Połącz się z nami

Ciekawostki

Astronauta Scott Kelly bezpiecznie na Ziemi. „Natrudniejsze w kosmosie jest izolacja od rodziny”

Opublikowano

dnia

Scott Kelly oraz rosyjscy kosmonauci Mikhail Kornienko i Sergey Volkov wylądowali bezpiecznie w Kazachstanie. Amerykański astronauta przebywał w przestrzeni kosmicznej 340 dni, co jest rekordem dla obywali USA. Jego brat bliźniak przebywał w tym czasie na Ziemi. Zegary biologiczne braci zostaną teraz porównane i mogą dać odpowiedzi na wiele pytań.

Scott Kelly na ziemi
[youtube id=”3eJfTi6AiMs” width=”620″ height=”360″]

We wtorek wieczorem rosyjski Sojuz bezpiecznie wylądował na pustyni w Kazachstanie. Na miejscu czekali przedstawiciele rosyjskich i amerykańskich służb kosmicznych. Scott Kelly został po wyciągnięciu z lądownika podniósł kciuk do góry, udowadniając, że wszystko z nim w porządku.

Izolacja od rodziny

Astronauta zapytany przez media odpowiedział, że „najtrudniejszym momentem w kosmosie jest izolacja od osób, które są dla ciebie ważne na ziemi”. Scott Kelly przebywał w przestrzeni prawie rok biorąc udział w ponad 400 eksperymentach.

To była czwarta misja Kelly’ego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym czasie opublikował on na Instagramie ponad 700 zdjęć planety Ziemia, na Twitterze dokonał ponad dwóch tys. wpisów szeroko komentowanych przez internautów.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wgntv.com
Foto: wikimedia.org

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne