Połącz się z nami

Newsroom

Rząd federalny pomoże zwalczyć hałaśliwe lotniska w Chicago. Miliony dolarów na O’Hare i Midway

Opublikowano

dnia

Amerykaścy senatorzy z Illinois Dick Durbin, Mark Kirk oraz reprezentant Cheri Bustos poinformowali, że rząd federalny Stanów Zjednoczonych przeznaczy ponad 36 milionów dolarów na chicagowskie lotniska. Pieniądze mają pomóc w zlikwidowaniu problemu, który męczy mieszkańców przy lotniskowych okolic. Plan popiera także burmistrz Rahm Emanuel.

17.5 miliona dolarów – tyle na izolację akustyczną ma dostać lotnisko Midway. O’Hare otrzyma 4,5 miliona dolarów mniej, a fundusze oprócz izolacji mają zostać także przeznaczone na naprawę płyty lotniska oraz badania związane ze środowiskiem.

Pieniądze także na Rockford

Rządowa dotacja objęła także międzynarodowe lotnisko w Rockford na zachodzie Chicago. Sześć milionów dolarów ma pomóc w rozbudowie terminala. Lotnisko jest coraz bardziej oblegane przez pasażerów.

O funduszach poinformowali we wtorek stanowi politycy oraz burmistrz Chicago, Rahm Emanuel.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wandtv.com
Foto: Flickr.com/  Matthew Grapengieser

Polonia Amerykańska

Kongres 60 Milionów: Globalny Zjazd Polonii już 18-20 października w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Można jeszcze rejestrować się by wziąć udział w Kongresie 60 Milionów, który odbędzie się w tym roku w Chicago, w dniach 18-20 października. Ideą leżącą u podstaw Kongresu – Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja polskich środowisk biznesowych z całego świata. 19 października odbędzie się także kolejna edycja konferencji World For Ukraine.

Główną zasadą Kongresu jest stworzenie platformy spotkań do wymiany pomysłów, inicjowania dyskusji i oferowania rozwiązań, które doprowadzą do dalszego rozwoju relacji biznesowych i politycznych zgodnie z trendami XXI wieku.

Kongres 60 Milionów to niepowtarzalna okazja, by wykorzystać potencjał prężnej sieci jednej z największych i najbardziej rozpowszechnionych diaspor na świecie – Polonii.

Pierwsza edycja Kongresu 60 Milionów odbyła się w 2018 roku i okazała się ogromnym sukcesem. Od tego momentu zorganizowano łącznie 14 edycji Kongresu, m.in. w Miami, Nowym Jorku, Buffalo, Londynie, Berlinie, Gdańsku i Rzeszowie. Kilkanaście wydarzeń odbyło się również online w czasie pandemii. Ostatni Kongres odbył się w lipcu 2023 w Rzeszowie i zgromadził kilkuset uczestników.

Kongres 60 Milionów to:

  • Międzynarodowa Platforma Wymiany Myśli

Kongres 60 Milionów to unikalna okazja do uczestniczenia w międzynarodowej platformie wymiany pomysłów i inicjowania dyskusji, która sprzyja rozwojowi relacji biznesowych i społecznych na globalnym poziomie​​.

  • Spotkania z Wybitnymi Prelegentami

Uczestnictwo w Kongresie to szansa na osobiste spotkanie i słuchanie wybitnych prelegentów z całego świata, co może przynieść nowe perspektywy i inspiracje dla Twojego biznesu​​.

  • Budowanie Międzynarodowej Sieci Kontaktów

Kongres oferuje doskonałą okazję do budowania i rozszerzania sieci kontaktów biznesowych, co jest kluczowe dla globalnego rozwoju firmy​​.

  • Członkostwo w Globalnym Networku

Bycie częścią networku 60 Milionów Polaków to możliwość nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych oraz dostęp do unikalnej wiedzy i doświadczeń​​.

  • Spotkania Branżowe i Biznesowe

Udział w kongresie umożliwia uczestniczenie w specjalistycznych spotkaniach branżowych, prezentacjach ofert firm i wymianie doświadczeń.

  • Sesje 1:1 i Business Matchmaking

Możliwość indywidualnych spotkań biznesowych i szybkiego nawiązywania kontaktów z potencjalnymi partnerami i klientami​​, z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi.

  • Współpraca z Startupami i Inwestorami

Kongres to okazja do poznania innowacyjnych startupów i nawiązania kontaktów z inwestorami, co może otworzyć nowe możliwości biznesowe​​.

  • Networking

Kongres stanowi platformę do nawiązywania cennych kontaktów biznesowych, co jest kluczowe w budowaniu trwałych relacji biznesowych​​.

  • Rozwijanie Globalnej Perspektywy Biznesowej

Udział w Kongresie 60 Milionów pozwala na zdobycie wiedzy o globalnych trendach i możliwościach, co jest niezbędne w dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu.

Bilety są do nabycia tutaj. Kongres 60 Milionów: tel. 570 239 494, contact@60mln.pl, http://www.60mln.pl/

Kolejna edycja konferencji World For Ukraine odbędzie się 19 października 2024 r.

Komunikat organizatorów:

„Aby zwiększyć nasz zasięg i wzmocnić nasz międzynarodowy wpływ, postanowiliśmy przenieść konferencję w nowe miejsce i na nowy termin. Chicago, z jego tętniącą życiem społecznością ukraińskiej diaspory oraz przedsiębiorstw i organizacji humanitarnych skupionych na Ukrainie, oferuje doskonałą okazję do dalszego zaangażowania, współpracy i rozwoju.

Tegoroczna konferencja zgromadzi światowych liderów, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i rządy, aby omówić znaczące sposoby wspierania Ukrainy. Planujemy wpływowy program wypełniony wnikliwymi panelami, sesjami z przemówieniami i możliwościami nawiązywania kontaktów zaprojektowanymi w celu wspierania współpracy i innowacji. Będziemy rozmawiać o zdrowiu psychicznym, inwestycjach zagranicznych, geopolityce regionu po wyborach w USA, rehabilitacji weteranów i przemyśle technologii obronnych.

Rejestracja: https://60mc.regfox.com/w4ua-2024

Jeśli chcesz zaproponować mówcę, dołączyć jako partner lub sponsor konferencji, skontaktuj się bezpośrednio z contact@w4ua.com. Aby być na bieżąco, śledź nas na Facebooku, Instagramie lub LinkedIn i bądź na bieżąco, aby uzyskać więcej informacji na naszej stronie internetowej.

Czekamy na Ciebie w Chicago i kontynuujemy naszą misję wspierania Ukrainy.

Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół The World For Ukraine”

 

Źródło: Kongres 60 Milionów
Foto: Kongres 60 Milionów, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Kobieta będzie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Ma bogate doświadczenie i odznaczenia  

Opublikowano

dnia

Nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago, będzie Regina Jurkowska. Pochodzi z Augustowa. Ma 52 lata. Wcześniej była konsulem w Australii, Urugwaju oraz Kolumbii. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku. Będzie drugą kobietą w historii, która poprowadzi chicagowską placówkę. Pierwszą była Paulina Kapuścińska. Dziś objęła stanowisko Konsula Generalnego RP w Los Angeles w Kalifornii.

Przed weekendem kandydatura Reginy Jurkowskiej na stanowisko Konsula Generalnego RP w Chicago została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą. To był najważniejszy krok, aby zostać oficjalnie Konsulem Generalnym RP w Chicago. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Regina Jurkowska przyleci do Chicago i rozpocznie pracę.

Nowa Konsul Generalna RP w Chicago Regina Jurkowska z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i polską dyplomacją związana jest od 26 lat. Pod tym względem jest najbardziej doświadczoną osobą, która obejmie to stanowisko w Chicago. Do tej pory Konsulami Generalnymi RP byli mało doświadczeni dyplomaci albo i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją karierę w dyplomacji.

Tymczasem Regina Jurkowska przez 5 lat była Konsulem Generalnym RP w Sydney w Australii, wcześniej prowadziła placówkę konsularną w Urugwaju. W latach 1999–2003 była Konsulem Generalnym w Montevideo. Ostatnio była kierownikiem Referatu Polityczno-Ekonomicznego w Ambasadzie RP w Bogocie w Kolumbii, czyli także w Ameryce Południowej. Zanim wyjechała na pierwsza placówkę konsularną pracowała w Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Studiów Politycznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

W 2012 roku za pracę w polskiej dyplomacji i na rzecz Polski otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a Krzyż Złoty otrzymała w 2022 roku. To wysokie polskie odznaczenie między innymi dla sprawnych polskich dyplomatów. Na Węgrzech w 2018 roku Regina Jurkowska otrzymała tamtejszy Złoty Krzyż Zasługi. W Warszawie pracując w Węgierskim Instytucie Kultury znacząco przyczyniła się do promocji węgierskiej kultury i zacieśnienia współpracy między naszymi narodami.

Regina Jurkowska ukończyła filologię węgierską na Uniwersytecie im. Loranda Eotvosa w Budapeszcie na Węgrzech. Potem ukończyła, także studia podyplomowe w Polskiej Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Ostatnim Konsulem Generalnym w Chicago był dr Paweł Zyzak, który po zmianie rządu w Polsce opuścił placówkę 30 czerwca. Przed nową konsul zadanie najważniejsze, czyli wzmocnienie relacji Polski z Polonią oraz sprawne zarządzanie administracyjne jedną z największych polskich placówek konsularnych na świecie. Ma męża i trzy córki. Biegle mówi po angielsku, węgiersku, hiszpańsku oraz rosyjsku.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: informacja własna
zdjęcie: youtube
Czytaj dalej

News Chicago

Wybory w Chicago: Monika Myśliwiec-Gałuszka mówi o tym jak oddać swój głos

Opublikowano

dnia

Autor:

26 września w stanie Illinois rozpoczęło się wczesne głosowanie w wyborach prezydenckich 2024, a od czwartku 3 października głosy można oddawać także w samym Chicago. Co powinniśmy wiedzieć o rejestracji do wyborów i samym głosowaniu? Na antenie Radia Deon szczegóły wyjaśnia polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago – Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„We wczesnym głosowaniu mogą wziąć udział osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych, mają ukończone 18 lat lub ukończą 18 lat 5 listopada lub wcześniej” mówi Monika Myśliwiec-Gałuszka.

Głosowanie w Chicago jest na razie możliwe tylko w dwóch miejscach: tzw. superplacówce mieszczącej pod adresem 191 North Clark, na skrzyżowanie ulic Clark i Lake, oraz w głównym biurze Komisji Wyborczej, położonym przy 69 West Washington na szóstym piętrze budynku stojącym na skrzyżowaniu ulic Washington i Dearborn.

Aby oddać głos trzeba się najpierw zarejestrować, przypomina polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

„Czym różni się wczesne głosowanie od głosowania w dniu wyborów? Dokładnie tym, że we wczesnym głosowaniu osoby zarejestrowane lub te, które potrzebują się zarejestrować i mogą to zrobić na miejscu, mogą to zrobić w dowolnie wybranej lokalizacji wczesnego głosowania” wyjaśnia Monika Myśliwiec-Gałuszka.

W samym dniu wyborów 5 listopada każdy wyborca, zarówno w Chicago, jak i na przedmieściach powiatu Cook, lub w innych powiatach, jest przedzielony do swojego lokalu i w tym lokalu powinien oddać swój głos.

Inne sposoby rejestracji to wypełnienie formularza online za pośrednictwem strony internetowej Illinois State Board of Elections, lub przesłanie wypełnionego i wydrukowanego formularza pocztą na adres 69 W. Washington St. 6th Floor, Chicago, IL, 60602.

Po przetworzeniu formularza rejestracji wyborcy Komisja Wyborcza wyśle ​​nową kartę wyborcy, potrzebną do oddania głosu.

Wczesne głosowanie w pozostałych 50 placówkach rozmieszczonych w całym mieście ruszy 21 października. W tych miejscach także będzie można dokonać osobistej rejestracji.

„Wczesne głosowanie jest możliwe od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00AM do 6.00PM. W sobotę jesteśmy otwarci od 9.00AM do 5.00PM i w niedzielę od 10.00AM do 4.00PM” informuje Monika Myśliwiec-Gałuszka, dodając, że już pierwszego dnia wczesnego głosowania utworzyły się długie kolejki osób chcących oddać swój głos.

Pierwszego dnia wczesnego głosowania w Chicago oddano 1212 kart poprzez głosowanie osobiste oraz 213 kart poprzez głosowanie korespondencyjne. Dla porównania, 1 października 2020 roku, pierwszego dnia wczesnego głosowania w Chicago oddano 1484 głosy, a w analogiczny dzień 29 września 2016 roku, było to tylko 541 głosów.

We wczesnym głosowaniu korzystamy z monitorów dotykowych, a w dniu 5 listopada będą to karty wydrukowane.

W tych wyborach wybieramy ten najważniejszy urząd – prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale nie tylko – każdy wyborca w Chicago otrzyma dwie karty do głosowania, ponieważ tak dużo jest urzędów, kandydatów, a także referendum lokalnych.

O pytaniach doradczych szczegółowo pisaliśmy 19 września. Odpowiedź na nie nie jest obowiązkowa – można je po prostu pominąć, tłumaczy nasz rozmówczyni.

Następnie głosujemy na prezydenta, członków izby reprezentantów, posłów stanowych i komisarzy Metropolitalnego Wydziału Gospodarki Wodnej. „To jest jedyny urząd, gdzie możemy oddać trzy głosy. Na pozostałe urzędy, na kandydatów wybieramy oczywiście po jednym” zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka.

„Będziemy również głosować na prokuratora stanowego, sekretarza sądu okręgowego. Będzie bardzo dużo nazwisk sędziów do sądu najwyższego, sądu apelacyjnego. W niektórych również okręgach będą lokalne pytania referendum” tłumaczy polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

Dlatego warto wcześniej zapoznać się z kandydatami i zastanowić na kogo oddamy swój głos.

Wyborcy z Chicago mogą sprawdzić kandydatów na stronie chicagoelections.gov, pod linkiem Twoje Informacje Wyborcze (Your Voter Information) – tu zobaczymy kartę do głosowania ze swojego okręgu, z którą na spokojnie możemy się zapoznać.

Na tej stronie sprawdzimy także gdzie znajduje się najbliższy nam lokal wczesnego głosowania oraz gdzie znajduje się lokal wyborczy, do którego jesteśmy przydzieleni w samym dniu wyborów 5 listopada.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do komputera, może także zadzwoni pod numer polskiej linii: 312-269-5702, a wzór karty do głosowania zostanie mu przesłany pocztą.

W dniu wyborów, w 105 lokalach wyborczych gdzie jest dużo Polonii, komisja wyborcza stara się przydzielić do pracy osoby dwujęzyczne, aby były dostępne do ewentualnej pomocy Polakom nie mówiącym dobrze po angielsku.

„Również w tych lokalach każdy wyborca otrzyma kartę wydrukowaną w języku polskim. A jeżeli takiej karty nie będzie wydrukowanej, na monitorach dotykowych ta karta będzie” zaznacza Monika Myśliwiec-Gałuszka. We wczesnym głosowaniu także możemy dostać kartę w języku polskim.

„Zachęcam, żeby pójść do wyborów i głosować” dodaje polska koordynatorka z Komisji Wyborczej Chicago.

Głos Polonii naprawdę się liczy! Idziemy na wybory!

Według codziennie aktualizowanych informacji Komisji Wyborczej Chicago, do niedzieli 6 października w mieście oddano 2768 głosów w ramach wczesnego głosowania. Otrzymano również 1779 głosów oddanych korespondencyjnie – złożono 233 928 wniosków o głosowanie korespondencyjne.

Łączna liczba głosów otrzymanych dotychczas w wyborach powszechnych na prezydenta Chicago, które odbędą się 5 listopada 2024 r., wynosi 4547.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Chicago Board of Election Commissioners, istock/gguy44/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu