Połącz się z nami

News Chicago

Powstańcze wspomnienia. Uroczystości rocznicowe Powstania Warszawskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

71 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego, chicagowscy weterani zgromadzeni w Kole byłych żołnierzy Armii Krajowej uczcili pamięć poległych, zmarłych i żyjących uczestników powstańczego zrywu uczestnicząc w mszy świętej. Niedzielne nabożeństwo zostało odprawione w kościele św. Konstancji. Po mszy kombatanci spotkali się na obiedzie żołnierskim w restauracji „Old Warsaw”. Była więc okazja do wspomnień i podzielenia się przeżyciami sprzed laty.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-obchody-pw” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Losy bohaterów tamtych wydarzeń pełne są dramaturgii. Krystyna Zielonka była harcerką, której przypadła rola łączniczki i sanitariuszki. – W trudnych chwilach nikt nie myślał o sobie, ale o wykonaniu rozkazu – wspominała pani Krystyna. Pierwsza akcją bojową, w której uczestniczył młodziutki Tadeusz Gubała było zdobycie zakładów naprawczych samochodów i transport benzyny na barykadę. Akcja skończyła się powodzeniem, chociaż młody powstaniec otarł się o śmierć, gdyż wszedł na zaminowany teren przed barykadą. – Koledzy, którzy mnie od razu rozpoznali, wyprowadzili mnie z tej pułapki na tyle skutecznie, że nie wyzwoliłem żadnej z tych min, tylko dostarczyłem ładunek – wspominał wiceprezes krajowy Oddziału Armii Krajowej w Stanach Zjednoczonych.

Galeria zdjęć

 

Z kolei Danuta Inglot wraz z mamą przez 28 dni przetrwała w zgliszczach podpalonego przez Niemców budynku jedząc jedynie suchary popijane wodą zbieraną z przeciekających rur. Strzelec-radiotelegrafista ze zgrupowania „Baszta” Stanisław Stawski przez 63 dni był na posterunku. Po upadku Mokotowa ze swoją radiostacją przedarł się kanałami do Śródmieścia. Dwunastoletni Andrzej Zapalski uparł się, że wraz z aresztowanym wujkiem pójdzie w kolumnie jenieckiej. Na szczęście dla niego wartownicy go odgonili. Kolumna z powstańcami trafiła do Oświęcimia.

Życiorys każdego z uczestników tamtych wydarzeń, stanowi jedyną  w swoim rodzaju lekcję historii, którą możemy poznać dzięki temu, że żyją i są jeszcze wśród nas, a takie spotkania jak dzisiaj pozwalają przekazać młodszemu pokoleniu prawdę, której nie znajdziemy na kartach podręczników historii – powiedział uczestniczący w uroczystości zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej zdjęć dostępnych na:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne