Połącz się z nami

Ciekawostki

Ponad ćwierć miliona dolarów pomocy. „Paleta Man” stał się bohaterem całego Chicago

Opublikowano

dnia

357 tysięcy dolarów. Tyle udało się zebrać w ciągu zaledwie pięciu dni. Wszystko, aby pomóc 89-letniemu sprzedawcy lodów z Chicago okrzykniętemu przezwiskiem „Paleta Man”. Jest to największa akcja portalu GoFundMe w Illinois.

Od 23 lat Fidencio Sanchez sprzedaje lody na zachodzie Chicago. Mimo zaawansowanego wieku wciąż prowadzi codziennie wózek, aby móc zarobić na swoje utrzymanie. O jego historii dowiedzieli się mieszkańcy miasta, którzy postanowili mu pomóc. Celem było zebrania trzech tysięcy dolarów.

Popłakałam się

Akcje szybko podchwyciły media, które nagłośniły sprawę. Darowizny zaczęły płynąć szerokim strumieniem z ponad 60 krajów. W ciągu pięciu dni udało się zebrać 357 tysięcy dolarów. Rzecznik
GoFundMe przekonuje, że jest to największa kampania w Illinois, ale mieści się również wśród 25 największych zbiórek pieniędzy w całych Stanach Zjednoczonych.

„Popłakałam się, jak zobaczyłam jego zdjęcie” – powiedziała Olivia Beaz – „To jest ktoś, kto nie prosił o pomoc, ale pracował ciężko, aby zapewnić wyżywienie swoje rodzinie”.

Społeczność dzielnicy Little Village ma nadzieję, że dzięki zebranym funduszom Sanchezowi i jego żonie będzie się teraz żyło lepiej.

Aby pomóc Fidencio
https://www.gofundme.com/2am4q7kk?ssid=734250441&pos=1

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: gofundme.org

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne