Połącz się z nami

News USA

Coraz więcej nielegalnych imigrantów przekracza granicę. W szczególności kobiety i dzieci. Raport Straży Granicznej

Opublikowano

dnia

Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Straż Graniczną w ciągu ostatnich kilku tygodni liczba nielegalnych imigrantów znacznie wzrosła. Zwyżka szczególnie zauważalna jest wśród dzieci i niekompletnych rodzin.

Rzecznik Rady Straży Granicznej Chris Cabrera podkreśla, że liczba imigrantów nie jest tak duża, jak w zeszłym roku, jednak wciąż jest to więcej niż w poprzednich miesiącach – „W ciągu godziny, mieliśmy dzisiaj dwie grupy, które liczyły co najmniej 70 osób” – podkreśla Cabrera – „Widzimy też wiele dzieci, które chodzą same”.

Agent Cabrera zauważa również inną przypadłość  – wiele kobiet i dzieci chce zostać złapanych przez straż graniczną. Zamiast więc ich unikać, szukają osób, które mogłyby ich złapać. „To jest znak nadchodzącego kryzysu”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: breitbart.com
Foto: CNS photo/Bob Roller

News USA

Główna wygrana Powerball także blisko miliarda dolarów – szansa na wygraną w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Pula nagród w Powerball wzrosła do szacunkowej kwoty 935 milionów dolarów, po tym jak nikt nie trafił sześciu liczb wylosowanych w środowy wieczór. Czy przekroczy miliard, tak jak jackpot Mega Millions zgarniety we wtorek przez mieszkańca New Jersey? Jest o co walczyć!

Wylosowane 27 marca liczby to: 37, 46, 57, 60, 66 oraz Powerball 8. Po jednym milionie wygrały losy z Arizony, Pensylwanii i Teksasu.

Losowanie odbyło się dzień po tym, jak gracz z New Jersey wygrał wielką nagrodę Mega Millions o wartości 1,13 miliarda dolarów po 30 losowaniach z rzędu bez zwycięzcy. O tej wygranej informowaliśmy wczoraj.

Jackpot Powerball także rośnie od miesięcy, od ostatniego zwycięzcy, który trafił główną wygraną w Nowy Rok. Gracz z Michigan zdobył wtedy nagrodę o wartości 842,4 mln dolarów.

W 37 kolejnych losowaniach nikomu się to nie udało. Niewielkie szanse  w grze wynoszące 1 do 292,2 miliona mają na celu stworzenie dużych jackpotów, które przyciągną uwagę i zwiększą sprzedaż.

Nagroda w wysokości 935 milionów dolarów, która będzie do zdobycia w sobotni wieczór da zwycięzcy zastrzyk gotówki, o szacowanej wysokości 449,7 miliona dolarów.

W Powerball gra się w 45 stanach oraz w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

2023 roku jackpot Powerball został trafiony pięć razy:

  • 6 lutego 2023 r. – 754,6 mln dolarów – Waszyngton
  • 4 marca 2023 r. – 162,6 mln dolarów – Wirginia
  • 19 kwietnia 2023 r. – 252,6 mln dolarów – Ohio
  • 19 lipca 2023 r. – 1,08 miliarda dolarów – Kalifornia
  • 11 października 2023 r. – 1,765 miliarda dolarów – Kalifornia

10 największych jackpotów na obu amerykańskich loteriach:

  1. 2,04 miliarda dolarów (Powerball, 8 listopada 2022 r. — jeden zwycięski kupon).
  2. 1,765 miliarda dolarów (Powerball, 11 października 2023 r. – jeden zwycięski los).
  3. 1,586 miliarda dolarów (Powerball, 13 stycznia 2016 r. — trzy zwycięskie kupony).
  4. 1,58 miliarda dolarów (Mega Millions, 8 sierpnia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  5. 1,537 miliarda dolarów (Mega Millions, 23 października 2018 r. — jeden zwycięski los).
  6. 1,348 miliarda dolarów (Mega Millions, 13 stycznia 2023 r. — jeden zwycięski los).
  7. 1,337 miliarda dolarów (Mega Millions, 29 lipca 2022 r. — jeden zwycięski los).
  8. 1,13 miliarda dolarów (Mega Millions, 26 marca 2024 r. — jeden zwycięski los)
  9. 1,08 miliarda dolarów (Powerball, 19 lipca 2023 r. – jeden zwycięski los).
  10. 1,05 miliarda dolarów (Mega Millions, 22 stycznia 2021 r. — jeden zwycięski los).

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, istock/photobank kiev/
Czytaj dalej

News USA

Przestępcy o twarzach Lego nie spodobali się producentowi zabawek

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Lego zwróciła się do policji południowej Kalifornii o zaprzestanie wykorzystywania głów produkowanych przez nią zabawek do ukrywania tożsamości podejrzanych, których zdjęcia udostępniane są w mediach społecznościowych. Taki zwyczaj ma od ponad roku Departament Policji w Murrieta.

Departament Policji w Murrieta zaczął używać głów zabawek Lego do zakrywania twarzy ludzi w listopadzie 2022 r. Zredagowane zdjęcia wzbudziły szersze zainteresowanie w zeszłym tygodniu, po opublikowaniu przez wydział na Facebooku oświadczenia zatytułowanego „Dlaczego zakryte twarze?”

Zdjęcia dostępne w Internecie skłoniły firmę produkującą zabawki do skontaktowania się 19 marca z policją.

Lego „z szacunkiem poprosiło nas, abyśmy powstrzymali się od wykorzystywania ich własności intelektualnej w naszych treściach w mediach społecznościowych, co oczywiście rozumiemy i będziemy przestrzegać” – odpowiedział porucznik Jeremy Durrant, który dodał, że obecnie policja szuka innych metod dalszego publikowania swoich treści w sposób interesujący dla obserwujących profil.

Policja w Murrieta chroni tożsamość podejrzanego zgodnie z prawem, ale zamieszcza zdjęcia zakrytych twarzy, aby otwarcie podzielić się z mieszkańcami tym, co dzieje się w mieście.

W lipcu 2021 r. ustawodawca stanu Kalifornia zmienił kodeks karny 13665, aby zakazać organom ścigania udostępniania zdjęć podejrzanych aresztowanych za przestępstwa bez użycia przemocy.

Ponadto we wrześniu 2023 r. stan przyjął ustawę Assembly Bill 994, nakładającą na agencje obowiązek usuwania zdjęć podejrzanych z mediów społecznościowych po 14 dniach, chyba że zaistnieją szczególne okoliczności. Jak podaje ministerstwo, ustawa weszła w życie w styczniu.

 

Źródło: nbc
Foto: Marietta Police Dept. / via Facebook
Czytaj dalej

News USA

Wolność religijna na świecie ma się coraz gorzej; wyniki raportu

Opublikowano

dnia

Autor:

Rządowe ograniczenia dotyczące religii osiągnęły najwyższy poziom w historii, jak wynika z globalnego badania, które monitoruje te tendencje od prawie dwóch dekad. Chiny, Rosja, Afganistan, Iran i Algieria znalazły się na czołowych miejscach zawartej w raporcie listy krajów z bardzo wysokimi restrykcjami rządowymi, a Nigeria i Indie wypadły najgorzej pod względem wrogości społecznej. O niepokojących wynikach raportu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Firma Pew Research podała w tym miesiącu, że badanie dotyczące ograniczeń religijnych i wrogości wykazało, że w 2021 r. rządowe ograniczenia dotyczące religii osiągnęły „nowy szczyt na świecie”, odnotowując „najwyższy globalny wynik mediany” od prawie 20 lat analizy globalnych danych.

Pew stwierdził, że mniej więcej taka sama liczba krajów w latach 2020–2021 odnotowała wzrosty i spadki swoich wyników restrykcji rządowych, podczas gdy w 55 krajach nie odnotowano żadnych zmian.

W międzyczasie żaden kraj nie awansował do kategorii „bardzo wysokiego” stopnia wrogości społecznej, chociaż kilka – w tym Irak i Libia – przeszło z „bardzo wysokiego” do „wysokiego”.

Badanie wykazało, że grupy religijne doświadczają prześladowań ze strony rządu w 183 krajach, co według Pew jest najwyższym wynikiem w historii. Tymczasem rządy nieco ponad 160 krajów – liczba niemal rekordowa – ingerowały w kult religijny.

„Nękanie” w ankiecie Pew obejmuje „użycie siły fizycznej wobec grup religijnych” i „obraźliwe komentarze urzędników państwowych”, a także „prawa i zasady, które wyróżniają grupy lub utrudniają praktykowanie religii”.

Tymczasem „ingerencję” w kult religijny zdefiniowano jako „prawa, zasady i działania zakłócające działalność religijną, wstrzymywanie pozwoleń na taką działalność lub odmowę dostępu do miejsc kultu”, a także zasady ingerujące w prawo do pochówku i inne elementy wiary religijnej.

Całkowita liczba krajów o „wysokim” lub „bardzo wysokim” poziomie restrykcji rządowych nieznacznie spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, chociaż „mediana indeksu dla wszystkich krajów” nadal ogólnie wzrosła.

Nieco ponad jedna piąta krajów odnotowała wysoki poziom „wrogości społecznej” obejmujących „przemoc i nękanie ze strony osób prywatnych, organizacji lub grup”, co stanowi spadek w stosunku do najwyższego poziomu wynoszącego około jednej trzeciej krajów w 2012 r.

Jako przykłady w raporcie wymieniono prześladowanie Kościoła katolickiego w Nikaragui oraz porwania wielu duchownych katolickich na Haiti.

W ankiecie przytoczono także takie incydenty, jak kampania na rzecz „deislamizacji Holandii” prowadzoną przez polityka Geerta Wildersa, a także doniesienia o antysemityzmie w Finlandii w połączeniu z niewystarczającą reakcją policji na te incydenty.

Chrześcijanie byli celem ataków w 160 spośród objętych badaniem krajów, muzułmanie byli prześladowani w nieco ponad 140, a Żydzi w 91.

W ujęciu globalnym, w poszczególnych regionach, kraje Europy Wschodniej i Azji odnotowały najwyższy wskaźnik restrykcji rządowych dotyczących religii, podczas gdy kraje Europy Zachodniej i dużej części Afryki zgłosiły wysoki lub umiarkowany poziom tych ograniczeń.

Restrykcje w Stanach Zjednoczonych określono jako „umiarkowane”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Rawpixel/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu