Połącz się z nami

News Chicago

Jak opanować dzieci w święta Bożego Narodzenia. Co zrobić, abyśmy wszyscy czuli się szczęśliwi

Opublikowano

dnia

Czas świąt Bożego Narodzenia, to czas rodziny. Nie powinniśmy o tym zapominać, czyniąc do nich przygotowania. Warto zachęcić wszystkich członków rodziny do wspólnej pracy i modlitwy.

Gorączka przedświątecznych zakupów, szał pieczenia, gotowania, sprzątania, pakowania prezentów wprawiają w rozdrażnienie. Coraz częściej widzimy na ulicach zabieganych, zdenerwowanych ludzi, a tymczasem mamy wobec nich inne oczekiwania. W końcu zbliżają się święta. Chcielibyśmy czuć wokół atmosferę miłości i szczęścia. Tymczasem w sklepie słychać matki, ojców krzyczących na dzieci: „Nie ruszaj tego”, „Stój przy mnie”, „Zostaw te słodycze”, „Psujesz mi nastrój przed świętami, nic nie mogę przez ciebie zrobić”.

No właśnie. Czy możemy coś zrobić?

– Możemy. Bo czas przed świętami i same święta, to jedna z niewielu w ciągu roku okazji, by rodzina mogła w pełni poczuć swoją bliskość. Warto więc tak zaaranżować pracę, by brali w niej udział wszyscy jej członkowie, a przede wszystkim dzieci. Tak naprawdę one stanowią filar szczęśliwych, udanych świąt, warto go więc właściwie umocować – mówi Halina Czerwińska, pedagog i mama pięciorga dzieci, dzieląc się z czytelnikami Deon.pl swoimi pomysłami, praktykowanymi w jej rodzinie od lat.

Wymiar duchowy

Dzieci pani Haliny właśnie zakończyły pracę nad szopką bożonarodzeniową. To już tradycja. Co roku przy choince staje nowa. W tym wymyślili wersję uwspółcześnioną. Tekturową konstrukcję już wcześniej wykonał syn, a później już razem z siostrami robili figurki z masy solnej. Ulepili całą swoją rodzinę, która idzie złożyć pokłon narodzonemu Jezusowi.

– Do przygotowania masy solnej wystarczy mąka, sól i woda, a zabawy przy tym ogrom. Dzieci mają czas zajęty nawet na kilka godzin. Ja dzięki temu mogę wykonać prace, przy których wiem, że dziecko by mi nie pomogło, a wręcz przeciwnie czułabym, że przeszkadza – mówi Czerwińska.

Podkreśla jednak, że dla niej nie jest ważny jedynie praktyczny punkt widzenia. Wymyślając zajęcia, zwraca uwagę na ich wymiar duchowy. Przygotowując szopkę, dzieci czytają więc historię narodzenia Pańskiego, by przypomnieć sobie, kto przybył do Jezusa, z jakimi darami…

Podzielić się obowiązkami

Kolejny etap przyozdabiania choinki. Łańcuchy. Czerwińscy wymyślają konkurs na najdłuższy łańcuch. Dzieci zabierają się do pracy, każde chce wygrać, więc praca znów może trwać godzinami. Zwycięzcę oczywiście czeka nagroda, jego łańcuch zdobi choinkę od góry jako pierwszy.

Na choince zawisną także czerwone serduszka z wypisanymi na nich dobrymi uczynkami, które dzieci zbierają przez cały czas trwania Adwentu. Zachęcił ich ksiądz podczas mszy roratnich.

– Dzieci czują, że dzieje się coś wielkiego. Rośnie w nich napięcie, ale takie pozytywne, w wymiarze duchowym. Bardziej niż dorośli rozumieją i odczuwają, że w tym okresie nikt nie powinien być samotny. Cieszą się, że mają przy sobie i mamę, i tatę – mówi Czerwińska.

Może więc przed świętami zamiast denerwować się, że nie zdążymy upiec trzeciego ciasta, dokładnie posprzątać domu czy perfekcyjnie przystroić choinki, warto podzielić się obowiązkami z naszymi dziećmi. Podzielić się tak naprawdę sobą.

Źródło: deon.pl
Foto: makelessnoise via Foter.com / CC BY

News Chicago

Gdy oddamy krew, duch Emily z Arlington Heights wciąż będzie pomagał chorym

Opublikowano

dnia

Autor:

25 lutego w parafii Matki Bożej Przydrożnej odbędzie się zbiórka krwi ku pamięci dziewczynki z Arlington Heights, która zmarła w 2007 roku po dwuletniej walce z ostrą białaczką szpikową.

Emily Ann Holum zachorowała na ostrą białaczkę szpikową gdy miała 4 lata. Przez dwa lata dzielnie toczyła swą walkę z wdziękiem, godnością i determinacją. Była mała, ale potężna, dzięki czemu zyskała pseudonim Mighty Mite. Miała 6 lat, kiedy zmarła.

W czasie leczenia Emmy potrzebowała licznych transfuzji produktów krwiopochodnych, przyjęła ich ponad 100. Teraz jej wdzięczna za ten dar rodzina, organizując zbiórki krwi, może nadal pomagać innym. Uważają, że duch Emily pomaga teraz innych chorym.

Zbiórka krwi pamięci Emily Ann Holum potrwa od 8:00AM do 2:00PM w niedzielę, 25 lutego, w parafialnej sali gimnastycznej, przy435 S. Ridge Ave. w Arlington Heights.

Można po prostu przyjść, ale zaleca się umawianie spotkań. W przypadku pytań organizatorzy proszą o kontakt pod adresem Parisnurse@olwparish.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: olwparish
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago rozbrzmiewa muzyką Polaka. Odwiedźcie festiwal „Chopin In the City”

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago trwa VIII festiwal „Chopin In the City”. Z tej okazji do niedzieli włącznie możemy brać udział w różnorodnych, wielokulturowych występach uznanych muzyków, wokalistów i artystów. A 1 marca będziemy świętować specjalną uroczystością urodziny polskiego kompozytora.

Sobota, 24.02.2024, godz. 8:00PM

Green Mill | 4802 N. Broadway | Chicago, Illinois
GRUPA GRAŻYNY AUGUŚCIK
Grażyna Auguścik – wokal
Jon Deitemyer – perkusja
Ben Lewis – fortepian
Jan Kregor – gitara
Ethan Philion – bas
Bilety w cenie 20 dolarów płatne gotówką będą dostępne tylko przy drzwiach.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 12:00PM

Centrum Kopernika | 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL 60630
Pracownia Artystyczna Patrycji Stępniak | „Malowanie Chopina” | Rodzinny Jarmark Sztuki
KWARTET ANY EVERLING 
Ana Everling – wokal, perkusja
Hunter Diamond – instrumenty dęte drewniane, perkusja
Kenny Reichert – gitara elektryczna
Edinho Gerber – gitara akustyczna
Bilety w cenie 25 dolarów można kupić online.

Niedziela, 25.02.2024 godzina 4:00PM

ProMuzyka | 713 W. Wrightwood Avenue | Chicago, Illinois
„Et pereat mundus” projekt 
Roberts Świstelnicki – fortepian, poezja, kompozycja
Greg Artry – perkusja, wokal
Dave Miller – gitara
Katie Ernst – bas, wokal
Marek Feldman – skrzypce
Jon Irabagon – saksofon
Za wstęp przyjmowane będą wolne datki.

Piątek, 03.01.2024, godzina 7:30PM

Akademia Muzyczna PaSO 5400 Lawler Ave. | Chicago, Illinois
Świętujemy urodziny Chopina
Grażyna Auguscik – głos
Ben Lewis – fortepian
Warren Oja – wiolonczela
Andrzej Krukowski – czytanie poezji
Bilety w cenie 30 dolarów będą dostępne przy wejściu.

Serdecznie Zapraszamy!

„To jest takie ważne, żeby naszą obecnością podkreślać to, że jesteśmy ważni w tym środowisku i ważna jest nasza sztuka”, mówiła Grażyna Auguścik w studiu Radia Deon przy okazji okazji VII festiwalu „Chopin In The  City”.

 

Źródło: Sounds And Notes
Foto: YouTube, Sounds And Notes, Lionello Balestrieri, „Fryderyk Chopin przy fortepianie”
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni Koncert tragicznie zmarłej bezdomnej Polki – Emilii Lipińskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, w Chicago zmarła młoda Polka, która była bezdomna i grała na skrzypcach na ulicy. Wolontariusze ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego zarejestrowali jej uliczny koncert, nie wiedząc, że był ostatnim, i że więcej Emilki nie zobaczą.

Mamy nadzieję, że rodzinie Emilii Lipińskiej uda się zorganizować jej ostatnie pożegnanie. Rodzina mieszkająca w Rzeszowie czeka obecnie na informacje z prosektorium i kostnicy w Chicago. Ciało Emilli zostało przywiezione tu 11 lutego.

Emilka mówiła wolontariuszom ze Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego, że na skrzypcach zaczęła się uczyć grać jako dziecko w Polsce, a później już na Florydzie jako nastolatka pobierała prywatne lekcje. Nie wiadomo dlaczego mieszkała na ulicy.

Według informacji uzyskanych przez wolontariuszy WŻCh kilka dni przed śmiercią Emilia miała problemy z palcami u nóg i została przyjęta do szpitala. Polce zaproponowano amputację palców, ale Emilia wyszła ze szpitala przypuszczalnie na własne żądanie.

Niedługo po wyjściu ze szpitala Emilię znaleziono martwą. Na drugi dzień w tym samym miejscu zmarła ponoć koleżanka Emilki, która wzięła jej skrzypce i także grała na ulicy.

Z naszą redakcją skontaktowała się Barbara Ziarko, mieszkająca w Rzeszowie ciocia zmarłej. Napisała, że Emilia utrzymywała stały kontakt ze swoją babcią, Ewą Jeziersk-Klusek.

Babcia Emilii chce przylecieć do Chicago a rodzina chciałaby zapobiec skremowaniu jej ciała i pochowaniu w zbiorowym grobie. Rozważa także możliwość sprowadzenia zwłok do Ojczyzny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu