Połącz się z nami

News Chicago

„Do tej pory jestem w szoku”. Sukces Radiotonu dla „Światełka”. Chicagowska Polonia pomogła całym sercem

Opublikowano

dnia

Na falach Radia 1490 AM oraz Radia dla Ciebie (92.7 FM i 99.9 FM) zakończył się radioton wspólnoty Światełko. Wolontariusze oraz radiowcy zachęcali słuchaczy do przekazania funduszy na pomoc osobom uzależnionym. Odzew przerósł najśmielsze oczekiwania.

Gościem w studio Radia Deon była Magda Zakrzewska, która na co dzień jest terapeutką i doskonale wie jakie problemy przeżywają ludzie z uzależnieniami. Jak sama mówi była bardzo pozytywnie zaskoczona chęcią osób do pomocy. Biorąc udział w radiotonie słuchacze bardzo chcieli wesprzeć osoby uzależnione.

„Tyle ludzi boryka się z tym problemem i chce się z nami podzielić cokolwiek ma. Dobrym słowem, telefonem, wiadomością tekstową czy emailem, czy darowizną. Ja jestem w szoku jeszcze do tej pory, dlatego, że wierze w ludzi, a moje doświadczenia do tej pory były różne. Na ten moment to światełko po prostu poszło dalej. W innych ludziach zaiskrzyło i teraz nam także świeci”.

Radioton okazał się nie tylko formą pomocy, ale również wsparcia. Do stacji radiowych dzwonili ludzie, którzy zmagają się z problemami w rodzinie, czy po prostu z samotnością

REKLAMA REKLAMA

„Mieliśmy naprawdę niesamowicie dużo telefonów osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami – od chorób psychicznych w rodzinie, po samo uzależnienie, czy samotność. Tak naprawdę tych problemów i potrzeb Polonii było bardzo dużo i tych telefonów było także niesamowicie dużo. Ja do tej pory odbieram telefony i odzwaniam wtedy kiedy mogę” – mówi na antenie Radia Deon Magda Zakrzewska.

Mimo tego, że zakończył się już radioton, wciąż można pomóc wspólnocie Światełko. Maga Zakrzewska tłumaczy, jaką pomoc oferują wolontariusze

„Przede wszystkim na razie zajmujemy się uzależnieniem, współuzależnieniem, rodzinami, różnego rodzaju pomysłami gdzie nieść i komu nieść tą pomoc. Na ten moment nadal się rozwijamy. Jesteśmy po to, aby razem łączyć ludzi i razem działać, razem sobie pomagać”.

Każdy kto chciałby pomóc, proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 773-706-0265 lub na stronie internetowej www.swiatelko.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Nachusa Grasslands zatrudni osoby do pracy w terenie. Aplikuj jeśli lubisz przyrodę

Opublikowano

dnia

Autor:

Znana z bizonów Nachusa Grasslands w pobliżu Dixon, w Illinois, zatrudnia teraz swoją letnią ekipę. Do jej zadań będzie m.in. należało zbieranie nasion rodzimych gatunków roślin i walka z inwazyjnymi chwastami. Chętni powinni lubić ruch na świeżym powietrzu i nie bać się zmiennej pogody.

Rezerwat Nachusa Grasslands o powierzchni 4100 akrów składa się z dużych pozostałości prerii, lasów i terenów podmokłych, które zostały ponownie połączone poprzez odbudowę siedlisk, aby stworzyć jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych biologicznie łąk w Illinois.

Personel rezerwatu wraz z pomocnikami – wolontariuszami zbiera nasiona i sieje je, zarządza inwazyjnymi gatunkami, naprawia tereny podmokłe i przeprowadza kontrolowane wypalanie w celu zachowania, ochrony i udostępniania tego cennego zagrożonego ekosystemu.

Misją The Nature Conservancy  jest ochrona ziem i wód. Organizacja naukowa opracowuje innowacyjne, praktyczne rozwiązania najtrudniejszych wyzwań środowiskowych na świecie, aby ludzie i przyroda mogli się rozwijać.

REKLAMA REKLAMA

Cel wspólnej pracy

Celem działań ochronnych w rezerwacie jest przywrócenie prerii trawy wysokiej w Nachusa Grasslands. Zbierane nasiona są wykorzystywane do zasiewania gruntów rolnych by z powrotem stały się prerią o dużej różnorodności.

Praca w rezerwacie to doskonała okazja do poznania roślin i zwierząt oraz nauczenia się gospodarowania obszarami przyrodniczymi z naciskiem na odnowę ekologiczną.

Stanowisko technika daje możliwość zaangażowania się w ciekawą, edukacyjną i pełną wyzwań pracę zewnętrzną przy dynamicznym projekcie renowacji.

Jest to praca na pełen etat, na krótki okres czasu, od początku maja do początku sierpnia z możliwością przedłużenia do jesieni. Płaca wynosi 14 $/godz. Oferuje ładne, czyste zakwaterowanie na miejscu (jeden technik na pokój), z szybkim łączem internetowym.

Praca będzie polegać na:

 • Zwalczaniu inwazyjnych chwastów za pomocą plecakowych opryskiwaczy herbicydowych i ręcznych łopat.
 • Ręcznym zbieraniu nasion rodzimych roślin.
 • Przygotowywaniu imprez dla gości i członków.
 • Współpracy ze stewardami-wolontariuszami.

Praca odbywa się w zmiennych warunkach pogodowych, często w odległych lokalizacjach i w odizolowanych miejscach, w trudnym i niebezpiecznym terenie. Wymaga znacznego wysiłku fizycznego.

Wymagania kwalifikacyjne:

 • Dyplom szkoły wyższej
 • Praca na kursie z ekologii lub doświadczenie w odtwarzaniu obszarów naturalnych.
 • Umiejętność wykonywania poleceń kolegów.
 • Umiejętność pracy w zespole.

Od 1951 r. The Nature Conservancy urosła z małej organizacji non-profit w jedną z najbardziej efektywnych i szeroko zakrojonych organizacji ekologicznych na świecie. Ma ponad milion członków i ponad 400 naukowców. Jej praca wpływa na ochronę przyrody na całym świecie.

The Nature Conservancy oferuje konkurencyjny, kompleksowy pakiet świadczeń, w tym świadczenia opieki zdrowotnej, elastyczne konta wydatków, plan 401(k) z 8% wyrównaniem dla pracodawcy, urlop rodzicielski, naliczony płatny urlop, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie rentowe, program pomocy dla pracowników, inne ubezpieczenia na życie i korzyści związane z dobrym samopoczuciem w pracy.

Dowiedz się więcej o korzyściach na stronie nature.org/careers.

 

Źródło: The Nature Conservancy, Nachusa Grasslands
Foto: YouTube, Nachusa Grasslands
Czytaj dalej

News Chicago

Polonijna studniówka w Chicago: Uczniowie Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy w Tinley Park

Opublikowano

dnia

Autor:

W balu klas maturalnych ze szkół polonijnych w aglomeracji chicagowskiej, organizowanym przez Polską Szkołę im. Czesława Miłosza, uczestniczyli również maturzyści Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy w Tinley Park. Studniówka to uroczystość, która łączy wszystkich uczniów i co roku wzbudza wielkie emocje. W tym roku miała miejsce 28 stycznia.

Polską Szkołę im. Jana Brzechwy w Tinley Park reprezentowało 23 uczniów z klasy maturalnej. Tegoroczni absolwenci, ubrani w eleganckie stroje wieczorowe, mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianym wieczorze.

Było to dla nich ogromne przeżycie, które dzielili z 39 polonijnymi szkołami. Uroczystość odbywała się w salach bankietowych Drury Lane w Oak Brook. W części oficjalnej głos zabrali m.in Konsul Generalny RP Paweł Zyzak, Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewa Koch oraz wielu innych honorowych gości.

Organizatorzy zadbali by młodzież świetnie się bawiła.

REKLAMA REKLAMA

Przed rozpoczęciem zabawy, na scenę zaproszono tradycyjnie wybranych z każdej szkoły „Najlepszych z najlepszych”. Odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez wielu sponsorów.

Po raz kolejny dopisało nam szczęście i nasza uczennica, Emilia Rachmaciej wylosowała nagrodę w postaci 7 dniowej wycieczki do Polski, ufundowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki z Polski.

Wśród wielu atrakcji tego wieczoru był tradycyjny polonez, który rozpoczął bal, a także przejście uczniów przez napis „100”, symbol 100 dni dzielących ich do matury.

Gdy rozpoczęła się zabawa, szybko zapełnił się parkiet i ze wzruszeniem patrzyliśmy jak świetnie bawiła się nasza polonijna młodzież. Taneczny maraton trwał do północy.

Studniówka, to pierwszy wielki bal dla tych młodych ludzi. Wnioskując z ich wypowiedzi w drodze powrotnej, niewątpliwie zostanie w ich pamięci na zawsze.

Autorka: Wychowawca klasy Bożena Burg

 

Źródło: pai
Czytaj dalej

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

 • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
 • Być rezydentem miasta Chicago
 • Być zarejestrowanym do głosowania
 • Być obywatelem USA
 • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

 • $17 / godzinę
 • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
 • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu