Połącz się z nami

News USA

340 dni w kosmosie. Na ziemię wraca Scott Kelly. Czeka na niego brat bliźniak i cały sztab pracowników NASA

Opublikowano

dnia

Na Ziemię wraca dziś z Kosmosu pracownik NASA Scott Kelly. Amerykański astronauta przebywał na stacji kosmicznej 340 dni – to rekord USA, aczkolwiek do rekordu świata ustanowionego przez Rosjan wciąż daleko, dokładnie 98 dni. Kelly wróci z ISS w kapsule Sojuz, wyląduje w Kazachstanie. Jego misja była szczególnie ważna dla naukowców zajmujących się problemem bliźniaków jednojajowych i wpływem przebywania człowieka w nienaturalnych warunkach.

Relacja Sławomira Sobczaka

Scott ma identycznego brata, teraz eksperci zbadają m.in. paradoks zegarów – eksperyment myślowy w teorii względności, polegający na założeniu, iż jeden z bliźniąt pozostaje na Ziemi, a drugi zostaje wysłany statkiem kosmicznym i w wielkim uproszczeniu starzeje się wolniej. Kelly wziął udział w ponad 400 eksperymentach, badał np. wpływ nieważkości na rośliny i możliwość hodowli warzyw w kosmosie.

To była jego czwarta misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wykazał się w niej niesamowitą aktywnością, w Instagramie opublikował ponad 700 przecudnych zdjęć planety Ziemia, na Twitterze dokonał ponad 2 tys. wpisów szeroko komentowanych przez internautów.

REKLAMA REKLAMA

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/ Birgit Pauli-Haack

News USA

Posąg na budynku sądu w Nowym Jorku ma wyrażać poparcie dla aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Niezwykły nowy, wysoki na 8 stóp złoty posąg, stojący na szczycie gmachu sądu w Nowym Jorku wywołał kontrowersje, a wiele osób w całym kraju zareagowało na jego odsłonięcie szokiem i obrzydzeniem. W jednym z mediów pojawiło się nawet określenie „szatańska złota meduza”. To jest znak czasu, z którym musimy się zmierzyć, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według artystki, która stworzyła posąg, jest to symbol wzmocnienia pozycji kobiet i wyraz poparcia dla aborcji. „Szatański” obraz, na który tak wielu zwróciło uwagę, bardzo przypomina obrazy stosowane przez grupę proaborcyjną, której celem jest wyeliminowanie religii z przestrzeni publicznej.

Co mówi artystka?

Statuetka kobiety ze złotymi rogami, zatytułowana „TERAZ” została wykonana przez urodzoną w Pakistanie 53-letnią Shahzię Sikander, która od lat jest wpływową artystką Nowego Jorku.

Według artystki, posąg został zamówiony w ramach „przeglądu kulturalnego”, aby lepiej reprezentować „obyczaje społeczne XXI wieku” w przestrzeni publicznej, donosi New York Times.

REKLAMA REKLAMA

Opisała swój posąg jako „zaciekłą kobietę” i „formę oporu”.

Tytuł „TERAZ” ma na celu zwrócenie uwagi na przekonanie Sikander, że teraz, po śmierci sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg i odkąd narodowe prawo do aborcji zostało zniesione wraz z obaleniem Roe v. Wade w czerwcu, potrzebny jest zaciekły opór kobiet.

Kozie rogi

Na szczycie posągu są duże warkocze, które zwijają się, tworząc kozie rogi. Według Sikander rogi oznaczają „suwerenność” i „autonomię”.

W Fox News komentator Tucker Carlson potępił posąg jako „demoniczny”.

Posąg z rogami rzeczywiście przypomina wizerunek przypominającego kozła „Bafometa”, używany przez The Satanic Temple (TST), samozwańczą „nieteistyczną” organizację religijną, która często angażuje się w polityczne protesty przeciwko wyrażaniu religii w miejscach publicznych.

Świątynia Szatana, wykorzystuje satanistyczne obrazy, ale na swojej stronie internetowej pisze, że nie wierzy w Szatana.

Koronkowy kołnierzyk

Posąg ma na szyi koronkowy kołnierz, który, jak wyjaśniła Sikander, ma przypominać kołnierz noszony przez nieżyjącą już sędzię Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg.

Ginsburg, która zmarła w 2020 roku, zasiadała w Sądzie Najwyższym przez 27 lat i jest postrzegana przez wielu działaczy aborcyjnych, jako symbol upodmiotowienia kobiet, a nawet samej aborcji.

Posąg „anty-pomnik”

Od 1900 roku gmach sądu w Nowym Jorku wystawia kolekcję posągów ludzi znaczących dla rozwoju prawa, w tym Mojżesza, cesarza bizantyjskiego Justyniana i Konfucjusza.

Przedstawiając wizerunek nagiej, rogatej kobiety, Sikander powiedziała, że zamierza zerwać z tradycją. Wyjaśniając nagość postaci, artystka powiedziała, że „ciało jest potężnym narzędziem, które niesie ze sobą swoją społeczną konstrukcję. Może również funkcjonować jako miejsce oporu”.

Siostrzana statua „Świadek”

Posąg gmachu sądu to jedna sztuka z pary, a siostrzany posąg zatytułowany „Świadek” jest wystawiony w Madison Square Park. Posąg w parku jest identyczny, z wyjątkiem spódnicy w kształcie obręczy, która ma przypominać kopułę gmachu sądu w Nowym Jorku.

Wzdłuż spódnicy z obręczami postaci znajdują się mozaikowe zawijasy, które składają się na słowo „Havah”, występujące w językach hebrajskim, arabskim i urdu. Tłumaczenia dla „Havah” różnią się. Sikander tłumaczy je jako „oddychać”, „być” oraz imieniem „Ewa”.

Obie rzeźby pozostaną w Nowym Jorku do czerwca, kiedy to zostaną wystawione w Houston.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, screenshot twitter
Czytaj dalej

News USA

Przeprowadzki w USA: Amerykanie wybierają kierunek Południe

Opublikowano

dnia

Autor:

Centrum populacji USA jest na dobrej drodze, by po raz pierwszy w historii skręcić na południe. Według szacunków US Census Bureau w 2022 r. Południe przerosło inne regiony o ponad milion osób, a liczba urodzeń przewyższała liczbę zgonów oraz migrację krajową i międzynarodową.

Północny Wschód i Środkowy Zachód straciły mieszkańców, a Zachód powiększył się o 153 000 osób. Jednak pomniejszyłby swoją populację, gdyby nie imigranci i liczba urodzeń przewyższająca liczbę zgonów.

Dla porównania, Południe powiększyło się o 1,3 miliona nowych mieszkańców.

Sześć z 10 stanów, które odnotowały największy wzrost w zeszłym roku, znajdowało się na południu. Prowadziły  kolejno Teksas, Floryda, Karolina Północna i Georgia.

Według Associated Press eksperci twierdzą, że migracja ma związek z przystępnością cenową mieszkań, niższymi podatkami, popularnością pracy zdalnej i przejściem na emeryturę pokolenia Baby Boomers.

REKLAMA REKLAMA

Exodus z Zachodu rozpoczął się w 2021 roku i był spowodowany głównie opuszczaniem Kalifornii przez jej mieszkańców. Wcześniej migracja krajowa rosła tu z roku na rok od 2010 roku.

Stany takie jak Alaska, Hawaje, Nowy Meksyk, Oregon i Waszyngton również odnotowały roczne straty w migracji krajowej w latach 2021-2022.

Co więcej, w kilku zachodnich stanach, w których migracja krajowa wzrastała z roku na rok – w tym w Arizonie, Idaho, Montanie, Nevadzie i Utah – wzrost populacji był mniejszy niż w poprzednim roku.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/:AndreyPopov
Czytaj dalej

News USA

Niezwykle rzadka zielona kometa przeleci w pobliżu Ziemi po raz pierwszy od 50 tys. lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Odkryta niecały rok temu, niezagrażająca Ziemi, zielona kometa jest już widoczna na północnym nocnym niebie przez lornetki i małe teleskopy, a być może także gołym okiem w najciemniejszych zakątkach półkuli północnej. Oczekuje się, że rozjaśni się, gdy będzie się zbliżać i wznosić wyżej nad horyzontem końcem stycznia.

Mijająca Ziemię zielona kometa najlepiej jest widoczna w godzinach przed świtem.

W środę kometa zbliży się na odległość 26 milionów mil do Ziemi. Będzie leciała między orbitami Ziemi i Marsa ze względną prędkością 128 500 mil na godzinę. Uważa się, że jej jądro ma średnicę około mili, a ogony rozciągają się na miliony mil.

Do 10 lutego znajdzie się w pobliżu Marsa. Następnie ponownie przyspieszy i prawdopodobnie nie wróci przez miliony lat.

REKLAMA REKLAMA

Oczekuje się, że kometa nie będzie tak jasna jak Neowise w 2020 roku lub Hale-Bopp i Hyakutake w połowie lat 90. Ale będzie jasna dzięki bliskiemu przejściu obok Ziemi, co pozwoli naukowcom przeprowadzać więcej obserwacji, a miłośnicy nocnego nieba będą mogli zobaczyć na własne oczy.

Naukowcy są pewni swoich obliczeń orbitalnych, które wskazują, że ostatni przelot komety przez planetarne sąsiedztwo Układu Słonecznego miał miejsce 50 000 lat temu. Ale nie wiedzą, jak blisko zbliżyła się wtedy do Ziemi ani czy był w ogóle była widoczna dla neandertalczyków.

Za każdym razem, gdy kometa mija Słońce i planety, ich grawitacyjny wpływ zmienia nieznacznie tor kuli lodowej, co prowadzi do poważnych zmian kursu w czasie. Strumienie pyłu i gazu wypływające z komety nagrzewają się, gdy jest ona w pobliżu Słońca.

Kometa jest kapsułą czasu z powstającego Układu Słonecznego 4,5 miliarda lat temu – pochodzi z tak zwanego Obłoku Oorta, położonego daleko poza Plutonem.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/ Triphecta
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu