Połącz się z nami

News Chicago

Rafał Muskała o historii, emigracji i życiu w Chicago. Współtwórca filmu „Czwarta Dzielnica” w szkole św. Błażeja

Opublikowano

dnia

W sobotę 27 lutego w szkole św. Błażeja na południu Chicago Rafał Muskała już po raz kolejny pojawił się aby opowiedzieć uczniom o ich polskich korzeniach. Drugi rok z rzędu współtwórca filmu dokumentalnego „Czwarta Dzielnica” poruszał tematy emigracji, życia w Chicago oraz tego jak ważna jest znajomość języka polskiego wśród młodzieży urodzonej w USA.

Na zaproszenie dyrekcji szkoły Rafał Muskała przedstawił zarys polskiej historii w Ameryce. Od fortu w Jamestown, gdzie pierwsi polscy osadnicy pomagali przetrwać Anglikom, po dzielnice w Chicago, które w dobie zaborów tętniły polskością. Filmowiec opisał także losy emigrantów na Ellis Island, oraz sposób zbudowania pierwszej polskiej osady w Panna Maria w Teksasie. Młodzież ze szkoły św. Błażeja uważnie słuchała o doświadczeniach swoich dziadków, którzy wielokrotnie musieli zostawić dobytek całego życia, aby wyjechać do Ameryki poszukując lepszej przyszłości dla swoich dzieci.

Galeria zdjęć

Po prezentacji miała miejsce rozmowa, w trakcie której polonijna młodzież (w większości urodzona w Stanach Zjednoczonych) żywiołowo dzieliła się swoimi opiniami przekonując, co jest najfajniejszego w byciu Polakiem na emigracji. Zarząd szkoły zorganizował również konkurs na najlepszy esej zatytułowany „Historia polskiej emigracji w Chicago”.

Film „Czwarta Dzielnica”, który opowiada o historii Polaków w Stanach Zjednoczonych miał premierę w 2013 roku. Od tego czasu doczekał się wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień. Był pokazywany w Kanadzie i Polsce. W 2015 roku został wyemitowany na kanale 11 publicznej telewizji WTTW. Twórcy pracują nad kolejną częścią dokumentu.

[youtube id=”8CoMT8ul99Q” width=”620″ height=”360″]

Małgorzata Tys

Źródło: inf. własna
Foto: Cezary Klepacki

News Chicago

Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium? Mieszkańcy mają prawo głosu

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend do Chicago przyjechało 12 kolejnych autobusów w imigrantami wysłanymi z granicy Teksasu z Meksykiem. Ponieważ Wietrzne Miasto stara się uporać z rosnącą liczbą migrantów, doświadczając coraz głębszego kryzysu, część radnych chce aby wybór pozostawiono mieszkańcom.

Obecnie w schroniskach miejskich przebywa blisko 9 000 migrantów, a kolejne 2 000 wciąż czeka na miejsce, koczując w placówkach komisariatów policji, na lotniskach O’Hare i Midway.

Biorąc pod uwagę, że miasto wydaje szacunkowo 5 milionów dolarów tygodniowo na zakwaterowanie i utrzymanie migrantów, oznacza to ponad 200 milionów dolarów na cały rok kalendarzowy, chociaż niektórzy uważają, że rzeczywista kwota jest znacznie wyższa.

Dlatego niektórzy urzędnicy naciskają, aby mieszkańcy głosowali czy chcą aby Chicago pozostało miastem-sanktuarium. Dwóch radnych z nalega, aby przeprowadzić w tej sprawie referendum.

Chicagowski Radny Anthony Beale z 9. Okręgu jest jednym z dwóch radnych opowiadających się za umieszczeniem takiego referendum w pierwszej turze do głosowania w marcu 2024 r. Ankieta zadałaby bezpośrednie pytanie wyborcom: „Czy Chicago powinno pozostać miastem-sanktuarium?”

„W tej chwili mamy do czynienia z ogromną, ogromną katastrofą tutaj, w Chicago, i musimy sobie z tym poradzić. Nikt nigdy nie zapytał wyborców, ludzi, którzy faktycznie głosują i płacą podatki tutaj, w mieście Chicago, czy chcą pozostać miastem-sanktuarium” – powiedział Beale.

Obecnie Chicago objęte jest tak zwanym rozporządzeniem „Miasto powitalne”(Welcome City”), co oznacza, że urzędnicy nie pytają imigrantów o ich status, a policja nie współpracuje z władzami Urzędu Imigracyjnego ICE.

Radny Beale twierdzi, że gdyby referendum w sprawie miasta-sanktuarium zakończyło się pomyślnie i przeszło, Chicago utraciłoby status miasta przyjaznego.

O tym, że miasto planuje zbudować namiotowe obozy zimowe dla imigrantów, których koszt wyniesie 29,3 mln USD pisaliśmy 8 września, o podpisanej w tej sprawie umowie 21 września.

Do tej pory do miasta przyjechało autobusami ponad 14 000 osób i będzie ich więcej.

Ich utrzymanie będzie kosztować podatników ponad 255,7 mln dolarów do 31 grudnia i znacznie ponad 300 mln dolarów po realizacji przez burmistrza Brandona Johnsona planu utworzenia namiotowych baz.

O tym, że przewidywany niedobór budżetu miasta wyniesie 538 milionów dolarów w roku podatkowym 2024, pisaliśmy 18 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biuro Sekretarza Stanu Illinois rozszerza program „Skip-the-Line”. Umów się na wizytę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy Illinois ogłosili, że rozszerzają stanowy program „Skip-the-Line” w wybranych lokalizacjach Biura Sekretarza Stanu. W ciągu trzech tygodni od wprowadzenia programu zarezerwowano ponad 150 000 wizyt. „Skip-the-Line” odniósł sukces.

Program „Skip-the-Line”, który rozpoczął się 1 września, wymaga umawiania spotkań w przypadku wielu zadań realizowanych w placówkach Department of Motor Vehicles DMV w Illinois, a zmiana ta miała na cale skrócenie czasu oczekiwania petentów.

Zmiana dotyczy 44 najbardziej ruchliwych placówek DMV w stanie, dla osób poszukujących określonych usług, takich jak zdanie egzaminu na prawo jazdy w samochodzie lub uzyskanie REAL ID.

W tym tygodniu biuro Alexii Giannouliasa ogłosiło nowe dodatki do tego programu, w tym otwarcie dwóch ośrodków „tylko dla seniorów” w obszarze metra Chicago. Miejsca te będą świadczyć dodatkowe usługi w zakresie prawa jazdy dla osób starszych, co ma na celu zapewnienie kierowcom w całym mieście dodatkowych godzin spotkań.

Usługi seniorom będą oferować: Evanston Civic Center, zlokalizowane pod adresem 2100 Ridge Road w Evanston, oraz Seat Geek Stadium, zlokalizowane pod adresem 7000 South Harlem Avenue w Bridgeview.

Z komunikatu wynika, że w przypadku mieszkańców w wieku 65 lat i starszych umawianie wizyt w tych placówkach nie będzie wymagane.

Zwiększy się także liczba dostępnych wizyt w innych placówkach oferujących tego typu usługi. Według urzędników Biura Sekretarza Stanu, dzięki dotychczasowemu sukcesowi programu, dostępnych będzie ponad 1300 dodatkowych spotkań w celu przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

Ponadto funkcje call center będą dostępne dla mieszkańców w wieku 70 lat i starszych, którzy potrzebują egzaminu drogowego. Mieszkańcy ci mogą dzwonić pod numer 800-252-8980.

Tylko jedna placówka na terenie Chicago, zlokalizowana w State and Randolph w Loop, od czasu wdrożenia programu umożliwia świadczenie usług bez wcześniejszego umówienia się.

Kierowców zachęca się również do korzystania z usług internetowych biura Sekretarza Stanu, które obejmują odnowienie prawa jazdy lub dowodu osobistego oraz naklejki z tablicą rejestracyjną bez wychodzenia z domu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowcy będą próbowali uzyskać dokument REAL ID, nie będą mogli dokończyć tego procesu online i będą musieli umówić się na spotkanie.

Aby umówić się na spotkanie, mieszkańcy mogą odwiedzić stronę ilsos.gov lub zadzwonić pod numer 844-817-4649.

Program „Skip-the-Line” wydłuża również godziny pracy wszystkich DMV. Obiekty są teraz czynne w godzinach 8:00AM – 5:30PM, od poniedziałku do piątku. 16 placówek DMV obsługuje kierowców także w soboty, w godzinach od 8:00AM do 12:30PM.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Biura Sekretarza Stanu Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Sztuka Lucha Teotl zamienia scenę Teatru Goodman w pełną emocji arenę wrestlingu

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki sztuce pt.”Lucha Teotl” wrestling wkracza na scenę podczas niezwykle emocjonującej i wciągającej widzów, 90-minutowej przygody – wszyscy poczują tętniącą życiem akcję na ringu. Zapaśnicza arena w Teatrze Goodman stanowi idealne tło dla dramatu i bogatej historii kulturalnej lucha libre.

Lucha libre to odmiana wrestlingu, która rozwinęła się w Meksyku. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wrestlerzy, zwani luchadorami, chronią swoją tożsamość osobistą nosząc maski i występują pod nieprawdziwym imieniem.

Maski są kreowane na symbol tożsamości i godności wrestlera. Jej utrata, na przykład w walce typu mask vs. mask, jest odbierana jako upadek luchadora i często koniec jego kariery.

Maska może zostać przekazana, na przykład ojciec może oddać swoją maskę synowi, który też jest luchadorem. Niektórzy zawodnicy noszą maski w miejscach publicznych nawet poza wydarzeniami związanymi z wrestlingiem.

Spektakl „Lucha Teotl” został pierwotnie opracowany we współpracy z Prism Movement Theatre i wyprodukowany we współpracy z CLATA i Narodowym Muzeum Narodowej Sztuki Meksykańskiej w ramach festiwalu Destinos 2023. Scenariusz i reżyseria: Christopher Llewyn Ramirez i Jeff Colangelo.

Aktorzy i zapaśnicy luchadores w maskach reprezentujących azteckich bogów odgrywają ekscytującą historię zapaśniczą opowiadającą o rodzinie, honorze, tradycji i odkupieniu.

„Lucha Teotl” to sztuka o wrestlingu, zawierająca poziom przemocy typowy dla telewizyjnego meczu wrestlingu. W przypadku widzów poniżej 10. roku życia zalecana jest opieka rodziców.

Sztuka będzie grana w Teatrze Gooodman od 29 września do 29 października.

Bilety w cenie od 25 dolarów dostępne są tutaj.

Źródło: GoodmanTheatre
Foto: YouTube, Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu