Połącz się z nami

News Chicago

Tysiąc dolarów nagrody. Policja szuka wandali niszczących samochody w Naperville na przedmieściach Chicago

Opublikowano

dnia

Policja wyznaczyła nagrodę tysiąca dolarów za informacje, które pomogą w ujęciu grupy wandali, którzy zniszczyli kilka samochodów w parkingu w miejscowości Naperville. Grupa złożona była z sześciu mężczyzn i jednej kobiety, która jak pokazuje zapis z kamer bezpieczeństwa parkingu, filmowała całe zajście. Akt wandalizmumiał miejsce 8 maja około 2 po północy.

Nagranie pokazuje, że sprawcy pieszo po schodach dostali się na najwyższy poziom parkingu przy Chicago Ave, którego właścicielem jest miejscowość Naperville.

Pęknięte szyby u wgniecione dachy

Śledczy poinformowali, że mężczyźni skakali po samochodach, zaparkowanych na zadaszonym parkingu. Auta zostały mocno zniszczone. Wgięte dachy, maski i pęknięta tylna szyba w jednym z nich, to szkody, które wyceniono na co najmniej kilka tysięcy dolarów.

Policja z Naperville zamieściła zapis z kamer bezpieczeństwa i kilka zdjęć, wygenerowanych z zapisu, na internetowych portalach społecznościowych. Wszystko w nadziei na reakcję społeczną i pomoc w ustaleniu tożsamości sprawców.

Na jednym ze zdjęć dość wyrażnie widać wchodzącą po schodach całą siódemkę. Jak dotąd dziesiatki tysięcy osób obejżało zapis ale nikt nie zgłosił na policję, że rozpoznał uczestników.

Agnieszka Warzecha
awarzecha@radiodeon.com

Źródło: www.abc7news.com
Foto: Flickr.com/ Pete

News Chicago

Illinois pielęgnuje ducha lat 80-tych – trzy miasta na czele ogólnokrajowego rankingu

Opublikowano

dnia

Autor:

gra w klasy

Nowe, ogólnokrajowe badanie pokazuje, że niektóre amerykańskie miasta wciąż żyją duchem lat 80. – czasów, gdy dzieci wracały do domu o zachodzie słońca z podrapanymi kolanami i głową pełną przygód. Trzy społeczności z Illinois znalazły się na czele rankingu miast, które najlepiej odzwierciedlają to klasyczne, swobodne wychowanie.

Urbana, Geneva i Batavia – najlepsze miasta dla „dzieciństwa jak z dawnych lat”

Według badania przeprowadzonego przez firmę We Buy Houses In Denver na grupie ponad 3000 rodziców, Urbana, Geneva i Batavia to miejsca, które dziś najlepiej oddają wartości wychowania w stylu lat 80-tych.

Rodzice wskazywali miasta, które kojarzą im się z bezpiecznymi dzielnicami, wolniejszym tempem życia i społecznościami, w których dzieci mogą swobodnie bawić się na świeżym powietrzu – bez ciągłego nadzoru, ale w granicach zdrowego rozsądku.

Urbana na pierwszym miejscu

Na czele listy znalazła się Urbana – miasto uniwersyteckie, będące siedzibą Uniwersytetu Illinois. Oferuje ona połączenie intelektualnego klimatu z dużą liczbą terenów zielonych i infrastrukturą przyjazną rowerzystom. To przestrzeń, która sprzyja swobodnej eksploracji i aktywności fizycznej dzieci.

Geneva – miasteczko jak z obrazka

Drugie miejsce zajęła malownicza Geneva, położona nad rzeką Fox River. Jej centrum przypomina scenerię z amerykańskich filmów familijnych – są tu szkoły cieszące się dobrą opinią, spokojne ulice i klasyczne lodziarnie. Rodzice podkreślają, że dzieci mogą tu samodzielnie przemieszczać się między domem a promenadą, tak jak to bywało dekady temu.

Geneva

Batavia – trzecia, ale nie mniej klimatyczna

Na trzecim miejscu znalazła się sąsiednia Batavia, również położona nad Fox River. To miasto łączy środkowozachodni urok z nowoczesnymi udogodnieniami – skateparki, muzeum Depot i liczne miejsca do wędkowania zachęcają dzieci do aktywnego spędzania czasu poza domem. Rodzice doceniają tu przede wszystkim dostęp do natury i silne więzi społeczne.

Batavia

Co dziś oznacza dzieciństwo w stylu lat 80-tych?

Choć obraz dzieciństwa lat 80-tych kojarzy się z pełną niezależnością, współcześni rodzice widzą to nieco inaczej. Z badania wynika, że:

  • 66% rodziców definiuje je jako „niezależność z pewnymi granicami”
  • 18% wskazuje na zabawę bez nadzoru na świeżym powietrzu
  • 10% łączy je z ograniczeniem czasu przed ekranem
  • 6% uznaje za kluczowe samodzielne chodzenie do szkoły

Dominującym trendem jest więc „przemyślana wolność” – pozwalanie dzieciom na eksplorację świata zewnętrznego, ale w ramach rozsądnie wytyczonych granic.

rysowanie po chodniku

Czego współcześni rodzice chcą dla swoich dzieci?

Na pytanie, czego najbardziej brakuje dzisiejszym dzieciom, rodzice odpowiadali, że jest to:

  • 33% – mniej czasu spędzanego przed ekranem
  • 27% – więcej kontaktu z naturą
  • 18% – silniejsze poczucie wspólnoty
  • 12% – niezależność w codziennym życiu
  • 9% – więcej swobodnej zabawy

Mimo że 76% rodziców uważa swoją okolicę za wystarczająco bezpieczną, by dzieci mogły się po niej swobodnie poruszać, niemal co czwarty badany miał co do tego wątpliwości – co pokazuje, że zaufanie do lokalnej społeczności pozostaje kluczowym elementem dziecięcej wolności.

Źródło: fox32
Foto: City of Geneva, Batavia History, istock/SerrNovik/MNStudio/
Czytaj dalej

News Chicago

9. Rajd Pamięci: Setki motocyklistów wyruszy w trasę, by dać głos rodzinom cierpiącym w ciszy

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę, 2 sierpnia, setki motocyklistów wyruszy z St. Charles do Carol Stream, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu – rajdzie pamięci organizowanym przez organizację My Child’s Life Matters. Celem tej corocznej inicjatywy jest szerzenie świadomości na temat zagrożeń związanych z fentanylem oraz wsparcie rodzin pogrążonych w żałobie po jego ofiarach.

Ride for John — Remember U.S. ALL” odbywa się już po raz dziewiąty. To nie tylko manifest sprzeciwu wobec rosnącej liczby zgonów, ale także ważny gest solidarności wobec rodzin, które – jak mówią organizatorzy – „cierpią w milczeniu”.

Z St. Charles do Carol Stream – wspólna droga pamięci

Wydarzenie rozpocznie się w restauracji Alley 64 (212 W. Main St., St. Charles), gdzie od 9:00AM do 10:45AM uczestnicy będą mogli zjeść śniadanie przy muzyce na żywo zespołu Moonshine Bros. Punktualnie o 11:00AM motocykliści wyruszą w stronę Carol Stream Town Center (960 N. Gary Ave.).

Około 1:45PM kolumna motocykli dotrze na miejsce, gdzie uczestnicy przyozdobią Ścianę Pamięci zdjęciami osób, które straciły życie w wyniku zatrucia fentanylem. W tym roku na tablicach pojawi się aż 1100 fotografii, w tym zdjęcia dzieci, które miały zaledwie 18 miesięcy.

Głos rodzin, głos społeczności

O 2:15PM rozpoczną się oficjalne przemówienia. Głos zabiorą m.in.:

  • Szeryf powiatu DuPage, James Mendrick,
  • Przewodniczący gminy Hinsdale, Greg Hart,
  • Prokurator okręgowy powiatu DuPage, Bob Berlin.

Na miejscu pojawią się również przedstawiciele Drug Enforcement Administration (DEA), którzy promować będą kampanię „One Pill Can Kill” („Jedna tabletka może zabić”).

JohnFest – muzyka, wspomnienia i wsparcie

Po części oficjalnej rozpocznie się festyn JohnFest, który potrwa od 3:00 do 6:00PM. Na odwiedzających czeka muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Southern Jack, strefa gastronomiczna, loterie, aukcje charytatywne oraz stoiska informacyjne.

Wydarzenie ma charakter otwarty – mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani. Rejestracja odbywa się na stronie: mychildslifematters.org/rideforjohn. Koszt uczestnictwa to 30 dolarów za kierowcę i 10 dolarów za pasażera. Środki pokrywają koszulki, posiłki oraz dalsze działania fundacji.

Misja, która narodziła się z bólu

My Child’s Life Matters to organizacja założona w 2016 roku przez Kathy i Robba Zanderów, po tragicznej śmierci ich syna, Johna M. Allena, który zmarł 26 lipca 2016 roku z powodu zatrucia fentanylem.

„Powiedziałam mężowi, że mój syn nie zostanie tylko statystyką. Musimy działać” – mówi Kathy Zander. „To nie kwestia pieniędzy. Chodzi o to, by pokazać innym rodzicom: nie jesteście sami.”

Przeciwko stygmatyzacji i samotności

Zander podkreśla, że wiele rodzin unika rozmów o swoich tragediach z obawy przed osądem. „Słyszeliśmy to wiele razy: Twoje dziecko to narkoman. To rani. Naszym celem jest złamanie tego piętna.” Organizacja nie tylko edukuje, ale też wspiera – funduje terapię dla rodzeństwa zmarłych, wsparcie rodzinne i terapię małżeńską.

Fentanyl – cichy zabójca

Fentanyl, syntetyczny opioid nawet 50 razy silniejszy niż heroina, od lat jest głównym sprawcą lawinowego wzrostu liczby zgonów z powodu przedawkowań. Według danych CDC, w 2023 roku liczba zgonów związanych z opioidami w USA osiągnęła około 80 000.

fentanyl

Balony pamięci i wspólny hołd

Kulminacyjnym punktem rajdu będzie ceremonia balonów pamięci – każdy uczestnik wypisze na balonie imię bliskiej osoby, którą stracił, po czym wspólnie wypuszczą je w niebo. To symboliczne pożegnanie, ale też akt wspólnoty.

Po wydarzeniu zdjęcia ofiar pozostaną na miejscu, by każdy mógł je odwiedzić, zapalić znicz, oddać hołd.

Więcej niż rajd

W zeszłym roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 200 motocykli. W tym roku organizatorzy spodziewają się ponad 500 uczestników. Nie chodzi jednak o liczby.

„Chodzi o to, by dać ludziom siłę, głos i przestrzeń do rozmowy – bez wstydu, bez osądu” – mówi Kathy Zander. „Bo żadna rodzina nie powinna cierpieć w milczeniu.”

Źródło: dailyherald
Foto: My Child’s Life Matters, istock/Jeniffer Fontan/
Czytaj dalej

News Chicago

Michael McClain dostał 2 lata więzienia za udział w aferze ComEd

Opublikowano

dnia

Autor:

Michael McClain, wieloletni lobbysta ze Springfield i bliski współpracownik byłego Przewodniczącego Izby Reprezentantów stanu Illinois, Michaela Madigana, został w czwartek skazany na dwa lata więzienia za udział w szeroko zakrojonym procederze korupcyjnym. To trzeci z czterech współoskarżonych w głośnej sprawie „ComEd Four”, który usłyszał wyrok po procesie z 2023 roku.

Korupcyjna układanka: Madigan, ComEd i „widmowi kontrahenci”

Według prokuratury Michael McClain był głównym łącznikiem między firmą energetyczną ComEd a Madiganem. W latach 2011–2019 firma płaciła 1,3 miliona dolarów tzw. „widmowym wykonawcom” — politycznym sojusznikom Madigana, którzy formalnie otrzymywali wynagrodzenie, ale w rzeczywistości nie wykonywali żadnej pracy.

Sędzia federalny Manish Shah w uzasadnieniu wyroku jednoznacznie stwierdził:

„Nie ma nic złego w budowaniu dobrej woli, by dostać miejsce przy stole. Ale tu chodziło o fałszywe kontrakty, puste faktury i bezczynność opłacaną z kieszeni podatników.”

Sędzia Shah podkreślił, że McClain nie tylko uczestniczył w procederze, ale był jego architektem:

„Wolał Pan tajemnicę i kłamstwa. Wybrał drogę pana Madigana — teraz ponosi Pan tego konsekwencje.”

Obrona: “To był tylko lobbing”

Adwokat McClaina, Patrick Cotter, utrzymywał, że działania jego klienta mieściły się w ramach legalnego lobbingu, a sam McClain „nigdy nie poprosił Madigana o wsparcie legislacyjne”. Cotter powołał się również na problemy zdrowotne i finansowe McClaina. Sąd nie nałożył na niego grzywny, uznając, że jest w „finansowej ruinie”.

Podsłuchy FBI: “Nasz przyjaciel” i “agent spikera”

FBI przez lata nagrywało rozmowy Michaela McClaina, w których unikał bezpośredniego używania nazwiska Madigana, nazywając go „naszym przyjacielem”. W innych nagraniach określał siebie jako „agenta spikera”, a Madigana jako „prawdziwego klienta”.

Prokurator Diane MacArthur argumentowała, że McClain celowo używał tych eufemizmów, by ukryć rzeczywisty charakter układów.

Afera ComEd: polityczne i prawne trzęsienie ziemi

Sprawa ComEd Four jest finałem największego w historii Illinois skandalu korupcyjnego z udziałem urzędującego przewodniczącego Izby. Sam Michael Madigan został skazany w czerwcu na 7,5 roku więzienia.

Dalsze wyroki i upadek wpływowej sieci

  • Anne Pramaggiore, była CEO ComEd, również została skazana w tym tygodniu na 2 lata więzienia.
  • John Hooker, były dyrektor ComEd, otrzymał 18 miesięcy.
  • Jay Doherty, lobbysta, oczekuje na wyrok w sierpniu.

Wszyscy zostali skazani za spisek i fałszowanie dokumentów, chociaż część poważniejszych zarzutów korupcyjnych została uchylona.

Koniec kariery i reputacji

Michael McClain, 77-letni były prawnik, opuścił sąd w towarzystwie żony i dzieci. Choć w trakcie rozprawy zachował stoicki spokój, po odczytaniu wyroku rozpłakał się, obejmując rodzinę. Unikał kontaktu z mediami.

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2016
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu