Połącz się z nami

Kościół

„Agca nie był sam”. Czy nowa publikacja o kulisach zamachu na Jana Pawła II ujawni niewygodne fakty?

Opublikowano

dnia

Zamach na Papieża Jana Pawła II był przedsięwzięciem zrealizowanym przez związek przestępczy o charakterze zbrojnym, w którego skład wchodzili funkcjonariusze służb bułgarskich, a także NRD i ZSRR – to podsumowanie trwającego kilka lat śledztwa, któremu poświęcona jest książka „Agca nie była sam. Wokół udziału komunistycznych służb w zamachu na Jana Pawła II” Michała Skwary i Andrzeja Grajewskiego. To kolejna publikacja, rzucająca światło na kulisy akcji mającej pozbawić życia papieża Wojtyłę.

Autorzy – prowadzący śledztwo IPN prokurator Michał Skwara i dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, historyk i znawca służb PRL Andrzej Grajewski zapoznali się z ogromną ilością dokumentów, które odsłaniają tło jednej z najbardziej bulwersujących zbrodni XX wieku.

Wywiad PRL wiedział o planach zamachu

Śledztwo, wszczęte przez IPN w 2006 r., choć zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców, ujawniło wiele dotychczas nieznanych faktów, potwierdzających wcześniejsze założenia. Prokuratorzy zapoznali się ze zbiorem zastrzeżonym, będącym w gestii szefa wywiadu, poprosili o pomoc prawną włoski wymiar sprawiedliwości, przesłuchali byłych funkcjonariuszy Departamentu IV MSW, którego zadaniem było zwalczanie i inwigilacja Kościoła. Dotarli do informacji, przekazanej przez b. funkcjonariusza Wywiadu Wojskowego, że wywiad PRL kilka tygodni przed zamachem wiedział o nim, ale nie zrobił nic, żeby mu zapobiec. Prokuratorzy zbadali też kilkadziesiąt metrów bieżących akt.

Proces Ali Agcy

Badacze przeanalizowali także 20 tys. stron kart z procesu Ali Agcy oraz akta, wytworzone przez komisję Mitrochina wraz z raportem końcowym i dokumenty z Bułgarii. W efekcie powstało rzetelne studium, potwierdzające wiele dotychczasowych poszlak, m.in. fakt, że jeden z bułgarskich współorganizatorów zamachu z 13 maja 1981 r., Sergiej Antonow, miał związek z bułgarskim wywiadem, który za wiedzą genseka partii komunistycznej Teodora Żiwkowa prowadził akcję „Erozja 81”.

Nowa książka o zamachu na JPII

Książka składa się z dwóch części – tekstu postanowienia o umorzeniu śledztwa, którego autorem jest prokurator Skwara i analizy historycznej, napisanej przez Andrzeja Grajewskiego.

Umorzenie śledztwa

Uzasadniając decyzję o umorzeniu prokurator Skwara, który dokładnie rekonstruuje fakty organizowania zamachu, jego przebiegu i zacierania śladów zbrodni stwierdza, że postępowanie wobec dwóch współsprawców – Bułgarów Todora Ajwazowa i Jeliu Wasilewa zostaje umorzone, gdyż zostało zakończone prawomocnym wyrokiem włoskiego sądu. „W toku postępowania nie udało się ustalić tożsamości innych funkcjonariuszy państw komunistycznych, którzy brali udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, dlatego też w pozostałym zakresie, co do członków związku przestępczego, postępowanie należało umorzyć z powodu niewykrycia sprawców”. Podobnie – wyjaśnia prokurator IPN – należy umorzyć śledztwo wobec niewykrycia sprawców, czyli funkcjonariuszy państw komunistycznych, którzy kierowali zamachem 13 maja 1981 r.

Wojtyła zagrożeniem dla Kremla

Dziennikarz i historyk Andrzej Grajewski maluje ogólniejsze tło wydarzeń, wskazując, dlaczego zamach na papieża Wojtyłę stał się priorytetem. W podsumowaniu stwierdza, że wybór kard. Karola Wojtyły na papieża od pierwszej chwili został odebrany przez Kreml jako zagrożenie. Zaledwie rok po konklawe kierownictwo sowieckie zatwierdziło dokument „Wytyczne do działań przeciwko polityce Watykanu w stosunku do krajów socjalistycznych”. Dla radzieckich towarzyszy było już jasne, że w swoim nauczaniu Jan Paweł II uwzględnia także kraje, które pozostały za jałtańskim murem, a wolność religijną uznaje za jedno z podstawowych praw człowieka. To zaś ugodziłoby w reżim sowiecki. „Wytyczne…” zobowiązywały więc sowieckie instytucje wszelkich działań, dyskredytujących Jana Pawła II. KGB miało zaś stosować także „środki aktywne”, czyli mord polityczny.

Sojusz NRD, PRL i bułgarskiego wywiadu

„Bratnie wywiady” zmobilizowały wysiłki – polska agentura, inwigilująca Jana Pawła II i jego otoczenie, bułgarska, która była oddelegowana do „mokrej roboty”, enerdowska – do zacierania śladów i akcji dezinformacyjnej. W efekcie 13 maja 1981 podczas audiencji na Placu św. Piotra turecki terrorysta Ali Agca oddał do Jana Pawła II kilka strzałów. Zamach był zorganizowany perfekcyjnie, ale, jak skomentował to po latach Jan Paweł II: „Czyjaś ręka strzelała, ale Inna prowadziła kulę”.

Poszlaki w śledztwie

Papież Wojtyła cudem przeżył zamach, historycy nadal badają okoliczności tej ponurej zbrodni. Książka Marka Skwary i Andrzeja Grajewskiego jest poważnym studium, rzucającym światło na jej mechanizmy i jednoznacznie wskazuje na sprawców i choć najważniejsze dokumenty są nadal poza zasięgiem badaczy, wszystkie poszlaki wskazują jednoznacznie, kto był jej inspiratorem, a jakie zadania wzięli na siebie „podwykonawcy”.

źródło: Kai
Foto: CNS photo/L’Osservatore Romano

 

Kościół

Papież apeluje o modlitwę o pokój i godne traktowanie więźniów

Opublikowano

dnia

Autor:

Po modlitwie Anioł Pański Papież zaapelował o dalszą modlitwę w intencji pokoju na świecie, podkreślając wojnę w Ukrainie, Palestynie, Izraelu i Mjanmie oraz fakt, że obecnie sytuacja jest bardzo napięta. Pozdrowił uczestników marszu, który ma na celu uwrażliwienie na sytuację więźniów. Apelował, aby przebywali oni w godnych warunkach. Franciszek wyraził współczucie po zamordowaniu Juana Antonio Lópeza, zajmującego się diecezjalnym biurem ekologii integralnej w diecezji Trujillo w Hondurasie.

Zachęcając do modlitwy o pokój Papież zaznaczył, że niestety napięcia na frontach wojennych są wysokie. Apelował, aby głos narodów, które proszą o pokój, został usłyszany. Prosił, aby nie zapominać o udręczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu, Birmie, tak wielu krajach, które są w stanie wojny. „Módlmy się o pokój” – apelował.

Papież podkreślił, że ze smutkiem przyjął wiadomość o tym, że został zabity Juan Antonio López, koordynator duszpasterstwa społecznego w diecezji Trujillo i członek-założyciel duszpasterstwa ekologii integralnej w Hondurasie. Papież przyłączył się do żałoby tego Kościoła i potępił wszelkie formy przemocy. Jednocześnie zapewnił, że jest „blisko tych, którym odmawia się podstawowych praw, oraz wszystkich, którzy angażują się w dobro wspólne, odpowiadając na wołanie ubogich i wołanie ziemi”.

Franciszek pozdrowił Ekwadorczyków mieszkających w Rzymie, którzy czczą Matkę Bożą z miejscowości Cisne, jak również chór „Teresa Enríquez de Torrijos” z Toledo, grupę rodzin i dzieci ze Słowacji oraz wiernych z Meksyku oraz Stowarzyszenie „La Palma” z Castagnola di Massa.

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty pozdrawiam także uczestników marszu, który ma na celu uwrażliwienie na warunki, w których przebywają więźniowie. „Musimy dążyć do tego, aby więźniowie byli traktowani z godnością” – apelował dodając, że każdy może popełniać błędy, a bycie więźniem to droga powrotu do uczciwego życia.

Ojciec Święty pozdrowił też delegację przybyłą na Dzień Chorych na Ataksję.

Autor: Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Publikujemy pełną treść papieskiego przesłania:

Drodzy Bracia i Siostry!

Z bólem przyjąłem wiadomość o zabójstwie Juana Antonio Lópeza, delegata Słowa Bożego, koordynatora duszpasterstwa społecznego diecezji Trujillo oraz członek-założyciel duszpasterstwa integralnej ekologii w Hondurasie. Łączę się w żałobie z tym Kościołem i potępiam wszelkie formy przemocy. Jestem blisko tych, którym odmawia się podstawowych praw, oraz wszystkich, którzy angażują się w dobro wspólne, odpowiadając na wołanie ubogich i wołanie ziemi.

Pozdrawiam was wszystkich, wiernych z Rzymu, pielgrzymów z Włoch i z wielu innych krajów. W szczególności pozdrawiam Ekwadorczyków mieszkających w Rzymie, którzy obchodzą święto Matki Bożej z Cisne! Pozdrawiam chór „Teresa Enríquez de Torrijos” z Toledo, grupę rodzin i dzieci ze Słowacji oraz wiernych z Meksyku.

Pozdrawiam uczestników marszu na rzecz uwrażliwienia na warunki [życia] więźniów. Musimy dążyć do tego, aby więźniowie byli traktowani z godnością. Każdy może popełnić błąd. Więzienie powinno prowadzić do podjęcia uczciwego życia na nowo. Pozdrawiam delegację przybyłą z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości o Ataksji oraz Stowarzyszenie „La Palma” z Castagnola di Massa.

Bracia i siostry, kontynuujmy modlitwę o pokój. Niestety, napięcie na frontach wojennych jest bardzo wysokie. Niech będzie słyszany głos narodów, które proszą o pokój. Nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu, Mjanmie i wielu innych krajach w stanie wojny. Módlmy się o pokój.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj Msza Św. w intencji imigrantów i spotkanie imigracyjne w Mt. Prospect

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę 22 września, o godzinie 10.45AM w kościele St. Thomas Becket w Mount Prospect, IL, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji polskich imigrantów. Po nabożeństwie Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago organizuje kolejne spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych.

Kościół St. Thomas Becket jest położony przy 1321 N Burning Bush Ln, Mount Prospect, IL, United States, 60056.

W czasie spotkania imigracyjnego z pytaniami i problemami będzie można się zwrócić do mecenas Magdaleny Grobelski – specjalistki prawa imigracyjnego.

 

Foto: St. Thomas Becket
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Powołany 2” w Chicago: Zobaczcie prawdziwe historie wgniatające w fotel

Opublikowano

dnia

Autor:

Film „Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Druga część miała swoją premierę na polskim wielkim ekranie i w gwiazdorskiej obsadzie, a my będziemy mogli zobaczyć ją w Chicago już w najbliższych dniach. Jej emisję w Wietrznym Mieście zapowiada w studiu Radia Deon reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

Film „Powołany 2” będziemy mogli oglądać w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w dniach od 21 do 29 września.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Film Jana Sobierajskiego będzie można zobaczyć w Auli Jana Pawła II Jezuickiego Ośrodka Milenijnego, codziennie, przez cały tydzień od 21 września. Wejściówki będą do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można będzie z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu