Połącz się z nami

Kościół

Paragwajski chłopczyk wzruszył papieża. „Daję ci moją akredytację, żebyś o mnie pamiętał”

Opublikowano

dnia

Podczas dzisiejszej wizyty Franciszka Szpitalu Pediatrycznym im. Dzieci z Acosta Ñu w Asunción kilkuletni syn pracującej tam pielęgniarki podarował papieżowi swoją akredytację z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem, prosząc, by Ojciec Święty o nim nie zapomniał. 
Ángel Hugo Reyes Florentín podszedł do papieża, by go pozdrowić. Przytulił się do niego, gdy ten przemawiał, a potem zdjął z szyi swoją akredytację i wręczył mu mówiąc: „Daję ci moją akredytację, żebyś o mnie pamiętał”. Wzruszyło to Franciszka, który postawił chłopca za wzór i wezwał obecnych przy tym ludzi, by naśladowali jego spontaniczność. W szpitalu tym Ojciec Święty m.in. spędził 10 minut na oddziale onkologii, którego mali pacjenci śpiewali dla niego piosenki, wręczyli swe rysunki i listy. Papież obiecał im, że będzie się za nich bardzo modlił, aby odzyskali zdrowie. Pio Alfieri, dyrektor szpitala powiedział, że Franciszek z wielkim smutkiem patrzył na cierpiące dzieci.

W ostatnim dniu swojej tygodniowej podróży do Ameryki Południowej, 12 lipca w Asunción, papież Franciszek odwiedził mieszkańców stołecznej dzielnicy ubogich Banado Norte. Mieszkańcy mają nadzieję, że obecność Ojca Świętego z Ameryki Łacińskiej przyczyni się do szybszego rozwiązania problemu powtarzających się wylewów rzeki Paragwaj na teren ich dzielnicy. Od lat bowiem najbardziej zagrożeni są ludzie mieszkający nad samym jej brzegiem.

Po raz ostatni Rio Paraguay wystąpiła z brzegów w połowie czerwca i cała dzielnica znalazła się pod wodą. Dla ofiar, spośród których 400 mieszka w dalszym ciągu w tymczasowych pomieszczeniach, w stolicy Paragwaju trwa zbiórka odzieży oraz artykułów spożywczych. – Wizyta papieża powinna spowodować przyspieszenie trwałych rozwiązań dla zagrożonej powodziami ludności – ma nadzieję rzeczniczka organizacji mieszkańców Cobanados.

Osobiste spotkania z tubylcami

REKLAMA REKLAMA

Przewidziane są też osobiste spotkania papieża z mieszkańcami dzielnicy, w tym m.in. wizyta w domu 78-letniej Asuncion Gimenez. Sędziwa, schorowana kobieta przez całe życie pracowała jako pomoc domowa. Pragnęła, aby papież zechciał pobłogosławić jej rodzinę i „pomodlić się żebyśmy byli zdrowi, a młodzi ludzie mieli pracę”.

Drugą osobą, która przyjmie papieża, jest Carmen Sanchez. Jej mąż na skutek choroby jest niemową. 40-letnia gospodyni domowa podejmie papieża typowymi paragwajskimi potrawami: zupą, nadziewanym plackiem Mbeyu i krokiecikami z manioku „Paragua Mascada”. To potrawa, która już od czasów kolonialnych jest podawana tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca w okresie święta św. Jana Chrzciciela. Carmen Sanchez chce też rozmawiać z papieżem w języku guarani, którym posługuje się 80 procent społeczeństwa Paragwaju. Przypomniała ona, że papież jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzał czasami dzielnicę zamieszkaną przez „Paraguayanos”.

Galeria zdjęć z przybycia papieża do Paragwaju

Sanchez ma też nadzieję, że wydarzy się „cud” i jej mąż odzyska mowę. Tymczasem w Banado Norte „cuda” dzieją się niemal każdego dnia w miarę zbliżania się wizyty papieża. Tam „niemożliwe staje się nagle możliwym”, skłóceni sąsiedzi dochodzą do zgody, szybciej niż zazwyczaj uspokoiły się nawet wody Rio Paraguay, które niedawno ich po raz kolejny zalały.

Do Paragwaju przyjechało 300 tys. Argentyńczyków

Z problemami, jakie przeżywa Paragwaj, a także z jego bogatą kulturą ludową Franciszek spotka się również w innych miejscach swojej wizyty w tym kraju. Na Mszy św. w stołecznym parku Ñu Guazú, na którą przybędą trzy miliony wiernych, wśród nich 300 000 pielgrzymów z jego rodzinnej Argentyny, osobny sektor w pobliżu ołtarza jest zarezerwowany dla rdzennej ludności Paragwaju. Oprawę muzyczną papieskiej liturgii – muzykę ludową w języku guarani – przygotował 500-osobowy chór wraz ze stołeczną orkiestrą symfoniczną.

Jeśli faktycznie na papieską Mszę św. przybędą trzy miliony wiernych, byłaby to niemal połowa ludności tego kraju, liczącego 6,8 mln. mieszkańców. Ucieszy to także konserwatywny rząd kraju, który przychylił się do inicjatywy parlamentu ogłaszając 11 i 12 lipca dniami wolnymi od pracy.

Na Mszę św. w Asuncion został również zaproszony cieszący się wielkim szacunkiem w społeczeństwie Paragwaju były prezydent (w latach 2008-2012) i były biskup ubogich Fernando Lugo. Do ostatniej chwili nie wiadomo, czy 64-letni Lugo z tego zaproszenia skorzysta. Jego biuro poinformowało kilka dni temu, że „jeszcze się nie zdecydował”.

Ołtarz z kukurydzy i kokosów

Ogromny ołtarz papieski w parku Ñu Guazú przygotowali artyści wspólnie z mieszkańcami okolicznych wsi. Zbudowano go z 32 000 kolb kukurydzy, dyń oraz stu tysięcy orzechów kokosowych, na których ręcznie wypisano nazwiska wiernych nadesłane na Facebooku. W ten sposób powstały freski, przedstawiające m.in. św. Franciszka z Asyżu i założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego Loyolę. „Wszystkie elementy ołtarza symbolizują jedność naszego narodu od naszych przodków do czasów współczesnych” – powiedział dziennikarzowi Kathpress arcybiskup Asunción, Edmundo Valenzuela.

Źródło: KAI
Foto:  CNS photo/Paul Haring

News USA

Śledztwo w sprawie działań rządu i FBI skierowanych przeciwko działaczom pro-life

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Kongres rozpocznie śledztwo w sprawie tego, co republikanie nazywają „uzbrojeniem” rządu federalnego przeciwko zwolennikom obrony życia i chrześcijanom, zgodnie z zapowiedziami czołowych członków Izby. Dochodzeniu będzie przewodniczył Jim Jordan.

Głosowanie w Izbie Reprezentantów zatwierdziło utworzenie Podkomisji ds. Uzbrojenia Rządu Federalnego. Republikanie oświadczyli, że są zobowiązani do zapewnienia „nadzoru” i „rozliczenia” agencji federalnych, które biorą na cel rodziców i chrześcijan, protestujących przeciwko aborcji.

Dochodzenie będzie prowadzone w ramach Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, a przewodniczyć mu będzie Republikański Kongresmen z Ohio, Jim Jordan.

W 2022 r. Departament Sprawiedliwości Bidena oskarżył rekordową liczbę 26 obrońców życia na mocy ustawy FACE. Tymczasem w ubiegłym roku doszło do prawie 100 ataków na centra pomocy dla kobiet w ciąży i kościoły, które w dużej mierze pozostały bezkarne.

REKLAMA REKLAMA

Być może najbardziej kontrowersyjnym zastosowaniem ustawy FACE było aresztowanie ojca katolika i działacza pro-life Marka Houcka, o którym pisaliśmy wielokrotnie. Mieszkaniec Pensylwanii został oskarżony o popychanie wolontariusza Planned Parenthood.

We wrześniu 2022 roku Houck został zatrzymany przez uzbrojonych agentów FBI, gdy był w domu z żoną i dziećmi.

Houck został uniewinniony od wszystkich zarzutów w zeszły poniedziałek. Mimo to przywódcy republikańscy, tacy jak Chip Roy z Teksasu, potępili użycie przez FBI ustawy FACE jako „bezczelnego ćwiczenia zastraszania”, które „nigdy nie powinno się wydarzyć”.

Jako jeden z 12 republikanów w 21-osobowej podkomisji, Roy powiedział, że „podkomisja nie będzie się bała podążać za prawdą, gdziekolwiek może ona prowadzić”.

W piątek Jim Jordan wystosował również wezwania sądowe do Departamentu Sprawiedliwości, FBI i Departamentu Edukacji w związku z rządową grupą zadaniową utworzoną w celu zbadania rodziców, którzy zabierali głos na zebraniach rady szkolnej.

Do tej pory przywódcy kluczowych agencji federalnych ignorowali zapytania Kongresu.

Opowiadając się za utworzeniem podkomisji w styczniu, Jordan stwierdził, że celem śledztwa jest utrzymanie Pierwszej Poprawki.

„Pięć praw, którymi cieszymy się jako Amerykanie na mocy Pierwszej Poprawki, prawo do praktykowania swojej wiary, prawo do gromadzenia się, prawo do składania petycji do rządu, wolność prasy, wolność słowa, każde z nich zostało zaatakowane w ciągu ostatnich dwóch lat” – powiedział Jordan.

 

Źródło: cna
Foto: Rodzina Houck, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szczyt Wolności Religijnej: na całym świecie ludzie nadal giną za wiarę

Opublikowano

dnia

Autor:

Przywódcy religijni z całego świata — w tym katolicy, muzułmanie, żydzi, hindusi i inni — zebrali się na szczycie, aby zająć się trwającymi prześladowaniami ludzi wiary, które nasilają się w wielu krajach i doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Spotkanie miało miejsce w dniach 31 stycznia do 1 lutego w Waszyngtonie.

Wolność religijna jest coraz bardziej atakowana na całym świecie, powiedział kongresman Michael McCaul rozpoczynając szczyt. Republikanin i katolik z Teksasu, powołał się na nauczanie zarówno papieża Franciszka, jak i św. Jana Pawła II w obronie wolności religijnej jako „kamienia węgielnego” praw człowieka.

Niektórzy przywódcy obecni na szczycie, w tym Naomi Kikoler z Muzeum Pamięci o Holokauście, ostrzegli, że prześladowania osób wierzących w niektórych krajach już są równoznaczne z ludobójstwem i mogą prowadzić do ludobójstwa w innych państwach, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania.

„Z badań nad Holokaustem wiemy, że ludobójstwo i związane z nim zbrodnie przeciwko ludzkości, prześladowania, nigdy nie są spontaniczne” – powiedziała Kikoler. „Istnieje szeroki zakres wczesnych znaków ostrzegawczych, i jeśli zostaną one wykryte, a ich przyczyny rozwiązane, możliwe jest zapobieżenie katastrofalnej utracie życia”.

REKLAMA REKLAMA

Gdzie występują prześladowania?

„Prawo do praktykowania wybranej religii jest często łamane przez rządy na całym świecie” – stwierdził podczas szczytu kongresmen Jim McGovern, katolicki Demokrata z Massachusetts.

„Ujgurzy i Tybetańczycy w Chinach, muzułmanie i sikhowie w Indiach, koptyjscy chrześcijanie w Egipcie… szyiccy muzułmanie w krajach rządzonych przez sunnitów, katolicy w Nikaragui, Żydzi we Francji, mógłbym wymieniać w nieskończoność, lista jest o wiele za długa”.

„Jako praktykujący katolik wiem, jak ważne i osobiste jest prawo do wolności wyznania” – dodał McGovern.

Historia katolików w Ameryce sama w sobie jest naznaczona walką o wolność religijną, przypomniał Robert Destro, starszy pracownik Instytutu Wolności Religijnej, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.

Destro zwrócił uwagę, że nawet katolicy w USA musieli w przeszłości mierzyć się z prześladowaniami religijnymi.

Przykład: antykatolickie zamieszki w Filadelfii w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy wysadzono ścianę kościoła strzelając z armaty i podpalono, powiedział Destro. Teraz także widzimy ataki na kościoły.

Chociaż katolicy w Ameryce nie spotykają się z powszechnymi brutalnymi prześladowaniami, katolicy są zabijani, prześladowani i aresztowani przez tysiące w innych krajach, takich jak Nikaragua, Chiny i Nigeria.

Wg Open Doors International, organu nadzorującego wolność religijną, w samej Nigerii w 2022 r. zginęło 5014 chrześcijan.

Nieco wcześniej w tym miesiącu katolicki ksiądz z Nigerii, ojciec Isaac Achi, został spalony żywcem na swojej plebanii przez uzbrojonych bandytów.

„Zgromadziliśmy się tutaj i walczymy w obronie maltretowanych i bitych, a nawet zabijanych mniejszości religijnych, które nawet teraz stłoczone są w tajemnych miejscach i całym sercem tęsknią za oddawaniem czci Bogu, tak jak wierzą, że powinny. I czy to zbyt wiele, by prosić? Nie.” – powiedział na szczycie ambasador Sam Brownback.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Rawpixel
Czytaj dalej

Kościół

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy.

„Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

Siostra Profesor zwraca uwagę, że dojrzałe relacje międzyludzkie są świadomymi wyborami, które prowadzą do oddania siebie. „Zdolność do budowania bliskich relacji wiąże się z osobistym rozwojem duchowym” – pisze siostra Zarzycka.

REKLAMA REKLAMA

„W pogłębianiu więzi we wspólnocie zakonnej ważną rolę odgrywają znaczenia nadawane relacjom” – stwierdza Siostra Psycholog podkreślając, że w życiu wspólnotowym ważna jest stała troska o budowanie relacji w oparciu o naukę płynącą z Ewangelii.

Prorektor KUL podkreśla, że przyjęcie drugiej osoby zależy od zaufania Bogu: “To On kształtuje w nas ewangeliczną kulturę relacji”.

Siostra Profesor przestrzega przed redukowaniem życia wspólnoty konsekrowanych tylko do wymiaru zewnętrznego.

„Gdy we wspólnocie brakuje sensów ewangelicznych, wspólnota wprowadza je z zewnątrz, np. ustalając prawa i regulacje. Nadmierne skodyfikowanie reguł życia wspólnoty, świadczy o słabości wzajemnych relacji. Zasady są potrzebne, ale nie mogą zabierać przestrzeni do swobodnego życia” – podkreśla s. Zarzycka.

„Wspólnota zakonna jest miejscem misji, ale posługi nie można sprowadzić jedynie do tego, co robimy” – pisze siostra Zarzycka. „Posługa opiera się na zaufaniu Bogu i poleganiu na Nim, a później na wykonywaniu zadań.

Wartość naszej posługi nie zależy od stopnia skomplikowania zadań. Ale od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi na tym odcinku życia, na którym stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu”.

Tekst powstał z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego. Kościół modli się wtedy za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. Dzień ten ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 r.

Family News Service

 

Foto: Family News Service
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu