Połącz się z nami

Newsroom

Krzysztof Włostowski zginął pod kołami samochodu. Wypadek na północy Chicago

Opublikowano

dnia

We wtorek biuro koronera w powiecie Cook podało nazwisko potrąconego w wypadku na ulicy Belmont Ave. Jest nim 53-letni Krzysztof Włostowski. Polak został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Wypadek miał miejsce 28 sierpnia.

Według wstępnego śledztwa policji 53-letni Włostowski niespodziewanie wszedł na jezdnię niedaleko skrzyżowania ulic Belmont i Cumberland w Chicago. Kierowca według raportu nie miał czasu na zareagowanie. Włostowski został zabrany do Loyola University Medical Center, gdzie stwierdzono jego zgon.

Według biura koronera Polak zmarł w wyniku szeregu obrażeń po uderzeniu z pojazdem. Jego śmierć jest traktowana jako wypadek. Kierowca otrzymał mandat za niebezpieczną jazdę oraz prowadzenie samochodu bez prawa jazdy.

Włostowski mieszkał około dwóch mil od miejsca wypadku.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com, chicagosuntimes.com
Foto: Flickr.com/ Roshan Vyas

News USA

Philips wypłaci odszkodowania osobom używającym aparatów do leczenia bezdechu

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek firma Philips podpisała ugodę na kwotę 1,1 miliarda dolarów w celu uregulowania roszczeń osób, które twierdzą, że zostali poszkodowani w związku z użytkowaniem aparatów CPAP do leczenia bezdechu sennego. Producent urządzeń medycznych część tych środków przeznaczy na monitorowanie medyczne.

Jest to kamień milowy w procesie postępowania holenderskiej  korporacji z tytułu obrażeń ciała, ale na tym cała sprawa się nie kończy.

Philips musi jeszcze sfinalizować wysiłki związane z wycofaniem produktu z obrotu i wykazać zgodność z testami jakości, zgodnie z warunkami decyzji o zgodzie wydanej przez Agencję ds. Żywności i Leków FDA i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, zanim będzie mógł rozpocząć odbudowę swojej działalności w zakresie terapii snu.

Według FDA, około 15 milionów aparatów CPAP i respiratorów firmy Philips na całym świecie jest objętych klasą I, co oznacza „realne prawdopodobieństwo, że użycie tych produktów lub narażenie na nie, spowoduje poważne niekorzystne konsekwencje dla zdrowia lub śmierć”.

Jak wynika z zawiadomienia firmy Philips o wycofaniu, urządzenia były sprzedawane w USA w latach 2008–2021 pod marką Philips Respironics.

Od kwietnia 2021 r. FDA otrzymała ponad 116 000 raportów MDR [Medical Device Reports], w tym 561 raportów o zgonach, które powiązano z problemami z pianką izolacyjną w urządzeniach firmy Philips.

Philips i Philips Respironics nie przyznają się do winy, ani do odpowiedzialności, ani do tego, że urządzenia Respironics spowodowały jakiekolwiek obrażenia – oznajmiła firma, ogłaszając nową ugodę.

Pieniądze z ugody prawdopodobnie wpłyną w przyszłym roku

Umowa o wartości 1,1 miliarda dolarów, która obejmuje 25 milionów dolarów na monitorowanie medyczne, jest wynikiem mediacji prowadzonej przez emerytowaną sędzinę pokoju Diane M. Welsh, ale nie jest jeszcze ostateczna, ponieważ umowa musi zostać złożona w sądzie federalnym w Pensylwanii – głównym stanie, w którym maszyny zostały wyprodukowane.

Jak twierdzą prawnicy, pieniądze zostaną przekazane użytkownikom wycofanego już aparatu CPAP i innych urządzeń oddechowych, którzy doznali poważnych obrażeń fizycznych oraz na finansowanie badań nad leczeniem ich obrażeń.

Philips twierdzi, że około 58 000 osób złożyło wnioski lub zarejestrowało się w celu uzyskania odszkodowania.

Jeśli chodzi o to, kiedy konsumenci będą mogli zobaczyć pieniądze z umowy, Philips stwierdził, że spodziewa się dokonać płatności w 2025 r.

To nie jedyna osada

Wiadomość o ugodzie z tytułu obrażeń ciała pojawia się tydzień po rozstrzygnięciu przez firmę Philips pozwu zbiorowego w sprawie szkód ekonomicznych wynikających z wycofania produktu.

Wartość tej ugody wynosi co najmniej 613,3 mln dolarów, w tym 94,4 mln dolarów z tytułu honorariów adwokackich. Oferuje użytkownikom i płatnikom – np. firmom ubezpieczeniowym – zwrot kosztów wycofanych maszyn, które kupili lub wydzierżawili. Philips twierdzi, że spodziewa się wypłacić te pieniądze w tym roku.

Co mogą zrobić konsumenci?

W ramach uregulowania strat finansowych użytkownicy są uprawnieni do wypłaty w wysokości 100 USD, jeśli zwrócą wycofane urządzenie do 9 sierpnia 2024 r. – czyli terminu zgłoszenia roszczenia.

Według FDA osoby, które podejrzewają, że są właścicielami lub korzystają z jednego z tych urządzeń, powinny jak najszybciej podjąć działania, aby to sprawdzić, jeśli jeszcze tego nie zrobiły. Strona firmy Philips umożliwia sprawdzenie numerów seryjnych i zarejestrowanie produktu.

Na specjalnie dedykowanej stronie internetowej przyjmowane są roszczenia o pokrycie strat finansowych.

 

W ramach rozliczenia strat finansowych użytkownicy są również uprawnieni do otrzymania płatności za każde wycofane urządzenie, które kupili, wydzierżawili lub wynajęli, a jeśli zapłacili z własnej kieszeni za wymianę wycofanej maszyny, mogliby być uprawnieni do płatności za wymianę urządzenia.

Podobny proces dotyczący roszczeń zostanie prawdopodobnie rozpoczęty w przypadku umowy związanej z obrażeniami ciała po sfinalizowaniu jej warunków.

Wadliwe maszyny mogą wysyłać cząsteczki i LZO do dróg oddechowych

Wycofanie produktu było spowodowane tysiącami skarg zdrowotnych ze strony użytkowników aparatów CPAP. Dochodzenie wykazało, że pianka poliuretanowa na bazie poliestru wbudowana w urządzenia w celu tłumienia dźwięku i wibracji również stwarza ryzyko obrażeń — zwłaszcza gdy aparat jest używany w ciepłych i wilgotnych warunkach.

„W przypadku rozpadu pianki osoba korzystająca z urządzenia może wdychać lub połknąć czarne kawałki pianki lub niektóre niewidoczne substancje chemiczne” – stwierdziła FDA.

„Firma Philips przyznała, że ​​w najgorszym przypadku narażenie na lotne związki organiczne jako klasę substancji organicznych może spowodować możliwe skutki toksyczne i rakotwórcze, a także podrażnienie dróg oddechowych, oczu, nosa i skóry, nudności lub wymioty, reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy i ból głowy” – dodała FDA.

Wynikające z tego problemy „mogą potencjalnie skutkować poważnymi obrażeniami i mogą wymagać interwencji medycznej, aby zapobiec trwałym obrażeniom” – stwierdziła agencja.

Plan naprawy maszyn, w przypadku których występuje problem, zakłada wymianę pianki na bazie poliestru na piankę, której podstawą jest silikon.

Jaki jest obecny stan urządzeń CPAP firmy Philips?

Sprzedaż popularnego DreamStation i innych jednostek oddechowych firmy Philips w USA jest obecnie wstrzymana; firma twierdzi, że planuje wznowić sprzedaż urządzeń po spełnieniu warunków dekretu o zgodzie zawartego z rządem USA.

Philips twierdzi również, że będzie nadal serwisował urządzenia, które są nadal w użyciu, w tym dostarczając części zamienne.

Co to jest bezdech senny i ile kosztują urządzenia CPAP?

Bezdech senny to zaburzenie, które uniemożliwia ludziom uzyskanie wystarczającej ilości tlenu podczas snu – często charakteryzuje się długimi przerwami w oddychaniu i głośnym chrapaniem. Osoby, u których zdiagnozowano to zaburzenie, polegają na urządzeniach CPAP, które utrzymują drożność dróg oddechowych i pomagają im zasnąć.

W czerwcu ubiegłego roku Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden używa aparatu CPAP do leczenia bezdechu sennego.

Ceny wielu jednostek wahają się od około 500 do ponad 1300 dolarów.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Mongkolchon Akesin/IM/
Czytaj dalej

News Chicago

8 tys. niepełnosprawnych uczniów Chicago może otrzymać dotację 500 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson ogłosił we wtorek, że miasto Chicago wykorzysta pieniądze przeznaczone na pomoc w związku z pandemią, aby zaoferować stypendia w wysokości 500 dolarów niepełnosprawnym uczniom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Rodziny muszą ubiegać się o jednorazową dotację, aby ją otrzymać.

Biuro Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Ada S. McKinley Community Services w celu przekazania 5 milionów dolarów za pośrednictwem nowego funduszu Diverse Learners Recovery Fund, wspieranego przez pieniądze z programu American Rescue Plan, które rząd federalny przekazał, aby pomóc miastom i stanom wyjść z pandemii.

Chicago otrzymało z tych środków prawie 1,9 miliarda dolarów, które według miasta mają zostać rozdysponowane do grudnia 2024 roku.

Według rzecznika biura burmistrza większość dolarów z funduszu Diverse Learners Recovery Fund zostanie przeznaczona na stypendia dla rodzin, natomiast 1 milion dolarów zostanie zarezerwowany na pokrycie kosztów administracyjnych usług społecznych organizacji Ada S. McKinley.

Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych mogą ubiegać się o maksymalnie dwa stypendia na gospodarstwo domowe.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych kandydaci muszą być mieszkańcami Chicago i osiągać dochód gospodarstwa domowego równy lub mniejszy niż 300% federalnego progu ubóstwa lub maksymalnie 93 600 dolarów na czteroosobową rodzinę.

Muszą także posiadać dokumentację potwierdzającą, że ich dziecko korzysta z usług w szkole, takich jak Zindywidualizowany Program Edukacji lub plan 504, lub zaświadczenie od lekarza stwierdzające niepełnosprawność ich dziecka.

Uczniowie niepełnosprawni są prawnie uprawnieni do usług szkolnych określonych w Indywidualnym Programie Edukacji (IEP). Usługi te mają na celu zapewnienie uczniom zakwaterowania, dodatkowej pomocy lub terapii w szkole, jednak zamknięcie szkół wymuszone przez pandemię oddzieliło wielu niepełnosprawnych uczniów od niezbędnego wsparcia.

Podobnie jak inne okręgi, szkoły publiczne w Chicago pozostały w tyle w ocenie, jakiego wsparcia potrzebują uczniowie niepełnosprawni.

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Chalkbeat wynika, że w roku szkolnym 2019–20, kiedy wybuchła pandemia, ponad 10 050 ponownych ocen, ocen wstępnych i rocznych przeglądów IEP uczniów było niekompletnych. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

 

Rodziny, które otrzymają stypendia, zostaną wyłonione w drodze loterii. Osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek online na stronie www.AdaMOPD.com lub wysłać SMS o treści „AdaMOPD” pod numer (877) 478-1359.

Zgłoszenia będą otwarte do 30 października. 

 

Źródło: chalkbeat
Foto: istock/olesiabilkei/ Wavebreakmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Little Village dostaną odszkodowanie za implozję komina elektrowni węglowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące mieszkańców Little Village kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania po tym, jak sędzia federalny zatwierdził w poniedziałek ugodę zbiorową na kwotę ponad 12 milionów dolarów, w związku z nieudaną implozją komina byłej elektrowni węglowej. W 2020 roku nieprawidłowo przeprowadzone wyburzenie pokryło społeczność wielką chmurą pyłu.

Hilco Redevelopment i jej podwykonawcy wyrazili zgodę na ugodę, która zapobiegnie potencjalnym przyszłym procesom sądowym ze strony mieszkańców objętych umową. Plany implozji wysokiego prawie na 400 stóp komina w byłej elektrowni Crawford nie uwzględniły ogromnej chmury pyłu, która uniosła się po jego zawaleniu się.

Jedna z mieszkanek, Elizabeth Rodriguez, powiedziała sędziemu okręgowemu Stanów Zjednoczonych, że jej mąż nadal ma trudności z oddychaniem, choć minęły 4 lata od tego zdarzenia.

Ona i jej rodzina zostali wykluczeni z umowy, ponieważ mieszkają tuż poza ustalonymi granicami obszaru, dla którego mieszkańców przyznano odszkodowania. Sędzia poinformował Rodriguez, że może indywidualnie pozwać spółkę, ponieważ nie uczestniczy w pozwie zbiorowym.

Implozja przeprowadzona w weekend wielkanocny była porażką dewelopera Hilco, jak powiedziała była Burmistrz Lori Lightfoot wkrótce po incydencie.

Kilka miesięcy później były inspektor generalny miasta, Joe Ferguson, również zwrócił uwagę na urzędników miejskich nadzorujących rozbiórkę, zarzucając im „zaniedbanie” i okazanie „niekompetencji” w swojej pracy w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami wyburzenia.

Raport Fergusona nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

W swoim raporcie Ferguson zalecił ukaranie Davida Grahama, urzędnika ds. zdrowia publicznego, za swoją rolę, łącznie z możliwością zwolnienia. Wymieniona również została Marlene Hopkins, nowa komisarz miasta w Departamencie Budynków.

Lightfoot odmówiła ukarania Hopkins. Według doniesień, Graham otrzymał pisemną naganę. Marlene Hopkins została zatwierdzona na swoim stanowisku w zeszłym tygodniu przy jednomyślnym poparciu Rady Miejskiej.

Oczekuje się, że wypłaty w ramach ugody otrzyma ponad 20 000 mieszkańców.

Kwota 12,25 miliona dolarów to znacznie więcej niż kary wypłacone przez Hilco stanowi lub miastu w związku z incydentem. Hilco zapłaciło miastu grzywnę w wysokości 19 500 dolarów. Deweloper rozstrzygnął także pozew stanu na kwotę 250 tys. dolarów.

Kim Wasserman, dyrektor wykonawcza Organizacji Sprawiedliwości Środowiskowej Little Village, uważa jednak, że dla tak dużego dewelopera, jak Hilco, są to grosze. Wezwała także Burmistrza Brandona Johnsona do oficjalnej publikacji raportu Joe Fergusona i wyjaśnienia, w jaki sposób ukarani zostali pracownicy miasta zaangażowani w wyburzenie w Crawford.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu