Ciekawostki
Młode pokolenie na Kubie coraz bardziej interesuje się chrześcijaństwem. Czy papież może jeszcze pomóc?
Już jutro papież Franciszek rozpoczyna czterodniową wizytę na Kubie. Gdy tam przybędzie, spotka się z komunistycznym krajem, w którym na przestrzeni ostatnich lat znacznie wrosło zainteresowanie chrześcijaństwem. Według Ulricha Kny, eksperta ds. Ameryki Łacińskiej w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, to czas „małej wiosny Kościoła”. Coraz więcej osób postanawia się ochrzcić, coraz liczniejszy jest udział po okresie, w którym ich rodzice wyrastali w warunkach pełnego ateizmu „Papież z pewnością znacznie zwiększy ich zainteresowanie wiarą”, uważa ekspert.
Kościół katolicki na Kubie ma dziś 11 diecezji, w których pracuje 357 księży (w tym 180 diecezjalnych, a 117 zakonnych) oraz 84 diakonów. Dysponuje też 650 obiektami oraz 325 parafiami, na ogół w dużych skupiskach miejskich. Dane statystyczne dotyczące religii są bardzo rozbieżne. Niektóre statystyki mówią, że katolicy stanowią nawet 39 proc. społeczeństwa, że nawet 60 proc. to ludzie ochrzczeni, podczas gdy z innych danych wynika, że tylko 12 proc. ludności Kuby ma trwałe związki z którymś z wyznań.
Jedno jest pewne, że Kościół na Kubie ma za sobą trudny, kilkudziesięcioletni okres. Po rewolucji kubańskiej 1959 roku nie wolno było budować żadnych kościołów, dopiero w 2014 roku prezydent Raúl Castro zezwolił na budowę nowej świątyni we wschodniej dzielnicy Hawany. Ponadto publiczne przyznanie się do wiary chrześcijańskiej było związane ze zmniejszeniem się szans na awanse zawodowe oraz naukę, skutkowało nawet narażeniem się na prześladowania polityczne. W takiej sytuacji pomoc stanowią domy prywatne, w których – za zgodą właściciela – odbywały się nabożeństwa i wspólne modlitwy. Obecnie na Kubie jest 2300 takich domów, głównie w regionach wiejskich.
Z drugiej strony Kuba jest jedynym krajem świata rządzonym przez komunistów, który nigdy nie zerwał stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
Po Janie Pawle II (1998) i Benedykcie XVI (2012) Franciszek jest trzecim papieżem, który złoży wizytę na Kubie. Będzie to jednocześnie jego trzecia wizyta na kontynencie amerykańskim: wcześniej papież z Argentyny odwiedził w 2013 roku Brazylię z okazji Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro, a w czerwcu br. – Ekwador, Boliwię i Paragwaj. Jest to 10 podróż zagraniczna pontyfikatu Franciszka od 2013 roku.
Źrodło: KAI
Foto: JavierPsilocybin / Foter / CC BY
News USA
Odnaleziony na strychu w Maine obraz Rembrandta sprzedano za rekordowe 1,4 mln USD
Obraz z XVII wieku autorstwa Rembrandta, odnaleziony na strychu w stanie Maine, został sprzedany na aukcji za 1,4 miliona dolarów, ogłosili w środę organizatorzy aukcji. Dzieło zatytułowane „Portret dziewczynki” trafiło na aukcję w ramach dorocznej Summer Grandeur, organizowanej przez Thomaston Place Auction Galleries.
Trzej licytujący przez telefon stoczyli zaciętą walkę o obraz, który przedstawia młodą dziewczynę ubraną w czarną suknię, biały czepek i kryzę na tle brązowego tła, oprawiony w ręcznie rzeźbioną ramę. Ostatecznie trafił w ręce anonimowego kolekcjonera z Europy 24 sierpnia.
Była to rekordowa sprzedaż dla domu aukcyjnego z Nowej Anglii, który nazwał odkrycie „jedynym w życiu”.
Założyciel Thomaston Place Auction Galleries, Kaja Veilleux, zdradził, że odkrycia dokonano podczas rutynowej wyceny w prywatnej posiadłości w Camden. „Portret dziewczynki” był jednym z kilku cennych rodzinnych pamiątek i antyków schowanych na strychu.
Obraz namalowany na panelu z dębu przez holenderskiego mistrza Rembrandta Harmenszoona van Rijna, jednego z najwybitniejszych artystów XVII wieku, znajdował się w ręcznie rzeźbionej ramie.
Etykieta na odwrocie dzieła wskazywała, że zostało ono wypożyczone do Muzeum Sztuki w Filadelfii w 1970 roku przez ówczesnego właściciela, Cary’ego W. Boka, mieszkańca Camden.
Bok, który pełnił funkcję skarbnika i wiceprezesa Curtis Publishing Company, zmarł w 1970 roku.
Żródło: nbc
Foto: Thomaston Place Auction Galleries
NEWS Florida
Gdzie na emeryturę? Oczywiście na słoneczną Florydę! Orlando najlepsze dla seniorów
Floryda utrzymuje pozycję ulubionego miejsca na emeryturę w 2024 roku – aż pięć miast z tego stanu znalazło się wśród dziesięciu najlepszych lokalizacji dla seniorów według rankingu WalletHub. Najwyżej ocenionym miastem okazało się Orlando, które zajęło pierwsze miejsce w zestawieniu zatytułowanym „Najlepsze i najgorsze miejsca na emeryturę”.
WalletHub, serwis poświęcony finansom osobistym, wskazał, że kluczowymi czynnikami, które pomogły Orlando zdobyć pierwsze miejsce, były szeroka oferta aktywności dla seniorów oraz wysoka jakość opieki zdrowotnej. Na sukces tego miasta wpłynęła również polityka podatkowa Florydy, która jest przyjazna dla osób starszych, co dodatkowo podniosło jego atrakcyjność jako miejsca do spędzenia emerytury.
Wśród dziesięciu najlepszych miast dla emerytów znalazły się aż cztery inne miejscowości z Florydy: Miami (2. miejsce), Tampa (4. miejsce), Fort Lauderdale (5. miejsce) oraz St. Petersburg (8. miejsce). Wysokie pozycje miast Florydy wynikają z korzystnej pogody, atrakcyjnych podatków i bogatej oferty rozrywkowej.
WalletHub uwzględnił w rankingu łącznie 182 miasta w USA, oceniając je na podstawie kilkudziesięciu wskaźników, takich jak przystępność cenowa, aktywność, jakość życia i dostęp do opieki zdrowotnej. Orlando zdobyło łączny wynik 61,49, co pozwoliło mu wyprzedzić inne miejscowości.
W pierwszej dziesiątce znalazły się również miasta z innych stanów. Scottsdale w Arizonie zajęło 6. miejsce, Minneapolis znalazło się na 3. pozycji, a Cincinnati na 7. miejscu. Wśród najlepszych miast znalazło się także Casper w Wyoming, który wyróżnił się pod względem przystępności cenowej, zajmując 9. miejsce w rankingu.
Co decyduje o najlepszym mieście na emeryturę?
Według WalletHub, idealne miasto na emeryturę powinno oferować nie tylko niskie koszty utrzymania i niskie podatki, ale także możliwości kontynuowania pracy dla tych, którzy chcą dorobić do emerytury.
Analityk serwisu, Chip Lupo, podkreśla, że dobre miasta dla emerytów oferują też dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz szeroki wachlarz aktywności, które umożliwiają seniorom prowadzenie aktywnego i satysfakcjonującego życia.
Spośród wyróżnionych miejscowości, Miami otrzymało najwyższą ocenę w kategorii aktywności, plasując się na 2. miejscu. Scottsdale zostało wyróżnione za jakość życia, zajmując 3. miejsce, natomiast Casper zdobyło wysokie noty za przystępność cenową.
Wyzwania finansowe emerytów
Z rankingiem najlepszych miast na emeryturę współgrają dane dotyczące oczekiwań finansowych Amerykanów w kwestii komfortowego przejścia na emeryturę.
Według badań Northwestern Mutual z kwietnia 2024 roku, przeciętny Amerykanin uważa, że potrzebuje około 1,46 miliona dolarów oszczędności, aby żyć wygodnie na emeryturze. To o 15% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem, co pokazuje, jak rosnące koszty życia wpływają na planowanie przyszłości.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/PeopleImages/
News Chicago
Jezioro Michigan pokonało Jima Dreyera po raz czwarty od 2023 roku
Jim Dreyer musiał przerwać swoją kolejną próbę przepłynięcia jeziora Michigan po 40 godzinach spędzonych w wodzie. Ekstremalny pływak znany jako „The Shark”, który wyruszył z Grand Haven w stanie Michigan w poniedziałek wieczorem, miał zamiar pokonać 82-milową trasę do Wisconsin. Niestety, po wyczerpującym wysiłku, w środę powrócił na brzeg w miejscu, z którego wystartował.
Jim Dreyer poinformował na Facebooku, że jest cały i zdrowy, dodając: „Podczas tych 40 godzin w wodzie były tylko dwie dobre godziny. Obiecuję, że nie byłem pijany, jeśli śledziliście mnie online!” Pływak zapowiedział, że więcej szczegółów przekaże po „maratonie snu” i podziękował swoim fanom za wsparcie oraz modlitwy.
Od2023 roku 61-letni Dreyer próbował już czterokrotnie przepłynąć jezioro Michigan, jednak każda z tych prób zakończyła się niepowodzeniem – głównie z powodu trudnych warunków pogodowych i innych czynników. Nieco wcześniej, kilka tygodni przed swoją ostatnią próbą, również musiał zrezygnować z wyzwania.
Dreyer nie tylko starał się pokonać jedno z Wielkich Jezior, ale także ciągnął za sobą małą pontonową łódź z zapasami. Jego pierwszym znaczącym sukcesem było przepłynięcie jeziora Michigan w 1998 roku – wystartował wtedy z Two Rivers w stanie Wisconsin, a zakończył trasę w Ludington w stanie Michigan.
W sierpniu tego roku, w trakcie jednej z prób, warunki na jeziorze oraz halucynacje zmusiły pływaka do rezygnacji z wyzwania po trzecim dniu pływackiego maratonu. Na domiar złego zgubił baterie do swojego urządzenia GPS, co spowodowało, że zboczył z kursu.
Więcej informacji na temat pływackich wyzwań podejmowanych przez Jima Dreyera można znaleźć na jego stronie internetowej.
Źródło: wttw
Foto: Jim Dreyer
-
News Chicago1 tydzień temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago5 dni temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
Kościół4 tygodnie temu
Pielgrzymi idą w XXXVII Pieszej Polonijnej Pielgrzymce do Merrillville – OGLĄDAJ NA ŻYWO
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Wisłoka Chicago będzie bronić tytułu Mistrza. Dziś pierwszy mecz jesiennego sezonu
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina apeluje o bezpieczeństwo po śmierci Grace Bentkowski na stacji Far South Side
-
Wisloka Chicago3 tygodnie temu
Wisłoka Chicago Soccer Academy zaprasza do zapisywania dzieci na jesienne zajęcia!
-
News Chicago5 dni temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks