Połącz się z nami

News Chicago

„Dbanie o pamięć jest przejawem patriotyzmu”. Jan Dziedziczak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Chicago

Opublikowano

dnia

Od czwartku do soboty w minionym tygodniu przebywał w Chicago Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak. W czasie trzydniowej wizyty spotykał się z przedstawicielami Polonii oraz władz Chicago i stanu Illinois.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W czwartek, tuż po przylocie wiceminister odwiedził Aleję Solidarności w centrum miasta, gdzie złożył kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W piątek rano Jan Dziedziczak zwiedził Muzeum Polskie w Ameryce, najstarszą i największą polską placówkę wystawienniczą poza granicami kraju. Tam uczestniczył w konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli mediów polonijnych. Wiceminister zapowiedział wizytę Prezydenta RP w Wietrznym Mieście. Jej przygotowanie jest w pełnym toku.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

W chwili obecnej trudno powiedzieć czy prezydent Andrzej Duda przybędzie do Chicago na obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na które został zaproszony przez Komitet Obchodów Parady. Ustosunkowując się do pytania o następcę odwołanej w styczniu konsul generalnej Pauliny Kapuścińskiej powiedział, że trwa proces wyłaniania jej następcy. Może on potrwać nawet kilka miesięcy. Obecnie placówką kieruje dotychczasowy zastępca konsul Robert Rusiecki i wszystkie sprawy załatwiane są na bieżąco. Wiceminister zaapelował do Polonii o działania na rzecz zachowania polskości wśród Amerykanów polskiego pochodzenia oraz obrony dobrego imienia Polski i lobbowania w społeczeństwie amerykańskim oraz u władz tego kraju na rzecz Polski.

„Mamy tego lata szczyt NATO w Warszawie. Tam będzie się rozstrzygać obecność wojsk sojuszniczych na terenie Polski. Warto, żeby Polacy jako amerykańscy wyborcy również włączyli się w przekonywanie polityków amerykańskich do tego, żeby taka decyzja korzystna dla Polski była podjęta” – powiedział wiceminister.

W piątek po południu Jana Dziedziczaka i towarzyszące mu osoby podejmował prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula wraz z grupą dyrektorów krajowych i członków wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej. Podczas spotkania apelując o zachowanie polskości wśród młodego pokolenia powiedział: „Polskość to przynależność do wspólnoty, którą łączy wspólna historia, kultura, tradycja i język. To wszystko składa się na to, że jesteśmy Polakami i bardzo ważnym jest to, żeby kolejnym pokoleniom przekazać klucz do polskiej kultury, tradycji, czyli język polski” – pokreślił mówca.

W piątek wieczorem przedstawiciel polskiego rządu uczestniczył w spotkaniu z Polonią na terenie Konsulatu Generalnego RP. W sobotę przed południem złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Dziękując Polonii za pamięć o ofiarach Katynia i Smoleńska powiedział: „Dbanie o tą pamięć jest przejawem patriotyzmu, to jest szczególnie istotne tutaj w Stanach Zjednoczonych”. Jan Dziedziczak był również gościem w Polskiej Szkole Sobotniej im. Świętej Trójcy.

Podczas wizyty w Wietrznym Mieście Sekretarzowi Stanu towarzyszył poseł na Sejm, Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk, Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf, Joanna Kozińska-Frybes, Dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą oraz pełniący obowiązki konsula generalnego w Chicago, konsul Robert Rusiecki.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: inf. własna

Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Więcej zdjęć dostępnych na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Nauczycielka z Batavia High School nominowana do tytułu Nauczyciela Roku 2023 Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Nauczycielka z Batavia High School jest jednym z 13 nominowanych do tytułu Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois. Tytuł jest najwyższym odznaczeniem stanowym dla nauczycieli szkolnych. Amber Jirsa, ucząca języka angielskiego, została regionalnym nauczycielem roku w regionie North Suburbs.

Illinois State Board of Education ISBE wręczy nagrodę Nauczyciela Roku i uhonoruje wszystkich nominowanych na bankiecie 29 kwietnia.

Rada corocznie wybiera Regionalnych Nauczycieli Roku oraz Dwujęzycznych, Specjalnych i Wczesnoszkolnych Nauczycieli Roku. Osoby z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem w nauczaniu kwalifikują się do finału Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois, podano w komunikacie.

Komitet składający się z administratorów, nauczycieli, personelu usług edukacyjnych, personelu pomocniczego uczniów i byłych Nauczycieli Roku stanu Illinois wybrał tegorocznych laureatów.

REKLAMA REKLAMA

Kurator edukacji stanu Illinois wybierze spośród finalistów Nauczyciela Roku 2023 stanu Illinois jeszcze tej wiosny. Będzie reprezentował Illinois w Krajowym Programie Nauczyciela Roku Rady Naczelnych Oficerów Szkół Stanowych, podano w komunikacie.

 

Źródło: shaw local
Foto: Batavia Public School District 101
Czytaj dalej

News Chicago

Okay Cannabis, czyli marihuana i alkohol pod jednym dachem w Wheeling. Dzisiaj wielkie otwarcie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwszy sklep w Illinois, który łączy sprzedaż marihuany i alkoholu, został otwarty w środę w Wheeling, a jego właściciele mają nadzieję, że będzie to miejsce dla klientów do spędzania czasu i wspólnego relaksu. Okay Cannabis prowadzi licencjonowaną sprzedaż konopi pod jednym dachem z West Town Bakery. Wielkie otwarcie już dziś!

W nowo otartym lokalu Okay Cannabis można kupić marihuanę i usiąść w kawiarni serwującej piwo, wino i inne alkohole, a także pieczywo i inne produkty spożywcze.

Współwłaścicielem lokalu jest Charles Mayfield, tymczasowy dyrektor operacyjnym Chicago Public Schools, a także m. in. były radny 47 Okręgu Ameya Pawar. Nawiązali oni współpracę z West Town Bakery, aby prowadzić kawiarnię i przestrzeń eventową, którą można wynająć na przyjęcia urodzinowe lub inne okazje.

Ogromna przestrzeń o powierzchni 12 000 stóp kwadratowych, w miejscu dawnego Twin Peaks w rzędzie restauracji Wheeling na Milwaukee Avenue, jest znacznie większa niż inne sklepy z marihuaną.

REKLAMA REKLAMA

Kawiarnia z barem jest oddzielona od obszaru sprzedaży konopi. Właściciele mają nadzieję, że pewnego dnia dodadzą jednak obszar konsumpcji konopi indyjskich.

Sklep miał wstępne otwarcie w środę, gdy pracownicy wciąż malowali i wykańczali wnętrze. Wielkie otwarcie zaplanowano na piątek, 3 lutego.

The Fifty/50 Restaurant Group, założona przez Scotta Weinera i Grega Mohra, prowadzi piekarnię, a wraz ze swoimi partnerami społecznymi planuje otworzyć w nadchodzących miesiącach dwie kolejne lokalizacje Okay Cannabis, w West Town i Evanston. West Town Bakery ma już cztery lokalizacje w Chicago.

Goście muszą okazać dowód, że mają 21 lat, aby wejść do lokalu, ale dzieci z rodzicami lub opiekunami mogą przebywać w kawiarni.

Po dwuletnim opóźnieniu w udzielaniu licencji sklepom z marihuaną, stan przyznał 192 licencje w 2022 r. Jednak bardzo niewielu właścicieli było w stanie otworzyć swoje lokale z powodu braku finansowania oraz opóźnień w zagospodarowaniu przestrzennym i budowie.

Do tej pory otwarto tylko sześć sklepów, w tym trzy w centrum Chicago, a także Okay, Altius w Round Lake Beach i Ivy Hall w Crystal Lake.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: The Fifty/50 Restaurant Group, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Więcej strasznych szczegółów w sprawie śmierci Reginy Michalski znalezionej w zamrażarce

Opublikowano

dnia

Autor:

96-letnia Regina Michalski najwyraźniej zmarła dwa lata przed znalezieniem jej zwłok w garażowej zamrażarce. Jej córkę Evę Michalski, używającej także nazwiska Eva Bratcher, oskarżono o ukrywanie śmierci matki. Zarzutów może pojawić się więcej w trakcie prowadzonego śledztwa. Nie ma jeszcze wyników sekcji zwłok polskiej imigrantki.

Chociaż prokuratorzy nie podali powodu, dla którego jej córka ukrywał śmierć matki, zauważyli, że dowód osobisty znaleziony w domu zawierał zdjęcie Evy Bratcher, ale imię jej matki.

Ponad dwie dekady temu, gdy matka Sabriny Watson miała trafić do więzienia, wydała swojej 14-letniej wówczas córce niepokojący rozkaz: jeśli babcia umrze, pochowaj ją pod innym nazwiskiem, poleciła Eva Michalski/Bratcher.

Gdy ta zapytała dlaczego, usłyszała: „Cóż, jeśli ją pochowasz, idiotko, pod nazwiskiem Regina Michalski, nie dostanę już jej czeków, a te czeki są mi potrzebne” – wspomina Watson.

REKLAMA REKLAMA

Na początku tego tygodnia śledczy odkryli ciało Reginy Michalski w zamrażarce przechowywanej w garażu dwumieszkaniowego domu, w którym mieszkała ona i jej córka Eva Michalski/Bratcher w Portage Park.

Oprócz fałszywego dowodu tożsamości śledczy znaleźli w domu dokument, który wyglądał, jakby był podpisany przez Reginę Michalski – ale datowany po jej rzekomej śmierci, którą Bratcher odnotowała w kalendarzu jako godzinę 2:00PM 4 marca 2021 r.

Pokwitowanie znalezione w domu wykazało, że córka Reginy Michalski kupiła zamrażarkę od Abt tydzień po rzekomej śmierci jej matki, poinformowali prokuratorzy.

Przyczyna śmierci polskiej imigrantki nie została jeszcze ustalona, biuro medycyny sądowej może potrzebować czasu do końca tygodnia, aby całkowicie rozmrozić ciało do sekcji zwłok.

Policja bada, czy Eva Bratcher faktycznie pobierała czeki z ubezpieczenia społecznego jej matki lub inne świadczenia po jej śmierci. Na razie aresztowana kobieta usłyszała zarzuty zatajenia śmierci matki i posiadania fałszywego dowodu osobistego.

Podczas czwartkowej rozprawy sędzia David Kelly nazwał zarzuty „bardzo niepokojącymi” i powiedział, że będzie musiała wpłacić kaucję w wysokości 20 000 USD, aby została zwolniona z monitoringu elektronicznego.

Po zwolnieniu z aresztu będzie mogła wrócić do swojego domu, ale sędzia ostrzegł ją przed „bezprawnym kontaktem” z innymi lokatorami budynku, którzy są potencjalnymi świadkami.

Ciało Reginy Michalski zostało odkryte po tym, jak mieszkająca w Kentucky wnuczka kobiety, 38-letnia Sabrina Watson zadzwoniła na policję i poprosiła o sprawdzenie stanu zdrowia.

Sabrina Watson (z lewej) z babcią Reginą Michalski

Watson powiedziała, że przez lata przeglądała nekrologi, szukając imienia swojej babci. Michalski nie była w dobrym zdrowiu, kiedy wnuczka widziała ją po raz ostatni. Jej matka zablokowała jej numer i za każdym razem, gdy odwiedzała Chicago, nikt nie odpowiadał.

Odseparowana od lat Watson w pewnym momencie zrobiła drastyczny krok, aby ostrzec ludzi przed kontaktami ze swoją matką: stworzyła stronę na Facebooku zatytułowaną „Trzymaj Evę Michalski/Bratcher w więzieniu”.

„Ta strona ma na celu ostrzeżenie KAŻDEGO, kto zna Evę Michalski (alias Eva Bratcher, alias Ewa Michalska i prawdopodobnie inne pseudonimy), że jest NIEBEZPIECZNYM PRZESTĘPCĄ!” mówi strona.

Bratcher ma wrócić do sądu 21 lutego.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, rodzina Michalski
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu