Połącz się z nami

News Chicago

Emil Dobosz z Niles pod Chicago kończy 100 lat! „Bardzo dziękuje przyjaciele. Życzę każdemu, żebyśmy się spotykali”

Opublikowano

dnia

Z okazji setnych urodzin był olbrzymi tort i życzenia kolejnych wielu lat w zdrowiu i szczęściu od najbliższych oraz grupy przyjaciół i znajomych, którzy 28 maja przybyli do domu państwa Antoniny i Emila Doboszów w Niles.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Jubilat z uśmiechem przyjmował kolejne życzenia i gratulacje. Szczególnie miłe powinszowania złożyły panie: Józefina „Ziuta” Seferowicz, Danuta Kucharczyk i Jadwiga Reszka. „Drogi jubilacie, nasz przyjacielu Emilku. Z okazji tak pięknych, setnych urodzin życzymy Tobie dużo zdrowia, łask Bożych do pokonywania trudnych chwil. Życzymy wiele radości na każdy dzień oraz moc ucałowań” – napisały przyjaciółki w laurce z życzeniami, do której dołączyły przepyszne torty.

Galeria zdjęć

„Dziękuję bardzo przyjaciele. Rzadko się spotykamy, ale przynajmniej raz na jakiś czas. Życzę każdemu, żebyśmy jeszcze się spotkali tutaj razem” o powiedział pan Emil dedykując gościom tradycyjne 100 lat we własnym wykonaniu.

Wzruszona, wręcz ze łzami w oczach o swoim ukochanym ojcu mówiła córka Julie Dankert podkreślając, że cały czas ciężko pracował, żeby zapewnić rodzinie godne warunki życia. „Mój ojciec jest dla mnie bohaterem. Zawsze był człowiekiem honoru. Niezwykle uczciwy, zawsze pełen humoru” – powiedziała pani Julie, jedyne dziecko sobotniego jubilata, która wraz z mężem Rogerem przyleciała na uroczystość z Teksasu. Państwo Dankert mają syna Daniela, który jest z kolei jedynym wnukiem pana Emila.

Jubilat podczas kampanii wrześniowej  w 1939 roku walczył w obronie Lwowa. Niewolę spędził w niemieckim obozie jenieckim. Uwolniony przez Amerykanów przez 3 lata pracował w Niemczech, skąd z żoną i córką wyemigrował najpierw do Francji, a później do Stanów Zjednoczonych. W 1954 roku przybył do Chicago. Tutaj pracował zawodowo i działał społecznie w Stowarzyszeniu Nowej Emigracji. Występował w teatrze Kazimierza Płaskonia grając między innymi w Balladynie. Znany i oklaskiwany za popisy śpiewacze. Wspomagał żonę udzielającą się w Związku Przyjaciół Wsi Polskiej.

„Znam Emila Dobosza od połowy lat pięćdziesiątych. Jako uczciwy, bardzo uczciwy człowiek dążył do udziału w organizacji. Chciał pomagać, chciał zrobić i pomagał. Kiedykolwiek go prosiłem, nigdy nie odmówił” – powiedział Feliks Rembiałkowski wspominając artystyczne umiejętności jubilata, który z powodzeniem występował na scenie grając między innymi w Balladynie realizowanej w ówczesnym teatrze pana Płaskonia. Jubilat uczestniczył również w grupie aktorskiej, która przygotowała rydwan na Paradę 3 Maja. Ta inscenizacja nazywała się „Wywózka na Sybir” i ukazywała niedolę zesłańców polskich po zrywach powstańczych 1831 i 1863 roku.

Emil Dobosz wraz z partnerką sceniczną byli punktem centralnym tej inscenizacji. Na tle zmarzniętych powstańczych trupów stali przywiązani do słupa drutem kolczastym. Ta inscenizacja była tak sugestywna, że w Waszyngtonie interweniowała ambasada sowiecka. „Dostaliśmy pismo z Departamentu Stanu USA z prośbą o nieeskalowanie konfliktu w przyszłości” – powiedział Feliks Rembiałkowski, podkomendny generała Stanisława Maczka, założyciel Chóru im. Ignacego J. Paderewskiego, przez wiele lat organizator dożynek chłopskich w Chicago.

Szanownemu jubilatowi życzymy doczekania kolejnych rocznic w zdrowiu i dobrym samopoczuciu, w czym z wielkim zaangażowaniem i uczuciem wspiera go obecna żona Antonina, młodsza od jubilata jedynie o dwa lata.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Koncert Studia Jump już w niedzielę. Zobaczcie roztańczone widowisko

Opublikowano

dnia

Autor:

Już jutro czeka nas w Chicago wspaniałe widowisko – dwuczęściowy koncert tanecznego Studia Jump, w którym wystąpią zarówno najmłodsze dzieci jak i starsi tancerze. W studiu Radia Deon Chicago Ewa i Wacek Barnak serdecznie zapraszają na minispektakl „Let’s Get to Work” i show zatytułowany „Dreamland”.

Studio Jump jest jedną z niewielu grup polonijnych, która nie jest związana z polskim folklorem. Szkoła tańca powstała jeszcze w Polsce, w 1987 roku. Po przyjeździe do Chicago Ewa i Wacek Barnakowie kontynuowali swój plan studia tańca nowoczesnego, rozpoczynając go z małą grupką dzieci w szkole św. Ferdynanda.

Przez lata działalności przez Studio Jump przewinęło się bardzo dużo osób, a szkoła wychowała całe pokolenia młodych ludzi. Dla wielu z nich, którzy urodzili się już w Stanach Zjednoczonych grupa była ważnym miejscem gdzie mieli kontakt z polskością.

Cały czas jest wielka liczba chętnych dzieci, które chcą tańczyć w Studiu Jump. Większa niż liczba miejsc. Dobrą wiadomością jest to, że na początku wakacji powstaje nowa grupa, na miejsce młodzieży, która odchodzi bo np. wyjeżdża na studia do innego miasta, mówi Ewa Barnak.

Jest to jednak niewiele miejsc i dzieci są przyjmowane na zasadzie pierwszeństwa zgłoszenia. „Właściwie nigdy nigdzie nie ogłaszamy zapisów” zaznacza Ewa Barnak – o tym, że pojawia się możliwość przyjęcia do studia, ludzie dowiadują się zazwyczaj „pocztą pantoflową” od znajomych osób.

„Po występie dzieją się cuda – telefon nie milknie, wręcz trzeba wyłączać” dodaje Wacek Barnak.

Najmłodsza grupa – Mini Jump jest przeznaczona dla dzieci, które ukończyły 4 lata. W tej grupie dzieci tańczą przez 3-4 lata, w zależności od umiejętności i dostępności miejsc w wyższych grupach. Pozostałe grupy obejmują dzieci i młodzież aż do pełnoletności.

Najbliższe wydarzenie Studia Jump, które mamy okazję zobaczyć już 11 czerwca, będzie dwuczęściowym koncertem.

W pierwszej jego części wystąpią maluszki, które przygotowały minispektakl pt. „Let’s Get to Work”. Dzieci wystąpią w rolach różnych zawodów, m.in. kucharek, kierowców, marynarzy czy listonoszy.

Druga część koncertu to z kolei „Dreamland”, czyli widowisko obejmujące wszystko co związane ze snami, które od wieków inspirują, chociażby artystów, zapowiada Ewa Barnak.

Na publiczność jak zawsze czeka znakomite nagłośnienie oraz kapitalna oprawa sceniczna i oświetlenie a przedstawienie łączy elementy teatru, baletu i musicalu.

Koncert Studia Jump odbędzie się w Hinsdale South High School, przy 7401 Clarendon Hills Rd., Darien. IL 60561, 11 czerwca o godzinie 5.00PM.

Bilety w cenie 35 dolarów dla dorosłych i 15 dolarów dla dzieci można kupić na miejscu przed występem lub w Studio Jump. Więcej informacji na stronie internetowej http://www.dancestudiojump.com i pod numerem telefonu pod numerem telefonu 773 – 895-3251. 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ciało Brittany Battaglia z prawie odciętą głową, było schowane w worku marynarskim jej chłopaka

Opublikowano

dnia

Autor:

34-letni Genesis Silva został oskarżony o ukrywanie zabójczej śmierci 33-letniej Brittany Battaglia. Jest również oskarżony o przestępstwo bezprawnego użycia broni przez przestępcę i utrudnianie pracy funkcjonariuszowi. Do czwartkowego popołudnia nie został oskarżony o jej morderstwo. Prokuratorzy ustalili, że spotykali się od wiosny 2022 roku.

Kobieta została znaleziona martwa a jej ciało zostało wepchnięte do worka marynarskiego, z prawie odciętą głową, w mieszkaniu zarejestrowanego przestępcy seksualnego, teraz oskarżonego o ukrycie jej śmierci, według prokuratorów powiatu Cook.

Brittany Battaglia zaginęła w zeszły piątek. Poszukiwała jej policja. Jej ciało znaleziono w poniedziałek wieczorem w domu jej chłopaka Silvy przy 2000 North Kimball Avenue.

W piątek kobieta powiedziała swojej współlokatorce, że jedzie do mieszkania Silvy około przecznicy od miejsca, w którym mieszkała ona i jej współlokatorka, a potem na imprezę, ale na nią nie dotarła i kontakt z nią się urwał. Zaginięcie zgłosił policji brat Brittany.

Policja udała się do mieszkania Silvy w poniedziałek i zobaczyła, jak wychodził i wsiadał do samochodu z plecakiem. Funkcjonariusze poszli za nim i zatrzymali go, aby go przesłuchać, a następnie zabrali go z powrotem do jego mieszkania, gdzie zobaczyli dużą torbę podróżną w jego sypialni.

Funkcjonariusze kazali mężczyźnie pozostać na zewnątrz i zabezpieczyli mieszkanie jako miejsce zbrodni, a kiedy Silva próbował wkraść się z powrotem tylną klatką schodową, został zatrzymany. Po uzyskaniu nakazu przeszukania policja znalazła Battaglię w worku marynarskim.

Kobieta miała wiele cięć, a jej głowa była prawie odcięta.

W tym czasie Silva miał przy sobie dwa telefony komórkowe, dwa małe scyzoryki i szpikulec do lodu. W jego kuchni policja znalazła plandekę zawierającą dwa worki na śmieci, w tym buty, wiadro, kombinezon do malowania, rękawiczki, wybielacz i Swiffer.

Przedmioty nie miały widocznej krwi, ale testy kryminalistyczne ujawniły krew na kilku przedmiotach.

W torbach znajdowały się również trzy pogniecione kawałki papieru z listą środków czyszczących i chemikaliów, kombinezony i buty do malowania oraz spryskiwacz. Na jednej kartce było napisane „czy możesz zapytać o średni czas do wyczucia zapachu itp.”

W plecaku Silvy policja znalazła maczetę, na której wykryto ślady krwi. W jego samochodzie znaleziono drugą maczetę. Trwają testy DNA maczet i innych przedmiotów znalezionych w mieszkaniu.

Według prokuratury i dokumentów sądowych Silva jest zarejestrowanym przestępcą seksualnym.

Wcześniej został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i wykorzystywanie seksualne w 2009 roku. Prokuratorzy powiedzieli, że on i jego żona w tym czasie wdali się w kłótnię na przyjęciu, po czym wrócili do domu, gdzie ją dusił. Następnie wyjął nóż sprężynowy, wepchnął ją na łóżko i zgwałcił.

Silva przyznał się do przestępstwa seksualnego i został skazany na 2 lata w zawieszeniu, zgodnie z aktami sądowymi.

Na rozprawie, która odbyła się w czwartek o 6.30PM, mężczyźnie odmówiono kaucji. Genesis Silva ma wrócić do sądu 20 czerwca.

 

Źródło: cbs
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Wisłoka Chicago liczy na wsparcie w czasie sobotniego meczu. Kibicujmy biało-zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepszy polonijny klub, Wisłoka Chicago, zagra w sobotę, 10 czerwca, mecz z Panathinaikos Chicago. Spotkanie odbędzie się na boisku naszej drużyny w Bensenville o godzinie 6.00PM. Biało-zieloni liczą na nasz doping!

Ostatni mecz Wisłoka Chicago zremisowała w stanie Indiana 1:1 z Goshen City FC. Bramkę na wagę jednego punktu po asyście Brahadona Ramireza zdobył w doliczonym czasie gry Maciej Rzadkosz.

A już w najbliższą sobotę o 6:00PM w meczu domowym w Bensenville biało-zieloni zmierzą się z Panathinaikos Chicago. Będzie to spotkanie 9-tej, przedostatniej już kolejki tej rundy United Premier Soccer League, Midwest Central Division.

Wisłoka Chicago zajmuje w tabeli drugie miejsce po ośmiu meczach, za National Chicago, który będzie ostatnim przeciwnikiem biało-zielonych w tej rundzie spotkań. Nasz klub ma za sobą 6 zwycięstw i 2 remisy i zagwarantowany udział w play-offach.

Sobotni przeciwnik Wisłoki, Panathinaikos Chicago, jest teoretycznie słabszym zespołem i zajmuje w tej chwili ósme miejsce w tabeli.

Jednak w czasie niedawnej rozmowy w studiu Radia Deon vice prezes klubu, Rafał Nowicki, podkreślał, że liga jest bardzo wyrównana i „nie można zagrać na pół gwizdka, trzeba walczyć do końca”.

Mecz Wisłoka Chicago – Panathinaikos Chicago, sobota 10 czerwca, godzina 6.00PM, Bensenville, 700 John St.

Przyjdźcie kibicować!

Przypominamy także o czekającym nas super rodzinnym pikniku z biało-zielonym klubem, który zaplanowany jest na niedzielę, 11 czerwca.

Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2016
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu