Połącz się z nami

Kościół

Watykan zarabia czy traci? Kto utrzymuje państwo watykańskie?

Opublikowano

dnia

Stolica Apostolska zamknęła rok 2014 deficytem w wysokości 27,9 mln dolarów, a więc nieco wyższym niż rok wcześniej, gdy wyniósł on ok. 26,7 mln. Natomiast Gubernatorat Państwa Miasta Watykanu odnotował w tym samym czasie nadwyżkę budżetowa w wysokości ponad 69,2 mln dolarów, przekraczając wskaźniki sprzed roku o prawie 36,5 mln dolarów. Te i wiele innych danych zawiera komunikat, ogłoszony 16 lipca przez Biuro Prasowe Stolicy Świętej, informujący o bilansach zbiorczych obu tych podmiotów watykańskich.

Oba bilanse przedstawili 14 bm. na posiedzeniu Rady ds. Gospodarki kard. George Pell, stojący na czele Sekretariatu ds. Gospodarki i jego współpracownicy. Dane te przygotowała Prefektura Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, a sprawdzili je członkowie Komitetu ds. Audytu i inspektor z zewnątrz.

Nowa polityka finansowa

REKLAMA REKLAMA

Komunikat zwraca uwagę, że rok 2014 był okresem przechodzenia do nowej polityki zarządzania finansowego, opartej na Międzynarodowych Zasadach Rozliczeniowych dla Sektora Publicznego (IPSAS). Przejście to przebiegało dobrze – stwierdza dokument watykański. Podkreśla również, że obecne bilanse opracowano po raz pierwszy zbiorczo dla wszystkich instytucji Stolicy Apostolskiej, których jest łącznie 64.

Deficyt Stolicy Watykańskiej

Bilans Stolicy Apostolskiej wykazał w minionym roku deficyt w wysokości 27 931 tys. dolarów, przekraczając nieznacznie wskaźnik sprzed roku, wynoszący 26 673 tys dolarów. Jednocześnie jednak w komunikacie zaznaczono, że gdyby wobec roku 2013 zastosowano te rygorystyczne przepisy rozliczeniowe, jakie przyjęto obecnie, to deficyt sprzed 2 lat wyniósłby ponad 40.5 mln dolarów. Świadczy to, zdaniem specjalistów watykańskich, o znacznej poprawie dyscypliny finansowej i o korzystnych inwestycjach dokonanych przez Stolicę Świętą. Główne wpływy to wpłaty pochodzące od biskupów na rzecz Stolicy Apostolskiej, zgodnie z kanonem 1271 Kodeksu Prawa Kanonicznego (23 mln euro) i środki przekazane przez Instytut Dzieł religijnych (55 mln dolarów).

Pracownicy kosztują najwięcej 

Wartość netto dziedzictwa Stolicy Apostolskiej umocniła się w tym czasie na poziomie 1mld dolarów w następstwie regulacji podjętych na rzecz ujęcia w bilansie zamknięcia roku 2014 wszystkich aktywów i pasywów. W odniesieniu do instytucji włączonych do bilansu konsolidacyjnego aktywa, których wcześniej nie ujmowano w tym bilansie, wzrosły do 1214 nln  dolarów, podczas gdy pasywa wyniosły 242 mln. Podobnie jak w latach poprzednich największy udział w wydatkach mają płace dla 2880 zatrudnionych w 64 instytucjach watykańskich, objętych bilansem – 138 mln euro.

Jest lepiej niż przed rokiem

Bilans Gubernatoratu zamknął się sumą 69 236 tys. euro, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim aż o prawie 33 mln. Tak duża poprawa wynika przede wszystkim ze znaczących wpływów pochodzących z działalności kulturalnej (głównie Muzeów Watykańskich) i korzystnych inwestycji. Bilans wykazuje, że Gubernatorat zatrudnia łącznie 1930 osób.

Budżet Stolicy Apostolskiej

Na wspomnianym posiedzeniu Rady ds. Gospodarki przedstawiciele Sekretariatu oznajmili, że kontroler zewnętrzny potwierdził zatrzymanie raportu z korzystnej rewizji bilansu Stolicy Apostolskiej i Gubernatoratu. Pod koniec maja Rada otrzymała szczegółową propozycję budżetu rok bieżący i zalecenia dla każdej ze 136 instytucji, objętych bilansem – wszystko to przygotował Sekretariat Spraw Gospodarczych.

„Członkowie Rady wyrazili wdzięczność zarówno za rygorystyczną i profesjonalną pracę, wykonaną przez organy kontrolne, jak i za silne zaangażowanie na rzecz wcielenia w życie reform finansowych, zatwierdzonych przez Ojca Świętego” – głosi komunikat watykańskiego Biura Prasowego.

Źródło: KAI
Foto: Flickr.com/ Carlo Mirante

 

News USA

Rząd nigdy nie powinien finansować aborcji. Papież i biskupi amerykańscy kontra Biden

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Joe Biden zasugerował we wtorek, że ani papież, ani biskupi katoliccy nie sprzeciwiają się publicznemu finansowaniu aborcji w Stanach Zjednoczonych. Nic bardziej mylnego. O nieporozumieniu i dwóch skrajnych stanowiskach w tej kwestii mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Biden, katolik, który popiera legalną i finansowaną ze środków publicznych aborcję, stwierdził w krótkiej rozmowie z korespondentem EWTN w Białym Domu, Owenem Jensenem, że ani papież ani biskupi nie sprzeciwiają się temu.

„Biskupi katoliccy domagają się, aby pieniądze z podatków federalnych nie finansowały aborcji” – krzyczał Jensen, przekrzykując dźwięk łopat wirnika prezydenckiego helikoptera.

„Nie, nie wszyscy to robią” – brzmiała riposta prezydenta. „Papież też tego nie robi”.

W środę arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), wydał oświadczenie zaprzeczające komentarzom Bidena.

REKLAMA REKLAMA

„Jak uczy nas Jezus, ludzkie życie jest święte. Bóg wzywa nas do obrony i pielęgnowania życia od momentu poczęcia nowej istoty ludzkiej. Kościół katolicki był jasny i konsekwentny w tym nauczaniu” – powiedział Broglio.

Broglio, który jest arcybiskupem Archidiecezji Służb Wojskowych w USA, powiedział również, że publiczne finansowanie aborcji podważa wolność religijną katolików.

Broglio zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie potępiał aborcję. W październiku 2018 r., podczas środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, papież porównał korzystanie z usług firmy aborcyjnej do zatrudniania płatnego zabójcy.

Uwagi prezydenta pojawiły się pięć dni po tym, jak przewodniczący Komisji ds. Działań Pro-Life USCCB bp Michael Burbidge, poparł w Kongresie ustawę, która ma na celu całkowity zakaz federalnego finansowania aborcji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/LSOphoto
Czytaj dalej

Kościół

Papież Franciszek mianował bp. Mario E. Dorsonville’a do kierowania diecezją w Luizjanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek mianował biskupa Mario E. Dorsonville’a, biskupa pomocniczego archidiecezji waszyngtońskiej, do kierowania diecezją Houma-Thibodaux w Luizjanie. To odważna decyzja papieża Franciszka, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński – ks. Dorsonville jest obywatelem Kolumbii.

62-letni ks. Dorsonville urodził się w Bogocie w Kolumbii. Po raz pierwszy przeniósł się do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., aby uzyskać doktorat z duszpasterstwa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.

Diecezja Houma-Thibodaux obsługuje około 90 000 katolików w południowo-wschodniej Luizjanie.

Bp. Dorsonville jest następcą 59-letniego arcybiskupa Sheltona Fabre’a, który został przeniesiony do archidiecezji Louisville w stanie Kentucky przez papieża Franciszka w marcu 2022 roku.

REKLAMA REKLAMA

Ks. Dorsonville jest biskupem pomocniczym Archidiecezji Waszyngtońskiej od 2015 roku. W latach 2019-2022 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Migracji i Pomocy Uchodźcom Konferencji Episkopatu Stanów Zjednoczonych.

Bp. Dorsonville został wyświęcony na kapłana w 1985 roku w Bogocie. Służył w kilku parafiach i wykładał etykę biznesową na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii w Bogocie.

Po przeprowadzce do Waszyngtonu i uzyskaniu doktoratu z duszpasterstwa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w 1996 roku, ksiądz wrócił na krótko do Kolumbii, gdzie służył jako kapelan i profesor na Narodowym Uniwersytecie Kolumbii oraz jako profesor na wydziale seminarium archidiecezji Bogota.

W 1997 roku otrzymał swoją pierwszą posługę parafialną w archidiecezji waszyngtońskiej.

W latach 2005-2015 był wiceprzewodniczącym katolickich organizacji charytatywnych archidiecezji i dyrektorem Hiszpańskiego Centrum Katolickiego.

Zanim został wyświęcony na biskupa pomocniczego w kwietniu 2015 roku, ks. Dorsonville był mentorem dla nowo wyświęconych księży i zastępcą kierownika duchowego w Seminarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie.

Biskup jest wikariuszem generalnym archidiecezji od 2015 roku.

Mottem jego biskupa jest „Sacerdos in Aeternum”, zaczerpnięty z Psalmu 110:4, który mówi: „Pan przysiągł i nie zmieni zdania: Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Zwycięstwo: Działacz pro-life Mark Houck uniewinniony od absurdalnych zarzutów

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek ława przysięgłych uniewinniła działacza pro-life Marka Houcka z zarzutów federalnych. Pozew został złożony w związku z jego kłótnią z wolontariuszem eskorty przed placówką Planned Parenthood w Filadelfii. Oddalenie pozwu to dobra wiadomość dla ruchu pro-life i dla nas wszystkich, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Chociaż Houck, katolicki ojciec siedmiorga dzieci, przyznał, że dwukrotnie pchnął wolontariusza, powiedział, że zrobił to tylko dlatego, że ta osoba nękała jego 12-letniego syna.

Lokalne organy ścigania odmówiły wniesienia przeciwko niemu zarzutów w związku z tym incydentem, ale Departament Sprawiedliwości (DOJ) wysłał liczny zespół agentów FBI, aby aresztowali go z bronią w ręku na oczach jego rodziny.

Houck mógł dostać wyrok do 11 lat więzienia, gdyby został uznany za winnego dwóch zarzutów naruszenia ustawy o swobodnym dostępie do wejść do klinik, lepiej znanej jako ustawa FACE.

REKLAMA REKLAMA

O aresztowaniu Marka Houcka oraz o rozpoczęciu jego procesu pisaliśmy kilkukrotnie.

Kilku prawodawców pochwaliło prawne zwycięstwo, ale w pierwszej kolejności skarciło Departament Sprawiedliwości za wniesienie zarzutów.

Kongresmen Andy Biggs z Arizony napisał na Twitterze, że ta wiadomość „oznacza zwycięstwo” społeczności pro-life. Stwierdził również, że zarzuty zostały postawione w celu zastraszenia obrońców życia. Jego zdanie poparł kongresmen Tom Cotton z R-Arkansas.

Mark Houck nigdy nie powinien być ścigany, nie mówiąc już o traktowaniu jak terrorysta podczas porannego nalotu FBI z zespołem SWAT” – napisał Cotton na Twitterze.

Kongresmen Thomas Massie z R-Kentucky również pogratulował Houckowi legalnego zwycięstwa i ostrzegł, że ta sprawa pokazuje, jak bardzo upolityczniony stał się Departament Sprawiedliwości.

Wielu działaczy pro-life również wyraziło podekscytowanie wygraną, a także obawy co do władzy Departamentu Sprawiedliwości.

Grupa pro-life 40 Days for Life, która organizuje pokojowe protesty przed klinikami aborcyjnymi, uznała werdykt za „wielkie zwycięstwo”. Jej założyciel, Shawn Carney, nazwał tę sprawę „zasłużonym wstydem dla FBI i Departamentu Sprawiedliwości oraz nadużyciem władzy przez administrację Bidena”.

Na werdykt zareagowała też Lila Rose, założycielka i przewodnicząca grupy Live Action, oraz Ryan Bomberger, działacz i mówca pro-life.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu