Połącz się z nami

Kościół

W kościele Ojców Werbistów Polonia żegna genialnego architekta i malarza Wojciecha Madeyskiego

Opublikowano

dnia

Polonia z Chicago żegna Wojciecha Madeyskiego, architekta jednego z najwyższych budynków w mieście – AON Center, budynku w dzielnicy bankowej znanego pod nazwą 200 North LaSalle, twórcę kilku lotnisk w krajach arabskich, projektanta popularnej stacji kolejowej i autobusowej przy ulicy Cumberland oraz Jezuickiego Ośrodka Milenijnego.

Wojciech Madeyski zmarł 7 lipca.

Uroczysta Msza Święta odbędzie się w kościele Misjonarzy Słowa Bożego u Ojców Werbistów w Northbrook o godzinie 14.30. Spotkanie upamiętniające twórczość i osobowość zmarłego artysty odbędzie się w Highland Park Community House o godzinie 16.30. 

Wielkim przyjacielem Madeyskiego, był architekt Zbigniew Górecki. Jak powiedział Radiu Deon Chicago wszystko zaczęło się już w dzieciństwie, a ich wielka przyjaźń była kontynuowana na studiach.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

“Wojtek był moim przyjacielem. Był osobą, którą znałem od wielu lat. Na wydziale Politechniki Warszawskiej spotykaliśmy się często. To był okres, kiedy był niepokój polityczny, na Politechnice marnowaliśmy czas czekając na zmiany. W rezultacie przenieśliśmy się na Zachód.” – powiedział Górecki 

Madeyski najpierw przebywał na emigracji w Paryżu. Jak się okazuje jednak do Chicago architekci przyjechali w tym samym roku. Pracowali również w tym samym biurze w Chicago.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

“Wylądowaliśmy w Chicago w tym samym roku. Pracowaliśmy w tym samym biurze. Znam jego projekty, znam jego  czas rozwijania się w zawodzie architekta, ale również w zawodzie malarza” – powiedział Radiu Deon Chicago Zbigniew Górecki 

Wojciech oprócz bycia znanym architektem, projektantem wielu znanych budynków na całym świecie, był także oddanym malarzem. Do końca swoich dni był bardzo produktywny. Przebywając w centrum spokojnej starości malował na kartce papieru co najmniej jedną kompozycję dziennie.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-03″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

“Mieszkał w Assistant Living niedaleko Highland Park. Był tak produktywny, że malował na kartkach papieru minimum jedno dzieło dziennie. Rok wcześniej, kiedy mieszkał jeszcze w domu malował jeden obraz, ale na tydzień. Namalował bardzo dużo obrazów, które są niezwykłej jakości” – powiedział Górecki.

Prze kilkadziesiąt lat znajomości architekci dużo się o sobie nauczyli. Zbigniew Górecki podkreśla, że Wojciech Madeyski nie był osobą, która utrzymywała kontakty ze wszystkimi. Sam wybierał swoich znajomych.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/gorecki-04″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

“Miał bardzo interesującą postawę jako człowiek. Był wysoki nie tylko wzrostem, ale również charakterem. Nie był otwarty na wszystkich, wybierał sobie znajomych i przyjaciół . Był w pewnym sensie arystokratyczny zresztą był hrabią, bo pochodził z rodziny hrabiowskiej.” – dodał Zbigniew Górecki 

Schorowany Wojciech Madeyski dzieki swojej twórczości kurczowo trzymał się życia do samego końca. Zmarł 7 lipca 2015 roku o 1 w nocy. Miał 78 lat. Data i miejsce pogrzebu nie zostały jeszcze ustalone.

1119897_429955903789490_1574412234_o

Wojciech Madeyski urodził się 6 kwietnia 1937 roku w Warszawie. W 1962 roku skończył Politechnikę Warszawską.  W środowisku chicagowskim znany był już od 1966 roku. Przez kilkadziesiąt lat zaprojektował między innymi stację kolejową i autobusową przy ulicy Cumberland w Chicago, szpital imieniem Bernarda Mitchella przy University of Chicago czy Henry Reuss Federal Plaza w Milwaukee. Zajął się także przeprojektowaniem całego budynku AON w Chicago . Był żonaty. Swoją żonę Danutę, która również jest architektem poślubił w 1962 roku. Pozostawił dzieci – Urszule i Marka z wnukami.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook/ Wojciech Madeyski, Ojcowie Werbiści

News USA

Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Opublikowano

dnia

Autor:

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.

Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.

Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.

Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem

Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.

„Pasja” – film, który podzielił i poruszył

Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.

Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.

Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.

Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu