Połącz się z nami

Kościół

Paragwajski chłopczyk wzruszył papieża. „Daję ci moją akredytację, żebyś o mnie pamiętał”

Opublikowano

dnia

Podczas dzisiejszej wizyty Franciszka Szpitalu Pediatrycznym im. Dzieci z Acosta Ñu w Asunción kilkuletni syn pracującej tam pielęgniarki podarował papieżowi swoją akredytację z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem, prosząc, by Ojciec Święty o nim nie zapomniał. 
Ángel Hugo Reyes Florentín podszedł do papieża, by go pozdrowić. Przytulił się do niego, gdy ten przemawiał, a potem zdjął z szyi swoją akredytację i wręczył mu mówiąc: „Daję ci moją akredytację, żebyś o mnie pamiętał”. Wzruszyło to Franciszka, który postawił chłopca za wzór i wezwał obecnych przy tym ludzi, by naśladowali jego spontaniczność. W szpitalu tym Ojciec Święty m.in. spędził 10 minut na oddziale onkologii, którego mali pacjenci śpiewali dla niego piosenki, wręczyli swe rysunki i listy. Papież obiecał im, że będzie się za nich bardzo modlił, aby odzyskali zdrowie. Pio Alfieri, dyrektor szpitala powiedział, że Franciszek z wielkim smutkiem patrzył na cierpiące dzieci.

W ostatnim dniu swojej tygodniowej podróży do Ameryki Południowej, 12 lipca w Asunción, papież Franciszek odwiedził mieszkańców stołecznej dzielnicy ubogich Banado Norte. Mieszkańcy mają nadzieję, że obecność Ojca Świętego z Ameryki Łacińskiej przyczyni się do szybszego rozwiązania problemu powtarzających się wylewów rzeki Paragwaj na teren ich dzielnicy. Od lat bowiem najbardziej zagrożeni są ludzie mieszkający nad samym jej brzegiem.

Po raz ostatni Rio Paraguay wystąpiła z brzegów w połowie czerwca i cała dzielnica znalazła się pod wodą. Dla ofiar, spośród których 400 mieszka w dalszym ciągu w tymczasowych pomieszczeniach, w stolicy Paragwaju trwa zbiórka odzieży oraz artykułów spożywczych. – Wizyta papieża powinna spowodować przyspieszenie trwałych rozwiązań dla zagrożonej powodziami ludności – ma nadzieję rzeczniczka organizacji mieszkańców Cobanados.

Osobiste spotkania z tubylcami

Przewidziane są też osobiste spotkania papieża z mieszkańcami dzielnicy, w tym m.in. wizyta w domu 78-letniej Asuncion Gimenez. Sędziwa, schorowana kobieta przez całe życie pracowała jako pomoc domowa. Pragnęła, aby papież zechciał pobłogosławić jej rodzinę i „pomodlić się żebyśmy byli zdrowi, a młodzi ludzie mieli pracę”.

Drugą osobą, która przyjmie papieża, jest Carmen Sanchez. Jej mąż na skutek choroby jest niemową. 40-letnia gospodyni domowa podejmie papieża typowymi paragwajskimi potrawami: zupą, nadziewanym plackiem Mbeyu i krokiecikami z manioku „Paragua Mascada”. To potrawa, która już od czasów kolonialnych jest podawana tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca w okresie święta św. Jana Chrzciciela. Carmen Sanchez chce też rozmawiać z papieżem w języku guarani, którym posługuje się 80 procent społeczeństwa Paragwaju. Przypomniała ona, że papież jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzał czasami dzielnicę zamieszkaną przez „Paraguayanos”.

Galeria zdjęć z przybycia papieża do Paragwaju

Sanchez ma też nadzieję, że wydarzy się „cud” i jej mąż odzyska mowę. Tymczasem w Banado Norte „cuda” dzieją się niemal każdego dnia w miarę zbliżania się wizyty papieża. Tam „niemożliwe staje się nagle możliwym”, skłóceni sąsiedzi dochodzą do zgody, szybciej niż zazwyczaj uspokoiły się nawet wody Rio Paraguay, które niedawno ich po raz kolejny zalały.

Do Paragwaju przyjechało 300 tys. Argentyńczyków

Z problemami, jakie przeżywa Paragwaj, a także z jego bogatą kulturą ludową Franciszek spotka się również w innych miejscach swojej wizyty w tym kraju. Na Mszy św. w stołecznym parku Ñu Guazú, na którą przybędą trzy miliony wiernych, wśród nich 300 000 pielgrzymów z jego rodzinnej Argentyny, osobny sektor w pobliżu ołtarza jest zarezerwowany dla rdzennej ludności Paragwaju. Oprawę muzyczną papieskiej liturgii – muzykę ludową w języku guarani – przygotował 500-osobowy chór wraz ze stołeczną orkiestrą symfoniczną.

Jeśli faktycznie na papieską Mszę św. przybędą trzy miliony wiernych, byłaby to niemal połowa ludności tego kraju, liczącego 6,8 mln. mieszkańców. Ucieszy to także konserwatywny rząd kraju, który przychylił się do inicjatywy parlamentu ogłaszając 11 i 12 lipca dniami wolnymi od pracy.

Na Mszę św. w Asuncion został również zaproszony cieszący się wielkim szacunkiem w społeczeństwie Paragwaju były prezydent (w latach 2008-2012) i były biskup ubogich Fernando Lugo. Do ostatniej chwili nie wiadomo, czy 64-letni Lugo z tego zaproszenia skorzysta. Jego biuro poinformowało kilka dni temu, że „jeszcze się nie zdecydował”.

Ołtarz z kukurydzy i kokosów

Ogromny ołtarz papieski w parku Ñu Guazú przygotowali artyści wspólnie z mieszkańcami okolicznych wsi. Zbudowano go z 32 000 kolb kukurydzy, dyń oraz stu tysięcy orzechów kokosowych, na których ręcznie wypisano nazwiska wiernych nadesłane na Facebooku. W ten sposób powstały freski, przedstawiające m.in. św. Franciszka z Asyżu i założyciela zakonu jezuitów św. Ignacego Loyolę. „Wszystkie elementy ołtarza symbolizują jedność naszego narodu od naszych przodków do czasów współczesnych” – powiedział dziennikarzowi Kathpress arcybiskup Asunción, Edmundo Valenzuela.

Źródło: KAI
Foto:  CNS photo/Paul Haring

Polonia Amerykańska

Rodzina miejscem spotkania i rozwoju – zbliża się Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

Opublikowano

dnia

Autor:

„Będzie czas na konferencje, warsztaty, wspólną modlitwę, spotkania z tymi, którzy zajmują się problematyką rodzinną. Tematem tegorocznego Kongresu będzie rodzina jako miejsce spotkania i rozwoju” – powiedział Family News Service delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Duchowny zaprosił do wzięcia udziału w VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli. Trwają zapisy.

W minionym roku Kongres odbył się w Gdańsku, gdzie zebrało się ponad sześćset osób. W tym roku w ramach siódmej edycji rodziny polonijne z całego świata spotkają się w Domu Notre-Dame du Chant-d’Oiseau w stolicy Belgii.

„Chcemy na Kongresach pogłębiać rozumienie chrześcijańskiej wizji rodziny i formować ludzi, którzy w swoich środowiskach będą służyć narzeczonym, małżonkom i rodzinom. Zależy nam także na obecności Polaków z Europy Wschodniej” – podkreślił delegat KEP.

W programie każdej edycji wydarzenia podejmowane są ciekawe tematy dotykające różnych dziedzin życia rodzinnego, prezentowane świadectwa małżonków oraz prowadzone ciekawe warsztaty z zakresu psychologii rodziny. Narzeczeni, małżonkowie oraz całe rodziny mogą znaleźć coś dla siebie, w tym przydatne narzędzia w rozwoju życia małżeńskiego i rodzinnego.

Poza tym Kongres jest okazją do mierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami.

„Środowisko polonijne duszpasterstwa rodzin podjęło cały szereg inicjatyw, które mają na celu pomóc narzeczonym, ale także małżonkom w różnego rodzaju kryzysach oraz w rozwoju małżeństw chrześcijańskich” – zaznaczył bp Turzyński.

„Wszyscy, którzy bacznie obserwują dzisiejszy świat, zdają sobie sprawę z tego, że jesteśmy na zakręcie, że jest poważny kryzys cywilizacji, wartości, zawirowanie i chaos. I ten kryzys dotyka także rodziny” – podkreślił bp Turzyński i dodał, że działania podejmowane na rzecz małżeństw na emigracji i osób planujących wejść w związek małżeński są odpowiedzią na doświadczane przez nich trudności.

Wśród prelegentów tegorocznego Kongresu znajdą się Aneta i Arkadiusz Siemionkowie, małżeństwo z 23-letnim stażem, rodzice czwórki dzieci, którzy od 20 lat mieszkają w Belgii. Podejmują różnorodne działania na rzecz rodzin, m.in. prowadzą warsztaty przygotowujące do małżeństwa. Organizują też animowane tematyczne randki małżeńskie.

Aneta i Arkadiusz do udziału w Kongresie zapraszają wszystkich, którym leży na sercu dobro małżeństwa i rodziny.

„W czasie Kongresu, oprócz wysłuchania interesujących wykładów i warsztatów, będzie też czas na wymianę doświadczeń” – podkreślili małżonkowie w nagraniu dla Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i dodali, że dla nich cennym elementem Kongresów „są także spotkania osobiste z innymi uczestnikami. Zawiązują się wtedy znajomości i przyjaźnie, na których później rozkwita też współpraca”. Podsumowali: „zainwestuj w swoje małżeństwo i swoją rodzinę!”.

Organizatorami Kongresu są Duszpasterstwo Emigracji Polskiej, Polonijna Rada Rodziny, Fundacja Pomoc Rodzinie i Duszpasterstwo polskojęzyczne w Belgii. Wśród tegorocznych zagadnień kongresowych znalazły się tematy takie jak: budowanie i umacnianie dojrzałych relacji małżeńskich i rodzinnych, komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, reemigracja oraz wychowanie i wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży.

W programie wydarzenia pojawią się: referaty, warsztaty, debata panelowa, wieczór integracyjny, świadectwa, zwiedzanie Brukseli, a także zawierzenie rodzin Maryi. Z uczestnikami spotkają się wybitni prelegenci.

Do końca czerwca lub do wyczerpania miejsc trwają zapisy:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxqTbArpLIwulKyLk78As714yi2Y0lSBuTHcpf0ufv9zbzew/viewform

Więcej informacji i szczegółowy program Kongresu:

https://opoka.news/vii-swiatowy-kongres-rodzin-polonijnych-bruksela-2024

Family News Service

 

Foto: domena publiczna, istock/PeopleImages/
Czytaj dalej

Kościół

Uroczystość Bożego Ciała w diecezji Joliet: Od 3 czerwca ruszają procesje

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup diecezji Joliet, Ronald A. Hicks, weźmie udział we Mszy św. i procesji eucharystycznej na świeżym powietrzu w katolickiej parafii Bożego Ciała w Carol Stream w niedzielę, 9 czerwca.

Wydarzenie to następuje po sześciu dniach mszy św. i publicznych procesji w sześciu innych kościołach katolickich diecezji Joliet, które będą obchodzić uroczystość Bożego Ciała. Inne lokalizacje kościołów to: Glen Ellyn, Glendale Heights, Roselle, West Chicago, Wheaton i Winfield.

Uroczystość Bożego Ciała, zwana także Najświętszym Ciałem i Krwią Chrystusa, oddaje cześć Jezusowi Chrystusowi jako prawdziwie i substancjalnie obecnemu pod postaciami chleba i wina podczas Mszy św.

Ta obecność dokonuje się poprzez zmianę, którą Kościół katolicki nazywa przeistoczeniem („zmiana istoty”), gdy podczas konsekracji Mszy świętej kapłan wypowiada słowa, które sam Chrystus wypowiedział nad chlebem i winem: „To jest Ciało Moje. To jest Kielich Krwi Mojej. Czyńcie to na moją pamiątkę.”

Procesja Bożego Ciała to wielowiekowa tradycja wiary katolickiej, której celem jest uwypuklenie w miejscach publicznych Rzeczywistej Obecności Jezusa – Eucharystii. Jest to tradycja szanowana przez katolików na całym świecie.

Podczas procesji Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi, Duszy i Bóstwa Jezusa Chrystusa jest trzymany wysoko w naczyniu zwanym monstrancją i wystawiony publicznie przez wiernych katolików.

W Uroczystość Bożego Ciała Msze św. i procesje odbędą się:

  • 5:30PM poniedziałek, 3 czerwca, w St. John the Baptist w Winfield;
  • 6:00PM wtorek, 4 czerwca, w St. Walter, Roselle;
  • 6:00PM środa, 5 czerwca, w St. Mary, West Chicago;
  • 6:00PM czwartek, 6 czerwca, w St. James, Glen Ellyn;
  • 6:00PM piątek, 7 czerwca, w St. Matthew, Glendale Heights;
  • 5:00PM sobota, 8 czerwca, w St. Michael, Wheaton; oraz o
  • 10:00AM w niedzielę, 9 czerwca, w Corpus Christi, Carol Stream, po Mszy św. i celebracji eucharystycznej pod przewodnictwem biskupa Ronalda A. Hicksa.

Dodatkowe informacje można uzyskać, pisząc na adres corpuschristicc@sbcglobal.net.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Diecezja Joliet, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Papież Franciszek o problemach tego świata w wywiadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W swoim pierwszym szczegółowym wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej Ojciec Święty poruszył szeroki zakres tematów, w tym wojnę na Ukrainie, antysemityzm i politykę imigracyjną USA. O rozmowie z Papieżem Franciszkiem mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Papież Franciszek odpowiadał za pośrednictwem tłumacza na pytania prezenterki „CBS Evening News” Norah O’Donnell. Jakie jest jego przesłanie?

W sprawie groźby głodu w Gazie przed Światowym Dniem Dziecka:

O wojnach na Ukrainie i gdzie indziej:

„Proszę, walczące kraje, wszystkie, przestańcie. Zakończcie wojnę. Starajcie się negocjować. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna”.

O rosnącym antysemityzmie w USA w czasie wojny Izrael-Hamas:

„Każda ideologia jest zła. A antysemityzm jest ideologią i jest zły. Każde „anty” jest zawsze złe. Można krytykować ten czy inny rząd, rząd Izraela, rząd palestyński. Można krytykować, co się chce, ale nie można być „anty” wobec narodu. Ani antypalestyński, ani antysemicki. Nie. Dużo się modlę o pokój. Sugeruję: „Proszę, przestańcie. Negocjujcie.'”

O imigracji:

„Migracja to coś, co sprawia, że ​​kraj się rozwija. [Do O’Donnell:] Mówią, że wy, Irlandczycy, wyemigrowaliście i przywieźliście whisky, a Włosi wyemigrowali i sprowadzili mafię… [śmiech] To żart. Nie odbierz tego źle. Jednak migranci czasami bardzo cierpią. Bardzo cierpią.”

W sprawie wysiłków stanu Teksas mających na celu unieważnienie rejestracji Domu Zwiastowania obsługującego migrantów w El Paso w Teksasie:

„To szaleństwo. Czyste szaleństwo. Zamknięcie granicy i pozostawienie ich tam to szaleństwo. Trzeba przyjąć migranta. Potem trzeba zobaczyć, jak sobie z tym poradzić. Może trzeba będzie go odesłać, nie wiem, ale każdy przypadek należy rozpatrywać humanitarnie.”

O „globalizacji obojętności”:

„To obojętność. Tak się dzieje, gdy serce twardnieje… i staje się obojętne. Proszę, musimy sprawić, żeby nasze serca znów poczuły. Nie możemy pozostać obojętni wobec takich dramatów ludzkości. Globalizacja obojętności jest bardzo brzydką chorobą. Bardzo brzydką.”

O surogacji, która jest zabroniona przez Kościół katolicki:

„Czasami macierzyństwo zastępcze staje się biznesem, a to jest bardzo złe. To jest bardzo złe. Drugą nadzieją jest adopcja. Powiedziałbym, że w każdym przypadku należy dokładnie rozważyć sytuację, rozważyć ją z medycznego, a następnie moralnego punktu widzenia. Uważam, że w takich przypadkach obowiązuje ogólna zasada, ale do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, aby ocenić sytuację, pod warunkiem że nie narusza się zasad moralnych.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu