Połącz się z nami

Ciekawostki

Firma Boeing z nowym kontraktem na miliony dolarów. Sytuacja w Iranie napędza przemysł zbrojeniowy w USA

Opublikowano

dnia

W sierpniu czyli miesiąc po podpisaniu historycznego porozumienie między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) o ograniczeniu programu nuklearnego Departament Obrony USA przyznał prawie 10 mln dolarów firmie Boeing na prace wstępne systemu obrony w którym wystrzelona rakieta przechwytująca uruchamia kilka pocisków niszczących nadlatujące cele.

Porgram wojskowy MKV

Program zwany MKV (multiple-object kill vehicle) został wstrzymany w 2009 roku, powraca na podstawie ustawy National Defense Authoritarian Act z maja 2015 r. Według Space News MKV który zrewolucjonizuje amerykański system obrony przeciwrakietowej będzie gotowy do użycia za pięć lat, cztery lata później minie termin moratorium dla Iranu więc nie jest na obronę za późno.

Iran testuje rakietę

Tymczasem Telewizja Fox News podała, iż 21 listopada Iran przeprowadził test rakiety balistycznej średniego zasięgu, naruszając tym samym rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 r. zakazującej Teheranowi  prowadzenia działalności związanej z rakietami zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej.

Historyczne porozumienie z Iranem

W lipcu tego roku zawarto historyczne porozumienie między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) o ograniczeniu programu nuklearnego tego kraju. W październiku Iran testował jednak pociski klasy Emad także zdolne do przenoszenia głowic jądrowych, ale dalekiego zasięgu.

Reakcja Pentagonu

Pentagon niedawno ponownie uruchomił program obrony przeciwrakietowej szczególnie nadający się do zwalczania pocisków irańskich.
Foto: Flickr.com/ Prayitno

 

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne