Połącz się z nami

Kościół

Kanadyjski kardynał Marc Ouellet wraca do komunii dla rozwiedzionych. Jest zgoda na komunie pragnienia

Opublikowano

dnia

Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet przypomniał, że osoby rozwiedzione, żyjące w nowych związkach małżeńskich, mogą przeżywać komunię pragnienia, ale nie mogą przystępować do Komunii sakramentalnej. Zagadnieniu temu poświęcił on dwa artykuły na łamach włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire”.

W pierwszym z nich kanadyjski purpurat kurialny, który wcześniej był profesorem teologii dogmatycznej, wyjaśnił, czym jest komunia duchowa. Obszernie odwołał się przy tym do tradycji Kościoła, by pokazać, że taka forma komunii pragnienia ma jak najbardziej zastosowanie do osób w nieuregulowanej sytuacji małżeńskiej. Jednocześnie wyraził żal, że po Soborze Watykańskim II zatracono świadomość tego, czym jest komunia sakramentalna. Bardzo często stała się ona formą aktywnego udziału w liturgii, a nie znakiem zjednoczenia z Chrystusem i bycia w stanie łaski.

Komunia sakramentalna

REKLAMA REKLAMA

W drugim tekście kard. Ouellet szczegółowo przedstawił powody, dla których Kościół nadal musi zalecać rozwiedzionym, żyjącym w nowym związku, by powstrzymywali się od przystępowania do Komunii eucharystycznej. „Nawet prawdziwe nawrócenie i szczery żal nie mogą zmienić sytuacji, jeśli istnieje obiektywna przeszkoda w postaci związku cudzołożnego.” – podkreślił szef watykańskiej dykasterii.

Jest rozwiązanie

Szczera modlitwa i komunia pragnienia, do której w takich sytuacjach zachęca Kościół, nigdy nie pozostają bezowocne. „Miłosierdzie Boże może przywrócić komunię duchową w duszach skruszonych, nawet jeśli nie można przystępować do Komunii sakramentalnej. Również z duszpasterskiego punktu widzenia zachęcanie do takiej postawy okazuje się o wiele bardziej pożyteczne niż dopuszczanie do komunii za wszelką cenę.” – podkreślił w swym artykule prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Źródło: KAI
Foto: CNS photo/Tony Gentile, Reuters

News Chicago

W ostatnią niedzielę stycznia rozpoczął się Narodowy Tydzień Szkół Katolickich

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Blase Cupich rozpoczął Tydzień Szkół Katolickich od wizyty w Akademii Świętego Benedykta Afrykańskiego w poniedziałek rano. Tegorocznym tematem święta edukacji katolickiej jest „Wiara. Doskonałość. Służba”.

Kardynał Blase Cupich uczestniczył w porannym apelu w szkole w Englewood. Cieszył się piosenką ze studentami. Podziękował także nauczycielom, rodzicom i społeczności za pomoc dzieciom w ich edukacji.

Powiedział dzieciom, że nie są dla niego tylko uczniami. „Jesteście dla mnie kimś innym, jesteście przyjaciółmi”.

Od 1974 roku Narodowy Tydzień Szkół Katolickich jest corocznym świętem edukacji katolickiej w Stanach Zjednoczonych, rozpoczynając się w ostatnią niedzielę stycznia.

REKLAMA REKLAMA

W tym roku Tydzień Szkół Katolickich będzie trwał od niedzieli, 29 stycznia do soboty, 4 lutego.

Szkoły zazwyczaj obchodzą święto specjalnymi nabożeństwami, drzwiami otwartymi i innymi zajęciami dla uczniów, rodzin, parafian i członków społeczności.

Tematem Tygodnia Szkół Katolickich 2023 jest hasło „Szkoły katolickie: wiara. Doskonałość. Służba”.

Jako wspólnoty wiary, szkoły katolickie zaszczepiają w uczniach ich przeznaczenie do zostania świętymi. Doskonałość akademicka jest znakiem rozpoznawczym katolickiej edukacji celowo ukierunkowanej na rozwój całej osoby – umysłu, ciała i ducha.

Natomiast służba ma na celu pomoc w formowaniu ludzi, którzy są nie tylko świadkami katolickiej nauki społecznej, ale także jej aktywnymi uczestnikami.

 

Źródło: cbs, Archidiecezja Chicago
Foto: Archidiecezja Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Katolickie parafie Prospect Heights i Mount Prospect od lipca zostaną połączone

Opublikowano

dnia

Autor:

Parafia Św. Alfonsa Liguori w Prospect Heights i św. Tomasza Becketa w Mount Prospect połączą się w jedną parafię z dwoma miejscami kultu, jednym proboszczem i jednym zespołem duszpasterskim. Połączenie nastąpi 1 lipca, ogłosiła w weekend Archidiecezja Chicago.

Archidiecezja poinformowała, że szkoła św. Alfonsa Liguori, która prawie została zamknięta w 2016 r. z powodu malejącej liczby zapisów i problemów finansowych, będzie kontynuować swoją obecną strukturę, ale jej przyszłość zostanie ponownie rozpatrzona, jeśli szkoła nie będzie w stanie utrzymać niezależności finansowej.

Ogłoszenie jest częścią trwającej inicjatywy Renew My Church, która doprowadziła do konsolidacji parafii w całej archidiecezji.

Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak archidiecezja ogłosiła, że skonsoliduje kościół św. Cecylii w Mount Prospect i kościół św. Colette w Rolling Meadows w jedną parafię z jednym proboszczem, ale dwoma miejscami kultu.

REKLAMA REKLAMA

Archidiecezja ogłosiła również, że przed wprowadzeniem jakichkolwiek potencjalnych zmian będzie potrzebowała więcej czasu, aby przeanalizować potrzeby swoich hiszpańskich i polskich duszpasterstw w parafiach należących do grupy Hanover Township.

Do tych parafii należą St. Ansgar w Hanover Park, St. John the Evangelist in Streamwood i St. Peter Damian in Bartlett, a także St. John the Evangelist School.

Żadne zmiany nie są planowane w pięciu parafiach i trzech szkołach w grupie Arlington Heights-Buffalo Grove-Wheeling, poinformowali przedstawiciele archidiecezji.

Są to: parafia i szkoła Our Lady of the Wayside w Arlington Heights; Parafia św. Edny w Arlington Heights; Parafia i szkoła św. Jakuba w Arlington Heights; Parafia i szkoła St. Mary w Buffalo Grove; i św. Józefa Robotnika w Wheeling.

Według archidiecezji zespoły rozpoznawcze, złożone z przedstawicieli parafii, spotykały się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, aby dokonać przeglądu przyszłych struktur kościelnych.

Przesłali swoje uwagi do Archidiecezjalnej Komisji ds. Standardów i Zaleceń, która dokonała również przeglądu danych demograficznych, podsumowań finansowych oraz trendów w parafiach i ugrupowaniach przed sformułowaniem zaleceń dla kardynała Blase’a J. Cupicha, biskupów pomocniczych archidiecezji i Rady Prezbiteralnej.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, St. Alphonsus Liguori in Prospect Heights, St. Thomas Becket in Mount Prospect
Czytaj dalej

News USA

Przewodniczący Episkopatu w L’Osservatore Romano: Holocaust to największa przestroga dla ludzkości

Opublikowano

dnia

Autor:

„Czasy współczesne nie znają większej przestrogi dla ludzkości niż tragedia Holokaustu” – pisze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w watykańskim L’Osservatore Romano. W 78. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu podkreśla, że „Trzeba mówić młodzieży o Holokauście, aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”. Wzywa też do refleksji, modlitwy, pamięci i do konkretnego działania na rzecz pokoju.

Abp Gądecki podkreśla jak ważna jest pamięć o Holocauście, wskazując, że od zakończenia drugiej wojny światowej minęły już prawie cztery pokolenia.

„Musimy z jednej strony przekazywać wiedzę i tworzyć przestrzeń pogłębionej refleksji, a z drugiej strony pozwolić młodym na znajdowanie własnych sposobów upamiętniania Zagłady”.

Przewodniczący Episkopatu przypomina, że w 1939 r. Europę zamieszkiwało około dziesięciu milionów Żydów, a najwięcej – bo około trzech milionów – było w Polsce. Jak zaznacza, Niemcy zdecydowali się rozmieścić obozy koncentracyjne i zagłady właśnie na ziemiach okupowanej Polski.

REKLAMA REKLAMA

„Obozy te stały się miejscem kaźni i masowego mordu osób pochodzenia żydowskiego z Polski i wielu krajów Europy oraz przedstawicieli innych nacji” – podkreśla. Przypomina jednocześnie, że w dalszej kolejności narodami przeznaczonymi do unicestwienia byli: Sinti, Romowie i Polacy.

„Trwogą napawa rozmiar zbrodni, przerażają jej motywy. Planowa zagłada Żydów przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej to zbrodnia przeciwko Bogu Jedynemu i Prawdziwemu oraz przeciwko jego ludowi” – pisze Przewodniczący KEP w watykańskich mediach.

W swoim artykule abp Stanisław Gądecki wspomina również wizyty papieskie w Auschwitz-Birkenau. Przypomina, że obóz ten odwiedzili trzej ostatni papieże.

W 1979 r. – jak pisze Przewodniczący KEP – Jan Paweł II wołał tam o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, a Benedykt XVI w 2006 r. demaskował zbrodniczy plan władz Trzeciej Rzeszy, które, unicestwiając naród żydowski, zamierzały także zabić Boga Abrahama.

„W 2016 r. Franciszek modlił się w ciszy. Jego poruszające milczenie było wołaniem o pokój, którego potrzeba tak bardzo w naszych czasach” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu Polski.

Autor artykułu zwraca również uwagę, że w 2016 r. Muzeum Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba młodzieży, ponieważ do Oświęcimia przyjeżdżały grupy uczestniczące w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

„To jest przykład na przyszłość wskazujący na to, że młodzież uczestnicząca w wydarzeniach organizowanych przez Kościół może także odwiedzić miejsca martyrologii narodu żydowskiego, jak to było tym razem” – wskazuje Przewodniczący KEP.

Abp Stanisław Gądecki przypomniał dokument Komisji Stolicy Apostolskiej ds. kontaktów religijnych z judaizmem.

„Pamiętajmy: Refleksje nad Szoah”: „Myśląc o przyszłości relacji między Żydami i chrześcijanami, wzywamy przede wszystkim naszych katolickich braci i siostry, aby na nowo uświadomili sobie żydowskie korzenie swojej wiary.

Prosimy ich, by pamiętali, że Jezus był potomkiem Dawida; że Maryja Panna i apostołowie należeli do narodu żydowskiego; że Kościół czerpie żywotne energie z korzenia tej szlachetnej oliwki, w którą zostały wszczepione dziczki oliwne pogan (por. Rz 11,17-24); że Żydzi są naszymi umiłowanymi braćmi, a w pewnym sensie są naprawdę „naszym i starszymi braćmi”.

Na koniec artykułu Przewodniczący Episkopatu zwraca się z apelem: „Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu skłania nas do refleksji, modlitwy, pamięci i do konkretnego działania na rzecz pokoju, pojednania oraz do nawrócenia serc do Boga Izraela i naszego Boga”.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Pełny tekst artykułu abp Stanisława Gądeckiego można znaleźć na portalu L’Osservatore Romano.

Family News Service

 

Foto: YouTube, CC-BY episkopat.pl, istock/fermatePrivizer
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu