Połącz się z nami

Newsroom

Czekasz na obniżkę podatku od nieruchomości? W Chicago pieniądze mają zostać wysłane dopiero po świętach

Opublikowano

dnia

Nawet 200 dolarów. Na tyle od miasta mogą liczyć właściciele nieruchomości w Chicago. Burmistrz Rahm Emanuel obiecał zwrot, który okazuje się, że będzie najprawdopodobniej zrealizowany dopiero w przyszłym roku. W międzyczasie pracownicy chcą, aby z programu skorzystało jak najwięcej osób.

Rzeczniczka miasta Molly Poppe poinformowała, że pierwsze aplikacje zostaną rozpatrzone już w październiku. Jednak ostateczny termin ich składania przypada na koniec listopada. A to oznacza, że czeki z rabatem zostaną wysłane dopiero z końcem grudnia – przekonuje Molly Poppe.

Tysiące chętnych

W międzyczasie burmistrzowi miasta i jego pracownikom bardzo zależy na promocji samego programu. W centrach pomocy osobom starszym oraz bibliotekach organizowane będą spotkania przez sześć dni w tygodniu, aby wszyscy mogli się zakwalifikować na program. W 2010 roku za rządów Richarda Daley wniosków nie złożyło 160 tysięcy osób, które mogły uzyskać zniżkę.

Według wyliczeń jeżeli każdy złoży podanie w odpowiednim czasie, to miasto na program wyda 21 milionów dolarów. Maksymalna kwota zniżki na podatku od nieruchomości to 200 dolarów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/  Daniel X. O’Neil

News USA

Stany Zjednoczone nie zbankrutują 5 czerwca. Limit zadłużenia zawieszony

Opublikowano

dnia

Autor:

Późnym wieczorem w czwartek Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę o zawieszenie limitu zadłużenia kraju do 1 stycznia 2025 r., zapobiegając pierwszemu poważnemu przypadkowi niewypłacalności USA na kilka dni przed groźnym terminem.

Izba na początku tego tygodnia przyjęła już środek, który można teraz wysłać do prezydenta Joe Bidena w celu podpisania prawa.

Biden, tuż po uchwaleniu przez Senat ustawy o limicie zadłużenia, pochwalił Kongres za jego wysiłki i powiedział, że nie może się doczekać podpisania ustawy tak szybko, jak to będzie możliwe. W piątek prezydent USA wygłosi orędzie do narodu w sprawie zapobieżenia niewypłacalności.

Zawieszenie limitu zadłużenia do 2025 r. eliminuje groźbę niewypłacalności aż do wyborów prezydenckich.

Oprócz rozwiązania problemu limitu zadłużenia, ustawa ogranicza wydatki niezwiązane z obronnością, rozszerza wymagania dotyczące pracy dla niektórych odbiorców bonów żywnościowych i wycofuje niektóre fundusze pomocowe Covid-19, wśród innych przepisów politycznych. Senat przegłosował ustawę stosunkiem głosów 63 do 36.

Ramy czasowe na przekazanie ustawy przez Kongres były bardzo napięte i nie było miejsca na błąd, co wywarło ogromną presję na przywódców obu partii, gdy zbliżała się groźba niewypłacalności.

Ustawodawcy ścigali się z czasem, aby zapobiec niewypłacalności przed 5 czerwca, dniem, w którym Departament Skarbu ostrzegł, że nie będzie już w stanie spłacać wszystkich zobowiązań kraju w całości i na czas – taki scenariusz, mógł wywołać globalną katastrofę gospodarczą.

Dwustronne porozumienie w sprawie limitu zadłużenia zostało zawarte między Białym Domem a Republikanami Izby Reprezentantów po długich dniach spornych negocjacji, które czasami wyglądały, jakby miały się całkowicie załamać.

Ustawa o limicie zadłużenia spotkała się ze sprzeciwem zarówno skrajnej lewicy, jak i skrajnej prawicy, ale ostatecznie zyskała poparcie znacznej liczby prawodawców po obu stronach nawy.

Oprócz uregulowania kwestii limitu zadłużenia, projekt zawiera szeroki wachlarz przepisów.

Między innymi, ustawodawstwo unieważni około 28 miliardów dolarów niezobowiązujących funduszy z pakietów pomocowych Covid-19, które Kongres uchwalił w odpowiedzi na pandemię.

Według źródła w Białym Domu zatrzyma 5 miliardów dolarów na przyspieszenie rozwoju szczepionek i terapii Covid-19 oraz na finansowanie szczepionek i terapii dla osób nieubezpieczonych.

Pakiet zaostrzy również obecne wymagania dotyczące pracy w programie Tymczasowej Pomocy dla Potrzebujących Rodzin, natomiast wymagania dotyczące pracy nie zostaną wprowadzone w Medicaid, do czego wzywali Republikanie w Izbie Reprezentantów.

W ramach pakietu pożyczkobiorcy będą musieli zacząć spłacać kredyty studenckie pod koniec lata, jak już ogłosiła administracja Bidena.

Pakiet obejmuje również nowe środki w ustawie o polityce ochrony środowiska, mające na celu zwiększenie koordynacji, przewidywalności i pewności związanej z podejmowaniem decyzji przez agencję federalną. Wyznaczy jedną wiodącą agencję, której zadaniem będzie opracowanie dokumentu dotyczącego przeglądu środowiskowego.

O groźbie niewypłacalności kraju pisaliśmy 12 maja.

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/ lucky-photographer/
Czytaj dalej

News Chicago

Od lipca zarobimy więcej w powiecie Cook – wrośnie płaca minimalna

Opublikowano

dnia

Autor:

Począwszy od 1 lipca powiat obejmujący kilka przedmieść Chicago podniesie płacę minimalną do 13,70 USD dla pracowników nieotrzymujących napiwków i 8 USD dla pracowników otrzymujących napiwki, ogłosili urzędnicy.

W ubiegłym roku płaca minimalna w powiecie Cook wzrosła 1 lipca z 13 do 13,35 dolara dla pracowników nieotrzymujących napiwków oraz z 6,60 do 7,40 dolara dla pracowników otrzymujących napiwki.

Rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej określa najniższą kwotę, jaką pracodawca musi zgodnie z prawem wypłacić swoim pracownikom. Każdego roku płaca minimalna wzrasta zgodnie z formułą określoną w rozporządzeniu – zgodnie z komunikatem biura prezesa zarządu powiatu Cook, Toni Preckwinkle.

Minimalna płaca dotyczy pracowników w wieku powyżej 18 lat, pracujących w powiecie Cook, łącznie z tymi, którzy pracują w powiecie, realizując dostawy lub jeżdżą w jego granicach.

Pracownicy są objęci rozporządzeniem powiatu Cook, jeśli:

  • Pracownik pracował dla pracodawcy w powiecie Cook przez co najmniej 2 godziny w dowolnym okresie dwóch tygodni
  • Pracodawca ma czterech lub więcej pracowników (lub pracownik jest pracownikiem domowym)
  • Pracodawca prowadzi placówkę biznesową w Cook County lub otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności od Cook County.

W 2022 r. płaca minimalna w mieście Chicago dla pracowników nieotrzymujących napiwków wzrosła z 15 do 15,40 USD dla dużych firm zatrudniających 21 lub więcej pracowników oraz do 14,50 USD dla mniejszych firm.

Dla pracowników otrzymujących napiwki stawki wzrosły do 9,24 USD dla dużych pracodawców i 8,70 USD dla mniejszych firm.

Powiat Cook i miasto Chicago mają swoje własne, odrębne rozporządzenia, dotyczące płacy minimalnej. Zarówno w mieście jak i w powiecie stawki płacowe są wyższe od stanowych.

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna w stanie wzrosła z 12 do 13 USD za godzinę.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/SanneBerg
Czytaj dalej

News USA

Dzień Pamięci vs Dzień Weterana. Wiecie czym się różnią?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Pamięci i Dzień Weterana to dwa ważne święta upamiętniające tych, którzy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Wydają się być podobne, ale istnieje jednak różnica między tymi dniami.

Dzień Pamięci – Memorial Day

Dzień Pamięci to federalne święto w Stanach Zjednoczonych, które upamiętnia i honoruje tych, którzy zginęli podczas służby w armii USA. Obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. W tym roku obchodzony jest 29 maja.

Memorial Day był wcześniej nazywany Dniem Dekoracji i powstał jako sposób na uhonorowanie tych, którzy zginęli w wojnie secesyjnej.

Dziś Dzień Pamięci to czas, aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli we wszystkich wojnach, w tym w wojnie w Wietnamie, wojnie w Iraku i wojnie w Afganistanie.

Dzień Weteranów – Veterans Day

Veterans Day to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, które ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w armii USA, zarówno żywych, jak i zmarłych. Obchodzone jest 11 listopada,.

Dzień Weterana to czas, aby podziękować weteranom za ich służbę i okazać uznanie za ich poświęcenie.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej.

Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

Główna różnica między Dniem Pamięci a Dniem Weteranów polega więc na tym, że Dzień Pamięci to dzień pamięci o tych, którzy zginęli w służbie swojemu krajowi, podczas gdy Dzień Weteranów to dzień uhonorowania wszystkich, którzy służyli, niezależnie od tego, czy zginęli w służbie.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów to ważne święta, które pozwalają wyrazić wdzięczność tym, którzy służyli naszemu krajowi.

Oto kilka sposobów na uhonorowanie tych, którzy służyli w Dniu Pamięci i Dniu Weteranów:

  • Weź udział w nabożeństwie żałobnym lub ceremonii.
  • Odwiedź cmentarz lub pomnik weterana.
  • Noś czerwono-biało-niebieską wstążkę.
  • Przekaż darowiznę na rzecz organizacji weteranów.
  • Napisz list do weterana.
  • Podziękuj weteranom za ich służbę.

Poświęcając czas na uhonorowanie tych, którzy służyli, możesz okazać wdzięczność za ich poświęcenie oraz pomóc zapewnić, że ich służba nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube, istock/spukkato
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu