Połącz się z nami

Kościół

„Jestem wdzięczny, że mogę wystąpić na Ziemi ludzi Wolnych i w domu Odważnych”. Historyczne przemówienie papieża

Opublikowano

dnia

Papież Franciszek w emocjonującym wystąpieniu przez połączonymi Izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych poruszył wiele kwestii ważnych dla każdego mieszkańca Stanów Zjednoczonych. Apelował do polityków o zwrócenie uwagi na mniejszości narodowe i nierówność społeczną. Prosił także o ciągłą walkę z biedą oraz o to, aby świat dzielony był równo wobec wszystkich. Było to pierwsze wystąpienie papieża przed Kongresem w historii Stanów Zjednoczonych.

Papież został przywitany owacją na stojąco i już w pierwszych słowach zjednał sobie sympatię setek słuchaczy – „Jestem bardzo wdzięczny za to zaproszenie do wystąpienia przed połączonymi Izbami Kongresu na Ziemi ludzi Wolnych i w Domu Odważnych”.

Galeria zdjęć z wystąpienia papieża przed Kongresem

Papież na początku przemówienia odniósł się także do płaskorzeźby Mojżesza umieszczonej w sali Kongresu – „To pierwszy prawodawca, którego prawo prowadzi nas prosto do Boga. Chciałbym przez Was, zwrócić się do tych, którzy ciężko pracują by codziennie utrzymać własną rodzinę. Przyszedłem by rozmawiać ze wszystkimi w tym pięknym kraju” – dodał Franciszek. Ojciec Święty wskazał także na niepokojącą sytuację społeczno-polityczną współczesnego świata, który stał się miejscem gwałtownych konfliktów, nienawiści i brutalnych zbrodni, popełnianych nawet w imię Boga i religii.
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/01-franciszek-kongres-usa” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Musimy być szczególnie uważni na wszelki rodzaj fundamentalizmu, czy to religijnego czy też innego rodzaju. Konieczna jest delikatna równowaga, by zwalczać przemoc popełnianą w imię religii, ideologii lub systemu gospodarczego, chroniąc równocześnie wolność religijną, intelektualną i swobody indywidualne.”

Papież zwrócił uwagę, że świat stoi obecnie w obliczu kryzysu uchodźców, na skalę niespotykaną od II wojny światowej także na kontynencie amerykańskim, gdzie tysiące osób doprowadzanych jest do wyruszenia na północ w poszukiwaniu lepszego życia dla siebie i swoich bliskich.
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/02-franciszek-kongres-usa” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Nie możemy być zaskoczeni ich liczbą, ale raczej musimy ich postrzegać jako osoby, widząc ich twarze i słuchając ich opowieści, starając się zareagować najlepiej jak możemy na ich sytuację. Reagować w sposób, który jest zawsze humanitarny, sprawiedliwy i braterski.”

Ojciec Święty zaapelował również o zaprzestanie handlu bronią, który jest prowadzony tylko dla pieniędzy. „Pieniędzy, które przesiąknięte są krwią, często niewinną krwią. W obliczu tego haniebnego i karygodnego milczenia naszym obowiązkiem jest zmierzenie się z tym problemem i powstrzymanie handlu bronią” – powiedział papież.

Pełne przemówienie papieża Franciszka

[youtube id=”6WhLwWNnf3o” width=”620″ height=”360″]

Ojciec Święty wspomniał także ważnych dla amerykańsko społeczeństwo obywateli – Abrahama Lincolna, Martina Luthera Kinga, Dorothy Day i Thomasa Mertona. Dodał, że dziś przypada rocznica śmierci zamachu na prezydenta Lincolna – „Nasz świat rozdzierany jest przez konflikty, często u podstawy tych konfliktów leży walka w imię Boga”.

W dalszej części przemówienia Franciszek wspomniał również fundamentalizmie i jego wpływie na losy świata „Wiemy, że żadna religia nie jest odporna na ludzkie złudzenia i ekstremizm ideologiczny. Znaczy to, że musimy być szczególnie wyczuleni na wszelkiego rodzaju fundamentalizm, zarówno religijny jak i każdego innego rodzaju” – mówił w swoim wystąpieniu Ojciec Święty.

Franciszek nawiązał również do problemów geopolitycznych i ekonomicznych, z którymi borykają się różne kraje świata – „Jesteśmy wezwani, aby użyć swojej odwagi i inteligencji do rozwiązywania różnych kryzysów geopolitycznych i ekonomicznych”.

Nawiązując do Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii, w którym weźmie udział 26-27 września, papież wyraził swój niepokój o rodzinę, która jest „zagrożona, być może jak nigdy wcześniej od wewnątrz i z zewnątrz”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Agnieszka Warzecha
awarzecha@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, cnn.com
Foto: CNS photo/Paul Haring

Adwent

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines oczekuje tysięcy pielgrzymów w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Coroczna uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines w stanie Illinois powróci w 2021r. po tym, jak została odwołana w zeszłym roku, z powodu pandemii.

W 2020 r. władze kościelne przeniosły obraz Matki Bożej z Guadalupe, aby zapobiec zbieraniu się tłumów. A Kardynał Blase Cupich wydał oświadczenie, w którym prosił pielgrzymów o unikanie corocznej tradycji z powodu wirusa COVID-19.

W tym roku rektor Sanktuarium – ks. Esequiel Sanchez – oczekuje, że tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Ta uroczystość Matki Bożej z Guadalupe jest wspólnotowym wyrazem mocy nadziei, która pomaga nam przezwyciężać przeciwności naszego życia, w tym tych, którzy mają dopiero nadejść” powiedział wielebny Sanchez, mając na myśli trwającą pandemię, trudności i straty wśród społeczności latynoskiej.

„Wszyscy szykują się do Twojej wizyty” – powiedział, zwracając się do dziesiątek tysięcy osób, które będą pielgrzymować w tym roku.

Święto Matki Bożej z Guadalupe w 2021 r. odbędzie się w sobotę 11 grudnia. Uroczysta msza inauguracyjna rozpoczyna się o godz. 7 z pokazem fajerwerków o 8:30. Przez całe dwudniowe wydarzenie pielgrzymi mogą odmawiać różaniec i uczestniczyć w różnych mszach i modlitwach zaplanowanych prawie co godzinę. Msza św. na zakończenie rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 18:00.

Kustosz sanktuarium ksiądz Sanchez poprosił ludzi, aby przyjeżdżali w grupach i używali maseczek. Zabroniony jest alkohol, broń i zwierzęta domowe.

Policja także zwraca się z apelem. „W minionych latach padał śnieg lub zimno, więc ubierz się odpowiednio do pogody” – powiedział komandor Matt Bowler z Departamentu Policji Des Plaines.

Oddalone parkingi i autobusy będą bezpłatne, jedynie w sobotę trzeba będzie zapłacić 10 USD za parkowanie na terenie sanktuarium.

Przed wielkim weekendowym świętem, ważnym zwłaszcza dla ludności pochodzenia latynoskiego, zaplanowane są także inne wydarzenia w Sanktuarium w Des Plaines. W piątek 3 grudnia Sanktuarium rozpoczyna Nowennę – czyli 9 dni modlitwy. W sobotę 4 grudnia zostanie poświęcone nowe wejście do Sanktuarium.

Ksiądz Sanchez widzi w powrocie obchodów uroczystości znak nadziei. „Ludzie mówią: „Ojcze, tu po prostu czuję się jak w domu” – powiedział. „Jeśli mogą mi to powiedzieć, wykonujemy swoją pracę”.

Sanktuarium jest miejscem spotkań dla tych, których poruszyła Matka Boża z Guadalupe. „Potrzebujemy tego” mówią chicagowscy pielgrzymi.

 

Źródło:abc7
Foto: YT

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porucznik Wyszyński w Chicago. Producent filmu Maciej Syka zaskakuje historią późniejszego Prymasa Polski

Opublikowano

dnia

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie. Wojenna biografia przyszłego Prymasa Polski już niebawem w Pickwick Theatre w Chicago. Producent Maciej Syka na antenie Radia Deon24 zaprasza na amerykańską premierę polskiego filmu.

Historia bł. Stefana Wyszyńskiego została obejrzana w ciągu miesiąca przez ponad 130 tys. widzów w Polsce. Film wyreżyserował Tadeusz Styka, a wystąpili w nim Ksawery Szlenkier, w roli porucznika Wyszyńskiego, Małgorzata Kożuchowska w roli niewidomej łączniczki powstania Marii Różyczewskiej, a także Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Adam Fidusiewicz.

Jak mówi na antenie Radia Deon Chicago 1080AM producent filmu, Maciej Styka opiekę artystyczną nad filmem objął sam Krzysztof Zanussi. Muzykę stworzył Atanas Valkow.

Film opowiada wojenną, nieznaną do tej pory, historię Stefana Wyszyńskiego jako młodego żołnierza.  Przedstawia wydarzenia, które w dużym stopniu ukształtowały go jako człowieka, zanim został Prymasem Tysiąclecia.

Wybory, których wtedy musiał dokonać, na pewno wpłynęły na jego późniejszą siłę i hart ducha. „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?” to pytanie, na które Ksiądz Wyszyński, młody kapelan, musiał szukać odpowiedzi w trudnych doświadczeniach wojny.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1944, kiedy przyszły kardynał pomaga w szpitalu polowym w podwarszawskich Laskach. Podejmuje się przeprowadzenia niebezpiecznych zadań związanych z przemytem broni oraz lekarstw dla warszawskich powstańców.

Film powstawał przez dwa lata w oryginalnym, istniejącym budynku szpitala polowego w Laskach. W scenografii użyto wielu autentycznych przedmiotów z  lat drugiej wojny światowej. W jego realizację zaangażowała się młodzież i wojsko powiedział na naszej antenie Maciej Styka.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to też oficjalny film beatyfikacyjny ks. kardynała Wyszyńskiego. Można go zobaczyć w dniach 10, 11, 12 w Pickwick Theatre, gdzie odbędą się również spotkania z jego twórcami.

W sprawie biletów grupowych powyżej 30 sztuk prosimy o tel. 773 340 3135 lub wysłać wiadomość tekstową. Bilety dostępne są w polonijnych i amerykańskich parafiach oraz na stronie www.bilety.com

 

Czytaj dalej

Kościół

Odpływ uczniów szkoł katolickich w USA jest większy niż po wybuchu skandali seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza fala odchodzenia od szkół katolickich w roku 2002 nastąpiła po wybuchy skandali seksulanych wśród amerykańskich księży. Druga fala dotyczyła kryzysu finansowego w roku 2008, a teraz w wyniku pandemii mamy trzecią falę, która jest dużo większa i poważniejsza od pierwszej czy drugiej – tak wynika z najnowszego raportu Pew Research.

W raporcie możemy przeczytać, że zamykanie szkół katolickich nieproporcjonalnie dotknęło uczniów pochodzących z rodzin o niższych dochodach, mieszkających w amerykańskich miastach.

Według autorów tego raportu stwarza to ogromne zagrożenie dla całych społeczności, bo jest równoznaczne z pozbawieniem możliwości rozwoju wielu rodzin.

Spadki zapisów nastąpiły, mimo iż znacznie więcej osób wybierało szkoły katolickie niż w ubiegłych latach. Powodem takich decyzji było to, że ponad 90 proc. szkół prowadzonych przez Kościół zaprosiło w tym roku szkolnym swoich uczniów do klas. Tylko niewielka ich część postawiła na zdalne nauczanie w przeciwieństwie do szkół publicznych.

Z raportem Pew Research zapoznał się nasz publicysta, komentator jezuita Paweł Kosiński:

Ta dysproporcja skłoniła wielu rodziców do wyboru placówki katolickiej. Nie powstrzymało to jednak ogólnego spadku ilości uczniów i zamykania szkół katolickich. Autorzy raportu zastrzegają, że nie jest oczywiste, iż nastąpi poprawa, gdy znikną ograniczenia związane z pandemią.

 

źrodło: RV, Łukasz Sośniak SJ
foto: Flickr/USAG- Humphreys, Mundial Perspectives,

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne