Połącz się z nami

Finanse Chicago

Pułapki Emerytalne, których należy unikać. Radzi Dariusz Godlewski z firmy Financial Wealth Alliance

Opublikowano

dnia

Nie ma wątpliwości, że planowanie emerytury jest  procesem długotrwałym i dość  skomplikowanym. Oznacza to, że ciągle należy być na  bieżąco i uaktualniać swoje informacje pod względem  zmieniających się przepisów podatkowych, oraz wahań rynku, co powoduje konieczność ciągłego dopasowywania planu emerytalnego do zaistniałych okoliczności.

Ponieważ , zaprojektowanie opowiedniej strategii wymaga właściwej interpretacji  wszystkich czynników zewnętrznych, dlatego też łatwo jest coś przeoczyć. Małe potknięcia nie mają  tutaj aż tak dużego znacznia, ale niektóre decyzje mogą całkowicie zniszczyć plan emerytalny. W związku z tym będziemy dzisiaj omawiać podstawowe pułapki, których należy sie wystrzegać.

Posłuchaj rozmowy Jarka Maculewicz i Dariusza Godlewskiego z firmy Financial Wealth Alliance
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/05-finanse-chicago-pulapki-i-emerytalne” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Brak planu finansowego – Jak można sobie wyobrazić, jest to sytuacja nie do pomyślenia, aczkolwiek  (niestety!) spotykana. Należy przy tym nadmienić, że aby osiągnąć sukces emerytalny musimy założyć  swój plan stosunkowo wcześnie, tak aby nie obudzić się kiedy jest już za późno. Przy czym zabezpieczenie przyszłości  emerytalnej bez właściwego planu finansowego, jest praktycznie niemożliwe.Dariusz-1-Internet-size-960pix

Ignorowanie zaistniałych zmian zewnętrzych – Musimy zdawać sobie sprawę, że nie osiągniemy satysfakcjonizujących wyników, jeśli będziemy przymykać oczy na zaistniałe zmiany zewnętrzne. Plan emerytalny wymaga ciągłego, corocznego monitorowania i dopasowywania zaistniałych okoliczności do naszej osobistej sytuacji.

Lekceważenie kosztów podatkowych –Jak sądzisz co się stanie ze stawkami podatkowymi  w przyszłości? Będą one się zmieniać w zależności od zadłużenia państwa oraz potrzeb rządu. Na dzień dzisiejszy większość  prognoz wskazuje tendencję wzrostową. Dlatego też naszym celem jest minimalizowanie kosztów i  przeznaczanie jak najmniejszą części naszych oszczędności na cele podatkowe.

Nie uwzględnianie wydatków związanych z ochroną zdrowia – Czy w dzisiejszych czasach jest coś droższego niż opieka zdrowotna? Czy posiadamy jakiś inny wydatek, który z każdym rokiem wzrasta tak dynamicznie jak cena ubezpieczenia zdrowotnego? Musimy zdać sprawę z tego, że będzie to największy nakład pieniężny jakiemu jesteśmy zobligowani sprostać podczas naszej emerytury. Zwykle też jest to przyczyną „numer jeden” naszej ruiny finansowej na emeryturze.

Posiadanie błędnego pojęcia względem inwestycji– Czy jesteś przygotowany na kolejną korektę rynku, która z pewnością nadejdzie?

Bardzo prawdopodobne jest to, że zanim dotrzemy do naszej upragnionej emerytury, będziemy zmuszeni przejść przez prawdziwe pole minowe. Aby przetrwać, potrzebujemy odpowiednie narzędzia, strategię oraz zasób informacji. Można nas znalezć nas na stronie internetowej www.FinancialWealthAlliance.com lub kontaktując się bezpośrednio z Dariuszem Godlewskim (847)312-3454.

 

Investment Advisory Services offered through Brookstone Capital Management LLC, a SEC Registered Investment Advisor. Any statement contained herein are not intended to be construed as tax advice.  You should consult your tax advisor as to any tax or related matters.  The information and opinions contained herein are provided by third parties and have been obtained from sources believed to be reliable, however, we make no representation as to its completeness or accuracy.  The information is not intended to be used as the sole basis for financial decisions, nor should it be construed as advice designed to meet the particular needs of an individual’s situation. Content is provided for informational purposes only and is not a solicitation to buy or sell any products mentioned.

REKLAMA REKLAMA
Reklama

BIZNES

Dariusz Godlewski: 6 faktów na temat podatków-co musisz wiedzieć rozliczając się z urzędem skarbowym.

Opublikowano

dnia

Autor:

Termin na składanie indywidualnych rozliczeń podatkowych za rok 2021 przypada na 18 kwietnia 2022 r. Oto kilka faktów i wskazówek do rozważenia, które mogą być przydatne w sezonie podatkowym.

1. Co dzieje się z naszymi dolarami z podatków?

  1. W 2021 roku rząd federalny wydał 6,82 biliona dolarów, co stanowi 30% produktu krajowego brutto kraju. Większość budżetu pokrywa trzy istotne obszary wydatków:
  2. Medicare stanowiło 696,5 miliarda dolarów, czyli 10%.
    Wydatki na działania związane z bezpieczeństwem i obroną kraju wyniosły 754,8 miliardów dolarów, czyli 11% budżetu.
  3. Na Social Security zostało przeznaczone 17 % czyli 1,1 biliona dolarów, które zapewniało comiesięczne świadczenia emerytalne dla 46 milionów emerytowanych pracowników.

2. Jak długo należy przechowywać dokumenty podatkowe?

Urząd Skarbowy IRS zaleca następujące wytyczne:

  1. Zeznania podatkowe powinny być przechowywane przez 3 lata (jeśli podpunkt 4 i 5 poniżej nie dotyczy Twojej sytuacji).
  2. Przechowujemy dokumentację podatkową przez 3 lata od daty złożenia zeznania lub przez dwa lata od daty zapłacenia podatków. (Wybieramy datę późniejszą). Ma to zastosowanie, gdy otrzymujemy zwrot lub kredyt na rozliczeniu podatkowym.
  3. Trzymamy dokumenty przez 7 lat, jeśli wykazywaliśmy straty z bezwartościowych akcji lub odliczenia z nieściągalnego długu.
  4. Powinniśmy przechowywać dokumentację przez 6 lat, jeśli nie zgłosiliśmy wymaganego dochodu, a jego wysokość przekroczyła 25% dochodu brutto podanego w zeznaniu.
  5. Przechowujemy dokumenty przez czas nieokreślony, jeśli nie złożyliśmy deklaracji podatkowej.

3. Progi podatkowe dla indywidualnych deklaracji na rok 2021.

UWAGA: Podane stawki podatkowe mają wygasnąć w 2025 roku, chyba że Kongres podejmie działania, aby nie zostały one zmienione.

4. Progi podatkowe na 2022 rok.

Jeśli chodzi o podatki, zawsze dobrze jest planować je z wyprzedzeniem. W listopadzie 2021 roku Urząd Skarbowy ogłosił, że podnosi federalne progi podatkowe na 2022 rok ze względu na wysoką inflację. Poniżej zestawienie nowych progów dla siedmiu przedziałów podatkowych w 2022 roku:

REKLAMA REKLAMA

10%: osoby rozliczające się indywidualnie do $10,275

małżeństwa rozliczające się wspólnie do $20,550.

12%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $10,275

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad $20,550.

22%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $41,775

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad $83,550.

24%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $89,075

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad $178,150.

32%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $170,050

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad$340,100.

35%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $215,950

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad $431,900.

37%: osoby rozliczające się indywidualnie ponad $539,900

małżeństwa rozliczające się wspólnie ponad $647,850.

5. Standardowe odliczenia

Oto przegląd standardowych odliczeń od 2019 roku:

Na rok 2022 IRS zwiększa standardowe odliczenia ze względu na wyższą inflację. Standardowe odliczenie dla par małżeńskich składających wspólne deklaracje wzrośnie o 3,2 % do $25,900. Standardowe odliczenie dla osób rozliczających się indywidualnie wzrasta do $12,950 na rok podatkowy 2022.

6.Kontrybucje na konta IRA za rok podatkowy 2021.

Jeśli jeszcze nie wpłaciliśmy naszych kontrybucji na konta IRA czy Roth IRA na 2021 rok, mamy ciągle czas do 15 kwietnia.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance: 847-312-3454.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.
___________________________________________________________________________

Autor: Dariusz Godlewski

Foto: istock/scyther5/ izkes/ alfexe/ William_Potter

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Finanse Chicago

Jak zmaksymalizować swoje konta emerytalne? Na pewno musisz unikać zasady „Set It and Forget It”

Opublikowano

dnia

W zeszłym tygodniu pisałem o zmianach wprowadzanych przez niektóre firmy w odniesieniu do „pension plans”, polegajacych na ich zamrożeniu lub zakończeniu. Temat ten kontynuowaliśmy podczas ostatniej audycji radiowej, gdzie były podane konkretne rozwiązania zmierzające do minimalizowania skutków przekształceń zachodzących w planach oferowanych przez pracodawców oraz ich ewentualnego przenoszenia na indywidualne plany emerytalne. Tym razem, chciałbym poświęcić nieco uwagi maksymalizowaniu zysków na indywidualnych planach emerytalnych. 

Utrata  „pension plans”oznacza dla nas przejęcie odpowiedzialności za planowanie emerytalne przy pomocą kont indywidualnych takich jak: 401K , 403 (b) s, czy IRA. Wprawdzie można się tutaj sprzeczać co do efektywności wymienionych wyższej narzędzi, aczkolwiek (jak pokazują dane statystyczne), korzysta z nich wiele milionów Amerykanów, gromadząc przy ich pomocy biliony dolarów. Związku z ich popularnością, myślę, że bardzo przydatnym będzie udzielenie kilku wskazówek , dotyczących maksymalizowania zysków przy zastosowaniu tego rodzaju kont.

Dariusz Godlewski

Dariusz Godlewski

Wpłaty-powinniśmy wpłacać maksymalnie tyle, ile jest to możliwe. Pamiętaj, różne rodzaje planów mają różne limity składek. Zrozumienia zagadnień podatkowych – odpowiednia interpretacja rodzaju konta emerytalnego w zależności od sposobu jego opodatkowania może stanowić ogromną różnicę w ostatecznej wartości tego konta. Unikanie zasady „Set It and Forget It”. W żadnym wypadku nie stosuj metody ograniczającej się do założenia konta i trzymaniu tych samych funduszy do docelowej daty. Podczas twoich przedemerytalnych i emerytalnych lat takie indywidualne plany emerytalne wymagają aktywnego zarządzania i dostosowywania ich do zaistniałych warunków rynkowych. „Trzymaj ręce z daleka” – Nie daj się skusić na pożyczki z kont emerytalnych, bo będziesz ponosić tego nieprzyjemne konsekwencje.  Poza tym, przez takie działanie, możesz znacznie uszkodzić swój plan emerytalny.

REKLAMA REKLAMA


Posłuchaj rozmowy na ten temat Jarka Maculewicza z Dariuszem Godlewskim z Financial Wealth Alliance z Glenview, IL
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/finanse-chicago-07″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Istnieje wiele opcji dotyczących składek oraz zarządzania indywidualnymi kontami emerytalnymi. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat oraz poznać najbardziej efektywne strategie maksymalizowania oszczędności na swoich kontach, posłuchaj nas w tym tygodniu w radiu DEON na 1080AM.

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do słuchania audycji „Finanse Chicago”. W każdym programie szczegółowo omawiamy zależności podatkowe w odniesieniu do poszczególnych kont emerytalnych oraz podajemy kilka skutecznych sposobów na ograniczanie zadłużenia podatkowego.  Audycja „Finanse chicago” można słuchać w każdy wtorek i czwartek o 10.30 rano w Radio DEON Chicago na fali  WNWI 1080am.

Kontakt z Dariuszem Godlewskim
www.FinancialWealthAlliance.com

[vimeo id=”72274622″ width=”620″ height=”360″]
Foto: Flickr.com/ American Advisors Group

Investment Advisory Services offered through Brookstone Capital Management LLC, a SEC Registered Investment Advisor. Any statement contained herein are not intended to be construed as tax advice.  You should consult your tax advisor as to any tax or related matters.  The information and opinions contained herein are provided by third parties and have been obtained from sources believed to be reliable, however, we make no representation as to its completeness or accuracy.  The information is not intended to be used as the sole basis for financial decisions, nor should it be construed as advice designed to meet the particular needs of an individual’s situation. Content is provided for informational purposes only and is not a solicitation to buy or sell any products mentioned.

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Finanse Chicago

Podatki a Twój Plan Emerytalny. Myślisz, że jesteś młody i problem podatków na emeryturze ciebie nie dotyczy?

Opublikowano

dnia

Jak wiecie, obciążenia podatkowe znajdują się praktycznie wszędzie i nigdy nie ma im końca. Tą tezę potwierdzają słowa znanych osób, na przykład Benjamin Franklin powiedział:”Na tym świecie, oprócz śmierci i podatków, niczego nie można być pewien”. Franklin powiedział także: „Jedyna różnica między śmiercią, a podatkami jest taka, że śmierć nie staje się za każdym razem gorsza gdy obraduje Kongres.”Te zwroty, choć ironiczne, mają w sobie ukrytą prawdę. Dla większości ludzi temat podatków nigdy się nie kończy – nawet podczas ich emerytury.

Dariusz Godlewski

Dariusz Godlewski

To oznacza, że jednym z największych błędów jaki możemy popełnić, to nie poświęcanie wystarczającej uwagi podatkom w odniesieniu do naszych planów emerytalnych. Niestety, taki brak zrozumienia opodatkowania w stosunku do różnych rodzajów kont, czy też brak działań zapobiegawczych w celu minimalizowania obciążeń podatkowych, nie pozostaje bezkarny i może stanowić ogromną różnicę w ostatecznej wartości planu emerytalnego, co zatem idzie, znacznemu pogorszeniu jakości życia w starszym wieku.

Tak więc, jeśli myślicie, że problem podatków na emeryturze was nie dotyczy, to z przykrością informuję, że jesteście w wielkim błędzie.

REKLAMA REKLAMA

Pierwsza rzecz, na którą emeryci, oraz osoby w wieku przedemerytalnym, powinni zwrócić uwagę, to sprawdzenie swoich planów emerytalnych pod względem opodatkowania. Każdy rodzaj konta emerytalnego jest traktowany w różny sposób. Na przykład, konta z podatkiem odroczonym podlegają innym przepisom podatkowym niż konta z już odliczonym podatkiem dochodowym, wstępnie opodatkowane-IRA, czy indywidualne plany (takie jak: Roth IRA, Social Security, pensions, Annuities). W większości przypadków, w celu zminimalizowania skutków podatkowych, wystarczy skorzystać z wiedzy ekspertów lub zastosować  strategiczne planowanie. Jedna z powszechnych teori głosi, by najpierw zająć się kontami opodatkowanymi, następnie kontami podatku odroczonego, po czym ROTH. Przy tym, o ile taka stategia może być skuteczna dla niektórych emerytów, to jednak większość powinna zastosować bardziej kompleksowe działania. Nie wzorujcie się tylko i wyłącznie na ogólnych radach, bo możecie bardzo dużo na tym stracić.

Posłuchaj rozmowy na ten temat Jarka Maculewicza z Dariuszem Godlewskim z Financial Wealth Alliance z Glenview, IL
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/finanse-11″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do słuchania audycji „Finanse Chicago”. W każdym programie szczegółowo omawiamy zależności podatkowe w odniesieniu do poszczególnych kont emerytalnych oraz podajemy kilka skutecznych sposobów na ograniczanie zadłużenia podatkowego.  Audycja „Finanse chicago” można słuchać w każdy wtorek i czwartek o 10.30 rano w Radio DEON Chicago na fali  WNWI 1080am.

Kontakt z Dariuszem Godlewskim
www.FinancialWealthAlliance.com
Bezpośredni telefon (847)312-3454

[vimeo id=”72274622″ width=”620″ height=”360″]
Foto: Flickr.com/ Ken Teegardin

Investment Advisory Services offered through Brookstone Capital Management LLC, a SEC Registered Investment Advisor. Any statement contained herein are not intended to be construed as tax advice.  You should consult your tax advisor as to any tax or related matters.  The information and opinions contained herein are provided by third parties and have been obtained from sources believed to be reliable, however, we make no representation as to its completeness or accuracy.  The information is not intended to be used as the sole basis for financial decisions, nor should it be construed as advice designed to meet the particular needs of an individual’s situation. Content is provided for informational purposes only and is not a solicitation to buy or sell any products mentioned.

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu