Połącz się z nami

News Chicago

Sąd Najwyższy ostatnią nadzieją dla nielegalnych. Czy latem tego roku ruszy „reforma imigracyjna” prezydenta Obamy?

Opublikowano

dnia

We wtorek 19 stycznia Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyjął apelację prezydenta Baracka Obamy w sprawie „reformy imigracyjnej” w skrócie DAPA/DACA. „Jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość i bardzo ważne zwycięstwo dla imigrantów” – napisał na facebooku adwokat imigracyjny Marcin Muszyński. Jeśli Sąd Najwyższy stanie po stronie Obamy pierwsze wnioski o legalny status będzie można składać latem tego roku.

Ostatni imigracyjny rozkaz Baracka Obamy utknął w sądach federalnych w Teksasie i w Luizjanie. Administracja prezydenta wniosła apelację do Sądu Najwyższego i ta została przyjęta. To duży sukces, bo jak tłumaczy mecenas Marcin Muszyński „samo wpłynięcie apelacji do SN niczego nie gwarantuje (…) Sąd Najwyższy z reguły zajmuje się apelacjami, które mają bardzo ważne znaczenie dla konstytucyjnego porządku USA lub są ewidentnie sprzeczne z obowiązującym prawem. Średnio na około 7,000 spraw, Sąd Najwyższy rozpatruje tylko 100 – 150 spraw rocznie” – tłumaczy adwokat.

Dzieci warunkiem otrzymania dokumentów

Prezydencki rozkaz imigracyjny z października 2014 roku dotyczy legalizacji pobytu kilku milionów nieudokumentowanych imigrantów. Dekret dotyczy osób, które przebywają w Ameryce nielegalnie i są w USA od co najmniej stycznia 2010 roku. Dodatkowo te osoby muszę posiadać dzieci, które albo są tutaj urodzone, albo mają stały pobyt. Te osoby skorzystają z ewentualnej pozytywnej decyzji Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Zapowiedź prezydebnta Obamy reformy systemu imigracyjnego w Copernicus Center w Chicago
[youtube id=”FoQKOFFxA_w” width=”620″ height=”360″]

Kiedy decyzja Sądu Najwyższego?

Komentatorzy polityczni i amerykańskie media przewidują, że pierwsze posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie nieudokumentowanych może odbyć się już w marcu lub w kwietniu. Kiedy powinniśmy się zatem spodziewać ewentualnej decyzji? Jak sugeruje mecenas Muszyński najwcześniej pod koniec czerwca. Gdyby sędziowie Sądu Najwyższego uznali, że niższe instancje w Teksasie i w Luizjanie nie miały prawa zablokować rozkazu imigracyjnego Baracka Obamy, to wnioski na pozwolenia na pracę w Stanach Zjednoczonych nieudokumentowani imigranci będą mogli składać jeszcze tego lata.

Bez ubezpieczenia i opieki socjalnej

Część przepisów DAPA/DACA weszła jednak już w życie. Ta najważniejsza zablokowana przez konserwatystów da teraz ponad trzem milionom imigrantów gwarancje pozostania w Stanach Zjednoczonych. Po otrzymaniu pozwolenia na pracę nie dostaną jednak ani opieki zdrowotnej, ani wsparcia socjalnego. Takie są założenia nowego prawa.

Procedura zalegalizowania pobytu w USA

20151123T1212-508-CNS-RALLY-COURT-DEFERRED-2 (1)

Jeśli w marcu lub kwietniu będzie pozytywna decyzja Sądu Najwyższego to ruszy lawina wniosków legalizujących pobyt milionów osób mieszkających w USA bez dokumentów. Jak powiedział na antenie Radia Deon Chicago mecenas Krzystof Kurczaba „około dwóch miesięcy po złożeniu odpowiedniego wniosk, każda osoba zostanie wezwana do lokalnego Urzędu Imigracyjnego. Tam zostanie zrobione zdjęcie, pobrane będą odciski palców i będzie sprawdzona nasza historia kryminalna” – powiedział Kurczaba.

Kto skorzysta na pozytywnej decyzji Sądu Najwyższego?

W styczniu zeszłego roku Migration Policy Institute poinformowało, że prezydencki dekret obejmie 225 tysięcy osób w wietrznym mieście. Większość z nich to nie Polacy. Jeżeli Sąd Najwyższy zgodzi się na wprowadzenie ustawy, to według szacunków w 70 procentach obejmie ono obywateli Meksyku mieszkających w Chicago. Jedynie w czterech procentach prawo będzie dotyczyło Polaków.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

 

News Chicago

Robert Crimo III ponownie nie stawił się w sądzie. Nie uniknie jednak procesu

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, po raz drugi w ciągu ostatnich miesięcy Robert Crimo III, oskarżony o masową strzelaninę podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park w 2022 roku, nie pojawił się na rozprawie sądowej. Mimo jego nieobecności, postępowanie przeciwko niemu będzie kontynuowane.

Obrońcy publiczni reprezentujący Roberta Crimo III, Greg Ticsay i Anton Trizna, złożyli wniosek o zrzeczenie się stawiennictwa swojego klienta na rozprawie. Ostatnia obecność Crimo w sądzie miała miejsce w czerwcu, kiedy to wycofał się z przygotowanej ugody, co zapoczątkowało nową fazę jego procesu. O jego decyzji informowaliśmy tutaj.

Sędzina powiatu Lake, Victoria Rossetti, przypomniała, że oskarżony został uprzednio poinformowany, iż postępowanie będzie kontynuowane nawet bez jego obecności. Crimo został również poinformowany, że odmowa stawienia się w sądzie oznacza rezygnację z prawa do konfrontacji ze świadkami, którzy mają zeznawać przeciwko niemu.

Środowa rozprawa koncentrowała się na składaniu wniosków przedprocesowych przed rozprawą, która została zaplanowana na 24 lutego 2025. Adwokaci Crimo złożyli m.in. wniosek o wykluczenie dowodów, natomiast prokurator okręgowy Ben Dillon przedstawił siedem wniosków, w tym dotyczące poświadczonych akt i identyfikacji policyjnej. Kolejna rozprawa w sprawie tych wniosków została wyznaczona na 14 listopada.

Zarzuty wobec oskarżonego

23-letni Robert Crimo III, został oskarżony o 21 przypadków morderstwa pierwszego stopnia, w związku ze śmiercią siedmiu osób podczas strzelaniny 4 lipca 2022 roku. Śmiertelnymi ofiarami jego ataku byli: Katherine Goldstein (64 lata), Stephen Strauss (88 lat), Jacquelyn „Jacki” Sundheim (63 lata), Kevin McCarthy (37 lat), Irina McCarthy (35 lat), Nicolas Toledo-Zaragoza (78 lat) z Morelos w Meksyku oraz Eduardo Uvaldo (69 lat) z Waukegan.

Morderca oddał ponad 80 strzałów z półautomatycznego karabinu i przebrał się za kobietę, aby wtopić się w tłum podczas ucieczki.

Oprócz ofiar śmiertelnych, prawie 50 osób zostało rannych w wyniku tego brutalnego ataku, który miał miejsce podczas corocznej parady z okazji Dnia Niepodległości. Jedną z rannych osób był 8-letni wówczas Cooper Roberts, który spędzi życie na wózku inwalidzkim.

Według relacji władz, Robert Crimo III znajdował się na dachu budynku w centrum Highland Park i strzelał do tłumu z broni Smith & Wesson M&P 15.

Crimo, mieszkaniec Highwood, nie przyznał się do zarzutów. Obecnie przebywa w więzieniu powiatu Lake, a jeśli zostanie skazany za dwa lub więcej przypadków morderstwa, grozi mu dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj rusza wczesne głosowanie w Chicago. Sprawdź informacje Komisji Wyborczej

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dzisiaj mieszkańcy Chicago mogą udać się do urn. Wczesne głosowanie w mieście rozpocznie się w czwartek, 3 października o godzinie 9:00AM w Supersite (191 N. Clark) i Biurze Komisji Wyborczej (69 W. Washington St. – 6th Floor).

Wcześni wyborcy mogą zdecydować się na głosowanie w jednym z 12 języków: angielskim, hiszpańskim, chińskim, hindi, polskim, koreańskim, tagalskim, gudżarati, urdu, arabskim, ukraińskim i rosyjskim.

Wczesne głosowanie we wszystkich 50 okręgach miejskich Chicago rozpoczyna się w poniedziałek, 21 października o godzinie 9:00AM.

Każdy wyborca w Chicago może oddać głos w dowolnej placówce wczesnego głosowania, bez względu na to, gdzie mieszka w mieście. Wyborcy mogą wybrać placówkę wczesnego głosowania, która jest dla nich najwygodniejsza, również w dniu wyborów.

Wszystkie placówki wczesnego głosowania są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców z niepełnosprawnościami.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat wczesnego głosowania w Chicago.

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

O rozpoczęciu wczesnego głosowania w stanie Illinois pisaliśmy tutaj.

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Vepar5/

 

Czytaj dalej

News Chicago

„Bandyta z gołą klatką piersiową” napada na banki w Loop. Znasz tego mężczyznę?

Opublikowano

dnia

Autor:

FBI poszukuje wszelkich informacji o mężczyźnie nazwanym „bandytą z gołą klatką piersiową”(Bare-Chested Bandit), który prawdopodobnie odpowiada za trzy napady na banki w Loop w ostatnich tygodniach. Według FBI mężczyzna dokonał trzech napadów na banki 16 września, 19 września i w ostatni wtorek.

Na zdjęciu opublikowanym przez FBI z 16 września widać go bez koszulki. Na innych zdjęciach ma na sobie różne bluzy i czapkę Milwaukee Bucks. Władze twierdzą, że przestępca zmieniał ubrania pomiędzy napadami, jadąc środkami transportu publicznego.

Mężczyzna zaatakował Citibank przy 180 N. Michigan Ave. podczas pierwszych dwóch napadów, a następnie uderzył w inny Citibank przy 100 S. Michigan Ave. w tym tygodniu.

Podczas wtorkowego incydentu mężczyzna podszedł do kasjera i podał mu notatkę z żądaniem pieniędzy, grożąc przemocą, po czym uzyskał pieniądze i uciekł.

„Chociaż podejrzany nosił inne „przebranie” podczas każdego incydentu, jest to pierwszy incydent w ostatnich latach, w którym zaobserwowaliśmy podejrzanego zmieniającego ubranie w środkach transportu publicznego” – poinformowało FBI w oświadczeniu.

Władze opisały podejrzanego jako białego mężczyznę w wieku od 30 do 40 lat i o wzroście od 5 stóp 6 cali do 5 stóp 7 cali.

Każda osoba posiadająca informacje o mężczyźnie proszona jest o kontakt z biurem terenowym FBI w Chicago pod numerem 312-421-6700 lub o przesłanie informacji online na stronie tips.fbi.gov.

Źródło: wttw
Foto: FBI
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu