardziej potrzebują.

Nowy edykt energetyczny ustanawia pięć poziomów zniżek dla gospodarstw domowych w stosunku do federalnych wytycznych dotyczących ubóstwa.

Wynoszą one od 5% zniżki dla klientów z dochodem gospodarstwa domowego do trzykrotności federalnego poziomu ubóstwa, aż do 83% zniżki dla osób poniżej połowy tego progu.

Każdy klient, który udokumentuje takie trudności finansowe, będzie mógł uzyskać przysługujące mu zniżki, w przeciwieństwie do istniejących teraz programów pomocy, które opierają się na finansowaniu rządowym. Zazwyczaj wyczerpuje się ono przed upływem końca roku, a pomoc otrzymuje jedynie 20% kwalifikujących się klientów.

Nowe rabaty będą dotyczyć całego rachunku klienta, a nie tylko stałych kosztów dostawy, jak nalegała Peoples Gas. W ten sposób klienci nie będą musieli wydawać więcej niż 3% swoich miesięcznych dochodów na rachunki za gaz.

Podobna struktura rabatów obowiązywała w ubiegłym roku w stanie Waszyngton.

Według analizy przeprowadzonej przez Illinois Public Interest Research Groupe, we wrześniu około 20% mieszkańców Englewood, o kodzie pocztowym 60621 otrzymało powiadomienia o odcięciu gazu, a około połowa została obciążona opłatami za zwłokę w płatnościach za rachunki.

Informacje na temat istniejących programów pomocy można znaleźć na stronie helpillinoisfamilies.com lub dzwoniąc pod numer (833) 711-0374.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Dobrila Vignjevic/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu