Połącz się z nami

News Chicago

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego podbiła Chicago. Koncerty i pokazy musztry paradnej

Opublikowano

dnia

Po raz pierwszy w historii do Chicago przyleciała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze przylecieli do Wietrznego Miasta na zaproszenie działającego pod egidą Związku Klubów Polskich Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, aby wziąć udział w polonijnych obchodach 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Przyjechaliśmy przede wszystkim uczestniczyć w obchodach 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. To jest główny cel naszej wizyty, ale przy okazji tych obchodów chcemy również zaprezentować program skierowany nie tylko do Polonii, ale także do mieszkańców Chicago. Chcemy zaprezentować musztrę paradną, muzykę wojskową, muzykę polską tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie” – powiedział ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Galeria zdjęć

Swój pobyt w Chicago orkiestra rozpoczęła od pokazu musztry paradnej na palcu w centrum Wietrznego Miasta wzbudzając zainteresowanie wśród turystów i kilkuset osobowej grupy naszych rodaków. Z uznaniem o występie mówił obserwujący pokaz Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. „Byłem dumny z Polski, byłem dumny z polskiej orkiestry, która zbudziła tutaj taki wielki entuzjazm” – podsumował występ marszałek Karczewski.

Pokazem zachwycony był Stanisław Kubicz. „Bardzo elegancko, bardzo fajnie. Częściej, żeby coś takiego było. Co prawda to jest specjalna rocznica, 77 lat, więc dziękujemy Polonii za zorganizowanie takiego świetnego występu Wojska Polskiego” – powiedział pan Stanisław.

Z entuzjazmem musztrę obserwowały Alicja Nawara ze szkoły św. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago i prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago Ewa Koch.

Pod urokiem pokazu był profesor Grzegorz Opala z Polski, który podkreślił, że na tle wspaniałej architektury obiektów w centrum miasta nagłe pojawienie się polskiej orkiestry wojskowej, marszałka Senatu, konsula generalnego i dużej grupy Polaków powiewających flagami polskimi wywołało nie tylko wielkie, ale i niespodziewane wrażenie. „To nie jest jakaś codzienność chicagowska, chociaż Polska tutaj jest tak mocno obecna, to jednak ta symboliczna obecność polskiego wojska w rocznicę napaści sowietów na Polskę, to niewątpliwie nie tylko ważny, ale i dobry pomysł, żeby być tutaj obecnym” – powiedział profesor Opala.

Kolejnym miejscem koncertu orkiestry była siedziba oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Bridgview. Po koncercie żołnierze przekazali gospodarzom pamiątkową plakietę z godłem MON.

W sobotę wieczorem orkiestra zapewniła oprawę muzyczna bankietu wydanego na cześć gości honorowych rocznicowych uroczystości. W niedzielę żołnierze koncertowali podczas mszy świętej w Bazylice św. Jacka oraz podczas uroczystości przy Pomniku Katyńskim.

W trakcie poszczególnych spotkań orkiestra zaprezentowała różnorodny program artystyczny. Tuż po przylocie mówił o nim dowódca, kapelmistrz major Mirosław Rytel. „Wykonamy utwory patriotyczne, folklorystyczne, narodowe, a także muzykę rozrywkową”. Swoimi występami polscy żołnierze podbili serca Polonusów w Chicago.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Zmiana oznakowań toalet w chicagowskich szkołach publicznych. Chłopcy i dziewczynki razem?

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z nową polityką dystryktu Chicago Public Schools ma czas do środy na zmianę oznakowań toalet w szkołach. Uczniowie będą mogli korzystać z dowolnych łazienek, niezależnie od płci.

Nowa polityka została ogłoszona na Twitterze w zeszłym miesiącu.

Szkoły takie jak LaSalle Language Academy wysyłały rodzicom biuletyny wyjaśniające, czego się spodziewać. LaSalle ma teraz dwie, wielostanowiskowe toalety dla wszystkich płci. Są one wyposażone w zapewniające prywatność przegrody.

„Chcemy stworzyć środowisko tak pełne szacunku i integracyjne, jak to tylko możliwe” – powiedział Curran Cross, kierownik programu edukacyjnego.

Niektórzy rodzice uważają, że ta polityka to nic wielkiego. „Nie przeszkadza mi to” – powiedział Mandal Golden. „Nie boją się korzystać z toalety w domu. Mamy w domu chłopców i dziewczynki, to ta sama polityka. Toalety są na ogół prywatne”.

 

Inni wydają się rozwścieczeni wprowadzaną zmianą, mówiąc, że obawiają się zamieszania, nękania i zastraszania. „Myślę, że to szaleństwo. Nie mogę się z tym zgodzić, chłopcy i dziewczynki mają być oddzieleni” – powiedział jeden z rodziców.

W tej chwili nie ma jeszcze danych, ile szkół CPS zmieniło oznakowanie. Szkoła LaSalle twierdzi jednak, że bezpieczeństwo faktycznie wzrosło, zgodnie z ankietami przeprowadzonymi wśród uczniów.

Chicago Public Schools oświadczyło, że jest otwarty na wszelkie opinie na temat nowej polityki. Możesz je wysłać e-mailem na adres osp@cps.edu.

Chicago Public Schools to 299 Okręg Szkolny Chicago, trzeci co do wielkości w Stanach Zjednoczonych, obejmując ponad 600 szkół podstawowych i średnich, do których uczęszcza około 400 000 uczniów zarejestrowanych na jego obszarze.

 

Źródło:wgn9, wikipedia

Foto:Flickr/Cold, Indrid/Stig Nygaard

Czytaj dalej

News Chicago

Zaginął Polak z Palos Heights. Policja szuka 64-letniego Roberta Skoczenia.

Opublikowano

dnia

Autor:

Policja poszukuje 64-letniego mężczyzny. Zaginiony Robert Skoczen cierpi na chorobę Parkinsona i może być w niebezpieczeństwie.

Poszukiwany Robert Skoczen był ostatnio widziany na 135th Street i Ridgeland Avenue w Palos Heights o godzinie 10:05 w niedzielę, 5 grudnia.

 

Skoczen jest białym mężczyzną, mierzącym 6 stóp i ważacym 230 funtów. Ostatnio widziano go w ciemnoniebieskiej kurtce Boston Red Sox i czarnych spodniach. Jego stan naraża go na niebezpieczeństwo.

 

Jeśli masz jakiekolwiek informacje o zaginionym, zadzwoń na policję Palos Heights pod numer 708-448-2131.

 

 

Źródło: fox32

Foto:Flickr/Avariel Falcon/  Palos Hights Police Departament Facebook

Czytaj dalej

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Musical „Frozen” wbrew tytułowi rozgrzewa serca publiczności. Przedstawienie powróciło do Chicago’s Cadillac Palace Theatre.

Opublikowano

dnia

Autor:

Wspaniały musical „Frozen” to świąteczna propozycja  Chicago’s Cadillac Palace Theatre dla całych rodzin.

Jest to sceniczna adaptacja „Krainy lodu” – filmu animowanego z 2013, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee, inspirowanego baśnią o „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

 

Musical „Frozen” to spektakl pełen magii i muzyki, w czasie którego widzowie na żywo największe przeboje z produkcji Disneya. Spektakl, będący hitem na Broadwayu i podczas swojej pierwszej krajowej trasy koncertowej, opowiada historię Anny i Elsy,  oraz  miłości, która wszystko przezwycięża. Wspaniała scenografia i oprawa muzyczna gwarantuje niezapomniane przeżycie dla publiczności.

 

 

 

 

 

Caroline Bowman grająca rolę Elsy, mówi Miłość zwycięża wszystko, ale ta miłość jest między dwiema siostrami, to rodzinna miłość, a nie książę ratujący księżniczkę”.

Spektakl będzie grany w Chicago’s Cadillac Palace Theatre do 22 stycznia.

Bilety na „Frozen – The Musical” są już w sprzedaży na BroadwayinChicago.com.

 

Źródło:abc7, Wikipedia, chicago-theatre.com

Foto:YouTube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne