Połącz się z nami

Ciekawostki

Bill Gates stracił miliardy dolarów. Ale wciąż jest najbogatszy na Ziemi. Nowa lista magazynu Forbes

Opublikowano

dnia

Magazyn Forbes opublikował coroczną listę najbogatszych na świecie. Na czele wciąż Amerykanin Bill Gates, którego majątek jednak skurczył się o ponad 4 mld dolarów, zostało mu jednak $75 mld. Hiszpan Amancio Ortega zdobył „srebrny medal”z $67 mld, przybyło mu 2.5 mld zielonych, na trzecim miejscu, tak samo zresztą jak rok temu, inny Amerykanin Warren Buffet z niespełna $61 mld, to niecałe 12 mld mniej niż w 2015 r. Największy przyrost majątku zanotował Mark Zuckerberg, któremu fortuna podskoczyła o ponad $11 mld co dało mu awans z 16 na 6 miejsce.

Relacja Sławomira Sobczaka

Obok twórcy Facebooka do czołowej 10 wskoczył właściciel Amazona Jeff Bezos – miejsce 5., czołówkę uzupełniają: Meksykanin Carlos Slim Helu i Amerykanie: Larry Ellison, Michael Bloomberg oraz bracia Koch. Na tegorocznej liście jest 1810 miliarderów, o 16 mniej niż rok temu – 66 najbogatszych ma mniej niż 40 lat. Najmłodszym miliarderem jest Norweżka, 19-letnia Alexandra Andresen – $1,2 mld, najstarszym jest David Rockefeller, stulatek z 3 mld dolarów. Łączna wartość światowych krezusów to $6,5 bln, 570 mld mniej niż w ubiegłorocznym zestawieniu, przeciętna strata odnotowana w ostatnich 365 dniach to $300 mln.

Stany Zjednoczone mają na liście Forbesa 540 przedstawicieli, Chiny reprezentuje 251 miliarderów, wśród nich Zhou Qunfei – debiutantka w zestawieniu dorobiona dzięki produkcji ekranów do smartfonów, to jednocześnie najbogatsza kobieta, która do fortuny doszła pracą własnych rąk. Kobiet w zestwieniu jest 190 , o 7 mniej niż w ub. roku. Donald Trump szacowany na $4,5 mld zajął u Forbesa 325 miejsce wśród najbogatszych.Z polskich bogaczy na miejscu 435 są dziedzice fortuny zmarłego Jana Kulczyka, Dominika i Sebastian – posiadacze $3,6 mld, 688 miejsce z 2,5 mld dolarów zajął Zygmunt Solorz, Michał Sołowow z $1,8 mld uplasował się na miejscu 1011.

REKLAMA REKLAMA

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/ Alan Dean

News USA

Przeprowadzki w USA: Amerykanie wybierają kierunek Południe

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum populacji USA jest na dobrej drodze, by po raz pierwszy w historii skręcić na południe. Według szacunków US Census Bureau w 2022 r. Południe przerosło inne regiony o ponad milion osób, a liczba urodzeń przewyższała liczbę zgonów oraz migrację krajową i międzynarodową.

Północny Wschód i Środkowy Zachód straciły mieszkańców, a Zachód powiększył się o 153 000 osób. Jednak pomniejszyłby swoją populację, gdyby nie imigranci i liczba urodzeń przewyższająca liczbę zgonów.

Dla porównania, Południe powiększyło się o 1,3 miliona nowych mieszkańców.

Sześć z 10 stanów, które odnotowały największy wzrost w zeszłym roku, znajdowało się na południu. Prowadziły  kolejno Teksas, Floryda, Karolina Północna i Georgia.

Według Associated Press eksperci twierdzą, że migracja ma związek z przystępnością cenową mieszkań, niższymi podatkami, popularnością pracy zdalnej i przejściem na emeryturę pokolenia Baby Boomers.

REKLAMA REKLAMA

Exodus z Zachodu rozpoczął się w 2021 roku i był spowodowany głównie opuszczaniem Kalifornii przez jej mieszkańców. Wcześniej migracja krajowa rosła tu z roku na rok od 2010 roku.

Stany takie jak Alaska, Hawaje, Nowy Meksyk, Oregon i Waszyngton również odnotowały roczne straty w migracji krajowej w latach 2021-2022.

Co więcej, w kilku zachodnich stanach, w których migracja krajowa wzrastała z roku na rok – w tym w Arizonie, Idaho, Montanie, Nevadzie i Utah – wzrost populacji był mniejszy niż w poprzednim roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/:AndreyPopov
Czytaj dalej

News USA

Niezwykle rzadka zielona kometa przeleci w pobliżu Ziemi po raz pierwszy od 50 tys. lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Odkryta niecały rok temu, niezagrażająca Ziemi, zielona kometa jest już widoczna na północnym nocnym niebie przez lornetki i małe teleskopy, a być może także gołym okiem w najciemniejszych zakątkach półkuli północnej. Oczekuje się, że rozjaśni się, gdy będzie się zbliżać i wznosić wyżej nad horyzontem końcem stycznia.

Mijająca Ziemię zielona kometa najlepiej jest widoczna w godzinach przed świtem.

W środę kometa zbliży się na odległość 26 milionów mil do Ziemi. Będzie leciała między orbitami Ziemi i Marsa ze względną prędkością 128 500 mil na godzinę. Uważa się, że jej jądro ma średnicę około mili, a ogony rozciągają się na miliony mil.

Do 10 lutego znajdzie się w pobliżu Marsa. Następnie ponownie przyspieszy i prawdopodobnie nie wróci przez miliony lat.

REKLAMA REKLAMA

Oczekuje się, że kometa nie będzie tak jasna jak Neowise w 2020 roku lub Hale-Bopp i Hyakutake w połowie lat 90. Ale będzie jasna dzięki bliskiemu przejściu obok Ziemi, co pozwoli naukowcom przeprowadzać więcej obserwacji, a miłośnicy nocnego nieba będą mogli zobaczyć na własne oczy.

Naukowcy są pewni swoich obliczeń orbitalnych, które wskazują, że ostatni przelot komety przez planetarne sąsiedztwo Układu Słonecznego miał miejsce 50 000 lat temu. Ale nie wiedzą, jak blisko zbliżyła się wtedy do Ziemi ani czy był w ogóle była widoczna dla neandertalczyków.

Za każdym razem, gdy kometa mija Słońce i planety, ich grawitacyjny wpływ zmienia nieznacznie tor kuli lodowej, co prowadzi do poważnych zmian kursu w czasie. Strumienie pyłu i gazu wypływające z komety nagrzewają się, gdy jest ona w pobliżu Słońca.

Kometa jest kapsułą czasu z powstającego Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu – pochodzi z tak zwanego Obłoku Oorta, położonego daleko poza Plutonem.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/ Triphecta
Czytaj dalej

News USA

Jackpot loterii Powerball znów rośnie. Dzisiaj szansa na 613 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie było zwycięskich kuponów, które pasowałyby do wszystkich sześciu liczb wylosowanych w sobotnim losowaniu Powerball. Oznacza to, że jackpot z poniedziałkowego wieczoru jest wart około 613 milionów dolarów.

Wartość gotówki głównej wygranej Powerball w najbliższym losowaniu szacuje się na 329 milionów dolarów.

Wylosowane w sobotę liczby to 2, 18, 23, 27, 47 Powerball: 15. Jeden kupon w Teksasie pasował do pięciu liczb plus Power Play i wygrał nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów.

Trzy inne losy, zakupione w Missouri, Nowym Jorku i Pensylwanii trafiły po pięć liczb o wartości 1 miliona dolarów każda.

REKLAMA REKLAMA

Skumulowany Jackpot loterii Powerball nie padł od listopada. Zwycięski kupon został wtedy sprzedany w Kalifornii i pobił rekord nagrody głównej, osiągając 2,04 miliarda dolarów.

Szanse na wygranie jakiejkolwiek nagrody w loterii Powerball wynoszą 1 do 24,9, a szanse na wygranie jackpota to 1 do 292,2 miliona.

W sierpniu 2021 r. Powerball dodał trzecie cotygodniowe losowanie, aby pomóc szybciej zwiększać wartość jackpotów.

Powerball jest rozgrywany w poniedziałki, środy i soboty w 45 stanach, a także w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/WoodysPhotos
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu