Połącz się z nami

News Chicago

„Chcę pomóc człowiekowi, żeby dobrze zarabiał” Ksiądz Jacek Stryczek zaprasza na ostatnie spotkanie w Chicago

Opublikowano

dnia

Pomoc jest jednym z darów człowieka, którym może obdarować drugą istotę. Jedną z form pomocy jest nauka. W duchu Ewangelii reprezentuje ją ksiądz Jacek Stryczek prezes Fundacji Wiosna (The Spring Foundation). Duszpasterz po raz kolejny przebywa w Chicago na spotkaniach z tutejszą Polonią

Na antenie Radia Deon duchowny tłumaczył, czym zajmuje się na co dzień. Od wielu lat jest to bowiem pomoc, która ma na celu nauczać – przede wszystkim zarabiać pieniądze

„Nie może być tak, że czym więcej pomocy, tym więcej potrzebujących. Świat podzielił na tych, którzy pracują i zarabiają i na tych, którzy ciągle są biedni i trzeba im pomagać. Ja uważam, że to jest demoralizacja. Przekształcamy więc <Szlachetną Paczkę>, z projektu, który przekazuje rzeczy, lub pomoc – pomoc powinna bardziej przypominać taką sytuację, że ktoś leży w łóżku, to ja mu zrobię herbatę. Ale nie po to, żeby leżał w tym łózku całe życie, tylko, żeby potem się podniósł i normalnie pracował. Więc jak już wstanie z tego łóżka i zacznie pracować, to ja chciałbym mu pomóc, żeby nauczył się zarabiać” – mówi na antenie ksiądz Stryczek.

Duszpasterz nakreśla również, czym jest koncepcja człowieka w Ewangelii – istota ludzka nie jest stworzona do tego, aby korzystać z pracy innych

REKLAMA REKLAMA

„Normalnym sposobem bycia człowieka jest to, że jak pracuje, to mu wychodzi, że się stara, że przekracza. Nie jesteśmy stworzeni do tego, żeby korzystać z pracy innych, tylko żeby walczyć. I to jest koncepcja człowieka w Ewangelii. Nie jest to koncepcja polityczna, ale jest to coś głębszego. Dotyczy ona idei samego człowieczeństwa, ale również naszego zbawienia”.

Audyt wśród rodzin

Ksiądz Stryszek w tym duchu rozwija Stowarzyszenie Wiosna. Wprowadził szkolenia dla swoich wolontariuszy, które mają nauczyć w jaki sposób zarabiać i mądrze wydawać pieniądze

„W tym roku na większą skalę wprowadzamy szkolenia dla naszych wolontariuszy z umiejętności biznesowych. Co zrobić, żeby lepiej zarabiać i co zrobić, żeby lepiej wydawać pieniądze. Potem chcemy ich wysłać do rodzin w potrzebie, żeby zrobili w tych rodzinach audyt – czy oni mogliby lepiej zarabiać i lepiej wydawać pieniądze”.

Ksiądz Jacek Stryczek od 1995 roku jest duszpasterzem akademickim, inicjatorem akcji Szlachetna Paczka oraz Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, czy Akademii Przyszłości. Przez wiele lat był także duszpasterzem akademickim w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

Stowarzyszenie Wiosna zaprasza na spotkania z księdzem Jackiem Stryczkiem w Chicago

Piątek 16 września – Jezuicki Ośrodek Milenijny (5835 W. Irving Park Rd)- godzina 7 pm

Sobota 17 września – siedziba Związku Narodowego Polskiego (6100 N. Cicero Ave – godzina 7 pm

Niedziela 18 września – Kościół o.o. Cystersów (116 Hillton Ave, Willow Springs) – godzina 12 pm

Wtorek 20 września – Parafia Miłosierdzia Bożego w Lombard (21W411 Sunset Ave) – godzina 7 pm

Podczas spotkań będzie możliwość zakupu książki księdza Stryczka „Pieniądze”

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źrodło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu