Połącz się z nami

News Chicago

400 tysięcy dolarów na Sanktuarium Matki Bożej Strzeleckiej. Jubileuszowy piknik fundacji Parafii Strzelce Wielkie w Chicago

Opublikowano

dnia

Tylko w ciągu 10 lat istnienia działaczom Fundacji Parafii Strzelce Wielkie udało się wypracować 400 tysięcy dolarów i przekazać je na wyposażenie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej-Strzeleckiej w rodzinnej miejscowości. Fundusze pozyskiwane są ze zbiórek, zabaw i pikników. Dwudziesta z kolei impreza pod chmurką odbyła się w minioną niedzielę na terenie parku przy zbiegu ulic Cumberland i Irving Park w Schiller Park.

Jubileuszowy piknik stał się okazją do uhonorowania Władysławy i Józefa Szymańskich, pary działaczy i hojnych darczyńców w sposób szczególny zasłużonych dla organizacji, którzy 26 czerwca celebrowali Złote Gody. Nabożeństwo w intencji jubilatów oraz wszystkich członków fundacji odprawił kapelan Związku Klubów Polskich ks. Ryszard Miłek w asyście trzech księży z Polski.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-fundacja-strzelce-42-minuty” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Państwo Szymańscy otrzymali błogosławieństwo od papieża Franciszka. Listy gratulacyjne nadesłali również: biskup tarnowski Andrzej Jeż, proboszcz parafii w Strzelcach Wielkich, ks. Stanisław Tabiś oraz wójt gminy Szczurowa Marian Zalewski. Od koleżanek i kolegów z fundacji był kosz czerwonych róż oraz olbrzymi tort.

Bohaterowie niedzielnego pikniku najpierw udzielali się w Towarzystwie Strzelce Wielkie. Po rozpoczęciu w 2000 roku budowy świątyni zostali członkami Komitetu Budowy Kościoła. Po zakończeniu budowy w 2005 roku i rozwiązaniu komitetu wstąpili do założonej przez Stanisława Chwałę fundacji, która podjęła się dalszej opieki nad wybudowanym Sanktuarium. Obok pracy w charakterze wolontariuszy na fundacyjnych piknikach i zabawach państwo Szymańscy ufundowali między innymi ołtarz boczny pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, partycypowali w ufundowaniu witraży, konfesjonałów, ławek oraz materiałów budowlanych na budowę Sanktuarium.

Galeria zdjęć

Do grona hojnych darczyńców należy także rodzina Genowefy Oleksy, która przekazała dla parafii połowę przyległej do kościoła działki wraz z jeziorem. Drugą połowę zakupiła dla parafii fundacja. Na poczet tego zakupu  zostanie przekazany dochód z pikniku, poinformował przewodniczący fundacji Stanisław Chwała. W gronie parafialnych fundatorów są rodziny państwa Block i Gargulów, które ufundowały drugi boczny ołtarz. Jego poświęcenie odbędzie się 19 lipca podczas obchodów 10-lecia kościoła z udziałem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego z Lwowa.

Wśród licznych atrakcji niedzielnej imprezy w Schiller Park była loteria fantowa, stoiska z zabawkami, przejażdżki parkową kolejką, dmuchane namioty dla dzieci oraz wiele innych. Dużym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszył się prowadzony przez Wiesława Kołka turniej siatkówki oraz loteria fantowa i kuchnia.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

Zdjęcia dostępne są na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Piotr Bobak skazany na 4 lata w sprawie makabrycznego wycięcia dziecka nożem z łona matki

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek 23 stycznia Piotr Bobak został skazany na cztery lata więzienia za utrudnianie dochodzenia w sprawie zabójstwa ciężarnej nastolatki z Chicago w kwietniu 2019 r. Dziecko kobiety zostało wycięte z macicy nożem rzeźnickim.

44-letniemu Piotrowi Bobakowi, który spotykał się z podejrzanym w czasie zabójstwa, uznano czas spędzony w areszcie na poczet zasądzonego wyroku. Mężczyzna opuści więzienie za niecałe cztery miesiące. Następnie musi odbyć sześciomiesięczny okres próbny na podstawie ugody sądowej.

Marlen Ochoa-Lopez, lat 19, była w dziewiątym miesiącu ciąży, kiedy poszła do domu dziewczyny Bobaka, Clarisy Figueroa, wierząc, że dostanie darmowe artykuły dla dzieci po tym, jak skontaktowała się z nią na grupie na Facebooku.

Prokuratorzy twierdzą, że córka Figueroa, Desiree Figueroa, odwróciła uwagę ciężarnej albumem ze zdjęciami, podczas gdy jej matka zaczęła dusić Ochoa-Lopez.

REKLAMA REKLAMA

Synek kobiety, Yovanny Jadiel Lopez, został następnie wycięty z jej macicy nożem rzeźnickim.

Kilka godzin później Clarisa Figueroa rzekomo wybiegła z domu, twierdząc, że właśnie urodziła chłopca i że ten nie oddycha. Chłopiec doznał urazu mózgu i był hospitalizowany, ale zmarł kilka miesięcy później.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez znaleziono w koszu na śmieci.

Bobak zeznał na rozprawie, że został wprowadzony w błąd przez swoją „ówczesną dziewczynę” i jej córkę. Powiedział, że nie miał wcześniejszej wiedzy na temat tego, co kobiety planowały zrobić, a po fakcie „źle ocenił sytuację” podczas sprzątania miejsca zbrodni.

Żadna z kobiet nie przyznała się do zarzutów morderstwa, porwania, rozczłonkowania ciała i ukrycia zabójstwa. Ich sprawy wciąż są w toku.

 

Źródło: yahoo
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejne zwłoki w jeziorze Michigan. Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci niezidentyfikowanego mężczyzny. Jego ciało zostało wydobyte w niedzielę z jeziora Michigan w pobliżu Museum Campus.

Według policji ciało mężczyzny zostało wydobyte z wody tuż po godzinie 11.00 rano przy 1100 S. Lakeshore Drive w pobliżu Museum Campus.

Osoba została zidentyfikowana jako dorosły mężczyzna, nie mający przy sobie dokumentów.

Śledczy prowadzą śledztwo i czekają na wyniki sekcji zwłok – poinformowała prokuratura. Żadne inne informacje nie zostały ujawnione.

REKLAMA REKLAMA

Do niedawnych głośnych spraw związanych ze zwłokami znalezionymi w jeziorze Michigan należała śmierć prawdopodobnie zamordowanego Krzysztofa Szubera z Polski, o której pisaliśmy wielokrotnie w grudniu, oraz zaginięcie doktoranta Northwestern University,  Petera Salvino, o którym pisaliśmy 20 grudnia.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Jeśli J.B Pritzker podpisze ustawę, łatwiej będzie zmienić nazwisko w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ustawa wysłana do gubernatora J.B. Pritzkera zniosłaby ograniczenia dla mieszkańców Illinois, którzy nie mogą zmienić nazwiska z powodu popełnionych w przeszłości przestępstw. Jej zwolennicy twierdzą, że szczególnie pomogłaby osobom transpłciowym lub ofiarom przemocy domowej i handlu ludźmi.

Khadine Bennett z American Civil Liberties Union of Illinois powiedziała, że sponsorzy ustawy, przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne, koncentrowali się na potrzebach ludzi mających obawy przed nadużyciami partnerów lub znalezieniem ich przez handlarza.

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje dożywotni zakaz zmiany nazwisk osób skazanych za kradzież tożsamości lub figurujących w rejestrach państwowych za określone przestępstwa. Inni skazani za przestępstwa mogą czekać 10 lat na zmianę nazwiska.

Zgodnie z nową ustawą, jeśli zostanie podpisana przez gubernatora, sędzia podejmie ostateczną decyzję w sprawie zmiany nazwiska przy udziale lokalnego prokuratora. Z ustawy skorzystają także osoby transpłciowe.

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu