Połącz się z nami

News Chicago

Wyborczy nokaut w Chicago! Słodkie zwycięstwo amerykańskiej Polonii. Prawo i Sprawiedliwość nawet 95%

Opublikowano

dnia

Gdyby wyniki wyborów w Polsce zależały od Polonii Amerykańskiej, to Prawo i Sprawiedliwość zdobywając blisko 76 procent poparcia mogłoby liczyć na konstytucyjną większość. Ten współczynnik jest jeszcze korzystniejszy dla PiS w „Wietrznym Mieście”, gdzie na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowało blisko 90 procent wyborców.

W Chicago i okolicach wyborcy mogli spełnić swój obowiązek obywatelski w 12 komisjach wyborczych. Do udziału w głosowaniu zapisało się ponad 14 tysięcy osób.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-wybory-2-minuty” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Najwięcej osób głosowało w lokalu przy parafii św. Konstancji. Z 2220 ważnych głosów na PiS głosowało 1922 wyborców. Platforma Obywatelska zdobyła jedynie 101 głosów, a komitet wyborczy Pawła Kukiza 94 głosy. Wśród kandydatów PiS obok Jarosława Kaczyńskiego (694 głosy) największym poparciem cieszył się Filip Frąckowiak zdobywając 326 głosów.

W parafii św. Ferdynanda z 1405 ważnych głosów dla PiS przypadły 1224 głos. Czterystu wyborców wskazało na lidera partii, natomiast 283 wyborców obdarzyło zaufaniem Małgorzatę Wypych. Trzeci wynik, 230 głosy – zanotował Filip Frąckowiak. W Bazylice św. Jacka oddanych zostało 1353 ważne głosy. 1229 głosujących poparło Prawo i Sprawiedliwość. Na „Jedynkę” zagłosowały 503 osoby. Drugi wynik osiągnął Filip Frąckowiak zdobywając 241 głosów. Trzecia była Małgorzata Wypych.

Galeria zdjęć

W komisji zlokalizowanej w Związku Narodowym Polskim głosowały 793 osoby, z czego 626 oddało głos na zwycięską partię Jarosława Kaczyńskiego. Dyrektor Izby Pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, Filip Frąckowiak również w tej komisji zanotował drugi wynik, zdobywając 104 głosy. W Konsulacie Generalnym RP na 602 głosy połowa przypadła dla PiS.

Podobną arytmetyką wyborczą charakteryzowały się wyniki w pozostałych komisjach na terenie chicagowskiej metropolii. Wybory przebiegły spokojnie. Nie odnotowano żadnych zakłóceń podczas głosowania. Kandydatka do senatu, Anna Maria Anders popierana przez PiS uzyskała w Stanach Zjednoczonych 19363 głosy czyli ponad 80 procent.

Wybory do Sejmu i Senatu RP w Polsce zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Prawa i Sprawiedliwości. Według wyników sondażowych liczonych w oparciu o badania przeprowadzone w 90% komisji wyborczych partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 232 mandaty w przyszłym Sejmie. Platforma Obywatelska jedynie na 137 mandatów.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

News Chicago

Windy City Smokeout puszcza pierwszy dym! Jest już program festiwalu w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybko rozwijający się letni festiwal grilla, piwa i muzyki country o nazwie Windy City Smokeout ogłosił swój program. Sierpniowe wydarzenie w Chicago przyciągnie fanów wielkimi nazwiskami. Festiwal początkiem sierpnia, szykujcie się na mega zabawę w rytmie country!

Willie Nelson & Family, zdobywca 12 nagród Grammy jest jednym z głównych bohaterów wyczekiwanego zjazdu muzyków. Do zestawu gwiazd zaliczą się także Tim McGrow, Miranda Lambert i Sam Hunt.

„Jest duży optymizm co do tego, co przyniesie nam to lato” – zaanonsował R.J. Melman, prezes Lettuce Entertain You Enterprises. „Myślę, że ludzie nie mogą się doczekać. Z pewnością jest zmęczenie COVID. Jestem pewien, że wszyscy to czują, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby organizować bezpieczny i zdrowy festiwal”.

Kompletny program koncertów Windy City Smokeout:

  • Czwartek, 4 sierpnia (wstęp o 1:00): Morgan Wade, Zach Bryan, Turnpike Troubadours, Willie Nelson & Family
  • Piątek, 5 sierpnia (wstęp o 2.00): Shelby Darrall, Tiera Kennedy, Niko Moon, Russell Dickerson, Tim McGraw
  • Sobota, 6 sierpnia (wstęp o 1:00): Lily Rose, Mackenzie Porter, Jordan Davis, Sam Hunt
  • Niedziela, 7 sierpnia (wstęp o 1:00): Mike & the Moonpies, Flatland Cavalry, Mitchell Tenpenny, Miranda Lambert

Windy City Smokeout odbędzie się od 4 do 7 sierpnia. Bilety dostępne tutaj.

Najniższa cena za bilet jednodniowy to 45 USD za wstęp na koncerty w niedzielę.

 

Źródło: fox32, chicagojournal

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje matka pizzy „Chicago Style”. Nancy Palese miała 87 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nancy Palese, która cierpiała na demencję, zmarła 20 stycznia w domu opieki w wieku 87 lat. Była właścicielką sieci restauracji Nancy’s Pizza i wpółtwórczynią nadziewanej pizzy, jedynego w swoim rodzaju dania, które stało się ikoną w chicagowskim menu. Takie osoby jak ona tworzyły historię Wietrznego Miasta.

Nancy Palese i jej mąż Rocco opracowali nadziewaną pizzę, która stała się podstawą w menu jej słynnej restauracji Nancy’s Pizza. Inspiracją dla tej specjalności, z ciastem na górze i na dole, była scarciedda, nadziewane włoskie ciasto wielkanocne.

Do 2019 roku pani Palese odwiedzała i doglądała restauracji, którą prowadziła jej córka na Golf Road w Niles.

„Do ostatniej chwili”- opowiada jej córka, „mówiła: „Musisz to zrobić w ten sposób”. Produkt musiał pozostać taki sam”.

Nancy Palese urodziła się jako Annunziata Scarano i dorastała w mieście Brindisi di Montagna w prowincji Potenza we włoskim regionie Basilicata – na „podbiciu” tego kraju w kształcie buta. Miała 14 lat, kiedy wyszła za mąż za Rocco w 1948 roku.

W 1969 roku wyemigrowali do Chicago „z małymi walizkami w rękach” opowiada ich ich córka. „Oto jesteśmy, 1969 — amerykański sen”.

Para prowadziła kilka pizzerii, ale chciała mieć własne miejsce. Na początku lat 70. otworzyli pizzę Guy’s w Armitage i Kostner. Kilka lat później założyli pierwszą Nancy’s Pizza– z nadziewaną pizzą w menu – przy 7309 W. Lawrence Ave. w Harwood Heights.

Jakość była ważna dla pary. Mąż pani Palese „miał mały sekretny pokój z przyprawami, w którym mieszał składniki i pakował je w paczki”, aby zachować poufność przepisu, mówi Laurie Cairns, publicystka Nancy’s.

Według Dave’a Howeya w połowie lat 70. Chicago Magazine nazwał ją najlepszą pizzą w mieście.

Około 30 pizzerii Nancy’s działa na terenie Chicago i stanu Illinois, a także w Georgii, Karolinie Północnej i Missouri. Do 1983 roku Nancy’s Pizza była jednym z najlepiej prosperujących sprzedawców na ChicagoFest, prekursorze Taste of Chicago.

„Moja mama naprawdę kochała swoich klientów”– mówi jej córka. „Pozostawiła tam spuściznę, której nie można zapomnieć”. Wśród gości restauracji byli aktorzy Taylor Kinney, Barbara Eden i Ann Jillian.

Pani Palese i jej mąż przez lata zatrudniali setki ludzi, dając także pierwszy start innym restauratorom.

Śmierć pani Palese jest trzecią na przestrzeni roku wśród chicagowskich dynastii pizzy. Donna Marie Malnati, która zmarła w zeszłym roku, była żoną Rudy’ego Malnati, który doskonalił swoje umiejętności robienia pizzy w Pizzerii Uno. Jego syn Lou założył Lou Malnati’s, a ich syn Rudy Jr. założył Pizzę Pizano. Rudy Malnati Jr. zmarł w zeszłym miesiącu.

Mąż pani Palese zmarł w 1994 roku. Restauracje nie zaprzestały działalności.

 

Źródło: chicagosuntimes

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne