Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Betlejem dla Świata” po raz kolejny w Chicago. Na magiczny świąteczny festiwal zaprasza Kinga Modjeska

Opublikowano

dnia

W niedzielę 13 grudnia będziemy mieli okazję doświadczyć świątecznej atmosfery. Po raz czwarty w Chicago odbędzie się rodzinny festiwal „Betlejem dla Świata”. W programie nie tylko zdjęcia z Mikołajem, czy świąteczne łakocie, ale również wielki kiermasz i śpiewanie pastorałek. Do udziału zaprasza Teatr Scena Polonia.

Jedną z wielkich atrakcji festiwalu jest świąteczny kiermasz. Kinga Modjeska z Teatru Scena Polonia poleca go wszystkim, którzy wciąż nie zdecydowali jeszcze nie wybrali świątecznego prezentu dla najbliższych

„Będzie można kupić ręcznie robioną biżuterię, upominki, ozdoby na choinkę, od godziny trzeciej do czwartej chodzimy między stolikami, delektujemy się świątecznymi zapachami i obserwujemy kogo można by obdarzyć świątecznym prezentem”

Festiwal to również międzynarodowe widowisko. Kinga Modjeska zachęca, aby zobaczyć jak wyglądają inne, egzotyczne obyczaje

„Kwintesencją tego spektaklu jest to, że jest to kontekst międzynarodowy, ale również zupełnie egzotyczne i dalekie od nas kulturowo, obyczajowo zespoły. W tym roku będą to piękne tańce mongolskie, tańce irlandzkie, tańce amerykańskie”.

Na festiwalu nie zabraknie również polskich akcentów. Widzowie będą mogli posłuchać, również zatańczyć polskie pastorałki

„Przez całość dwuczęściowego spektaklu będą polskie kolędy, polskie pastorałki, będzie można z nami zaśpiewać i zatańczyć, proszę jednak nie wchodzić na scenę” – powiedziała z uśmiechem na antenie Radia Deon Kinga Modjeska

betlejem-2015

 

Festiwal odbędzie się w niedzielę 13 grudnia w Irish American Heritage Center na północy Chicago. Początek o godzinie 3 po południu. Więcej informacji na stronie internetowej www.scenapolonia.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porywające „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” to głęboka modlitwa

Opublikowano

dnia

Autor:

W chicagowskich kościołach ponownie możemy usłyszeć niezwykłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. Do wysłuchania tego dzieła, w studiu Radia Deon zapraszają Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Niedawno obchodziliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione przez Jana Pawła II, które przypada na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kończąc Wielkanocną Oktawę. Z tej okazji ponownie w chicagowskich kościołach możemy wysłuchać „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi”, które wykonywane było jesienią zeszłego roku.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Zbigniew Blicharz

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Kolejne wykonania odbędą się:

  • 20 kwietnia o godzinie 6.30PM, w kościele św. Stanisława Kostki – 1351 W Evergreen Ave., Chicago
  • 21 kwietnia o godzinie 5.00PM, w parafii św. Williama – 2600 N Sayre Ave, Chicago
  • 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

21 kwietnia będzie możliwość spotkania z Piotrem Pałką i uczestnictwa w mini warsztatach. Wszyscy chętni, zwłaszcza osoby związane z muzyką, są w tym celu proszeni o kontakt telefoniczny pod numer 773 616 9284.

 

Zródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Leszek Stobiński przybliży nam antyoksydanty na Targach Zdrowego Stylu Życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Na weekendowych Targach Zdrowego Stylu Życia w Chicago wystąpi m.in. prof. Leszek Stobiński, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pracował w kraju i za granicą na kilku Uniwersytetach i Akademiach Nauk. Gość Radia Deon przyleciał prosto z Warszawy aby przybliżyć nam niezmiernie ważną rolę antyoksydantów dla naszego zdrowia.

Prof. Leszek Stobiński jest autorem kilku monografii i ponad 300 publikacji naukowo-badawczych z zakresu nanotechnologii oraz twórcą Laboratorium Grafenowego na Politechnice Warszawskiej.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w przybliżeniu jest strukturą dwuwymiarową.

Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne. Prace nad nim wywołały pełne entuzjazmu nadzieje na jego wykorzystanie.

Jeśli chodzi o rozwój technologii związanej z grafenem zarówno w Polsce jak i na całym świecie jest obecnie zastój, mówi prof. Leszek Stobiński, tłumacząc, że „grafen może spełniać wiele swoich funkcji, pełnić rolę wspaniałego wypełniacza różnych polimerów, zamieniając te polimery na półprzewodzące”.

Niestety nie morze on wyprzeć całkowicie krzemu z elektroniki, stąd nadzieje dotyczące grafenu, które pojawiły się kilka lat temu były przesadzone i z góry skazane na niepowodzenie.

Struktura grafenu

Istnieją także różne rodzaje grafenu, a co za tym idzie różne sposoby jego wykorzystania, tłumaczy nasz Gość.

Grafen „tworzy lepsze przewodnictwo z polimeru, który jest całkowicie nieprzewodzącym, i to jest bardzo istotna cecha takich kompozytów, gdyż one  nie ulegają naelektryzowaniu, to są tak zwane antystatyczne kompozyty”, wyjaśnia prof. Leszek Stobiński.

Te kompozyty mają wiele zastosowań, np. jako dodatki do farb i lakierów.

W sobotę, na targach zdrowia prof. Leszek Stobiński, specjalista nanotechnologii substancji organicznych, w szczególności związków pochodzących z roślin, nie będzie jednak mówił o grafenie, a o czymś nam bliskim na co dzień i ważnym dla naszego zdrowia – o antyoksydantach.

„Co to są antyoksydanty, gdzie można je znaleźć, w jaki sposób mogą nam pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia?” to zagadnienia, które nasz Gość poruszy na jutrzejszym wykładzie.

Antyoksydanty, nazywane również flawonoidami od żółtego barwnika, który zawierają, to „niezwykle cenne substancje” podkreśla prof. Leszek Stobiński. Dostarczamy je organizmowi w żywności lub dodatkowo w postaci suplementów diety.

„Antyoksydanty chronią nas przed rozpowszechnieniem toksycznych związków w naszym organizmie”, wyjaśnia nasz Gość. Te toksyczne związki to wolne rodniki, które zatruwają organizm i uszkadzają DNA w jego komórkach, co między innymi powoduje choroby nowotworowe i inne, tzw. choroby cywilizacyjne.

Więcej na temat antyoksydantów możemy dowiedzieć się w sobotę, w czasie wykładu prof. Leszka Stobińskiego, który rozpocznie się o godzinie 10.00AM. Na targach będą także specjaliści prezentujący ważne suplementy zawierające antyoksydanty, dostępni do konsultacji i odpowiadania na Wasze pytania.

Targi Zdrowego Stylu Życia w Chicago odbędą się w sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00AM do 5.00PM, w Embassy Suites by Hilton, przy 139 N Meacham Rd w Schaumburgu. Podczas targów odbędą się 4 ciekawe wykłady dotyczące zdrowia i obecnych będzie ponad 50 wystawców z tej branży.

Więcej informacji u organizatorki tego wydarzenia, Barbary Gryczki, pod nr. tel. 773 339 2928. 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/marilyna/Ridofranz/

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Inwestytura Orderu Św. Stanisława przyjmie w niedzielę nowych członków

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, w kościele św. Ferdynanda, znakomite osoby ostaną uhonorowane orderem Św. Stanisława za swoją działalność na rzecz Kościoła i ubogich. Tym samym wstąpią do Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława by nadal pomagać potrzebującym. Na uroczystą Inwestyturę w studiu Radia Deon Chicago zapraszają Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk, oraz Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

 

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Order Świętego Stanisława funkcjonował w Polsce przedrozbiorowej, Księstwie Warszawskim (1807-1815) i Królestwie Polskim (1815-1830). W tym czasie, aby być nim uhonorowanym, trzeba było udowodnić swoje szlachectwo, a order był w pewnym sensie zachętą by być jeszcze bardziej rycerskim.

Odrodzona w 1918 r. Rzeczypospolita Polska i jej władze państwowe nie wznowiły nadawania Orderu Świętego Stanisława.

W 1979 roku odznaczenie zostało reaktywowane na obczyźnie, w środowisku polskiej powojennej emigracji politycznej w Anglii. Jego główny odnowicielem był Juliusz Nowina-Sokolnicki. Grupa funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych od prawie 40 lat, natomiast pierwsza Inwestytura w Chicago odbyła się w 2019 r.

Obecnie grupy Kawalerów i Dam Orderu Świętego Stanisława formalnie tworzą stowarzyszenia, choć wszyscy członkowie organizacji traktowani są jak członkowie zakonu, ponieważ uczestniczą w wielu uroczystościach kościelnych, tłumaczy Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk. 

Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława dążą do tego by zostać formalnie zakonem.

„Kiedyś było to największe stowarzyszenie na świecie, liczyło około 1500 członków. Do tego stowarzyszenia należeli znamienici ludzie Stanów Zjednoczonych. Dużo wśród nich było czynnych żołnierzy, generałów, pułkowników, polityków”, wyjaśnia Waldemar Wilk.

W czasie stanu wojennego w Polsce organizacja przekazywała wielką pomoc do Ojczyzny, przede wszystkim Szpitalowi Dzieciątka Jezus w Warszawie, ale także szkołom. Po tym czasie działalność stowarzyszenia osłabła.

Zasadą, według której przyjmowani są nowi członkowie jest hasło stowarzyszenia: „Praemiando Incitat”(nagradzając zachęca). Dlatego organizacja zwraca uwagę na dokonania swoich kandydatów w przeszłości – „czy są to ludzie, którzy mają zainteresowania społeczne, jakie mają osiągnięcia i, generalnie, czy są skłonni pomagać innym ludziom” mówi Waldemar Wilk.

To, kto zostanie przyjęty w tym roku do stowarzyszenia jest na razie tajemnicą, ale możemy się spodziewać, że są to znani w Chicago działacze polonijni, zapowiada Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

Działalność stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława w Chicago rozpoczęła się w 2019 roku od 15 członków. Od tamtego czasu osób przybywa, choć pandemia nieco wstrzymała rozwój organizacji.

Do tej pory w Wietrznym Mieście odbyły się dwie Inwestytury, pierwsza w 2019 roku w kościele Św. Jacka  i druga w 2022 roku w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs, wspomina Maciej Żywicki.

Wraz z nowymi osobami grupa z Chicago będzie liczyła około 50 członków.

„Głównym celem jest pomoc i wsparcie osób potrzebujących”, mówi o działalności stowarzyszenia Maciej Żywicki. Wsparcie jest przekazywane np. Lidze Katolickiej Rodzin, oraz innym organizacjom.

Światowa Inwestytura Kawalerów i Dam Orderu Św. Stanisława odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. Uroczystości kościelne będą miały miejsce w kościele Św. Ferdynanda, przy 5900 West Barry Ave., Chicago IL 60634. Rozpoczną się o godzinie 3.00PM.

Uroczysta kolacja i część artystyczna odbędzie się w sali bankietowej Jolly Inn, przy 6501 W Irving Park Rd, Chicago IL 60634.

Jeszcze dzisiaj można rezerwować bilety. W sprawie rezerwacji organizatorzy proszą o kontakt z Panią Anią, pod nr. tel. 773-932-7632. Koszt od osoby wynosi 100 dolarów.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu