Połącz się z nami

News Chicago

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego podbiła Chicago. Koncerty i pokazy musztry paradnej

Opublikowano

dnia

Po raz pierwszy w historii do Chicago przyleciała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze przylecieli do Wietrznego Miasta na zaproszenie działającego pod egidą Związku Klubów Polskich Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską, aby wziąć udział w polonijnych obchodach 77. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Przyjechaliśmy przede wszystkim uczestniczyć w obchodach 77. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. To jest główny cel naszej wizyty, ale przy okazji tych obchodów chcemy również zaprezentować program skierowany nie tylko do Polonii, ale także do mieszkańców Chicago. Chcemy zaprezentować musztrę paradną, muzykę wojskową, muzykę polską tak, żeby każdy znalazł coś dla siebie” – powiedział ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Galeria zdjęć

Swój pobyt w Chicago orkiestra rozpoczęła od pokazu musztry paradnej na palcu w centrum Wietrznego Miasta wzbudzając zainteresowanie wśród turystów i kilkuset osobowej grupy naszych rodaków. Z uznaniem o występie mówił obserwujący pokaz Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. „Byłem dumny z Polski, byłem dumny z polskiej orkiestry, która zbudziła tutaj taki wielki entuzjazm” – podsumował występ marszałek Karczewski.

Pokazem zachwycony był Stanisław Kubicz. „Bardzo elegancko, bardzo fajnie. Częściej, żeby coś takiego było. Co prawda to jest specjalna rocznica, 77 lat, więc dziękujemy Polonii za zorganizowanie takiego świetnego występu Wojska Polskiego” – powiedział pan Stanisław.

Z entuzjazmem musztrę obserwowały Alicja Nawara ze szkoły św. Maksymiliana Marii Kolbe w Chicago i prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago Ewa Koch.

Pod urokiem pokazu był profesor Grzegorz Opala z Polski, który podkreślił, że na tle wspaniałej architektury obiektów w centrum miasta nagłe pojawienie się polskiej orkiestry wojskowej, marszałka Senatu, konsula generalnego i dużej grupy Polaków powiewających flagami polskimi wywołało nie tylko wielkie, ale i niespodziewane wrażenie. „To nie jest jakaś codzienność chicagowska, chociaż Polska tutaj jest tak mocno obecna, to jednak ta symboliczna obecność polskiego wojska w rocznicę napaści sowietów na Polskę, to niewątpliwie nie tylko ważny, ale i dobry pomysł, żeby być tutaj obecnym” – powiedział profesor Opala.

Kolejnym miejscem koncertu orkiestry była siedziba oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Bridgview. Po koncercie żołnierze przekazali gospodarzom pamiątkową plakietę z godłem MON.

W sobotę wieczorem orkiestra zapewniła oprawę muzyczna bankietu wydanego na cześć gości honorowych rocznicowych uroczystości. W niedzielę żołnierze koncertowali podczas mszy świętej w Bazylice św. Jacka oraz podczas uroczystości przy Pomniku Katyńskim.

W trakcie poszczególnych spotkań orkiestra zaprezentowała różnorodny program artystyczny. Tuż po przylocie mówił o nim dowódca, kapelmistrz major Mirosław Rytel. „Wykonamy utwory patriotyczne, folklorystyczne, narodowe, a także muzykę rozrywkową”. Swoimi występami polscy żołnierze podbili serca Polonusów w Chicago.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne